ΑποστολέαςΘέμα: στησιμο  (Αναγνώστηκε 15827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
στησιμο
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:15:50 πμ »
Βάλε και θερμοστάτη.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
στησιμο
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:19:06 πμ »
Οk..
Οπως σου ειχα πει και σε αλλο ποστ ζωντανος αραγωνιτης για μενα δεν υπαρχει... ποσο μαλλον που τον ειχες εκτος νερου ποση ωρα και το γεμισες με νερο οσμωσης ( γλυκο νερο δηλ) .. και μετα αλατι...
τεσπα..δεν εχουν σημασια ολα αυτα πια.. προχωραμε μπροστα.. μετρα αλατοτητα,διορθωσε την, βαλε και τον βραχο μεσα  κ αστο ενα μηνα ετσι..

Βραχο ζωντανο απο τον Παναγιωτη θα παρεις? Εχει ωραια κομματακια εκει...

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
στησιμο
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:19:20 πμ »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
στησιμο
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:19:40 πμ »
Κανεις το ενα λαθος μετα το αλλο....

απο την στιγμη που σου λεω οτι ειναι νεκρος ο αραγωνιτης, ρωτας καποιον που δεν τον εχει δει και σου λεει οτι αναγραφει στην συσκευασια ??

Επισης εριξες νερο και μετα το αλατι και περιμενεις να διαλυθει μεσα στο νερο ?? ( εαν το καταλαβα λαθος τοτε σορρυ, αλλα δεν αφηνεις το αλατι να λιωσει πανω στον αραγωνιτη).

Εχω δει κοραλι να "καιγεται " σε μερικα λεπτα οταν μου επεσε αλατι πανω του.

και περα απο αυτα εαν ηταν οντως ζωντανος ο αραγωνιτης του ριχνεις γλυκο νερο ?

επισης Ινα οταν ριχνουμε αλατι μεσα στο νερο υπαρχει παντα η περιπτωση να μην διαλυθει ολο, π.χ. γιατι ριξαμε περισσοτερο.

Αυτο το αφαιρουμε με σκουπα, γιατυο και δεν βαζουμε αραγωνιτη απο πριν.

επισης κακως εβαλες υαλοβαμβακα σε θαλασσινο. Τουλαχιστον θα πρεπει να τον αλλαζεις καθε εβδομαδα.

Να πω οτι δεν στα ειπα... αλλα μαλλον δεν θελεις να ακουσεις.

Οσο για την ερωτηση σου Γιαννη μπαινει το νερο και μετα ο αραγωνιτης για να αποφυγεις τον εγκλωβισμο του αερα εαν θα ηταν μεσα πρωτα ο αραγωνιτης.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
στησιμο
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:25:26 πμ »

απο την στιγμη που σου λεω οτι ειναι νεκρος ο αραγωνιτης, ρωτας καποιον που δεν τον εχει δει και σου λεει οτι αναγραφει στην συσκευασια ??

Επισης εριξες νερο και μετα το αλατι και περιμενεις να διαλυθει μεσα στο νερο ?? ( εαν το καταλαβα λαθος τοτε σορρυ, αλλα δεν αφηνεις το αλατι να λιωσει πανω στον αραγωνιτη).

επισης Ινα οταν ριχνουμε αλατι μεσα στο νερο υπαρχει παντα η περιπτωση να μην διαλυθει ολο, π.χ. γιατι ριξαμε περισσοτερο.

επισης κακως εβαλες υαλοβαμβακα σε θαλασσινο. Τουλαχιστον θα πρεπει να τον αλλαζεις καθε εβδομαδα.

Οσο για την ερωτηση σου Γιαννη μπαινει το νερο και μετα ο αραγωνιτης για να αποφυγεις τον εγκλωβισμο του αερα εαν θα ηταν μεσα πρωτα ο αραγωνιτης.

Να πω οτι και εγω δεν τα ειπα?? Συμφωνω σε ολα..

Οκ κατανοητο για τον αραγωνιτη Γιωργο.. εγω δεν το εχω κανει ποτε ετσι ,παντα αντιθετα και την δευτερη μερα αφου ειναι ετσι κ αλλιως τερμα θολο το νερο ανακατευω απαλα τον αραγωνιτη να φυγουν οι πολλες φυσαλιδες που μπορει να υπαρχουν..

