ΑποστολέαςΘέμα: 98λιτρο...τι να βαλω μεσα και αλλες ερωτησεις!  (Αναγνώστηκε 8970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annasakis

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχαρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt με 2 oranda black moore & 98lt platty, molly,guppies,swordtails!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
98λιτρο...τι να βαλω μεσα και αλλες ερωτησεις!
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:46:26 πμ »
Καλησπερα (ή μαλλον καλημερα λογω ωρας)!! Ο καλος μου αυριο με το καλο θα εχει στην κατοχη του ενα 98λιτρο ενυδρειο. Το παιρνουμε χωρις ακομα να εχουμε αποφασισει τι θα βαλουμε μεσα, οποτε εδω θελω τις δικες σας προτασεις κ ιδεες παιδια! Υπ'οψιν βεβαια οτι και οι δυο μας ειμαστε αρχαριοι! Οποτε καλο θα ηταν να με συμβουλεψετε και για τι φιλτρο θα πρεπει να παρουμε, αεραντλια και τετοια..........

Τα φιλια μου....  :-*
A woman is helpless only while her nail polish is drying....

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:15:40 πμ »
Για'αρχαριοι'που'ειστε'θα'προτεινα'ζωοτοκα,δηλαδη'γκαπυ,εντλερς,πλατυ,μολλυ,ξιφοφορους...καποια'απο'αυτα'μπαινουν 'και'μαζι..οχι'ομως'ολα.
Επισεις'θα'μπορουσατε'να'βαλετε'με'τα'3'τελευταια'κι'ενα'ζευγαρι'κριμπενσις...προσοχη'ομως!'ολα'αυτα'που'σου'ειπα' γεννανε'ευκολα,και'θα'
πρεπει'να'δινεις'συχνα'ψαρακια'γιατι'δεν'θα'χωρανε.
Τωρα'απο'εξοπλισμο..εναν'100αρι'θερμοστατη,ενα'φιλτρο'καταλληλο'για'100λιτρα(εσωτερικο,ή'εξωτερικο),χαλικι'ή 'αμμο'και'φυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2012, 08:38:50 μμ από Aqua4Fun »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:21:33 πμ »
Συμφωνώ με τις προτάσεις του Γιάννη, αλλά πες μας κυρίως ποιά ψάρια σας αρέσουν εσάς.

Προσωπικά θα έβαζα ζωοτόκα (γκάπυ, μόλυ, πλάτυ) γιατί θέλουν νερό βρύσης, μπορείς να βάλεις φυτά,
είναι εύκολα και ανθεκτικά αλλά και ζωηρά και πανέμορφα ψαράκια, ιδανικά για τα λίτρα και την μικρή
σας εμπειρία και δεν θα σας παιδέψουν πολύ. Και γεννάνε εύκολα, πράγμα που αξίζει να το ζήσετε.

Η αεραντλία είναι χρήσιμη αλλά όχι απαραίτητη. Πρώτα θέλετε φίλτρο, θερμαντήρα, θερμόμετρο,
απόχη, αντιχλώριο και τροφές. Ο θερμαντήρας αρκεί να είναι γύρω στα 100 watt, σαν αυτόν:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1017

Το φίλτρο καλό θα είναι να γυρνάει τα λίτρα σας 5-6 φορές την ώρα (δηλαδή 500-600 λίτρα/ώρα)
και να έχει αρκετό χώρο για υλικά, σαν αυτό: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,4518.0.html

Πώς θα το στρώσετε το ενυδρείο? Έχετε άλλο σε λειτουργία? Α θα χρειαστείτε και υγρά τεστάκια.

