ΑποστολέαςΘέμα: pico reef  (Αναγνώστηκε 1631 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
pico reef
« στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 05:53:05 μμ »
Βλεπω πολλους να εχουν μικρα πικο ριφακια..με λιγα κοραλια και ετσι στυλ. Ξερει κανεις τι εξοπλισμος χρειαζεται για τετοιο εγχειρημα? Μιλαμε για ενυδρειακια 20-30 λιτρων. Ετσι για να μου φυγει η απορια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2012, 06:02:15 μμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
pico reef
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 06:33:55 μμ »
Ίνα μου μην γελιεσαι.. ένα τέτοιο ενυδρείο θέλει κατά την ταπεινή μου γνώμη εμπειρία για να στηθεί. Και όπως σου έχω ξαναπεί στον εξοπλισμό ότι πληρώνεις παίρνεις..
Θες σίγουρα σκιμερ θες σίγουρα φωτιστικό θες κ φιλτρακι για Αντιφως κ άνθρακα ή seagel σε εσωτερικό μεσα σε κάλτσα.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
pico reef
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 07:06:03 μμ »
δεν εχω σκοπο να στισω τετιο-απο περιεργια ρωταω-εγω θελω το 30 να το κανω μικρουλι φυτεμενο και το αλο-γνωστο μην το ξαναπω. thubsup
απλα μου κανει ενδιπωση που το κανουν πολοι και λενε οτι δεν εχουν σκιμερ-μονο φυλτρα,κυκλοφοριτες και τιπ.αλο.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: pico reef
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 07:17:39 μμ »
Γι'αυτό σου είπα ότι θέλει μια χ εμπειρία για να το κάνεις κ να είναι πετυχημένο. Γιατί να το κάνεις κ να μην βλέπεται ή να ταλαιπωρεις ζωντανά δε λέει.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
pico reef
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 07:21:33 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ, τα 30-40λιτρα reefάκια θέλουν εμπειρία και πολύ σταθερές συνθήκες, δεν είναι για αρχάριους.
Πρέπει να έχεις φάει τα μούτρα σου με μεγαλύτερο ενυδρείο υφάλου για να καταφέρεις να το διατηρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: Απ: pico reef
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 07:25:57 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ, τα 30-40λιτρα reefάκια θέλουν εμπειρία και πολύ σταθερές συνθήκες, δεν είναι για αρχάριους.
Πρέπει να έχεις φάει τα μούτρα σου με μεγαλύτερο ενυδρείο υφάλου για να καταφέρεις να το διατηρήσεις.

+1000000

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
pico reef
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:35:33 μμ »
παίζει και paco reef...  :P :P :P

... Θες σίγουρα σκιμερ θες σίγουρα φωτιστικό θες κ φιλτρακι για Αντιφως κ άνθρακα ή seagel σε εσωτερικό μεσα σε κάλτσα.

Τελικά, από πόσα λίτρα και πάνω σίγουρα θα χρειαστώ σκιμεράκι?
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
pico reef
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:40:40 μμ »
παίζει και paco reef...  :P :P :P

... Θες σίγουρα σκιμερ θες σίγουρα φωτιστικό θες κ φιλτρακι για Αντιφως κ άνθρακα ή seagel σε εσωτερικό μεσα σε κάλτσα.

Τελικά, από πόσα λίτρα και πάνω σίγουρα θα χρειαστώ σκιμεράκι?
Μέχρι 50 με 60 μπορεις να πας και με τακτικές αλλαγες νερού και καλή ρουτίνα άνθρακα και αντιφως.Ανάλογα και το βιοφορτίο που θα έχεις.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
pico reef
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:49:54 μμ »
Ενταξει αυτο ειναι πιο πολυ παιδεμα ρε Γρηγορη.Πιο ευκολο ειναι να παρει ενα μικρο σκιμερακι να κανεις εσω τυπικα την δουλεια σου παρα να τα δωσεις σε αλατια και να εισαι συνεχεια με ενα τεστ στο χερι.Οχι οτι δεν θα εισαι κ με σκιμερ αλλα θα εισαι πιο ηρεμος.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
pico reef
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 10:29:23 μμ »
Ειναι τολμηρο το να κανεις ενα pico. Μπορεις να το φτιαξεις  με πολυ καλης ποιοτητας βραχο, ενα κρεμαστο φιλτρο με αντιφως και ανθρακα.

