ΑποστολέαςΘέμα: GOURAMI - Τα Υπέροχα  (Αναγνώστηκε 13076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:14:31 μμ »
GOURAMI - Τα Υπέροχα

Ένα από τα πιο διαδεδομένα είδη στον χώρο του ενυδρείου. Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε δει κάποιο είδος γκουράμι σε κάποιο pet shop και πιθανόν οι περισσότεροι έχουμε φιλοξενήσει (ή τουλάχιστον σκεφτήκαμε να το κάνουμε) κάποιο από αυτά στο ενυδρείο μας.

«Υπηρετούν» το χόμπυ εδώ και δεκαετίες και κάποια από αυτά θεωρούνται από τα πιο όμορφα είδη ψαριών. Πόσα ψάρια άραγε μπορούν να σταθούν δίπλα στην ομορφιά ενός Dwarf ή ενός Pearl Gourami;

ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ
Προέρχονται κυρίως από την Ασία, από την Ινδία και το Πακιστάν έως την άλλη άκρη ΝΑ της ηπείρου, όπου ζουν και τα περισσότερα είδη. Κάποια ακόμη τα συναντούμε και στα τροπικά δάση της Αφρικής όπως επίσης και στην Λατινική Αμερική ή την Αυστραλία τα ποία όμως έχουν μεταφερθεί εκεί από τον άνθρωπο.

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ!
Εκτός από τα βράγχια, τα ψάρια αυτά έχουν ένα όργανο που ονομάζεται λαβύρινθος. Χάρη στο όργανο αυτό μπορούν να αναπνέουν ατμοσφαιρικό αέρα. Θα τα δείτε πολύ συχνά να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και να παίρνουν ανάσες.

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ
Ανήκουν στην Τάξη των Περκόμορφων (Perciformes), στην Υπόταξη Αναβαντοειδή (Anabantoidei) και σε τρεις Οικογένειες:

Osphronemidae
Είναι η μεγαλύτερη οικογένεια καθώς περιλαμβάνει 4 υποοικογένειες και 96 είδη. Στην οικογένεια αυτή θα βρούμε τα πιο πολλά και γνωστά γκουράμι όπως και τα betta με τον πολύ γνωστό «Μονομάχο» (Siamese Fighting Fish). Περιλαμβάνει επίσης τα Γένη Trichogaster(πρώην colisa) με το γνωστό dwarf gourami, Trichopodus με το Pearl Gourami, καθώς επίσης και τα Paradise gourami.

Anabantidae
Η δεύτερη μεγαλύτερη οικογένεια με 31 ψάρια που κατατάσσονται σε 4 γένη. Εδώ θα βρούμε την περίφημη climbing perch (γένος Anabas), ένα ψάρι που σκαρφαλώνει στην όχθη εκτός νερού. Εδώ επίσης θα βρούμε τα αφρικανικά γκουράμι.

Helostomatidae
Περιλαμβάνει ένα μόνο είδος, τα Kissing Gourami (Helostoma temminki), τα ψάρια που φιλιούνται(!) αφού έχουν την συνήθεια να ενώνουν τα στόματα τους σαν να φιλιούνται.

Όμως παράξενη συμπεριφορά θα δούμε και στα croaking gourami (Trichopsis Vittata), είναι τα ψάρια που μιλάνε(!), για τα οποία λένε ότι μπορείς να τα ακούσεις αφού βγάζουν ένα ανεπαίσθητο ήχο σαν κόασμα.

ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ
Θα τα βρούμε σχεδόν παντού. Λίμνες, ποτάμια, αρδευτικά κανάλια, καλλιέργειες ρυζιού κ.λ.π.  Τα περισσότερα από αυτά προτιμούνε πυκνοφυτεμένες περιοχές, νερά με απαλή ροή και, χάρη στον λαβύρινθο που διαθέτουν επιβιώνουν σε νερά με χαμηλή περιεκτικότητα σε οξυγόνο.
Είναι γενικά πολύ ανθεκτικά ψάρια και πολύ ευπροσάρμοστα. Τα Three Spot Gourami χρησιμοποιούνται μάλιστα στην (απάνθρωπη) μέθοδο στρωσίματος του ενυδρείου με ψάρια.
Προτιμούν νερό με ουδέτερο έως ελαφρώς όξινο PH, με κάποιες εξαιρέσεις όμως που ζούνε σε πολύ ακραίες συνθήκες. Για παράδειγμα, τα Chocolate Gourami (Sphaerichthys Osphromenoides) ζούνε σε νερά με PH 4,5 – 5,5 και μηδενικές σκληρότητες.