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt με 2 oranda black moore & 98lt platty, molly,guppies,swordtails!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:31:54 πμ »
bokostas, εγω εχω ενυδρειο με οραντα black moore και θα το στρωσουμε απο  μενα. Ο καλος μου μαλλον δεν ενθουσιαστηκε και πολυ απο τα μικρα ψαρακια που ειδαμε σε ενα πετ προσφατα, εκτος απο τα αρσενικα γκαπυ που του αρεσουν. Νομιζω οτι θελει κατι που να μεγαλωνει καποια εκατοστα....! Ειχαμε δει ενα που λεγοταν silver shark και του αρεσε, αλλα δν ξερω τιποτα για το ψαρι αυτο..... :/

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:40:44 πμ »
Ειχαμε δει ενα που λεγοταν silver shark και του αρεσε, αλλα δν ξερω τιποτα για το ψαρι αυτο..... :/
Δεν'μπαινει'αυτο'το'ψαρι'στο'ενυδρειο'σας...ριξε'μια'ματια'και'στα'αλλα'που'σου'ειπα...καποια'δεν'ειναι'και'τοσο'μικρα..
δεν'ειναι'βεβαια'και'35cm,οπως'το'silver'shark. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:03:30 πμ από bokostas »

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:48:34 πμ »
35cm?? Παναγια μου.....δεν το ηξερα!!! Αυτα: http://www.aquariumlife.net/profile-images/yellow-lab-lg.jpg  ??

Αποσυνδεδεμένος ShadowVValker

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 15 lt γαριδάδικο 190 lt με guppy, ξιφοφόρους, cory και purple apple snail 120 lt μονομαχοενυδρείο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:50:12 πμ »
Μπορείς να δεις και rainbowfishes είναι καλή εναλακτική και ζουν σε νερό βρύσης. Κοίτα γενικά τα pseudomugil, το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκεις, μάλλον  θα χρειαστεί παραγγελία και αν.
Επίσης: dwarf gurami ή honey gourami.
dario dario
μικρά barbs (πχ cherry)
Neolamprologus multifasciatus(νανοκιχλίδες)
danios (πχ cpd)
korydoras
μονομάχο
1 ζευγάρι ancistrus

Όχι όλα μαζί!

Οι ξιφοφόροι γίνονται σχεδόν 10cm (και τα ancistrus γύρω στα 10-12). Μην περιμένεις και εσύ σε 100 lt να βάλεις καμιά τσιπούρα! :) :)

• Silver member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:00:10 πμ »
Μην περιμένεις και εσύ σε 100 lt να βάλεις καμιά τσιπούρα! :) :)

χαχαχαχχα Δικιο εχεις!!!!!!!!!!!!!    ;)

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 15 lt γαριδάδικο 190 lt με guppy, ξιφοφόρους, cory και purple apple snail 120 lt μονομαχοενυδρείο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:09:16 πμ »
Και μια συμβουλή επειδή σε βλέπω στα βήματά μου! Πρόσεχε τα ενυδρεία, είναι μεγάλος πειρασμός! Ξεκίνησα με 15 lt για γαρίδες, έχω φτάσει ήδη στα 4 ενυδρεία και περιμένω και ένα 5ο και δεν ξέρω πότε θα βρεθώ μαζί με τα ψάρια μου στον από κάτω και μετά στο δρόμο να ψάχνω σπίτι μαζί με τα ψάρια μου!
Και μακρυά από τους Κυριακάτικους ψαροκαφέδες του φόρουμ! Θα σε γεμίσουν ψάρια και φυτά και μετά θα θες και άλλο ενυδρείο να τα στεγάσεις!!!!    :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:13:47 πμ »
Όπως σου λένε τα παιδιά, σε ένα ενυδρείο κάτω των 100 λίτρων δεν μπορούν να μπουν ψάρια άνω των 10
εκατοστών μήκους το πολύ, εγώ θα έλεγα να κοιτάξετε ποιά σας αρέσουν με ανώτατο μήκος τα 7-8 εκατοστά.
Άννα μου πολλοί (σαν τον καλό σου) δεν ενθουσιάζονται με τα μικρά ψάρια και θέλουν μεγάλα και εντυπωσιακά,
αλλά και εκείνα με την σειρά τους θέλουν πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία για να επιζήσουν και να μην έχετε κάθε
λίγο αρρώστιες και θανάτους. Αν του άρεσαν τα γκάπυ, είναι ότι πρέπει για τις διαστάσεις του ενυδρείου.
Όπως και πολλά από τα rainbowfishes που πρότεινε ο φίλος: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,174.0.html

