ΑποστολέαςΘέμα: Bacterial Bloom - Tι είναι, πως αντιμετωπίζεται...  (Αναγνώστηκε 5629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Bacterial Bloom - Tι είναι, πως αντιμετωπίζεται...
« στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:18:19 μμ »
Κάθε ενυδρειόφιλος έχει αντιμετωπίσει το φαινόμενο ‘’ bacterial bloom’’. Το συναντάμε κυρίως σε νεοστημένα ενυδρεία κατά την διάρκεια του κύκλου του αζώτου. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή. Το νερό μας γίνεται θολό σαν να έχουμε ρίξει κάποιες σταγόνες γάλακτος μέσα στο νερό. Παρόλο που κάνετε πολλές αλλαγές το φαινόμενο αυτό δεν εξαφανίζεται. Παρακάτω θα εξηγήσουμε το φαινόμενο ‘’ bacterial bloom’’.

Υπαρχουν 2 είδη bacterial bloom.

Αυτότροφα βακτήρια: Είναι τα βακτήρια τα οποία δημιουργούν το φαγητό τους από τις ανόργανες ουσίες του ενυδρείου μας, κάνοντας χρήση το φως ή κάποια άλλη χημική ενέργεια. Τα βακτήρια στα φίλτρα μας είναι αυτότροφα.
Ετερότροφα βακτήρια: Είναι τα βακτήρια τα οποία δεν μπορούν να δημιουργήσουν από μόνα τους την τροφή τους βασιζόμενα σε οργανικά απόβλητα για την αποτελεσματική τους θρέψη. Τα συγκεκριμένα βακτήρια είναι αυτά τα οποία διασπούν όλα τα οργανικά απόβλητα του ενυδρείου μας, όπως είναι οι τροφές που δεν καταναλώνονται, τα απόβλητα των ψαριών, τα σάπια φύλλα. Με την διάσπαση αυτή έχουμε την αύξηση της αμμωνίας στο ενυδρειο μας.

Βασικό στοιχείο που πρεπει να γνωρίζουμε είναι ότι τα ετερότροφα βακτήρια είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος από τα αυτότροφα. Επίσης τα ετερότροφα πολλαπλασιάζονται πολύ πιο γρήγορα. Τα ετερότροφα χρειάζονται περιπου 15-20 λεπτά για την αναπαραγωγή τους, ενώ τα αυτότροφα χρειάζονται περιπου 24 ώρες.  Στα νεοστημένα ενυδρεία τα ετερότροφα βακτήρια εξαπλώνονται πιο γρήγορα προκαλώντας το ‘’cycling bloom’’ που είναι και το πιο σύνηθες. Οι περισσότερες εξάρσεις βακτηρίων προκαλούνται από οργανικά απόβλητα τους υποστρώματος.

Η έξαρση των βακτηρίων είναι πιο συχνές σε ενυδρεία, όπου δεν υπάρχουν οργανικά απόβλητα. Αυτό σημαίνει ότι τα ενυδρεία μας την δεδομένη χρονική στιγμή περιέχουν μόνο αμμωνία. Αυτό συμβαίνει λογω της αποχλωρίωσης του νερού και των συνεπειών που έχει στις αποικίες των βακτηρίων. Τα ετερόμορφα βακτήρια αμέσως δραστηριοποιούνται και προσπαθούν να επαναφέρουν μια ισορροπία στο ενυδρειο. Τα αποτελέσματα εξαρτώνται καθαρά από την ποσότητα των οργανικών αποβλήτων που έχει το νερό της βρύσης μας. Τα αυτόγραφα βακτήρια είναι αποκλειστικά αερόβια με μεγάλες απαιτήσεις για οξυγόνο. Απ` την άλλη τα ετερότροφα βακτήρια έχουν την δυνατότητα να προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες σε αερόβια αλλά και σε αναερόβια βακτήρια. Όταν τα ετερότροφα βακτήρια βρίσκονται στο υπόστρωμα είναι σε αναερόβια κατάσταση. Από την στιγμή που θα διασπάσουν τα οργανικά απόβλητα θα δημιουργηθεί η αμμωνία και η μορφή τους θ` αλλάξει σε αερόβια. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μετατρέψουν την αμμωνία σε nitrite. Όταν τα ετερότροφα βακτήρια διασπαστούν μέσα στο νερό και μετατραπούν σε αερόβια, οι απαιτήσεις για οξυγόνο είναι πολύ μεγάλες. Εκείνη τη στιγμή τα ψάρια σας διατρέχουν τον κίνδυνο να πεθάνουν από ασφυξία. Η λύση είναι η τοποθέτηση αεραντλίας για προσθήκη οξυγόνου.

