ΑποστολέαςΘέμα: Ενυδρείο 60 λίτρων - Προτάσεις επιλογής ψαριών  (Αναγνώστηκε 3056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos tsip

• New member
  • *
  • Εμπειρία: rookie
  • Τα ενυδρεία μου: 100 lt
  • Τόπος Διαμονής: πάτρα
Ενυδρείο 60 λίτρων - Προτάσεις επιλογής ψαριών
« στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 01:56:27 πμ »
Γεια σας παιδιά,   ^-^ κατ'αρχάς συγχαρητήρια για το φόρουμ το θαυμάζω και έτσι και έγινα μέλος σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα. είμαι ένα κλίκ πάνω από αρχάριος λόγω του ότι απλά εχω πολλά χρόνια ενυδρείο και γνωρίζω εμπειρικά κάποια πράγματα αλλά μέχρι εκεί. έχω λοιπόν ένα ενυδρείο 100 λίτρων, φίλτρο eheim 2213 (εως 250 λίτρα - θεωρώ οτι είναι καλό), υπόστρομα χοντρό χαλίκι, ενα αληθινό φυτό ψιλο μεγάλο σε μέγεθος (Anubias Barteri "nana"), νέρο βρύσης σκληρό και θέλω να αλλάξω τα ψάρια που ήδη έχω.. (2 σκαλάρια 1 γκουράμι 1 "τιγρέ" κλόουν(?) και έναν γλύφτη Pleco - Suckermouth catfish). επίσης εχω θέμα με άλγη, αλλά θέμα όχι αστεία.. ξύνω με τηλεκάρτα δηλαδή.. έβαλα uv λάμπα και θα πάρω αναγκαστικά έναν ακόμη γλύφτη. γουστάρω νέον αλλά λόγω σκληρότητας υποθέτω γραφείο κηδειών θα ανοίξω, οπότε λέω να ξεκινήσω με guppy αλλά μετά τι? αυτά που έχετε ανεβάσει τα είδα και είναι super αλλά εδω στην πάτρα τα pet shop ειναι σαν ψαραδικα, οτι ψάρεψε έφερε.. κιχλιδες με guppy ταιριάζουν ή θα γίνει ανάσταση...? ή να κοιτάξω μόνο για κιχλιδες..? δεν έχω ιδέα από πολλά ψάρια το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι οτι χρειάζομαι τους γλύφτες λόγο άλγης. οπότε help me..! sorry για την έκθεση που έγραψα και πρώτη φορά αλλά ευχαριστώ εκ των προτέρων..!

Αποσυνδεδεμένος toulouris

• Silver member
  • Εμπειρία: ασχετος
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Ν.Μηχανιωνα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 02:05:21 πμ »
το σιγουρο ειναι οτι κιχλιδες με γκαπυ δεν ταιριαζουν διοτι οι κιχλιδες ειναι επιθετικες και δεν θα αφησουν ουρα για ουρα τωρα α; μιλησουν οι ποιο εμπειροι  :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 03:26:49 πμ »
Kαλώς ήρθες Άγγελε. ^-^

Κιχλίδες με γκάπυ δεν μπαίνουν όπως σου είπε ο Τάκης. Στην θέση σου θα έβαζα γκάπυ κι αν ήθελα ποικιλία
ίσως πρόσθετα ένα χαρεμάκι πλάτυ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/xiphophorus_maculatus.htm
και ένα χαρεμάκι (1 αρσενικό με 3 θηλυκά) μόλυ http://en.wikipedia.org/wiki/Molly_(fish).