• Silver member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:19:00 πμ »
Και μια συμβουλή επειδή σε βλέπω στα βήματά μου! Πρόσεχε τα ενυδρεία, είναι μεγάλος πειρασμός! Ξεκίνησα με 15 lt για γαρίδες, έχω φτάσει ήδη στα 4 ενυδρεία και περιμένω και ένα 5ο και δεν ξέρω πότε θα βρεθώ μαζί με τα ψάρια μου στον από κάτω και μετά στο δρόμο να ψάχνω σπίτι μαζί με τα ψάρια μου!
Και μακρυά από τους Κυριακάτικους ψαροκαφέδες του φόρουμ! Θα σε γεμίσουν ψάρια και φυτά και μετά θα θες και άλλο ενυδρείο να τα στεγάσεις!!!!    :) :) :) :)

χαχαχαχα!! τα ψαρακια ειναι τοσο ομορφα και τοσο μαγικος ο κοσμος τους που οντως σε βαζουν σε  μεγαλο πειρασμο!! Εγω εχω 60λιτρο και τωρα θα εχουμε και ενα 98λιτρο με το καλο.....ποιος ξερει για μετα!!!   :D

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:25:06 πμ »
Αυτα,ειδατε?

• Silver member
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:27:13 πμ »
ρωταω αν μπορουμε να παρουμε αυτα τα yellow lab....

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:59:05 πμ »
Αν το ενυδρείο έχει 1 μέτρο μήκος και περιοριστείτε αυστηρά σε 1 χαρέμι (4-5 ψάρια) αυτού του είδους,
θα έλεγα ότι μπορείτε να το δοκιμάσετε. Με καλό φίλτρο και γνωρίζοντας ότι παίζετε στα όρια.
Περίμενε να σου πουν και οι έμπειροι "Αφρικανοί", για να μη σε πάρω στο λαιμό μου.

• Silver member
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 03:13:50 πμ »
ναι,φυσικα δεν βιαζομαστε!! σιγα-σιγα ολα θα γινουν....πρωτα να στησουμε το ενυδρειο κ μετα τα ψαρακια. εχουμε χρονο ακομα...

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:35:48 μμ »
ρωταω αν μπορουμε να παρουμε αυτα τα yellow lab....
ok,λαθος'καταλαβα'τοτε.
Να'ξερεις'οτι'αυτα'τα'ψαρια'θελουν΄πολλες΄πετρες'για΄να'κρυβονται.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:04:54 μμ »
αχ τι καλο που ειναι αυτο  iriatherina ..αχ τι μου κανετε τωρα..πανω που αποφασισα τι θα βαλω σε καινουργιο ενυδρειο...να ρωτισο η μελανοταινιες ειναι και αυτες μικρες σε μεγεθος και αν πουμε να μπουνε σε ενα 100 λιτρο ας πουμε ποσες μελατοταινιες πρεπει να μπουνε και ποσα  iriatherina ? και κατι αλο μελανοταινιες μπορουν να μπουνε διαφορες(δλδ.δεν εχει σημασια η ονομασια,χρομα..απλα να ειναι μελατ.ολα τους)?
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:38:53 μμ »
Τα 100 λίτρα είναι αρκετά για 12-15 ιριαθερίνες αν τις βάλεις μόνες τους.
Αν δοκιμάσεις να κάνεις συνδυασμό ψαριών, θα πρότεινα να μην βάλεις πάνω από 2 διαφορετικά είδη.
Οι μελανοταινίες συνήθως φτάνουν τα 10 εκατοστά και δεν μπορούν να μπουν πολλές σε 100 λίτρα.
Ένας αποδεκτός συνδυασμός θα μπορούσε να είναι 3-4 μελανοταινίες από 1 είδος (πχ Boesemani ή Praecox)
και 6-7 ιριαθερίνες. Πολύ σημαντικό να υπάρχει μήκος γύρω στο 1 μέτρο γιατί είναι άριστοι κολυμβητές.

