ΑποστολέαςΘέμα: Δοσομετρικες/Περισταλτικες Αντλιες-Balling Method  (Αναγνώστηκε 16940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Δοσομετρικες/Περισταλτικες Αντλιες-Balling Method
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 09:50:55 μμ »
Και καλη χρονια, υγεια και ευτυχια σε ολους

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 09:52:37 μμ »
Ωραιο αρθρο Γρηγορη.Αυτο ομως που λεει εκτως των αλλων αν καταλαβα καλα ειναι πως αν χρησιμοποιεις ενα καλο αλατι και κανεις μεγαλες αλλαγες νερου(οι εβδομαδιαιες 10-15% που κανουμε οι περισσοτεροι) τα υχνοστοιχεια βρισκονται σε πολυ καλη αναλογια στο ενυδρειο και απ'οτι φαινεται,αν παλι καταλαβα καλα δινει για πολυ καλυτερη επιλογη το τεχνιτο αλατι απο το φυσικο... Και καλη χρονια σε εσενα και ολους τους φιλους  :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2016, 09:57:51 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 10:52:58 μμ »
Ωραιο αρθρο Γρηγορη.Αυτο ομως που λεει εκτως των αλλων αν καταλαβα καλα ειναι πως αν χρησιμοποιεις ενα καλο αλατι και κανεις μεγαλες αλλαγες νερου(οι εβδομαδιαιες 10-15% που κανουμε οι περισσοτεροι) τα υχνοστοιχεια βρισκονται σε πολυ καλη αναλογια στο ενυδρειο και απ'οτι φαινεται,αν παλι καταλαβα καλα δινει για πολυ καλυτερη επιλογη το τεχνιτο αλατι απο το φυσικο... Και καλη χρονια σε εσενα και ολους τους φιλους  :-*
Στάθη μάλλον δεν καταλαβες καλά:-) χωρίζει 4 περιπτώσεις, αλάτι εμπλουτισμένο= με ιχνοστοιχεία αυξημένα σε σχέση με το φυσικο θαλασσινό νερό, και χρήση πρόσθετων ή όχι και αλάτι "φυσικό" = με ιχνοστοιχεία όπως το θαλασσινό νερό, και χρήση πρόσθετων ή όχι. Καταλήγει ότι το καλύτερο είναι το αλάτι "φυσικό" με χρήση πρόσθετων. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις προκυπτουν έλλειψης ή τοξικότητες ή ανισορροπίες στοιχείων λίγο πιο αργά ή γρηγορότερα. Έχει και δεύτερο μερος το λινκ που έβαλα , όπου καταλήγει.

Conclusions

Naturally Concentrated Salt – Use of Additives

Based on the facts stated in this and in the previous article it is evident, that the regular application of additives in combination with water exchange, produced using naturally concentrated salt, brings to the reef tank maintenance the following key advantages:

the possibility to create a long-term stable environmentminimal risk of reaching toxic concentrations of minor and trace elementsminimal influence of minor and trace elements from the side of the operatorthe possibility to use water change as a tool for the fast decrease
of the high concentration of mineral and organic nutrients
and unwanted materials, without the risk of the consequent ion imbalance

ΥΓ Στάθη εσύ τελικά χρησιμοποιείς προσθετα στην bailing?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2016, 10:56:29 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 11:02:03 μμ »
Αααα μαλιστα. :) Βαζω Γρηγορη τα τρια τα γνωστα της φαουνα

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #154 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 11:04:09 μμ »
Σύμφωνα με την φαουνα ή με την συνταγή εδώ; Δηλαδή ιώδιο στο μαγνήσιο ή στο kh? Δοκιμασίες ποτέ να τα κόψεις για αρκετό χρονικό διάστημα;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #155 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 11:24:26 μμ »
Σύμφωνα με την φαουνα ή με την συνταγή εδώ; Δηλαδή ιώδιο στο μαγνήσιο ή στο kh? Δοκιμασίες ποτέ να τα κόψεις για αρκετό χρονικό διάστημα;