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
στησιμο
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:27:41 πμ »
ναι βρε-καλη η ταινια γιαννη? :P θα σε παρω τηλ.αυριο. :-*
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:35:30 πμ »
τον αραγονιτη ειχε ιδιο στο μαγαζι και του ειπα οτι αυτο ειναι που εχω-το αλατι διαληθικε εκτος ενυδρειου..απλα μου επισιμανε οτι μεσα στο νερο μπορει να μην εχει υπολιμματα αλατιου στον πατο-;αυτο δεν συμενει οτι διαληθικε τελιος το αλατη..αυτο εγραψα..μαλον λαθως το διατυπωσα.τελ.παντον.τον γιαλοβαμβακα τον εβαλα μονο για συμερα για να τραβιξει την θολουρα-αυριο θα φυγει..αλο τι εκανα λαθως?

τον βραχο θα παρω απο τον παναγιωτη απο βδομαδα μολης μετρισω λιγο τα επιπεδα..χριζετε να ριξω και βακτιρια και αν ναι για ποσο διαστημα?
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
στησιμο
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:38:52 πμ »
τον αραγονιτη ειχε ιδιο στο μαγαζι και του ειπα οτι αυτο ειναι που εχω-το αλατι διαληθικε εκτος ενυδρειου..απλα μου επισιμανε οτι μεσα στο νερο μπορει να μην εχει υπολιμματα αλατιου στον πατο-;αυτο δεν συμενει οτι διαληθικε τελιος το αλατη..αυτο εγραψα..μαλον λαθως το διατυπωσα.τελ.παντον.τον γιαλοβαμβακα τον εβαλα μονο για συμερα για να τραβιξει την θολουρα-αυριο θα φυγει..αλο τι εκανα λαθως?

τον βραχο θα παρω απο τον παναγιωτη απο βδομαδα μολης μετρισω λιγο τα επιπεδα..χριζετε να ριξω και βακτιρια και αν ναι για ποσο διαστημα?

Προσωπικη μου αποψη να βαλεις βραχο οσο το δυνατον πιο γρηγορα.. δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που πρεπει να περιμενεις για να τον βαλεις...
Οτι κ αν κανεις (εκτος αν τον μεταφερεις μεσα σε νερο) ολο και κατι θα πεθανει πανω του  και βαζοντας τον μεσα στο ενυδρειο παλι θα κανεις κυκλους...
Οποτε πανε παρτον συντομα,βαλτον μεσα και περιμενε ενα μηνα+ μετα με μετρησεις βαλε μεσα και κανενα κλοουνακι..

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:46:48 πμ »
να ρωτισω-αυτο με το να ριχνεις τροφη υσχει και στα θαλασινα-δλδ αν βαλω βραχο θα πρεπει για να επιταχινω την διαδικασια να βαζω μεσα και λιγα φυλαρακια ας πουμε?

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:46:59 πμ »
Μέχρι στιγμής για μένα δεν έχεις κάνει τίποτε το μεμπτό  αφού ακόμα δεν έχει μπει ο βράχος.
Αύριο θα μετρήσεις και την αλατότητα και θα είσαι ο.κ.
Το ενυδρείο σε λίγες μέρες  ( μετά από την τοποθέτηση του ζ.β) θα βγάλει τόση αμμωνία που δεν πειράζει που έβαλες υαλοβάμβακα στην αρχή ούτε και οι όποιες φυσαλίδες εγκλωβιστούν στον πάτο.
Οπότε προχωράς κανονικά , έχεις ακόμα δρόμο για στεναχώρα  αυτά δεν είναι τίποτα για αρχή.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:47:17 πμ »

Συμφωνω στα περισσοτερα απο αυτα που λες.Οταν βαζουμε ζωντανο αραγωνητη η διαδικασια πρεπει να ειναι διαφορετικη,για τον απλο λογο πως προκειται για ζωντανο(δεν θα εβαζα ομως ποτε) και θα πρεπει να δημιουργηθουν οι καταλληλες συνθηκες πρειν μπει μεσα στο ενυδρειο.Η μονη περιπτωση να μην διαλυθει το αλατι ειναι να εχει προβλημα το ιδιο και αν εχεις βαλει περισσοτερο απλα θα εχεις ποιο υψηλη τιμη  αλατοτητας  οταν αυτο θα διαλυθει.Υαλοβαμβακα καλα εκανες και εβαλες Ιna αλλα κρατα τον  για λιγες  μονο μερες ισα ισα να σου παρει τα χοντρα απο τον αραγωνητη και μετα βγαλτον και δουλευε τον επικουρικα δηλ σχεδων ποτε.Τωρα αυτο με τον εγκλωβισμο του αερα δεν πολυ ισχυει
ΥΓ Γιατι δεν κανεις και κανενα σαμπακι?Θα σε βοηθησει απο πολλες αποψεις ^-^   

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:48:15 πμ »
να ρωτισω-αυτο με το να ριχνεις τροφη υσχει και στα θαλασινα-δλδ αν βαλω βραχο θα πρεπει για να επιταχινω την διαδικασια να βαζω μεσα και λιγα φυλαρακια ας πουμε?

