ΑποστολέαςΘέμα: Υγρά τεστ για έλεγχο λίπανσης  (Αναγνώστηκε 740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Υγρά τεστ για έλεγχο λίπανσης
« στις: Οκτώβριος 25, 2012, 03:01:06 μμ »
Οι παρακάτω ερωτήσεις απευθύνονται σ' αυτούς που έχουν φυτεμένα ενυδρεία και χρησιμοποιούν λίπανση.
Δεν κάνω κάποιου είδους δημοσκόπηση. Απλώς, επειδή μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα τέτοια τεστ (εκτός από NO3 φυσικά) για να ξέρω πόσο λίπασμα έχει το νερό, σκέφτομαι να πάρω.

Πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε τέστ νερού για να ελέγχετε τα στοιχεία λίπανσης των φυτών; (π.χ. τέστ φωσφόρου, σιδήρου)

Αν ναι ποιά θεωρείτε πιό σημαντικά τέστ;

Πόσο απαραίτητα είναι αυτά τα τεστ; Μπορούμε και χωρίς αυτά;
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 03:13:32 μμ »
Μπορεί να είναι σημαντικά για ένα φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων, εγώ έχω χρησιμοποιήσει μόνο
φωσφόρου στο παρελθόν, τώρα πια ούτε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 07:25:47 μμ »
Σε περιπτωση οσμωσης 100% τοτε το νερο δεν ειναι "αδειο" απο ολα αυτα ?

Εαν ναι τοτε εμεις κανονιζουμε τις δοσεις ολων των ουσιων που χρειαζονται τα φυτα.. ?

Παντως για φυτεμενο δεν θα εμπιστευομουν το νερο της υδρευσης οπως ερχεται.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 12:08:29 πμ »
Το νερό της όσμωσης είναι "άδειο" όπως το λές. Κατά τη λίπανση του ενυδρείου τα φυτά απορροφούν λιγότερο ή περισσότερο κάποια στοιχεία.
Παίρνοντας μετρήσεις ελέγχεις αν π.χ. έχεις ισορροπία σε νιτρικά και φωσφορικά.

Η χρήση νερού βρύσης σαν προσθήκη στο νερό ΑΟ για να το εμπλουτίσουμε αλλά και για να πετύχουμε τις σκληρότητες που θέλουμε είναι μεγάλη ιστορία.
Και εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε παρα να βάζουμε μεταλλικά άλατα για να κάνουμε αυτό που λέμε (δεν ξέρω τον ακριβή όρο στα ελληνικά) remineralizing.
Αυτό σχεδιάζω να κάνω στο άμεσο μέλλον είτε με κάποιο έτοιμο σκευασμα είτε με μία DIY φόρμουλα αν βρώ τα υλικά που χρειάζονται

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 12:18:51 πμ »
Για πες Δανιήλ, γιατί να μην προσθέτουμε νερό βρύσης στο νερό της Α/Ο? Εγώ αυτό κάνω.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 03:35:27 πμ »
Σύμφωνα με το κανάλι Girl talks fish του UT, πρέπει να υπάρχει ισορροπία ποσοτήτων φωτός, CO2 κλπ θρεπτικών συστατικών, για να είναι ισορροπημένο το φυτεμένο ενυδρείο (το θέμα του συγκεκριμένου βίντεο, που είδα προ ολίγων ημερών), προς αποφυγή ανάπτυξης άλγης.
Έχω υπόψιν μου ότι πρέπει να υπάρχει αναλογία PO4/NO3 1/10 ή 1/12. Αυτά τα 2 τεστ, θεωρούνται δεδομένα, από τους ανά τον κόσμο μποστανάδες... (Εννοείται πως τεστ για νιτρικά -όπως και για σκληρότητες, που επίσης παίζουν ρόλο για τα φυτά- πρέπει να υπάρχει, ανεξαρτήτως της ύπαρξης φυτών ή μη...) (Εμένα τα φωσφορικά μου "ξεφεύγουν", πως εσύ Κώστα, τα καταφέρνεις χωρίς τεστ φωσφωρικών... Σύμφωνα με το βίντεο, δεν ανεβαίνουν αν χορηγούνται τροφές, υψηλής ποιότητας, ζωντανές, κατεψυγμένες κλπ.)
Στο συγκεκριμένο βίντεο, αναφέρεται ότι πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη αναλογία ασβεστίου (Ca), μαγνησίου (Μg) και καλίου (Κ), σε σχέση 2, 1, 0,5, ή -αν προτιμάτε- 4, 2, 1. Άρα -σύμφωνα με το βίντεο- πρέπει να πάρουμε -αυτή πήρε- τεστ ασβεστίου και καλίου (μαγνησίου, δεν υπάρχει για γλυκό νερό).
Υπάρχουν διαρκή τεστ για CO2, αλλά ο (επακριβής) υπολογισμός του μπορεί να γίνει με βάση το pH και το GH, με τη βοήθεια πίνακα (μέθοδο που ακολουθούν και τα ξηρά τεστ νερού που αναφέρουν ότι κάνουν μέτρηση CO2). Ποιός όμως μπορεί να ελέγχει συνέχεια...  :(
Τέστ σιδήρου, ναι, αν γίνεται λίπανση με σίδηρο, αλλιώς, ξεχνούμε ότι υπάρχει τέτοιο τεστ... ;)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 03:59:37 μμ »
Πού τα ξεθάβεις αυτά τα θέματα, με τελευταίο ποστάρισμα πριν από 9 χρόνια... :-\ sevasmos clapp

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 12:01:13 πμ »
Για πες Δανιήλ, γιατί να μην προσθέτουμε νερό βρύσης στο νερό της Α/Ο? Εγώ αυτό κάνω.

Μετά από 10 χρόνια επιπλέον εμπειρίας, κατάλαβα πως κάποια πράγματα ήταν υπερβολές. εκτός, ίσως, από κάποιες εξαιρετικές περιπτώσεις, δεν θέλει να προσπαθούμε να κάνουμε ένα ενυδρείο όμοιο με... επιταχυντή ανδρονίων του CERN.  ;D
Η καλύτερη συνταγή είναι η συντηρητική αντιμετώπιση και πάνω απ' όλα να το αφήνουμε, όσο μπορούμε, στην ησυχία του. Η φύση πάντα βρίσκει τον δρόμο και δημιουργεί τις ισορροπίες που χρειάζονται.