Στο μαγνησιο το βαζω εγω το ιωδιο,Νομιζω ομως πως και η φαουνα το εχει αλλαξει ή το ειχε αλλαξει καποια στιγμη.Δεν δοκιμασα να τα σταματησω,αφου τα εχω τα βαζω...  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2016, 11:25:34 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 10:28:13 πμ »
Και γω ακολουθώ τη συνταγή της φαουνα με τα 3 πρόσθετα. Πια βάζω και τις σκόνες τις φαουνα. Το ιωδιο το ρίχνω στο kh όπως λέει η συνταγή. Άλλωστε η κατανάλωση μαγνήσιου μου ήταν μικρή και μια συνταγή ρυθμισμενη για τόσο ιωδιο που θα έπεφτε με το kh δεν γίνεται να αντικατάσταθει με αντίστοιχη μικρή κατανάλωση μαγνήσιου. Για την ακρίβεια δεν ρίχνω καθόλου μαγνήσιο αφού οι αλλαγές νερού μου βγάλαν πάντα πολύ ψηλό μαγνήσιο. Τώρα τελευταία δεν αλλάζω νερό όσο συχνά άλλαζα (αλλάζω τώρα μια φορά το μηνα) οπότε σκέφτομαι μήπως χρειάζεται κάποιο πρόσθετο συμπλήρωμα πχ κάλλιο. Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί.

Sent from the dungeons of Mordor

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 10:58:09 πμ »
Καλημερα και Χρονια Πολλα.

Το αρθρο αναφερει τα στοιχεια με βαση τις αλλαγες του νερου 1 φορα τον μηνα 10% .

Water exchange    
Frequency    1 x monthly
Amount    10%

Στην περιπτωση αυτη αναφερει οτι το φυσικο αλατι σε συνδυασμο με τα ιχνοστοιχεια δινει τις πιο σταθερες παραμετρους.
Ενω το τεχνητό αλατι μαζι με ιχνοστοιχεια στο τελος δινει ανεβασμενα αποτελσματα.

Αυτο αλλωστε ειναι φυσικο να γινεται γιαυτό το σκοπο αναφερουν ολες οι εταιρείες ( και η fauna ) οσο αφορα τις δοσομετρικες οτι πρεπει να γίνονται αλλαγες καθε εβδομαδα.

Αρα ειμαστε καλα με τις εβδομαδιαίες αλλαγες και το τεχνητό αλατι πιστευω.. :) Εαν βεβαια βρεθει καπου φυσικο αλατι που να ειναι και πιο οικονομικο απο το τεχνητο, σιγουρα θα το δοκιμασω.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 12:25:54 μμ »
Και γω ακολουθώ τη συνταγή της φαουνα με τα 3 πρόσθετα. Πια βάζω και τις σκόνες τις φαουνα. Το ιωδιο το ρίχνω στο kh όπως λέει η συνταγή. Άλλωστε η κατανάλωση μαγνήσιου μου ήταν μικρή και μια συνταγή ρυθμισμενη για τόσο ιωδιο που θα έπεφτε με το kh δεν γίνεται να αντικατάσταθει με αντίστοιχη μικρή κατανάλωση μαγνήσιου. Για την ακρίβεια δεν ρίχνω καθόλου μαγνήσιο αφού οι αλλαγές νερού μου βγάλαν πάντα πολύ ψηλό μαγνήσιο. Τώρα τελευταία δεν αλλάζω νερό όσο συχνά άλλαζα (αλλάζω τώρα μια φορά το μηνα) οπότε σκέφτομαι μήπως χρειάζεται κάποιο πρόσθετο συμπλήρωμα πχ κάλλιο. Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί.

Καλημερα και Χρονια Πολλα.

Το αρθρο αναφερει τα στοιχεια με βαση τις αλλαγες του νερου 1 φορα τον μηνα 10% .