ΤΑ GOURAMI ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Τα περισσότερα από αυτά είναι ιδανικά για ένα κοινωνικό ενυδρείο. Όταν εκδηλώνουν επιθετικότητα, αυτό γίνεται από αρσενικά άτομα απέναντι σε άλλα του ίδιου φύλου. Μην ξεχνάμε ότι είναι πρώτα ξαδέρφια του Μονομάχου.
Εκτιμούν πολύ τα απαλά φωτισμένα και πυκνοφυτεμένα ενυδρεία. Η ύπαρξη φυτών επιφανείας είναι σημαντική για την διαδικασία αναπαραγωγής τους.
Τα γκουράμι είναι εύκολα στην διατήρηση τους και πολύ ειρηνικά ψάρια. Για τον λόγο αυτό είναι καλό να μην συνδυάζονται με άλλα μεγαλύτερα ή πιο επιθετικά ψάρια. Ιδανικοί συγκάτοικοι είναι οι αρλεκίνοι, τα τέτρα, τα cory και άλλα γατόψαρα μια που τα γκουράμι κινούνται συνήθως στο μέσον και το άνω μέρος του ενυδρείου.
Θεωρούνται επίσης ιδανικά για έναν αρχάριο με εξαίρεση βέβαια σε ορισμένα είδη που είναι ιδιαίτερα απαιτητικά.

Εδώ να κάνω μία συγκεκριμένη αναφορά στα Chocolate Gourami, τα οποία θεωρούνται από τα πιο δύσκολα ψάρια γενικώς για διατήρηση σε ενυδρείο. Αυτά τα υπέροχα σοκολατί πλασματάκια είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στην ποιότητα του νερού, ελάχιστες τυχαίες αναπαραγωγές σε αιχμαλωσία έχουν αναφερθεί παγκοσμίως. Διατίθενται στο εμπόριο μόνο άγρια, πιασμένα στην φύση αλλά ο βαθμός θνησιμότητας τους είναι τεράστιος. Χαρακτηριστικά κάποιος αμερικάνος χομπίστας – επαγγελματίας που έχει ασχοληθεί εκτενώς με αυτά τα ψαράκια, προτρέπει τον κόσμο να μην αγοράζει Chocolate Gourami γιατί… πεθαίνουν.

Ψαρεύοντας Chocolate Gourami. Ο βυθός είναι στρωμμένος με Blyxa Auberti.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Δέχονται όλων των ειδών τις τροφές και πρέπει να τους παρέχουμε ισορροπημένη διατροφή τόσο με φυτικής προέλευσης τροφές όσο και με πρωτεϊνούχες. Κατά την προετοιμασία για την αναπαραγωγή οι ζωντανές τροφές θα βοηθήσουν ιδιαίτερα, πάντα όμως σε συνδυασμό με φυτικές.

ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΓΚΟΥΡΑΜΙ
Στην πλειοψηφία τους είναι ωοτόκα και bubble nesters, κάνουν δηλαδή την φωλιά τους με φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού και την στηρίζουν σε κάποιο φυτό που επιπλέει. Εκεί, ο αρσενικός θα οδηγήσει την θηλυκιά και μετά από το περίφημο αγκάλιασμα, αυτή θα αποθέσει τα αυγά της. Στην συνέχεια ο αρσενικός τα γονιμοποιεί και από εκεί και πέρα γίνεται ο άγρυπνος φρουρός. Η θηλυκιά πρέπει να απομακρυνθεί από το ενυδρείο αφού κινδυνεύει από τον αρσενικό. Η αφοσίωση του πατέρα είναι παροιμιώδης αφού μέρα-νύχτα περιφρουρεί τα αυγά, τα επανατοποθετεί στη φωλιά εάν κάποιο ξεκολλήσει και τα αερίζει ρίχνοντας νερό με το στόμα του.
Η αφοσίωση του αυτή όμως σταματάει την στιγμή που τα αυγά εκκολαφθούν. Αφού συμβεί αυτό πρέπει να τον απομακρύνουμε αμέσως αφού βλέπει τους γόνους σαν τροφή πλέον.
Υπάρχουν όμως και γκουράμι που είναι Στοματοεπωάζοντα (mouthbrooders), επωάζουν δηλαδή τα αυγά τους μέσα στο στόμα. Ένα τέτοιο είδος είναι το Chocolate Gourami.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ DWARF GOURAMI (DGIV)
Δυστυχώς η μαζική παραγωγή των dwarf gourami την προηγούμενη δεκαετία, δημιούργησε ένα σημαντικό πρόβλημα στα ψάρια αναπαραγωγής αυτού του είδους καθώς παρατηρήθηκαν υψηλά ποσοστά θνησιμότητας σε dwarf gourami που προερχόντουσαν από φάρμες της Ασίας. Το ποσοστό των προσβεβλημένων dwarf gourami που προέρχονταν από τις ασιατικές φάρμες ήταν περίπου 20%. Έτσι ανακαλύφθηκε ότι είχαν ασθενήσει εξαιτίας ενός Ιριδοΐού (Iridovirus).
Οι Ιριδοΐοί βρίσκονται σε πολλά ψάρια γλυκού και αλμυρού νερού και οδηγούν σε ασθένειες όπως οι Λεμφοκύστες (lymphocystis) που προξενούν αλλοιώσεις στο δέρμα των ψαριών λόγω στρες κυρίως. Η Λεμφοκύστες θεραπεύονται από μόνες τους αν δοθούν στο ψάρι οι κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης.
Στο dwarf gourami όμως βρέθηκε ότι η αιτία θανάτου είναι ένας Ιριδοΐός στην σπλήνα και τον εντερικό ιστό τους. Η θνησιμότητα των ψαριών που ασθενούσαν ήταν από 5-50%. Ο ιός αυτός ονομάζεται DGIV (Dwarf Gourami Irido Virus).
Το δέρμα τους σκουραίνει, γίνονται ληθαργικά, δεν τρώνε και παρουσιάζουν πρήξιμο στην κοιλιά, που μοιάζει με dropsy. Ο θάνατος συνήθως έρχεται μετά από 24-48 ώρες.
Η ασθένεια αυτή παρατηρείται φυσικά και σε όλες τις επιλεκτικές αναπαραγωγές του dwarf gourami, όπως τα blue powder, neon, sunset κ.λ.π.
Δυστυχώς δεν υπάρχει θεραπεία για αυτή την ασθένεια.

Άρρωστο Dwarf Gourami (colisa lalia)

Παρακάτω θα δείτε μία λίστα με τα πιο αντιπροσωπευτικά, στο χόμπυ, είδη γκουράμι καθώς και τις παραμέτρους διατήρησης τους στο ενυδρείο. Οι ιδανικές τιμές PH, GH & θερμοκρασίας διατήρησης τους είναι στο μέσον των ορίων που αναφέρονται. Η μακροχρόνια διατήρηση τους σε οριακές τιμές δεν συνιστάται.

Τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί ο αριθμός των ενυδρειόφιλων που ασχολούνται με τα γκουράμι. Νέα είδη έχουν εμφανιστεί στο χόμπυ και το γκουράμι θεωρείται πιά συνηθισμένο και κοινό ψάρι. Η ομορφιά του και η συμπεριφορά του όμως στο ενυδρείο θα αποιζημιώσει όποιον επιλέξει να το φιλοξενήσει.
Ας του δώσουμε μία ακόμη ευκαιρία.   ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2016, 01:43:40 μμ από giannisaek »
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:21:01 μμ »
Yπέροχο άρθρο Δανιήλ, αντί να σου κάνουμε δώρο σήμερα για την γιορτή σου, μας έκανες εσύ. thubsup

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 04:54:44 μμ »
Σούπερ!  20to20

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:50:57 μμ »
 thubsup greatup

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:59:36 μμ »
πολύ ωραίο άρθρο  respkt
Γρηγόρης.

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 12:13:39 πμ »
Δεν μου εμφανίζει τους πίνακες...   ???

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 12:18:26 πμ »
 Armataz Τελειο!

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 08:42:12 πμ »
Πολυ καλο ! ;)

(υ.γ.Μια αναφορα ομως και για την DGIV καλα θα ηταν να γινοτανε.)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
Re: GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 08:56:00 πμ »
Παρα πολυ καλο.μεγαλο ποσοστο απο χομπιστες εχει γκουραμι και ειναι πολυ χρησιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:34:59 πμ από pashaloua »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 09:57:55 πμ »
Δεν μου εμφανίζει τους πίνακες...   ???