Ναί

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:55:51 πμ »
Παράθεση
τον αραγονιτη ειχε ιδιο στο μαγαζι και του ειπα οτι αυτο ειναι που εχω

Ινα δεν ξερω πως αλλιως να στο πω.

Ο αραγωνιτης ηταν νεκρος.

1ον ειχε ημερομηνια ληξης η οποια ειχε περασει. και 2ο και σημαντικοτερο ηταν στεγνος.

Στο αλατι υπαρχει η πιθανοτητα οπως σου ειπα να μην διαλυθει. 1 μηνα να το αφησεις μεσα στο νερο, εαν εχει υπερβει το ποσοστο που επρεπε
να μπει, δεν προκειται να διαλυθει ποτε και θα δημιουργησει κατι σαν ιζημα.

καλη συνεχεια...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:01:14 πμ »
Παράθεση

1ον ειχε ημερομηνια ληξης η οποια ειχε περασει. και 2ο και σημαντικοτερο ηταν στεγνος

Στο αλατι υπαρχει η πιθανοτητα οπως σου ειπα να μην διαλυθει. 1 μηνα να το αφησεις μεσα στο νερο, εαν εχει υπερβει το ποσοστο που επρεπε

καλη συνεχεια...
Αν ισχυει αυτο πολυ κακος τον εβαλες.Ποσο παραπανω αλατι μπορει να εβαλε δηλαδη?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:02:52 πμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:04:47 πμ »
οκ.πες οτι ειναι νεκρος-οποτε εχουμε αλατονερο με νεκρο αραγονιτη. ;) μεχρη στιγμης δεν υπαρχουν υπολλιματα αλατιου καπου..αυριο που θα μετρισω αλατοτιτα-να σας πω γιατη ετσι δεν εχει νοημα μιας και δεν υπαρχουν ενδιξεις.

παιδακια ευχαριστω πολυ -καληνυχτουδια για σημερα! :-*

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:09:35 πμ »

Συμφωνω στα περισσοτερα απο αυτα που λες.Οταν βαζουμε ζωντανο αραγωνητη η διαδικασια πρεπει να ειναι διαφορετικη,για τον απλο λογο πως προκειται για ζωντανο(δεν θα εβαζα ομως ποτε) και θα πρεπει να δημιουργηθουν οι καταλληλες συνθηκες πρειν μπει μεσα στο ενυδρειο.Η μονη περιπτωση να μην διαλυθει το αλατι ειναι να εχει προβλημα το ιδιο και αν εχεις βαλει περισσοτερο απλα θα εχεις ποιο υψηλη τιμη  αλατοτητας  οταν αυτο θα διαλυθει.Υαλοβαμβακα καλα εκανες και εβαλες Ιna αλλα κρατα τον  για λιγες  μονο μερες ισα ισα να σου παρει τα χοντρα απο τον αραγωνητη και μετα βγαλτον και δουλευε τον επικουρικα δηλ σχεδων ποτε.Τωρα αυτο με τον εγκλωβισμο του αερα δεν πολυ ισχυει
ΥΓ Γιατι δεν κανεις και κανενα σαμπακι?Θα σε βοηθησει απο πολλες αποψεις ^-^

Η καταλληλες συνθηκες για τον ζωντανο αραγωνιτη ειναι να εχει την ιδια αλατοτητα με το νερο του ενυδρειου, οπως επισης και την ιδια σχεδον θερμοκρασια. οποτε μπορει να γινει η παραπανω διαδικασια που προειπα, αλλα με καποιες μετρησεις πιο πριν.
εχω χρησιμοποιησει και  τα 2 ειδη και το αποτελσμα ηταν το ιδιο απλα με λιγο περισσοτερο καιρο στην περιπτωση του νεκρου αραγωνιτη.

για το υαλοβαμβακα το ανεφερα παραπανω οτι θα πρεπει να αλλαζει καθε εβδομααδα σε τετοιο ενυδρειο, λογω μεγαλης πιθανοτητας αυξησης
νιτρικων.

Ο εγκλωβισμος του αερα ισχυει σε πολλες περιπτωσεις με αποτελεσμα τον εγκλωβισμο αεροβιων βακτηριων και τελικα τον θανατο (πνιξιμο) τους μεσα στο νερο με αποτελεσμα αυξησης της αμμωνιας. Επισης αυτο μπορει να παρουσιαστει και αργοτερα με την αναμοχλευση του απο
τα ψαρια ή ακομα και απο εμας τους ιδιους με την ξαφνικη μετακινηση του.