• New member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 05:48:47 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά απλά ίσως να θέλω λίγο πιο περίεργα - πιο όμορφα ψαράκια, τεσπα αν έχετε κάποια στιγμή κάποια ιδέα για σύνθεση μου λέτε. Σας στέλνω σε περ'ιπτωση που δεν το γνωρίζετε και είναι πολύ χρήσιμο, μηχανή 'ταιριάσματος' και απαιτήσεων που βρήκα.. προυπόθεση να ξέρεις τα είδη όχι όπως εγω..  http://www.aqadvisor.com/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2013, 06:35:06 μμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 07:24:31 μμ »
για σου και καλως ηρθες..εμπιρια ειναι το παν,απο την αλη αν υπαρχει και η γνωση τοτε μπορουμε να παρεχουμε στα ψαρακια μας οτι καλυτερο..ολοι ξεκιναμε με περιεργη και ατεριαστη ψαροσυνθεση..γνωρηζεις βεβεα οτι πλεκο με γκουραμι με αγγελοψαρα ειναι μια ακαταληλη ψαροσυνθεση..θα μου πεις οτι τοσο καιρο μια χαρα ζουνε..οχι-απλος επιβιονουν γιατη δεν εχουν αλη επιλογη.. γνωμη μου ειναι αφου σου αρεσουν τοσο πολυ τα νεον τοτε βγαζεις και πουλας/χαριζεις/ανταλαζεις τα ψαρακια σου και κανεις ενα υπεροχο ενυδρειο με νεον,ροδοστομα η αρλεκινιους(rasbora) η,ακομι και ενα ζευγαρη ραμιρεζι-ολα αυτα ητε με χρηση οσμοσης για να κατεβουν οι σκλιροτιτες ητε με τιρφη που σε αυτα τα λιτρα δεν θα χριαστει να βαζεις πολυ..εγω τα ειχα απο το ph βρησης 7,8 το κατεβαζα στην αρχη στο 6,5 και πολυ πολυ σταδιακα στο 7..οποτε δεν ειναι κανενα τρελο εξοδο η τιρφη. αν παλη θελεις να μινεις σε σκλιρο νερο μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρακι κριβενσης η ξυφοφορους μαζι με μολλι.. για το υποστρομα το χαλικη δεν βοηθα τα φυτα..δλδ αν θελεις να το κανεις φυτεμενο με πολα φυτα δλδ τοτε καλο ειναι να μπει ιδικο υποστρομα που βοηθα την αναπτηξη φυτων.η αλγη ειναι για παρα πολους λογους που αν δεν τους αλαξεις τοτε δεν φευγει με τιποτα. μπορει να εμφανιστει η αλγη απο υπερβοληκο,αλλα και ανεπαρκες φοτισμο(ποσες λαμπες εχεις και τι βατ καθε μια?).. επισης αν στης αλαγες καθε φορα κανεις σκουπα βηθου και σκαλιζεις ολα-τζαμια,λαθος καθαρισμος υλικον του φυλτρου. εγω προτινω να μπες στα υπομνηματα αρχαριον και να διαβασεις οσα περισοτερα μπορεις-συγουρα θα σε βοηθισουν να καταλαβεις της ετιες των ισος προβληματον σου.. και στην ενοτητα φυτον για το υποστρομα.. καλυ τυχη και ρωτα οτι απορια εχεις :)
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 08:09:50 μμ »
γεια σου ινα και καλως σας βρήκα, όσον αφορά την άλγη έχω διαβάσει οτι είναι καλή - καλή ποιότητα νερού (η πράσινη) απλά είναι εκνευριστική. η λάμπα που έχω ειναι 15w και την ανάβω 5-6 ώρες, όχι πολλές, έχω επίσης λάμπα uv αλλά ξέρεις τι, ο γλυφτης που έχω είναι π@π@ρας (sorry κιολας) δεν τον έχω δει παρα μόνον στην αρχή να τσιμπολογάει. το χαλίκι δεν ενοχλεί το φυτό διότι μεγαλώνει γρήγορα, ίσως να βάλω σκούπα βυθού..?
το kribensis ωραίο αλλά με guppies π.χ. ή αλλά μικρά μπορει να κάνει χωριό? (επειδή ειναι κιχλίδα..) μου άρεσαν επίσης τα dario dario που κάποιος φίλος ανάρτησε κ δεν τα γνώριζα αλλα κ αυτά είναι πολύ μικρά.. ασε που δεν νομίζω να υπάρχουν εδω..anyway χαζή ερώτηση...ήρεμη κιχλίδα υπάρχει..? μου αρέσουν τα χρώματα γι'αυτό ρωτάω..

Αποσυνδεδεμένος dimis_viper

• Platinum member
  • Με τρέλα και κορδέλα!!!
    • Λογιστικό γραφείο- Λογιστική Εξέλιξη
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 240L labido -acei kai 25L γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Συκιές Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 08:16:06 μμ »
Πολλοι εχουν κριμπενσις με ζωοτοκα.  Προσφατα εβαλα και εγω με ξιφοφορους....  Ο γλυφτης αυτο που εχω καταλαβει για να κανει δουλεια πρεπει να μενει και λιγο νηστικος...  Αλλιωσ βολεύεται...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 08:30:02 μμ »
Κριμπένσις με γκάπυ δεν θα πετύχει, θα μαζεύεις κομμένες ουρές.

Αποσυνδεδεμένος dimis_viper

• Platinum member
  • Με τρέλα και κορδέλα!!!
    • Λογιστικό γραφείο- Λογιστική Εξέλιξη
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 240L labido -acei kai 25L γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Συκιές Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 08:32:55 μμ »
Αρα δεν ειναι με ολα τα ζωοτοκα το ιδιο....  Παιζουμε με συνπεριφορες ε;  παντως φτου φτου πολυ ησυχα Κωστα τα δικα μου (σου).  Ενω οι ξιφοφοροι κυνηγιούνται μεταξυ τους τα κριμπς τα αγνοουν.  Οπως και τα κριμπς τους ξιφους...  Χθες ηταν κρυμμενα ολη το βραδυ.  Σημερα ο ενας σουλατσαρει αλλα ο αλλος ακομα οχι...  Μαλλον θσλει ακομα να συνηθησει...

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 08:42:26 μμ »
λιπον η λαμπα σου ειναι ανεπαρκης-θελει δευτερη...το φυτο δεν εχει προβλημα μιας και οι ανουμπιες δεν θελουν πολυ φος,αν βαλεις καποιο αλο φυτο δεν θα επιβιοσει. και η αλγη η καλη εμφανιζετε στα νεοστημενα ενυδρεια και κανει τον κικλο της για 2 μηνες και δεν εμφανιζεται παλυ-το οτι υπαρχει κατι αλο φταιει-εδω ειπαμε η λαμπα. οποτε οτι και να κανεις εαν δεν προσθεσεις αλη λαμπα την αλγη θα την εχεις. ;) ^-^
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!