ΑποστολέαςΘέμα: 125 Λιτρα κοινωνικο  (Αναγνώστηκε 1383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris79

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νικη
125 Λιτρα κοινωνικο
« στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 07:32:05 μμ »
Καταρχας καλησπερα σε ολους  thubsup λοιπον....

Κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 80*35*45
Συνολικά Λίτρα: 126
Βάση Ξυλινη

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 8 Αρλεκινοι 10 cherry barb 1 μονομαχος 3 corydoras bronze
Άλλα είδη: 2 Μηλοσαλιγκαροι 2-3 anatome helena και καποιες red cherry

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Μαυρο αυτοκολλητο
Πέτρες: Οχι
Ξύλα: 2 ριζες
Υπόστρωμα: ψιλοκοκκος βασαλτης
Φυτα: βαλισνεριες ανουμπιες κρυπτοκορινες κερατοφυλλο και καποια αλλα τα οποια δεν ξερω πως λεγονται καθως ειναι αγορασμενα απο ικεα ολα ομως χαμηλων σχετικα απαιτησεων

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: Λαμπες τ5
Λαπτηρες: ab Aqua Medic aqualine T5 Reef White 10K 24 W και ab Aqua Medic aqualine T5 Plant Grow 24 W
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ. Φίλτρο): eiheim ecco pro 130 (θα μπει συντομα το fluval 205)
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): Θερμοστατης bluewave 150 watt 24 °C

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2: DIY περιστασιακα
Ph controller: Οχι
Ψύξη: DIY καπακι το καλοκαιρι
Αντίστροφη Όσμωση: Οχι (χρησιμοποιω βρυσης / απιονισμενο 8/12 λιτρα)

Παράμετροι Νερού
pH: 7,5
Γενικη Σκληροτητα: Δεν εχω προσφατη μετρηση
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Δεν εχω προσφατη μετρηση
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15
Φωσφορικά (Po4) Δεν εχω προσφατη μετρηση

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορα την εβδομαδα 20 λιτρα

Φωτογραφίες: Θα ανεβασω μολις μπορεσω αλλα απο κινητο δεν ξερω κατα ποσο θα βγουν καλες  ::)

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 08:34:49 μμ »
για βαλε να δουμε ομορφιες thubsup :)
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 09:35:18 μμ »
Βρες ενα καλο κινητο για φωτο,δεν χριαζεται πλεον να εχεις ψηφιακη φωτογραφικη.. ;)
Αναμενουμε..

• New member
  • *
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:12:13 μμ »

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:22:35 μμ »
Καλες ειναι..καλη και η προσπαθεια. clapp
Προσπαθησε να κρυψεις πισω απο κανα φυτο τον θερμοστατη σου.... ;)

Αποσυνδεδεμένος bluesman

• Platinum member
  • 50άρισα και μυαλό δεν βάζω
    • DGPRESS.GR
  • Εμπειρία: Παλιώνω αργά και σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά...έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον :( Άτιμο χόμπι :))
  • Τόπος Διαμονής: Λαγονήσι
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:27:38 μμ »
clapp clapp θα συμφωνήσω με τον borelli, κρύψε τον θερμοστάτη ή άλλαξε του θέση :)
Εξακολουθώ να κάνω λάθη...και το απολαμβάνω :)

http://www.dgpress.gr  http://mindmagazine.wordpress.com
Το καμάρι μου: http://youtu.be/WC0BOiAdonk

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2013, 12:21:16 πμ »
Πολυ ομορφο το δασος σου φιλε!! Να το χαιρεσαι!!

Μια ερωτηση μονο..

Παράθεση
Λαπτηρες: ab Aqua Medic aqualine T5 Reef White 10K 24 W και ab Aqua Medic aqualine T5 Plant Grow 24 W

Γιατι τοσο λευκο φως? Με μια στα 8000Κ δε θα ηταν καλυτερα για φυτεμενο?

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

• New member
  • *
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2013, 12:42:49 πμ »
Παράθεση
Προσπαθησε να κρυψεις πισω απο κανα φυτο τον θερμοστατη σου...

