ΑποστολέαςΘέμα: Απορια για "καθαριστη"  (Αναγνώστηκε 885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annasakis

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχαρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt με 2 oranda black moore & 98lt platty, molly,guppies,swordtails!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Απορια για "καθαριστη"
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 02:56:24 μμ »
Καλησπερα παιδια!! Για οσους δν με θυμουνται να πω ξανα οτι εχω 2 οραντα Black moore σε 60λιτρο ενυδρειο και τωρα εχω δυο αποριες! Θελω να παρω εναν γλειφτη να μου καθαριζει τα τζαμια αλλα δν ξερω αν επιτρεπεται με τα ψαρια που εχω και επισης αν επιτρεπεται δεν ξερω τι ψαρι να παρω?? Η δευτερη απορια μου τωρα: δεν εχω θερμοστατη, δεν πηρα επειδη τα ψαρακια μου τα πηρα το καλοκαιρι και το νερο ηταν μια χαρα σε θερμοκρασια. Τωρα θα χρειαστει να παρω οπωσδηποτε? Ποσο ρευμα θα καιει πανω-κατω ενας θερμοστατης για ενα 60λιτρο?? Τα χρυσοψαρα δν θελουν και μεγαλη θερμοκρασια ετσι???
A woman is helpless only while her nail polish is drying....

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 75l+180l φυτεμενα
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 03:20:24 μμ »
Ισα ισα ΔΕΝ θελουν μεγαλη θερμοκρασια και ουτε καν θερμοστατη ;)
Οσο για το καθαρισμα των τζαμιων δεν υπαρχει κανενα ζωντανο για αυτη τη δουλεια (ασχετος τι λενε τα πετ)  ;D
Σαν το χερι δεεεεν εχει... :D

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt με 2 oranda black moore & 98lt platty, molly,guppies,swordtails!!
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 03:33:30 μμ »
Δηλαδη τωρα το χειμωνα θα ειναι οκ με το νερακι της βρυσης ε?? Οι γλειφτες δηλαδη δν κανουν δουλεια ουτε για τα τζαμια ουτε για τις ακαθαρσιες??????

Αποσυνδεδεμένος ShadowVValker

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 15 lt γαριδάδικο 190 lt με guppy, ξιφοφόρους, cory και purple apple snail 120 lt μονομαχοενυδρείο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:03:03 μμ »
Πάρε ένα θερμοστάτη 50w να έχεις καλού καλού, σε περίπτωση που πέσει η θερμοκρασία (νερού) κάτω από 16-17 βαθμούς. Όχι απευθείας από τη βρύση το νερό! Πώς κάνεις προετοιμασία νερού για αλλαγή? "Γλύφτες" που λες ονομάζουν (κακώς) μια τεράστια κατηγορία ψαριών που περιλαμβάνει pleco, ancistrus, cae, sae, ίσως και corry. Το κάθε ένα έχει το όνομά του και το είδος του (επομένως το γλύφτες είναι αδόκιμο και κακόηχο) και είναι ψάρια όπως όλα τα άλλα, θέλουν ειδικές παραμέτρους, ειδικές τροφές κλπ.

• Silver member
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:08:25 μμ »
Οσον αφορα το νερο δηλαδη θα το αφηνω στη λεκανη ολο το βραδυ και μετα θα το βαζω, οπως κανω τωρα! Καταληγουμε λοιπον στο συμπερασμα οτι δν με οφελει σε κατι να παρω καποιο τετοιο ψαρακι....

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 15 lt γαριδάδικο 190 lt με guppy, ξιφοφόρους, cory και purple apple snail 120 lt μονομαχοενυδρείο
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:14:44 μμ »
Να το αφήνεις για να φύγουν τυχόν αέρια και για να πέρνει θερμοκρασία δωματίου. Αντιχλώριο βάζεις? τι φίλτρο χρησιμοποιείς? Τη θερμοκρασία πως την κράτησες χαμηλά το καλοκαίρι? Θα μπορούσα να σου προτείνω κάποιους pleco που ζουν σε πιο κρύο νερό (από τους υπόλοιπους) για να έχεις κάποια κίνηση στο βυθό, αλλά 1) τα χρυσόψαρα κινούνται σε όλα τα ύψη του ενυδρείου και 2) και σημαντικότερο τα 60 λίτρα είναι οριακά για τα 2 χρυσόψαρα, δεν μπαίνει κάτι άλλο..

• Silver member
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:20:32 μμ »
Ναι, γνωριζω οτι ειμαι οριακα και γι'αυτο ειναι η αληθεια δν εχω παρει ακομα καποιο τετοιου ειδους ψαρακι που θελω. Αντιχλωριο βαζω και εχω φιλτρο που μου ανανεωνει το νερο 6 φορες την ωρα, εσωτερικο. Αλλα μωρε, πολυ βρωμικα τα χρυσοψαρακια μου................!! Το καλοκαιρι δεν εκανα κατι για να κρατησω χαμηλα τη θερμοκρασια, αφου εχω το ενυδρειο μεσα στο σαλονι οπου υπαρχει κλιματισμος και το ενυδρειο μου ειναι ανοιχτο, οποτε δεν ειχα ανοδο θερμοκρασιας...

• Member
  • *
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:24:25 μμ »
Ωραία! Τι μετρήσεις έχεις? Κυρίως ρωτάω για αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά και θερμοκρασία.

• Silver member
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:34:56 μμ »
Επειδη εγω δν εχω στο σπιτι μετρησεις, πηγα νερακι στο κοντινο μου πετ και μου ειπε οτι το νερο μου ειναι οκ! Μου ειπε αυτος τις μετρησεις εκεινη την ωρα αλλα δν τα σημειωσα.....χαζομαρα????? (πριν 2 μερες αυτο)

• Member
  • *
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:57:09 μμ »
Καλό θα ήταν να ξαναπάς και να γράψεις τις μετρήσεις. Και σιγά σιγά να πάρεις και δικά σου τεστάκια. Θερμόμετρο πάρε και τώρα, έχει και με 1,5 ε.

• Silver member
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:01:33 μμ »
Οκ το βαζω κ αυτο στη λιστα με τα "have to buy" πραγματα!!  thubsup

• Member
  • *
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:08:06 μμ »
Το κακό είναι ότι οι μετρήσεις σου μπορεί να μεγαλώσουν αρκετά αυτή τη λίστα! :) :)

• Silver member
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:10:41 μμ »
"Λεφτα υπαρχουν"...................................................................   banghead   banghead   banghead   banghead  :-[  :-[  :-[  hitme  hitme  hitme

• Member
  • *
Απορια για "καθαριστη"
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:28:55 μμ »
Εντάξει, σιγά σιγά!  :) Υπάρχει το "ζειν" και το "ευ ζειν", εμείς θέλουμε να πετύχουμε το δεύτερο, αλλά αν καταφέρνουμε  το πρώτο πάμε σίγα σιγά στα καλύτερα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:30:29 μμ από ShadowVValker »