Water exchange    
Frequency    1 x monthly
Amount    10%

Στην περιπτωση αυτη αναφερει οτι το φυσικο αλατι σε συνδυασμο με τα ιχνοστοιχεια δινει τις πιο σταθερες παραμετρους.
Ενω το τεχνητό αλατι μαζι με ιχνοστοιχεια στο τελος δινει ανεβασμενα αποτελσματα.

Αυτο αλλωστε ειναι φυσικο να γινεται γιαυτό το σκοπο αναφερουν ολες οι εταιρείες ( και η fauna ) οσο αφορα τις δοσομετρικες οτι πρεπει να γίνονται αλλαγες καθε εβδομαδα.

Αρα ειμαστε καλα με τις εβδομαδιαίες αλλαγες και το τεχνητό αλατι πιστευω.. :) Εαν βεβαια βρεθει καπου φυσικο αλατι που να ειναι και πιο οικονομικο απο το τεχνητο, σιγουρα θα το δοκιμασω.
Γιώργο μήπως χρησιμοποιείς "φυσικό " αλάτι;

(a) The salt contains the correct amount of minor and trace elements, so that after dilution the sea water with a natural concentration of these elements is produced.

(b) The salt contains an up to 100 times higher concentration of minor and trace elements than in natural seawater. After dilution the concentration of minor and trace elements in the produced seawater is about 3 times higher than in natural seawater.

Στα αλάτια που αγοράζεται, δεν αναγράφει έστω στο σιτε της κάθε εταιρίας περιεκτικότητα σε μικρό και ιχνο στοιχεία; Τα μπουκαλακια της φαουνα τα χρησιμοποιείς;

Πάντως Διαφωνω ότι ή πιο συχνές αλλαγές πχ 40% μήνα αντί για 10% εξαλείφουν το πρόβλημα είτε είναι τοξικότητα ή έλειψη! Απλά το μεταθέτουν χρονικά πιο πίσω! Εξάλειψη μόνο με 100% αλλαγη, πχ ετησίως μπορούμε να πούμε ότι θα πετυχουμαι, κάνοντας ουσιαστικά restart στο νερό μας. Γι αυτό και είμαι επιφυλακτικός στις ο ανακριβές σκόνες της φαουνα. Αφού συνιστούν και αυτοί 10% εβδομαδιαία αλλαγή, προφανώς δεν τις εμπιστεύονται ούτε οι ιδοι!

Αντώνη πως και το πηρεες απόφαση να αραιώσεις τις αλλαγές; Όσοι το κάνανε  από ότι βλέπω εξω,φτάνοντας να κάνουν αλλαγή και στο εξάμηνο, μετρούσαν όχι μόνο κάλιο αλλά και ότι τεστ υπαρχει διαθέσιμο, και παλι κάποια στιγμή είχαν προβλήματα! Μόνο ο glenf έχει ριφαρα χωρίς αλλαγές, αλλά αυτός είναι σε άλλο επίπεδο, φτιάχνει μέχρι και δικό του αλάτι!

ΥΓ Αντώνη αν βρεις πουθενά τεστ καλίου πες μου και εμένα. Δεν βρισκω πουθενά! Ψάχνοντας βρήκα το λινκ με το παραπάνω άρθρο, αλλά τα μεταφορικά να τονπαρω από αυτούς , είναι συμφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2016, 12:27:57 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 01:59:57 μμ »
Όπως σου είχα πα με τις φαουνα τις σκονες είδα μια σταθερότητα στο σύστημα που άντεχε να αλλάζω πιο αραιά. Θα δείξει. Ο άλλος λόγος είναι από βαρεμάρα. Ακόμα δεν έχω βρει τις ρουτίνες μου στο νέο οπότε το πάω βάσει χρόνου και παρακολούθησης. Άλλωστε το νερό είναι ακόμα φρέσκο σχετικά από την αλλαγή στο μεγαλο σύστημα.

