ΑποστολέαςΘέμα: Στρώσιμο ενυδρείου με (φαρμακευτικό διάλυμα) αμμωνίας  (Αναγνώστηκε 5018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ

• Platinum member
  • Εμπειρία: «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
  • Τα ενυδρεία μου: DIY 120 λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στρώσιμο ενυδρείου με (φαρμακευτικό διάλυμα) αμμωνίας
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:33:55 μμ »
Ναι αλλά για να πω ότι είναι έτοιμο το φίλτρο δεν πρέπει να περιμένω να μηδενίσουν και τα νιτρώδη; Γιατί αφού τα ψάρια κι οι τροφές θα παράγουν αμμωνία, τότε η αμμωνία θα μετατρέπεται σε νιτρώδη που είπαμε είναι τοξική, το χω καταλάβει ή κάνω λάθος; Αν ήταν στρωμμένο το φίλτρο θα έπρεπε να μετράω μόνο νιτρικά όχι νιτρώδη που σημαίνει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:41:19 μμ »
νομίζω πως σε αυτό το σημείο (αν μιλούσαμε για κανονικό ενυδρείο) θα μπορούσες να κάνεις μια αλλαγή >95% κ να προσθέσεις με ασφάλεια -για τα ψαράκια- ένα ποσοστό του συνόλου της ψαροσύνθεσης
Tι τους λες του ανθρωπου?
Τι αλλαγη και να βαλει ψαρια?
Εχει ακομα νιτρωδη στο Θεο γραφει.
Δεν ειναι ετοιμο ακομα το ενυδρειο.

Κωνσταντινε τα νιτρωδη συνηθως κανουν πολυ περισσοτερο χρονο να μηδενισουν απο οτι η αμμωνια, επειδη τα βακτηρια που οξειδωνουν νιτρωδη, εχουν πιο αργη αναπτυξη απο οτι αυτα της αμμωνιας.
Υπομονη.
Ετοιμο ειναι οταν μηδενιζουν αμμωνια ΚΑΙ νιτρωδη (ενω συνεχιζεται η παροχη ρυπων - στη συγκεκριμενη περιπτωση αμμωνια).
Μετρας δλδ την επομενη μερα πριν βαλεις ξανα αμμωνια και αν ειναι και τα δυο μηδεν, ειναι ετοιμο.
Μεγαλη αλλαγη νερου (αναλογα τα νιτρικα) και εισαγωγη των πρωτων ψαριων.

Δες ενα σχεδιαγραμα που προχωρα συνηθως ο κυκλος τoυ αζωτου,

Μετα την ολοκληρωση του στρωσιματος και την εισαγωγη των πρωτων ψαριων, συνεχιζεις να ελεγχεις με καθημερινες μετρησεις και εφοσον ολα βαινουν καλως, προσθετεις σταδικα και τα υπολοιπα (με τελευταια τα βυθοψαρα) και σταδιακα αραιωνεις τις μετρησεις και ελεγχεις μονο πριν την αλλαγη νερου.
Φτιαχνεις τη ρουτινα αλλαγων αναλογα με την ποιοτητα του νερου. (Οχι μονο βαση νιτρικων, γιατι μπορει να εχει φυτα και να τα καταναλωνουν κι ετσι δεν ισχυει ως ενδειξη καλης ποιοτητας του νερου, η χαμηλη τιμη τους - Κανονικα θελει και ελεγχο redox). 
Τεσπα, ακομα και χαμηλα νιτρικα να εχεις, μην κανεις λιγοτερο απο 30% εβδομαδιαιως.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2016, 11:58:35 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