Παράθεση
θα συμφωνήσω με τον borelli, κρύψε τον θερμοστάτη ή άλλαξε του θέση

Θα αλλαχτει η θεση του μολις μπει το καινουργιο φιλτρο  thubsup

Παράθεση
Γιατι τοσο λευκο φως? Με μια στα 8000Κ δε θα ηταν καλυτερα για φυτεμενο?

Μαζι με τον Ιορδανη τις πηραμε και στα σχολια που ειχαμε διαβασει γραφει οτι κανουν και για γλυκου φυτεμενο να τις συνδιασεις ...
Απο τοτε που τις εβαλα εχω αρκετα καλυτερη αναπτυξη και κανενα ιδιαιτερο θεμα με την αλγη

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2013, 01:15:21 πμ »
Εφοσον σου παει καλα... ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει δε λενε??  :)

Αποσυνδεδεμένος Tolis

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: RSM 130 mixed reef
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2013, 01:24:04 πμ »
Πολυ ωραιος φιλε!Να το χαιρεσαι!  :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2013, 02:35:29 πμ »
Πολύ όμορφο και καλοστημένο το ενυδρείο, μπράβο Δημήτρη. clapp

• New member
  • *
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2013, 10:40:30 πμ »
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια   THX

Εφοσον σου παει καλα... ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει δε λενε??  :)

Ετσι ακριβως  :)

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:35:48 μμ »
μπραβο πολυ καλο το εκανες,
ποσο καιρο το εχεις ?

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:53:57 μμ »
ααα μου αρεσε πολυ! πολυ ομορφο στισιμο sevasmos
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2013, 03:47:19 μμ »
Πολύ όμορφο! Μπράβο  clapp

Ο συνδυασμός στις λάμπες είναι πολύ καλός. Χρησιμοποιείται πάρα πολύ από μποστανάδες στο εξωτερικό. Η grolux βγάζει γύρω στα 8000Κ.

Οι αλλαγές νερού μου φάνηκαν πολύ μικρές. Είναι περίπου 10%. Εγώ θα έκανα 20% εβδομαδιαίως. Ειδικά αν αργότερα αρχίσεις και λίπανση για τα φυτά θα χρειαστεί να γίνονται και μεγαλύτερες αλλαγές.
Επίσης για τις αλλαγές νερού με απιονισμένο είναι λίγο επικίνδυνο. Οι εταιρείες που απιονίζουν το νερό χρησιμοποιούν χάλκινους σωλήνες.

Το CO2 καλύτερα να το έχεις σταθερά και όχι περιστασιακά. Είναι πολύ σημαντική η σταθερότητα στο ενυδρείο.

Η φωτοπερίοδος είναι λίγη. Εγώ θα την είχα στις 8 ώρες. Αν την αυξήσεις όμως πρέπει να το κάνεις σταδιακά αλλιώς οι άλγες καραδικούν. Επίσης παράλληλα βάλε και το DIY CO2.

Καλό θα ήταν να πάρεις μετρήσεις για τις σκληρότητες. Τα ψάρια που έχεις θέλουν μέτρια μαλακό έως μαλακό νερό.

Ενδιαφέρον ακούγεται ο μονομάχος σε κοινωνικό ενυδρείο. Για πές, πως είναι η συμπεριφορά του απέναντι στα άλλα ψάρια; Πάντως κι εγώ θα ήθελα να βάλω μονομάχο στο κοινωνικό μου, διστάζω όμως λόγω της επιλεκτικής επιθετικότητας του ψαριού αυτού. Οι γνώμες γενικώς διίστανται.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος Stivv27

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Γιαννιτσα
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 04, 2013, 04:05:41 μμ »
Ωραιο το μποστανακι σου!Μονο το νερακι να κοιταξεις για να ειναι καλυτερα τα φιλαρακια σου τα ψαρακια εχεις πολυ ph για αυτα τα ψαρια!
Οσο για τους μονομαχους σε κοινωνικο ενυδρειο αν υπαρχει χορος και σωστοι παραμετροι νερου τοτε μια χαρα κοινωνικοι ειναι!Εγω στο δισκαδικο ειχα μεσα και τα πηγαινε μια χαρα με ολους!

• New member
  • *
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 04, 2013, 04:28:32 μμ »
μπραβο πολυ καλο το εκανες,
ποσο καιρο το εχεις ?