Όσο για τα τεστ το έψαχνα πριν πολύ καιρο και τα πιο αξιόπιστα ήταν της Red Sea το Color system. Ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω. Όμως με μια συζήτηση που είχα με τον νερβα απλά μου είπε ότι κυνηγάμε πράγματα που τα τεστ αυτά με το περιθώριο λάθους τους δεν μας καλύπτουν. Απλά μπενεις σε ένα τρυπάκι να κυνηγάς τιμές που δεν μπορείς να βασιστείς κιόλας πάνω τους. Άρα δεν έχει νόημα. Γι αυτό και είπα να ρίξω τα ιχνοστοιχεια της φαουνα και να βασίστω στην μέθοδο τους. Το σωστό για μένα είναι να κάνεις τις συχνές αλλαγές νερού και μια μεγάλη πχ ανά εξάμηνο για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εφόσον δεν μπορείς να μετρήσεις σε χημεία όλα τα συστατικά τα άλλα τεστ είναι απλά τσάμπα κυνήγι και άγχος.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 02:24:52 μμ »
Όπως σου είχα πα με τις φαουνα τις σκονες είδα μια σταθερότητα στο σύστημα που άντεχε να αλλάζω πιο αραιά. Θα δείξει. Ο άλλος λόγος είναι από βαρεμάρα. Ακόμα δεν έχω βρει τις ρουτίνες μου στο νέο οπότε το πάω βάσει χρόνου και παρακολούθησης. Άλλωστε το νερό είναι ακόμα φρέσκο σχετικά από την αλλαγή στο μεγαλο σύστημα.

Όσο για τα τεστ το έψαχνα πριν πολύ καιρο και τα πιο αξιόπιστα ήταν της Red Sea το Color system. Ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω. Όμως με μια συζήτηση που είχα με τον νερβα απλά μου είπε ότι κυνηγάμε πράγματα που τα τεστ αυτά με το περιθώριο λάθους τους δεν μας καλύπτουν. Απλά μπενεις σε ένα τρυπάκι να κυνηγάς τιμές που δεν μπορείς να βασιστείς κιόλας πάνω τους. Άρα δεν έχει νόημα. Γι αυτό και είπα να ρίξω τα ιχνοστοιχεια της φαουνα και να βασίστω στην μέθοδο τους. Το σωστό για μένα είναι να κάνεις τις συχνές αλλαγές νερού και μια μεγάλη πχ ανά εξάμηνο για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εφόσον δεν μπορείς να μετρήσεις σε χημεία όλα τα συστατικά τα άλλα τεστ είναι απλά τσάμπα κυνήγι και άγχος.

Αντωνη σε οτι λες για τα τεστ στροντιου ιωδιου κτλ συμφωνω, αλλα το Κ ειναι μακροστοιχειο σε μεγαλη συγκεντρωση και ακομη και το σαλιφερτ δινει αξιοπιστη  μετρηση απο οσο γραφιυν, αλλα μαλλον το σταματησε η εταιρια. Ο νερβας για το καλιο σου τα ειπε αυτα;

ΥΓ red sea απο πιον θα παραγγελνες; το Αquario μου ειπε οτι ο αντιπρισωπος σταματησε να το φαιρνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2016, 02:27:25 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 04:15:36 μμ »
Καλά μιλάμε για αρκετά παλιά. Κάνα χρόνο και πριν. Τότε που ψαχνομουν με τα ιχνοστοιχεια. Τότε από το ακουαριο θα τα παραγγελνα.
Όχι, γενικά μιλούσαμε για τα ιχνοστοιχεια και το κυνήγι των χρωμάτων... Τον ρώταγα για το τεστ κιτ της Red Sea γι αυτό και η αναφορά.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 04:38:15 μμ »
Γρηγορη αναφερομουν στο link που εβαλες πιο πανω το οποιο κανει τεστ με συνθετικο αλατι και με φυσικο σε συνδυθασμο με προσθηκη ιχνοστοιχειων ή οχι.