Γιάννη και οι πίνακες είναι φωτο. Αν σου βγάζει τις άλλες φωτο με παραξενεύει που δεν φαίνονται οι πίνακες

Πολυ καλο ! ;)

(υ.γ.Μια αναφορα ομως και για την DGIV καλα θα ηταν να γινοτανε.)

Ναι, έχεις δίκιο. Θα προσθέσω και πληροφορίες για την DGIV

Αποσυνδεδεμένος micro

• Loyal member
  • **
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:23:29 πμ »
Φοβερό άρθρο! Ευχαριστούμε πολύ
Αν ποτέ φύγω από τα ζωοτόκα (ΑΝ ποτέ γίνει αυτό) θα είναι το πρώτο που θα επιλέξω. Μακάρι να μπορούσα να τα έχω μαζί

PS. pashaloua, αυτό που μας λες «ζομπίστες», μου ‘φτιαξε τη μέρα.
Το παραδέχομαι, είμαι ζομπίστας

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:37:13 πμ »
PS. pashaloua, αυτό που μας λες «ζομπίστες», μου ‘φτιαξε τη μέρα.
Το παραδέχομαι, είμαι ζομπίστας
:D :D διορθώθηκε.
καμια φορα στο κινητο παταω και λαθος γραμματα

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:23:22 πμ »
γιαυτο το μηνα εχουν γινει τα αγαπημενα μου ψαρακια.
τα περλ δεν χρειαζοντε οξινο νερο ετσι δεν ειναι?
με τι αλλα ψαρια συνδυάζονται?

οπως παντα, τέλεια τα αρθρα σου  thubsup

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:42:49 πμ »
Για τα περλ μία καλή τιμή Ph είναι στο 7-7,3 περίπου δηλ. όσο έχει και σε κάποιες περιοχές το νερό της Θεσσαλονίκης. Οι σκληρότητες βέβαια είναι λίγο ανεβασμένες αλλά ίσως με λίγο τύρφη και (ακόμη καλύτερα) με νερό όσμωσης, σε κάποια αναλογία 50-50 με το νερό της βρύσης να έχει καλό αποτέλεσμα. Στον πίνακα βέβαια φαίνεται οτι μπορεί να αντέξει σε μεγάλο εύρος τιμών αλλά επιλέγουμε περίπου τον μέσο όρο.
Η συμβίωση με ζοωτόκα δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί οι συνθήκες νερού θα πρέπει να είναι στα πάνω όρια των περλ και στα κάτω των ζοωτόκων, οπότε και τα δύο είδη θα ζορίζονται.

Συγκάτοικοι για τα περλ είναι όλα τα ήρεμα ψάρια (φτάνει να ταιριάζουν σε συνθήκες νερού) όπως αρλεκίνοι, νέον, κορυ κ.λ.π. Το περλ είναι ιδιαίτερα ντροπαλό ψάρι. Υπάρχουν περίοδοι που σχεδόν χάνεται, κρυμμένο πίσω από τα φυτά. Κολυμπούν κυρίως κοντά στην επιφάνεια του νερού.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:26:28 μμ »
Προστέθηκαν και πληροφορίες για το DGIV στα dwarf gourami

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:31:57 μμ »
Aψογος!  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Destat

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 60λ iriatherina werneri
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:44:23 μμ »
Πώπωω Ευχαριστούμεεε! Είναι πολύ ωραίο και σαφέστατο το άρθρο  βραβο_2
Ε και μετά μου λέτε να μην βάλλω γκουράμι! Αντιστέκεται κανείς? ::)

Αποσυνδεδεμένος bluesman

• Platinum member
  • 50άρισα και μυαλό δεν βάζω
    • DGPRESS.GR
  • Εμπειρία: Παλιώνω αργά και σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά...έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον :( Άτιμο χόμπι :))
  • Τόπος Διαμονής: Λαγονήσι
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 10:15:59 μμ »
Πολύ καλό άρθρο  thubsup
Είναι όντως υπέροχα ψάρια. Έχω μόνο δύο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα αυξήσω. Χαίρεσαι να τα βλέπεις.
Εξακολουθώ να κάνω λάθη...και το απολαμβάνω :)

http://www.dgpress.gr  http://mindmagazine.wordpress.com
Το καμάρι μου: http://youtu.be/WC0BOiAdonk