καλη κυκλοφορια πανω στον βραχο και να το φουλαρεις με αλγες ( καουλερπα κυριως) μανιταρια, καμμια γαριδα, σαλιγκαρι και ισως κανενα

καλο και δυναστο φωτισμο, και αλλαγες νερου καθε 7-10 μερες το πολυ , το 10% του νερου.

Για καλοκαιρι δεν το συζητηταμε για αυτοματη αναπληρωση και ανεμιστηρακι.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
pico reef
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 11:40:40 μμ »
Σίγουρα χρειάζεται εμπειρία και κατά την γνώμη μου είναι και πολύ ταλαιπωρία και αυτό όσων αφορά τις σταθερές τιμές γιατί οι αλλαγές θα είναι ακαριαίες και γρήγορες .
Τώρα όσων αφορά τον εξοπλισμό πλην από τα βασικά σε τόσο μικρά συστήματα νομίζω ότι το σκιμερ μπορεί και να το κάνεις στην άκρη και αυτό γιατί το μοναδικό πλεονέκτημα που έχουν αυτά τα μικρά είναι ότι μπορείς να κάνεις εβδομαδιαίες μικρές αλλαγές χωρίς ταλαιπωρία και βαρεμάρα.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
pico reef
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 11:55:18 μμ »
.

γυρησατε? :) σου ειπα και πριν λιγο- πολλα λεφτουδακια θα φηγουν :'(..ελπιζω να τα εχω για να τα παρω.. καθε φωρα που μηλαμε μου λες κατι ποσα και με γιονεις-κομενη η κουβεντα μαζι σου  sevasmos sevasmos sevasmos

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
pico reef
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 12:15:38 πμ »
Ινα δεν θα φυγουν λεφτα περισσοτερα απο οτι θα εδινες για να κανεις ενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων.

Οπως ειπε και ο Γιαννης και εγω πιο πανω , σκιμμερ δεν χρειζεται και με ενα μπετονι 5 λιτρων κανεις αλλαγη καθε εβδομαδα στο 30λιτρο

και εισαι σουπερ. το να βαλεις μεσα 3-5 κιλα βραχο και λιγο αραγωνιτη ειναι το μονο ευκολο.

Εαν εχεις και την κεφαλη απο κανενα φιλτρακι εσωτερικο ( 200l/h ) ή αγοραζεις και 1-2 ακομα και εισαι μια χαρα.

Σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν χρειαζεσαι κοραλιες και tunze για να πετυχεις κυκλοφοριες..

Το θαλασσινο δεν ειναι για να το στήνεις και να πεις οτι το εκανες και σε 4-5 μηνες το αλλαζεις. Εδω χρειαζεται χρονος και προσεκτικες κινησεις.

Θελει υπομονη.  Εαν μπορεις καντο. εαν οχι τοτε μην το κανεις.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
pico reef
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 12:36:13 πμ »
Η πρωτη εικονα τα λεει ολα για το θαλασσινο...

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
pico reef
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:11:18 πμ »
χα χα-εγω ειμαι στην 4 εικονα τωρα.

Ινα δεν θα φυγουν λεφτα περισσοτερα απο οτι θα εδινες για να κανεις ενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων.

Θελει υπομονη.  Εαν μπορεις καντο. εαν οχι τοτε μην το κανεις.

γιωργο σκεφτικα μεν να εκανα το 30λιτρο,αλλα με γιοσε αποτομα ο γιαννης. το θαλασινο ειναι στα σχεδια μου..ειμαι -αν δεν με γεμιζει κατι,μπορει να αλαξω 1000 φωρες κατι μεχρη να βρω το τελιο και να πω"οπα-εδω ειμαστε".. ειμαι σε μια φαση τωρα που ψαχνομαι γιατη δεν μου αρεσει-μαλον δεν θαυμαζω αυτο που εχω τωρα και αν δεν κανω κατι- απλα θα  σημβιβαστω..ε(μπιπ) δεν θελω να συμβιβαστω-θελω να με τσεταρει και να θαυμαζω και να ειμαι τρελαμενη με το ενυδρειο μου. εχω αλαξει μεσα σε ενα χρονο 3 ενυδρεια-μονο οι δισκοι με γεμιζανε-τωρα αφου εκλησε αυτο παμε παραπερα. θα ηθελα παρα πολυ να κανω το 100 λιτρο μικρο θαλασινο με κοραλια μαλακα που με ενδιποσιαζουν..τα χρηματα ομος ειναι πολλα για να κανω κατι τετιο-οποτε ελεγα μεχρη να μαζεψω λιγα λιγα εξοπλησμο-να εκανα το μικρο που απο αυριο θα ειναι αδιο σαν μια προσπαθεια μιας και δεν θα εχει τωσα εξοδα(μπελλα με αλαγες κ.τ.λ. που και τωρα τον εχω αυτο)..και επιπλεον να δοκιμαζα και τον εαυτο μου.....δεν ξερω αν ειναι σωστο να το δοκιμασω μιας και δεν εχω εμπιρια..εσεις θα μου πειτε...ενα ξερω συγουρα-μου αρεσει το θαλασινο!
σηγνωμη για το κατεβατο βρε παιδια απλα εγραψα την σκεψη μου για να κατανοησετε τον τροπο που σκεφτομαι.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
pico reef
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:15:57 πμ »
Στην τελικη ολοι εκει καταληγουν Ινα μου...  ;)