Ευχαριστω το εχω περιπου 1.5 χρονο

ααα μου αρεσε πολυ! πολυ ομορφο στισιμο sevasmos

Ευχαριστω  :)

Παράθεση
Οι αλλαγές νερού μου φάνηκαν πολύ μικρές. Είναι περίπου 10%. Εγώ θα έκανα 20% εβδομαδιαίως. Ειδικά αν αργότερα αρχίσεις και λίπανση για τα φυτά θα χρειαστεί να γίνονται και μεγαλύτερες αλλαγές.
Επίσης για τις αλλαγές νερού με απιονισμένο είναι λίγο επικίνδυνο. Οι εταιρείες που απιονίζουν το νερό χρησιμοποιούν χάλκινους σωλήνες.

20 λιτρα την εβδομαδα ειναι το στανταρ πολλες φορες κανω 2 φορες την εβδομαδα και επισης πηρα και μεγαλυτερο φιλτρο το fluval 205 και εξτρα υλικα να το φουλαρω  thubsup
Για το απιονισμενο ειναι αληθεια οτι ειναι ρισκο αλλα χρησιμοποιω σταθερα 2 συγκεκριμενες εταιρειες και εδω και πανω απο ενα χρονο αφου δεν εχω χασει ουτε γαριδα που ειναι πολυ ευαισθητες στον χαλκο ειμαι καλα πιστευω.Βεβαια εχω και στα πλανα να παρω μια οσμωση καποια στιγμη.

Παράθεση
Το CO2 καλύτερα να το έχεις σταθερά και όχι περιστασιακά. Είναι πολύ σημαντική η σταθερότητα στο ενυδρείο.

Η φωτοπερίοδος είναι λίγη. Εγώ θα την είχα στις 8 ώρες. Αν την αυξήσεις όμως πρέπει να το κάνεις σταδιακά αλλιώς οι άλγες καραδικούν. Επίσης παράλληλα βάλε και το DIY CO2.

Επειδη το ενυδρειο το βλεπει και λιγο φως του ηλιου (οχι απευθειας) 6 ωρες εχω καταληξει για τα φυτα που εχω ειναι ιδανικο μιας και εχω καλη αναπτυξη αλλα και οχι υπερβολικα μεγαλη μιας και ολα σχεδον τα φυτα μου περνουν πολυ υψος και κλαδευω να τα κραταω τα μπροστα μικρα και ωραια  ::)
Οσο για το co2 στο diy μειγμα η σταθεροτητα ειναι κατι πολυ σχετικο μιας και η ροη δεν ειναι σχεδον ποτε ιδια
αφου παιζει ρολο το μειγμα η εξωτερικη θερμοκρασια κτλ αλλα εκτος αυτου δεν νομιζω να ξαναχρειαστω γιατι
οπως προειπα τα φυτα πανε περιφημα!

Παράθεση
Καλό θα ήταν να πάρεις μετρήσεις για τις σκληρότητες. Τα ψάρια που έχεις θέλουν μέτρια μαλακό έως μαλακό νερό.

Ναι αυτο ειναι αληθεια με την πρωτη ευκαιρια θα γινει και αυτο γιατι εχω καιρο να κανω γενικες μετρησεις.

Παράθεση
Ενδιαφέρον ακούγεται ο μονομάχος σε κοινωνικό ενυδρείο. Για πές, πως είναι η συμπεριφορά του απέναντι στα άλλα ψάρια; Πάντως κι εγώ θα ήθελα να βάλω μονομάχο στο κοινωνικό μου, διστάζω όμως λόγω της επιλεκτικής επιθετικότητας του ψαριού αυτού. Οι γνώμες γενικώς διίστανται.

