ΑποστολέαςΘέμα: Προ παραγγελία φυτών  (Αναγνώστηκε 1620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Προ παραγγελία φυτών
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 09:45:43 μμ »
Δικαιολογημένη η διαφορά ανάμεσα στα στοκ φυτά και σε αυτά που παραλαμβάνουμε άμεσα από παραγγελίες.Συνήθως έτσι γίνεται,όχι μόνο στα ενυδρειακά είδη.

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
Προ παραγγελία φυτών
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:44:53 μμ »
εχω την αισθηση πως τα επιπλεον φυτα τα φερνει για το μαγαζι και τα βαζει σε διαφορετικες,υψηλοτερες,τιμες απο  αυτά που προορίζει για μας τους χομπιστες...

Η διαφορά στις τιμές υπάρχει για τους εξής 2 λόγους και δεν αφορά μόνο τους χομπίστες, αλλά όλους τους πελάτες..

1. Για να διατηρηθούν τα φυτά σε καλή κατάσταση και 1 μήνα μετά υπάρχουν τα λεγόμενα "έξοδα συντήρησης" τους. Λιπάσματα, CO2, φωτισμός.
2. Οι "εργατοώρες" ασχολίας στα φυτά, όπως κλάδεμα, αλλαγές νερού, καθάρισμα ενυδρείου κ.α. (δεν αναφέρομαι στις ανούμπιες..)

κώστα δεν ήταν παρατήρηση,απλά επισήμανση σε παρότρυνση ενός φίλου στο φορουμ ...λογικότατο να έχεις στοκ φυτά για το μαγαζί σε υψηλοτερες τιμες,δεν τιθεται  θεμα ...
"δεν πρόλαβα την παραγγελία οπότε πάμε για την επόμενη επειδή" ήταν το νόημα της απάντησης μου στο πολύ σύντομο...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2012, 10:46:43 μμ από Λάζαρος »