Η σκεψη σου ειναι μια χαρα , απλα πρεπει να προετοιμαστεις και για εξοδα και με υπομονη και διαβασμα.. πολυ διαβασμα.. οτι και να σου πουμε οτι και να σου γραψουμε οσο καλα και να στα δωσουμε να καταλαβεις,θα πρεπει να διαβασεις μονη σου κ οτι απορειες εχεις εδω ειμαστε!

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
pico reef
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:17:23 πμ »
Θα τα πουμε και στη συνάντηση
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
pico reef
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:23:46 πμ »
διαβασμα- εγω απο την ημερα που μπικα εδω μεσα-αλο τιποτα δεν κανω....θα πρεπει να λεγεται οχι α4φ,αλλα 1το α4φ πυλαιας-αιθουσα λεζαμι :P πενελινιες να εδινα-20 θα ειχα πιασει!
τα λεμε αυριο. :-*

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
pico reef
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:28:44 πμ »
Ινα το να φτιαξεις ενα δισκοενυδρειο ή γενικα ενα γλυκου νερου, το κανεις μεσα σε μερικες ωρες, βαζεις και τα ψαρια και ειναι ετοιμο.

Το να κανεις ενα θαλασσινο θα σε παιδεψει παραπανω. ΤΟ να πεις οτι με γεμιζουν οι δισκοι , αλλα μετα απο λιγους μηνες το αλλαξες, να ξερεις

οτι ειτε δεν σε γεμιζαν, ειτε δεν εισαι ετοιμη για θαλασσινο. Το θαλασσινο μπορει και να σου παρει τοσο καιρο οσο ειχες το δισκοενυδρειο,

μονο και μονο για να φτιαξεις να τρεχει. Στο λεω με ολη την καλη διαθεση για να μην ξεκινησεις κατι και μεινεις στην μεση για διαφορους λογους.

Δεν λεω σε καμμια περιπτω οτι δεν θα καταφερεις, αλλα χρειαζεται σωστες κινησεις και δεν σηκωνει λαθη, γιατι τα κοστη ειναι πολυ μεγαλυτερα.

Ουτε τα αναφερω ολα αυτα για να μειωσω την σημαντικοτητα ενος γλυκου ενυδρειου, αλλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι μεγαλυτερος οπως

και το κοστος και η υπομονη, Και να ξερεις οτι οσες φωτογραφιες και να εχεις δει ποτε δεν θα ειναι ιδια με αυτο που εχεις στο μυαλο σου

οπως επισης και με το τελικο αποτελεσμα. ( Βεβαια μπορει να ειναι και καλυτερο ;) )

και για να μην σε στεναχωρω, αλλα οπως και εσυ μ'αρεσει να τα λεω στα ισια και να μην χαιδευω τα αυτια, οταν πας στο θαλασσινο,

ανεξαρτητου αποτελεσματος, δυσκολα ξαναγυριζεις στο γλυκο. ;)

τεστακια παντως εχω να σου δωσω να παιζεις ? (μην νομιζεις οτι θα τα παρεις τζαμπα, γιατι μαζι θα σου δινω καθε κυριακη νερο του ενυδρειου μου να κανεις μετρησεις εσυ για μενα ;) .
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
pico reef
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:34:28 πμ »
Ινα το να φτιαξεις ενα δισκοενυδρειο ή γενικα ενα γλυκου νερου, το κανεις μεσα σε μερικες ωρες, βαζεις και τα ψαρια και ειναι ετοιμο.