Το αλατι που εβαζα για αρκετο καιρο ηταν της TM. Μετα τα capital control αλλαξα μαρκα γιατι δεν εβρισκα και πηρα της ΑΤΙ. Το αλλαξα και τωρα αγορασα της aquarium Munster. Αλλα δεν το βλεπω να το συνεχιζω και μαλλον θα ξαναπαω στο Tropic Marine εκτος και εαν βρω της korallenzucht αλλα καμμια μικρη συσκευασια της.

Ολα αυτα ειναι συνθετικα. Μακαρι να βρεθει καποιο φυσικο αλατι, αλλα δεν το βλεπω.. :)

Οσο αφορα τις αλλαγες προτιμώ τις εβδομαδιαίες εφοσον παιζω με τις σκονες. Δυστυχως δεν εχω βαλει ακομα fauna, αλλα προς τα εκει το βλεπω και εγω να πηγαινω.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 04:46:01 μμ »
Γρηγορη αναφερομουν στο link που εβαλες πιο πανω το οποιο κανει τεστ με συνθετικο αλατι και με φυσικο σε συνδυθασμο με προσθηκη ιχνοστοιχειων ή οχι.

Το αλατι που εβαζα για αρκετο καιρο ηταν της TM. Μετα τα capital control αλλαξα μαρκα γιατι δεν εβρισκα και πηρα της ΑΤΙ. Το αλλαξα και τωρα αγορασα της aquarium Munster. Αλλα δεν το βλεπω να το συνεχιζω και μαλλον θα ξαναπαω στο Tropic Marine εκτος και εαν βρω της korallenzucht αλλα καμμια μικρη συσκευασια της.

Ολα αυτα ειναι συνθετικα. Μακαρι να βρεθει καποιο φυσικο αλατι, αλλα δεν το βλεπω.. :)

Οσο αφορα τις αλλαγες προτιμώ τις εβδομαδιαίες εφοσον παιζω με τις σκονες. Δυστυχως δεν εχω βαλει ακομα fauna, αλλα προς τα εκει το βλεπω και εγω να πηγαινω.
Γιώργο το λινκ σε συνθετικά αλάτια αναφέρεται με κανονικές ή ανεβασμένος συγκεντρώσεις σε ιχνοστοιχεία και μικροστοιχεία, σου παραθεσαα πιο πριν τι εννοεί φυσικό και τεχνητό.

Φαουνα γιατί να βάλεις σκόνες; Επειδή απλά ισχυρίζονται ότι είναι ποιο καθαρές; Απλά λόγια, αποδείξεις καμία ! Δεν έχουν παραθέσεις ποτέ στοιχεία , που να αποδεικνύουν την καθαρότητα που ισχυρίζονται! Αν το κάνουν θα παρω και εγώ. Εγω Ρώτησα αν χρησιμοποιείς τα ιχνοστοιχεία τους στα 3 μπουκαλακιαια ή κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #164 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 06:49:45 μμ »
ναι τωρα που το διαβασα πιο προσεκτικα , οντως ειναι ολα συνθετικα. Αλλα δεν καταλαβαινω ποια η λογικη να κανουν ενα τεστ με αλατια με περισσοτερα ιχνοστοιχεια αφου ειναι σχεδον σιγουρο πως οταν ενα αλατι εχει υπερβολικα ισχνοστοιχεια και μικροστοιχεια μονο καλο δεν κανει απο ενα αλατι το οποιο ειναι με σωστες ποσοτητες.

Δεν βαζω τα προσθετα της fauna ( τα μπουκαλακια τους). Εχω της korallenzucht και προσθετω απο αυτα. Γενικα μετρησεις περαν τις κλασσικες δεν κανω. Μακαρι να ειχα την ορεξη και τον χρονο να εκανα...

Τωρα οσο  αφορα τις χυμα σκονες σε σχεση με τις fauna τις βλεπω να ειναι πιο σταθερες της τελευταιες σε σχεση παντα με φιλους που τις εχουν δοκιμασει και τις δυο περιπτωσεις. Με την fauna σταθεροποιησαν πιο ευκολα τις δοσομετρικες τους.
Γιώργος,