Προσωπικά δεν θα ρισκάριζα να βάλω μελανοταινίες στα 100 λίτρα, αλλά είχα επί 2 χρόνια ένα 85λιτρο
με ιριαθερίνες και preudomugil furcatus και gertrudae που είναι πολύ μικρότερα ψάρια.
Αυτόν τον συνδυασμό τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα.
Για τις απαιτήσεις που έχουν οι πιο κοινές μελανοταινίες δες εδώ:
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+2855+1053&pcatid=1053
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+886+1059&pcatid=1059
και για τις ιριαθερίνες: http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+886+1061&pcatid=1061

• Silver member
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 04:24:03 μμ »
Να μαντεψω οτι τα raindowfishes ειναι οι ιριαθερινες ε? Πολυ ομορφα οντως!! Και αφου μπορω να βαλω 12-15 νομιζω θα τα προτιμησω!! Αλλα μου ειπατε οτι τα βρισκω δυσκολα αυτα ε? Οταν ερθει η ωρα που μπορω να ψαξω???

• Member
  • *
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 04:55:56 μμ »
Όλα αυτά γενικά ονομάζονται rainbowfishes. Ιριαθερίνες δεν ξέρω pseudomugil είπα ότι είναι σχετικά δύσκολο να βρείς, ειδικά gertrudae

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 08:56:58 μμ »
ιριαθερινες συνηθως πηγαινουν 1 αρσενικος και 2-3 θυληκες.

αλλα αμα βρεις σε κανενα μαγαζι σφυρα μου  μηπως και ξαναπαρω :)

ειχε φερει ο Κωστας, αλλα μονο ζευγαρια. οποτε κατεληξα να εχω μονο αρσενικα, γιατι τα θυληκα τα κυνηγουσαν ολοι οι αρσενικοι....

και το αποτελεσμα ηταν να βρω τις θυληκες με δαγκωμενα πτερυγια. Οποτε θα πρεπει να βρεθουν αρκετες θυληκιες... ;)

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 10:52:28 μμ »
Εγώ θα έστηνα ένα ενυδρείο ως εξής:
Υπόστρωμα άμμος και λίπανση με ταμπλέτες βυθού στις περιοχές που θα έχω φυτά. Ένα δύο κομμάτια όμορφα ξύλα και από φυτά Java fern(πάνω στα ξύλα), hygrophila difformis (ντοματιά) και βαλισνέριες τοποθετημένα προς τα πίσω και στις δύο γωνίες.
Ψάρια: 6 corydoras, 10 harlequin rasbora (εναλλακτικά neon tetra) και ένα ζευγάρι dwarf gourami.
Όλα αυτά σε νερό με Ph 7,2 (νερό δυκτίου) αλλά με λίγο χαμηλές σκληρότητες γύρω στο 6-8 (γινετε και χωρίς όσμωση αλλά μία τέτοια θα σου λύσει τα χέρια).
Τα ψάρια και τα φυτά που προτείνω είναι εύκολα όπως και οι παράμετροι του νερού
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Silver member
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 11:37:50 μμ »
Πω πω!!! Τι να πω βρε παιδια??!!! Ουαου!! Σας ευχαριστω τοσο πολυ για τις ιδεες σας!! Σημερα πηραμε το ενυδρειο κ αρχισαμε το καθαρισμα (καθοτι μεταχειρισμενο), σειρα εχει ο εξοπλισμος και μετα τα ψαρακια μας!! Ωστοσο εχω ηδη συζητησει με τν καλο μου τις ιδεες που μου ειχατε δωσει  μεχρι σημερα το μεσημερακι που ειχα δει και μας αρεσουν πολυ οι ιριαθερινες και τα yellow lab!! Εχουμε καιρο ακομα να το σκεφτουμε και φυσικα εχετε καιρο να μου δωσετε ιδεες και προτασεις διακοσμησης οπως ο φιλος LeeHook!!!!

sevasmos   ;)

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 11:44:39 μμ »
Τα λαμπίντο θα έχεις 3-4 ψαράκια,το ξέρω είναι ωραία,αλλά επειδή το είχα κάνει,έβλεπα τα ψάρια την ώρα του φαγητού ή όταν κυνηγούσε το ένα το άλλο και τα είχα και σε χαρέμι 1-3
Γρηγόρης.