Πρόληψη και αντιμετώπιση 8)

Στην περίπτωση που αντιμετωπίζουμε bacterial bloom καλό θα ήταν να σκουπίσουμε τον βυθό μας αλλά και να προσέξουμε την ποσότητα τροφής που ρίχνουμε στο ενυδρειο μας. Αυξάνουμε την οξυγόνωση του νερού. Οι αλλαγές του νερού δεν βοηθούν γιατί με την αφαίρεση των ετερότροφων βακτηρίων τα προκαλούμε να προχωρήσουν σε γρήγορη αναπαραγωγή. Στην περίπτωση που θέλετε να προχωρήσετε σε αλλαγές νερού μπορείτε κάθε 15-20 λεπτά να αλλάζετε το 50% του νερού. Κατά την διάρκεια των αλλαγών το νερό από όσμωση θα βοηθούσε στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

Τέλος στην περίπτωση που αντιμετωπίσετε bacterial bloom σε ‘’παλιό’’ ενυδρειο θα πρεπει να προσέξετε το επίπεδο των οργανικών αποβλήτων στο υπόστρωμα σας. Απομακρύνετε όλα τα νεκρά φύλλα, ελαττώστε τα ταΐσματα και πραγματοποιήστε μια έρευνα αν υπάρχει καποιο νεκρό ψάρι μέσα στο ενυδρειο.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:03:09 μμ από Drbig »

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:17:12 μμ »
Τέλειο  ;)

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2011, 01:19:10 μμ »
Ένας πλήρης αιτιολογικός μπούσουλας, για το γιατί μου έτυχε το bacterial bloom όπως και το τι θα πρέπει να κάνω για μην μου τύχει ποτέ.... Γιατί η αιτιολογημένη πρόληψη είναι το μυστικό για τα πάντα!!!
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2011, 03:18:22 μμ »
Πολύ χρήσιμο Χάρη, είναι μια δυσάρεστη κατάσταση που σχεδόν όλοι αντιμετωπίσαμε ή θα αντιμετωπίσουμε κάποια στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ

• Platinum member
  • Εμπειρία: «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
  • Τα ενυδρεία μου: DIY 120 λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 07:48:21 πμ »
Παιδιά μια βοήθεια, εγώ πριν μία εβδομάδα έκανα μεταστέγαση ενυδρείου, ποσότητα ίση με το 70% του νερού απ το παλιό ενυδρείο μπήκε στο νέο ενυδρείο, το υπόλοιπο νερό μπήκε στο 15λιτρο, στο νέο ενυδρείο προστέθηκε νερό βρύσης. Στο νέο ενυδρείο παραμένει η θολούρα ενώ στο 15λιτρο καθάρισε μέσα σε μία μέρα τη στιγμή που και τα δύο ενυδρεία έχουν το ίδιο νερό. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι στο νέο ενυδρείο έχω καινούρια άμμο η οποία πλύθηκε αρκετά χέρια, μετράω αμμωνία -νιτρώδη κι είναι 0, γιατί δε φεύγει η θολούρα; Ταίζω μία φορά την ημέρα και με τη φρέσκια άμμο τα οργανικά απόβλητα είναι μηδενικά. Από που προέρχεται τελικά η θολούρα; Πρέπει να βάλω αεραντλία; Επειδή είναι φυτεμένο με διοξείδιο δεν θα έχω θέμα να φεύγει το διοξείδιο; Πως φεύγει τελικά αυτή η θολούρα γιατί δεν το πολυκατάλαβα το άρθρο είναι η αλήθεια όσον αφορά την αντιμετώπισή της.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2016, 07:48:58 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 09:36:12 πμ »
Ενισχυση της βιολογιας θα ελεγα...αν εχεις να μπολιασεις καντο ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

• Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 10:48:49 πμ »
Μα το φιλτρο και το νερο ειναι μπολιασμενα απ το καινουριο, μονο που απ τα δυο καλαθια του εξωτερικου εβαλα καινουριο siporax στο ενα το αλλο εμεινε με το substrat pro για να το μπολιασει. Αμμωνια και νιτρωδη ειναι στο 0, που θα βοηθησει το μπολιασμα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2016, 10:49:16 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 12:05:41 μμ »
Η βιολογια στα ενυδρεια δεν ειναι μονο στα φιλτρα αλλα και στο χαλικι. Με το που  επλυνες το βυθο μειωθηκε η ποσοτητα της βιολογιας του ενυδρειου.
Γιώργος,

• Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 01:17:32 μμ »
Χμμμ αρα περιμενω ν αποκτησει βιολογια κι ο βυθος απ ο,τι καταλαβα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 06:19:47 μμ »
Παιδιά άνοιξα το φίλτρο και τι να δω, το filter wool τίγκα καφέ και κατακάθι χώματος στον κάδο, μάλλον δεν είναι bacteria bloom αλλά χώμα απ την άμμο, τώρα που το σκέφτηκα έκανα μία βλακεία όταν την καθάρισα, γιατί μιλάμε για καινούρια άμμο. Αφού την ξέπλυνα 3-4 χέρια, μετά τη στέγνωνα στο μπαλκόνι στον ήλιο και την ξανά έβαζα στα νάυλον σακιά που την αγόρασα τα οποία όμως αυτά δεν τα καθάρισα, πιστεύω από κει έφαγα το χώμα. Αλλαξα filterwool, καθάρισα τον κάδο και θα το κάνω κάθε μέρα αυτό  μέχρι να καθαρίσει, φαίνεται ξεκάθαρα πολύ χώμα και σωματίδια να αιωρούνται στο νερό, τι λέτε εσείς;

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 06:25:41 μμ »
Μια χαρά!!!

Όπως τα είπες... είναι θέμα χρόνου πλέον να καθαρίσει το ενυδρείο
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

• Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 07:19:49 μμ »
Μακάρι γιατί είναι το καινούριο ενυδρείο και θέλω να το παρουσιάσω και μ αυτό το χάλι δε μπορώ. Θα δείξει ο χρόνος, ελπίζω να ξεμπερδέψω γρήγορα. Υπάρχουν σκευάσματα που το βοηθούν ή να μη μπλέξω με τέτοια πράγματα και να περιμένω να ξεθολώσει φυσικά;

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 08:15:28 μμ »
1-2 φορές που χρειάστηκε έβαλα το http://www.seachem.com/clarity.php

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Gold member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 08:21:44 μμ »
Αμα δεις της φωτό στην παρουσιαση που έκανα στο 60λιτρο και εμένα το νερο μου έτσι είναι...απλά εχω καινούριο χαλίκι ψηλοκοκκο.Εγώ νόμιζα ότι είναι από της καινούριες ρίζες αλλά μάλλον είναι από τον βυθό.Το χαλίκι το ξεπλυνα ίσα με 10 φορές και έβγαζε...μετά είπα για bacterial bloom,αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος.
Της πρώτες 4μερες ο υαλοβαμβακας καταμαυρος ήταν,έκανα μια αλλαγή χτες 50% αλλά σήμερα ξαναθολωσε,τι να πω αναμονή.. quest?
Η μέτρησης μου είναι όλες φυσιολογικές.

• Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 09:15:24 μμ »
Αμα δεις της φωτό στην παρουσιαση που έκανα στο 60λιτρο και εμένα το νερο μου έτσι είναι...απλά εχω καινούριο χαλίκι ψηλοκοκκο.Εγώ νόμιζα ότι είναι από της καινούριες ρίζες αλλά μάλλον είναι από τον βυθό.Το χαλίκι το ξεπλυνα ίσα με 10 φορές και έβγαζε...μετά είπα για bacterial bloom,αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος.
Της πρώτες 4μερες ο υαλοβαμβακας καταμαυρος ήταν,έκανα μια αλλαγή χτες 50% αλλά σήμερα ξαναθολωσε,τι να πω αναμονή.. quest?

Σαν να διαβάζω την περίπτωσή μου, ανακουφίζομαι κι εγώ, προς Θεού όχι με τον πόνο σας, αλλά ότι δε βιώνω bacteria bloom αν και εμπειρία θα ήταν κι αυτό, υπομονή σε όλους παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Gold member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 09:34:26 μμ »

Σαν να διαβάζω την περίπτωσή μου, ανακουφίζομαι κι εγώ, προς Θεού όχι με τον πόνο σας, αλλά ότι δε βιώνω bacteria bloom αν και εμπειρία θα ήταν κι αυτό, υπομονή σε όλους παιδιά.

Ελπιζω να ειναι απο το υποστρωμα μονο,αλλιως μας βλεπω για φουντο! :o
Μολις ξαναπειρα μετρησης και εχω:
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αυτο σημαινει κατι καλο? quest?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 02:16:45 πμ »
Μια χαρά είσαι. Παιδιά μη τρελαίνεστε με το bacterial bloom, δεν είναι κάτι που παρουσιάζεται συχνά
και στο 90% των περιπτώσεων απλά το φοβόμαστε ενώ στην πραγματικότητα έχουμε κάτι πολύ απλό
(πχ μια θολούρα από ανακάτεμα του βυθού ή στομωμένα βαμβάκια ή άλγες κλπ).