Ο μονομαχος φιλε μου ειναι πολυ παρεξειγημενο ψαρι...Αντιδραει ασχημα μονο σε μικρο ενυδρειο που ειναι μονος
και ξαφνικα πεταξεις και κατι αλλο μεσα...Σε μεγαλο ενυδρειο δεν ασχολειται καν θα φλαγκαρει μονο αμα καποιο μικρο παει στην φωλια του και σε κανενα corydoras να του κλεψει την μασα και αυτο ΜΟΝΟ θα φλαγκαρει συνηθως δεν θα κυνηγησει καν....
Για να καταλαβεις ο δικος μου ηταν μονος του σε ενα καλοφυτεμενο 20λιτρο και ηταν αγριος και απο κει που τον ειχα παρει τον ειχαν σε ενυδρειο σαν ποτηρι που ηταν και ο λογος που τον λυπηθηκα και τον πηρα.
Οταν μπηκε στο κοινωνικο στην αρχη λιγο ψαχνοταν και φλαγκαρε αλλα μετα μια βδομαδα ηταν ισως το πιο ησυχο απο ολα τα ψαρια.Τον ειχα στο κοινωνικο κανενα χρονο τωρα και πριν λιγες μερες εκανα την πατατα και πηρα ενα dwarf gourami με την ελπιδα οτι τα dwarf δεν τσιμπαν ουρες αλλα τελικα τον πετυχα να πηγαινει να τον τσιμπαει και αναγκαστικα εβγαλα τον μονομαχο και τον εβαλα στο 60 λιτρο το γαριδαδικο μου σκεφτομενος οτι και να μου φαει κανενα μωρο γαριδας δεν τρεχει και τπτ μεχρι να στησω παλι το δικο του με μαλακο νερο...Εδω και 3-4 μερες που τον παρακολουθω προς μεγαλη μου εκπληξη περναει διπλα απο πολυ μωρα γαριδακια και ουτε τα δινει σημασια και να φανταστεις οτι ταιζω και γκρινταλ ζωντανη τροφη...
Πιστευω δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο για τους μονομαχους...!

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 04, 2013, 06:25:39 μμ »
Τα παραπάνω με τον μονομάχο το έχω ξαναδεί σε ενυδρείο με γκάπι μαλιστα και δεν πείραζε τίποτα.Βέβαια δεν ειναι κάτι που προτείνεται...όποιος το δοκιμάσει περνει ταα ρίσκα του...
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος bluesman

• Platinum member
  • 50άρισα και μυαλό δεν βάζω
    • DGPRESS.GR
  • Εμπειρία: Παλιώνω αργά και σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά...έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον :( Άτιμο χόμπι :))
  • Τόπος Διαμονής: Λαγονήσι
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 04, 2013, 06:32:09 μμ »
Εμένα πάντως όπως έχω γράψει και σε άλλο ποστ, μου μακέλεψε την ουρά ενός αρσενικού γκάπυ μπροστά στα μάτια μου και έκτοτε τον έβαλα μονάχο του.
Εξακολουθώ να κάνω λάθη...και το απολαμβάνω :)

http://www.dgpress.gr  http://mindmagazine.wordpress.com
Το καμάρι μου: http://youtu.be/WC0BOiAdonk

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:10:32 μμ »
Ο μονομαχος φιλε μου ειναι πολυ παρεξειγημενο ψαρι...Αντιδραει ασχημα μονο σε μικρο ενυδρειο που ειναι μονος
και ξαφνικα πεταξεις και κατι αλλο μεσα...Σε μεγαλο ενυδρειο δεν ασχολειται καν...

Δημήτρη συμφωνώ στο 1ο αλλά διαφωνώ στο 2ο, πολλές φορές δοκίμασα μονομάχους σε 200λιτρο κοινωνικό και
δεν ήταν τόσο ρόδινα τα πράγματα, κάθε μονομάχος είναι διαφορετικός και όλοι είναι απρόβλεπτοι. Ένας μάλιστα
έζησε αρμονικά με τα άλλα ψάρια για αρκετούς μήνες και μια μέρα αποφάσισε να το παίξει terminator. ;D
Κάθε περίπτωση διαφέρει αλλά προσωπικά δεν θα τους εμπιστευόμουν σε κοινωνικό ενυδρείο, ασχέτως λίτρων.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:12:10 μμ »

Δημήτρη συμφωνώ στο 1ο αλλά διαφωνώ στο 2ο, πολλές φορές δοκίμασα μονομάχους σε 200λιτρο κοινωνικό και
δεν ήταν τόσο ρόδινα τα πράγματα, κάθε μονομάχος είναι διαφορετικός και όλοι είναι απρόβλεπτοι. Ένας μάλιστα
έζησε αρμονικά με τα άλλα ψάρια για αρκετούς μήνες και μια μέρα αποφάσισε να το παίξει terminator. ;D
Κάθε περίπτωση διαφέρει αλλά προσωπικά δεν θα τους εμπιστευόμουν σε κοινωνικό ενυδρείο, ασχέτως λίτρων.