Το να κανεις ενα θαλασσινο θα σε παιδεψει παραπανω. ΤΟ να πεις οτι με γεμιζουν οι δισκοι , αλλα μετα απο λιγους μηνες το αλλαξες, να ξερεις

οτι ειτε δεν σε γεμιζαν, ειτε δεν εισαι ετοιμη για θαλασσινο. Το θαλασσινο μπορει και να σου παρει τοσο καιρο οσο ειχες το δισκοενυδρειο,

μονο και μονο για να φτιαξεις να τρεχει. Στο λεω με ολη την καλη διαθεση για να μην ξεκινησεις κατι και μεινεις στην μεση για διαφορους λογους.

Δεν λεω σε καμμια περιπτω οτι δεν θα καταφερεις, αλλα χρειαζεται σωστες κινησεις και δεν σηκωνει λαθη, γιατι τα κοστη ειναι πολυ μεγαλυτερα.

Ουτε τα αναφερω ολα αυτα για να μειωσω την σημαντικοτητα ενος γλυκου ενυδρειου, αλλα ο βαθμος δυσκολιας ειναι μεγαλυτερος οπως

και το κοστος και η υπομονη, Και να ξερεις οτι οσες φωτογραφιες και να εχεις δει ποτε δεν θα ειναι ιδια με αυτο που εχεις στο μυαλο σου

οπως επισης και με το τελικο αποτελεσμα. ( Βεβαια μπορει να ειναι και καλυτερο ;) )

και για να μην σε στεναχωρω, αλλα οπως και εσυ μ'αρεσει να τα λεω στα ισια και να μην χαιδευω τα αυτια, οταν πας στο θαλασσινο,

ανεξαρτητου αποτελεσματος, δυσκολα ξαναγυριζεις στο γλυκο. ;)

τεστακια παντως εχω να σου δωσω να παιζεις ? (μην νομιζεις οτι θα τα παρεις τζαμπα, γιατι μαζι θα σου δινω καθε κυριακη νερο του ενυδρειου μου να κανεις μετρησεις εσυ για μενα ;) .

Ποσα like  θες εδω ρε υπερτεραστιε τρισυποστατε υπερκαταπληκτικοφανταστικε reefa!?!?!! sevasmos

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
pico reef
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:34:59 πμ »
καλα σε λεω τεμπελι :P  ολα τα αλα θα σηζητησουμε αυριο-το μονο που θα πω οτι οι δισκοι με γεμιζαν.οι λογοι που τους αποχοριστικα ειναι προσοπικοι και δεν θα ηθελα να τους αναφερω..πολες φορες κανουμε μερικες θυσιες για κατι που ειναι πολοι πιο σημαντικο.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
pico reef
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:38:18 πμ »
Αν δεν βαριεσαι φέρε να κάνουμε κανα τεστ το δικό μου,να δούμε που βρισκόμαστε
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
pico reef
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:39:25 πμ »
καλα σε λεω τεμπελι :P  ολα τα αλα θα σηζητησουμε αυριο-το μονο που θα πω οτι οι δισκοι με γεμιζαν.οι λογοι που τους αποχοριστικα ειναι προσοπικοι και δεν θα ηθελα να τους αναφερω..πολες φορες κανουμε μερικες θυσιες για κατι που ειναι πολοι πιο σημαντικο.
Ετσι ειναι Ινα.. προχωραμε μπροστα ατενιζουμε το μελλον με αισιοδοξια (αρκει να μην μας κρυβει την θεα ο qs  :P )

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
pico reef
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:40:19 πμ »
Αν δεν βαριεσαι φέρε να κάνουμε κανα τεστ το δικό μου,να δούμε που βρισκόμαστε

Ο ενας τεμπελης ο αλλος στο τζαμπανταν.. ερε ξυλο που θα φατε αυριο ...  :P :P

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
pico reef
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 01:41:43 πμ »
Γιαννη ετσι δεν ειναι τα πραγματα. ?

Αυτη την στιγμη το δικο μου ειναι στον αυτοματο, χωρις φροντιδα και οσο χαλια και να ειναι , ειναι πολυ καλυτερο απο το φυτεμενο που εχω.

( σκεψου οτι το θαλασσινο το εχω διπλα απο την τηλεοραση απεναντι μου και το γλυκο το εχω στην πλατη μου πισω απο τον καναπε :) :) )

Ινα θα τα πουμε και απο κοντα, αλλα να ξερεις οτι θα ειμαι αυστηρος ...  :P
Γιώργος,