Αποσυνδεδεμένος GIANNNIS

• Member
  • *
  • κλείστε την τηλεόραση!
    • EKTIPOTECHNIKI ...the art of printing
  • Εμπειρία: 2 χρόνια με κιχλίδες
  • Τα ενυδρεία μου: 180L, 60L, 20L
  • Τόπος Διαμονής: GREECE, THESSALONIKI
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 05:37:08 μμ »
Μπράβο σου.  Πολύ καλό άρθρο.   clapp Περιεκτικό με προσιτό λόγο και πολύ ωραία δομημένο.  Με βοήθησε πάρα πολύ.  thubsup

Αποσυνδεδεμένος gregory

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 27, 2015, 10:04:10 μμ »
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, γνωριζετε αν θα εχουν προβλημα Pearl μαζι με Βlue Gourami?Μιλαω για 3 το καθε ειδος 1 αρσενικο και 2 θυληκα.
Σε 110 λιτρα περιπου.Μηπως καλυτερα να βαλω 3 θυληκα απο το ενα ειδος?Προς αποφυγην μαχων.Θα νιωθουν ανετα ομως?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 27, 2015, 10:13:18 μμ »
τα λίτρα είναι οριακά για ένα χαρέμι από το ένα είδος (1αρσ+2θηλ).
Αλλά και σε μαγελύτερο ενυδρείο νομίζω θα είχπρόβλημα τα pearl με την επιθετικότητα των blue. Βάλε καλύτερα ένα χαρέμι pearl μόνο

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 28, 2015, 09:17:20 πμ »
Συμφωνώ, τα μπλε είναι αρκετά επιθετικά και τα αποφεύγω παρόλο που μου αρέσουν πολύ.
Κι εγώ θα έβαζα ένα χαρέμι pearl μόνο από γκουράμι.

Αποσυνδεδεμένος gregory

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 28, 2015, 09:57:11 πμ »
Παιδια ευχαριστω,ετσι λεω να κανω.1 αρσενικο και 2 θυληκα pearl.
Ειχα πολυ παλια και μου αρεσαν.
Απ οτι εχω διαβασει, δυσκολα ξεχωριζεις φυλο οσο ειναι μικρα ετσι?
Οποτε τραβαμε στην τυχη και οτι γινει?
Σε ποσο καιρο μπορει να δω ενδειξεις φυλου?αν τσακωνονται πχ ειναι σημαδι ? ή κι αυτο παλι δεν ειναι σιγουρο?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 28, 2015, 10:05:17 πμ »
Έχω σίγουρο ζευγάρι dwarf και όλη μέρα παίζουν ξύλο. Και σε ζευγάρι pearl πέφτει κυνήγι.
Δύσκολο να τα ξεχωρίσεις όταν είναι μικρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2015, 10:05:53 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
GOURAMI - Τα Υπέροχα
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 28, 2015, 10:29:06 πμ »
Θέλει πυκνοφυτεμένο ενυδρείο και στημένο έτσι ώστε να "σπάει" το οπτικό πεδίο από την μία άκρη στην άλλη για να μπορεί να ησυχάζουν τα ψάρια αν κυνηγιούνται. Σε ζευγάρι θα υπάρχει επιθετικότητα η οποία μοιράζεται όταν υπάρχουν 2 θηλυκά.
Το φύλο είναι ένας γρίφος όταν είναι μικρά. Μετά από κανένα 4μηνο-6μηνο θα αρχίσουν να φαίνονται τα πρώτα σημάδια για το φύλο. Το κυρίαρχο αρσενικό θα εκδηλωθεί αναδεινύοντας την ομορφιά του και τα χρώματα του. Αν υπάρχει κι άλλο αρσενικό μπορεί να το παίζει κοπέλα  ;D  αποφεύγοντας να βγάλει χρώματα.
Αλλά από τα πτερύγια θα καταλάβεις.
Εγώ για να φτιάξω χαρέμι χάρισα κανά δυό ψάρια που μου βγήκαν αρσενικά ενώ υπήρχε ήδη ένα μέσα στο ενυδρείο.