Φανταζομαι τι εχεις κανει στα ενυδρεια σου........  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος johnnyman

• Silver member
  • Εμπειρία: Πολύ Καλή
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Συκιές
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2013, 12:03:39 πμ »
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου!!μπραβο!!  clapp clapp να ρωτησω λιγο.το χαλικι απο που το πηρες και ποσο?ευχαριστω πολυ!
Life is short, so never forget to smile. After all, you're only as happy as you let yourself be.

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
  • Εμπειρία: Σχετικά καλή
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 180, Aquatlantis 120lit
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2013, 06:36:05 μμ »
Δημήτρη μπράβο, πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και θα δείξει ακόμα καλύτερο μόλις φουντώσουν και άλλο τα φυτά. Μια παρατήρηση μόνο γιατί δε φαίνεται καλά στις φωτογραφίες. Τις ανούμπιες τις έχει δέσει σε πέτρες ή ξύλα ή τις έχεις φυτεψει κατευθείαν στο χαλίκι; Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να προσέξεις γιατί ο κορμός τους θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι εκτός χαλικιού.
.:: ΕΥΘΥΜΗΣ ::.

• New member
  • *
125 Λιτρα κοινωνικο
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:30:55 μμ »
Παράθεση
έζησε αρμονικά με τα άλλα ψάρια για αρκετούς μήνες και μια μέρα αποφάσισε να το παίξει terminator. 

Σιγουρα καθε ψαρι εχει το δικο του χαρακτηρα και ειναι λιγο ρισκο αλλα αν λαβουμε υποψιν μας οτι μετα απο πολλα χρονια κραξιματος πλεον πολλα πετ σοπ εχουν τους μονομαχους σε ενυδρεια με αλλα ψαρια και αρα εχουν γινει ηδη κοινωνικα ψαρια και τους προσφερουμε και μεις ενα ενυδρειο με 80 πχ ποντους μηκος και χωρις αρσενικο 2 η θηλυκο να υπαρχουν γεννες το ρισκο γινεται πολυ μικρο! Ιδιως αν τα ψαρια στο κοινωνικο ειναι μικρα και γρηγορα πραγμα που πιστευω επαιξε το ρολο του στην δικη μου περιπτωση.

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου!!μπραβο!!  clapp clapp να ρωτησω λιγο.το χαλικι απο που το πηρες και ποσο?ευχαριστω πολυ!

Σε ευχαριστω. Το χαλικι το πηρα απο το πανγκεα στο παλιο δρομο για θερμη απεναντι απο το ελληνικο κολλεγιο
ηταν τσουβαλακι 25 κιλα αν θυμαμαι καλα και κατω απο 10αρικο αλλα επειδη εχει καιρο και δεν θελω να σου πω ανακριβειες αυτο ειναι το τηλ και τα στοιχεια...Περιοχή Δροσιά Θέρμης (απέναντι από το Ελληνικό κολλέγιο)
 ΤΗΛ.: 2310 473267
Πραγματικα αξιζει να πας εχει μεγαλη ποικιλια σε λαβα βασαλτη κτλ...

Δημήτρη μπράβο, πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και θα δείξει ακόμα καλύτερο μόλις φουντώσουν και άλλο τα φυτά. Μια παρατήρηση μόνο γιατί δε φαίνεται καλά στις φωτογραφίες. Τις ανούμπιες τις έχει δέσει σε πέτρες ή ξύλα ή τις έχεις φυτεψει κατευθείαν στο χαλίκι; Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να προσέξεις γιατί ο κορμός τους θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι εκτός χαλικιού.

Σε ευχαριστω. Ανουμπια στις φωτο ειναι μια και ειναι επανω σε πετρα εχω χρονια ανουμπιες και γνωριζω οτι σαπιζει ο κορμος αν θαφτει και πρεπει μονο η ριζα να ναι μεσα  :)