Το νερο εχει καποια ποσοστα διαλυτοτητας του αλατιου τα οποια οταν τα υπερβουμε τοτε δεν μπορει να διαλυθει αλλο.
Σε αυτες τις περιπτώσεις απλα το πεταμε αυτο που θα μεινει. Το ιδιο μπορουμε να παρατηρησουμε πιο ευκολα στα δοχεια προετοιμασιας του νερου που εχει τυχει να το υπερβουμε το ποσοστο αυτο. Μου εχει τυχει αρκετες φορες με διαφορα ειδη αλατιου που εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους .

Οπως και να εχει θα πρεπει να υπαρχει ρεφρακτρομετρο και οχι να βασιζομαστε στην τυχη, ακομα και αν το βαζουμε πλεον εμπειρικα ( Χ λιτρα νερου = χ κιλα αλατι) .
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:11:31 πμ »
Παράθεση

1ον ειχε ημερομηνια ληξης η οποια ειχε περασει. και 2ο και σημαντικοτερο ηταν στεγνος

καλη συνεχεια...
Αν ισχυει αυτο πολυ κακος τον εβαλες.Ποσο παραπανω αλατι μπορει να εβαλε δηλαδη?

ενας νεκρος αραγωνιτης ηταν πλεον  ( οπως π.χ. εαν τον ειχαμε και σε ενυδρειο και τον ειχαμε αφησει να νεκρωσει).

Αλλα το ζητουμενο ηταν οτι επρεπε να ξεπλυθει πρωτα κατι το οποιο δεν εγινε ( οπως ειχα ενημερωσει) .
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:15:40 πμ »
Παράθεση

καλη συνεχεια...

ενας νεκρος αραγωνιτης ηταν πλεον  ( οπως π.χ. εαν τον ειχαμε και σε ενυδρειο και τον ειχαμε αφησει να νεκρωσει).

Αλλα το ζητουμενο ηταν οτι επρεπε να ξεπλυθει πρωτα κατι το οποιο δεν εγινε ( οπως ειχα ενημερωσει) .
Δεν διαφωνουμε σε κατι.Τα ιδια πιστευω και εγω

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: στησιμο
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:21:36 πμ »
Εγώ λέω να την αφήσουμε στην ησυχία της την κοπέλα να προχωρήσει παρακάτω. .. ότι έγινε έγινε τώρα... έτσι κ αλλιώς αμμωνιες κτλ δεν τα γλυτώνει που να γυρίσει τον κόσμο ανάποδα σε ένα νεοστημενο ενυδρείο... οπότε ..Ίνα .. keep reefing... βάλε βράχο κ αστο. ..

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:24:47 πμ »
Δεν ακουσει οταν της μιλαμε....  ;D

Χθες που πηγα να καθαρισω απο τα αλατια τις κοντρες του ενυδρειου μου εφυγε ενα μεγαλο κομματι απο αλατι και επεσε στην σινουλαρια πανω..

ακομα δεν εχει συνελθει το σημειο εκεινο... :o .

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 03:39:27 μμ »
Δεν ακουσει οταν της μιλαμε....  ;D

Χθες που πηγα να καθαρισω απο τα αλατια τις κοντρες του ενυδρειου μου εφυγε ενα μεγαλο κομματι απο αλατι και επεσε στην σινουλαρια πανω..

ακομα δεν εχει συνελθει το σημειο εκεινο... :o .
φερτο εδω να στο στροσω με αμονια violent-smiley :D :D

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 12:32:20 πμ »
εβαλα τον κυκλοφοριτη που μου εδοσε ο γιαννης(κοραλια 3200 καπου τοσο γιατη δεν διαβαζεται)-νομηζω οτι εχω αεροπλανο για απογιοση στο σαλονη μου-τι θοριβος θεε μου :-\

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 02:40:58 μμ »
Τι έγινε ,μέτρησες αλατότητα ?

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 02:59:02 μμ »
ναι μετρισα και ηθελε και αλο αλατη-εβαλα και το εφερα στο 1025 μεχρη τωρα-καλα δεν ειναι? η κοραλια παρα ειναι δυνατη-την εκλησα και εβαλα εναν μικρο κικλοφοριτη που εχω.

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
στησιμο
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 03:38:42 μμ »
Πάλι θα σε καλύψω…. :P
Έχω έναν ποιο μικρό αλλά είναι με βεντούζες , τον θέλεις.?