• Platinum member
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:56:48 μμ »
Ε μα μου εκανε κι εμενα εντυπωση, το θεμα στην αρχη το λεει ξεκαθαρα οτι θα ειναι ετοιμο οταν νιτρωδη κι αμμωνια μηδενισουν, ευχαριστω delta για την διευκρινηση. Ενταξει οπως ειπα πειραμα κανω δεν θα βαλω ψαρια, απλα θελω να μαθω τη διαδικασια απο πρωτο χερι γιατι πρεπει να κατευθυνω φιλο αδερφικο εκτος Αθηνων να στρωσει το ενυδρειο που δεν εχει δυνατοτητα μπολιασματος αλλα δεν θελει να το ρισκαρει κι ολας και θελει κι αυτος να τη βιωσει την εμπειρια. Πολυ ωραιο και χρησιμο το σχεδιαγραμμα, θα το κρατησω. Σπυρο απ τη στιγμη που μηδενισουν ποσο χρονο κραταει η βιολογια μεχρι να μπουν ψαρια;
Αν δηλαδη μετρησει αμμωνια και νιτρωδη μηδεν το Σαββατο απογευμα, μπορει να βαλει ψαρια Δευτερα απογευμα;
Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:00:35 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη
  • Τα ενυδρεία μου: 60άρι με endler's κ 40άρι γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Ξάνθη
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:06:02 πμ »
επιτέλους ήρθε ο Σπύρος :)
αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που γράφω θα δεις ότι δεν είναι λάθος.
δεν είπα πουθενά αλλαγή κ ψάρια, είπα αλλαγή κ ποσοστό του συνόλου των ψαριών.

έστω ότι αλλάζει όλο το νερό κ ξεκινάει με 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη, 0 νιτρικά.
αυτή τη στιγμή έχει την βιολογία που μηδενίζει 4 ppm αμμωνίας σε 24 ώρες κ την μετατρέπει σε νιτρώδη αλλά δεν έχει ικανή βιολογία ώστε να μετατρέψει ΟΛΗ αυτή την ποσότητα σε νιτρικά.

οπότε δεν υπάρχει αρκετή βιολογία για να καλύψει πλήρη ιχθυοφόρτιση, μπορεί όμως να καλύψει ένα μέρος αυτής.

που είναι το λάθος ???
Γιώργος

• Platinum member
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:08:13 πμ »
Νομιζω το λαθος ειναι οτι θα δημιουργηθουν νιτρωδη σε υψηλη συγκεντρωση που ειναι κι αυτα τοξικα.
Μας ενδιαφερει απ την εξοδο του φιλτρου να βγαινουν μονο νιτρικα.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:09:20 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:11:59 πμ »
Σπυρο απ τη στιγμη που μηδενισουν ποσο χρονο κραταει η βιολογια μεχρι να μπουν ψαρια;
Αν δηλαδη μετρησει αμμωνια και νιτρωδη μηδεν το Σαββατο απογευμα, μπορει να βαλει ψαρια Δευτερα απογευμα;
Δεν υπαρχει στανταρ.
Εξαρταται απο την ποσοτητα βακτηριων που εχει αναπτυχθει και απο την ιχθυφορτωση, τους ρυπους της οποιας καλειται να οξειδωσει.
Οσο δεν "ταιζεται" η βιολογια με ρυπους, αρχιζε και μειωνεται.
Μειωνεται. Δεν εξαφανιζεται αυτανδρη.  ;D
Οσο περισσοτερο μειωθει ο πλυθυσμος της, τοσο περισσοτερος χρονος θα χρειαστει να επανελθει στον προηγουμενο πλυθυσμο.
Ομως οπως ειπα, αν η ιχθυφορτωση δεν ειναι μεγαλυτερη απο οτι μπορει να καλυψει η βιολογια ακομα και μειωμενη, δεν θα υπαρξει προβλημα.
Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.

Ενα χονδρικο παραδειγμα με φανταστικους αριθμους.
Εστω οτι χτιζεις με την αμμωνια μια αποικια 100 βακτηριων.
Εστω οτι καθε ψαρι το καλυπτουν 10 βακτηρια. Τοτε η αποικια που εχεις χτισει, καλυπτει 10 ψαρια.
Αν στο μεσοδιαστημα που θα αφησεις χωρις ρυπους την βιολογια, τα βακτηρια μειωθουν σε 50, τοτε η αποικια μπορει να καλυψει 5 ψαρια.
Αν εσυ τωρα ειχες σκοπο να βαλεις 10 ψαρια, πρεπει να φροντισεις (με ρυπους) να αυξηθουν τα βακτηρια παλι σε 100.
Αν δεν ειχες σκοπο να βαλεις πανω απο 5 ψαρια, αρκει και η μειωμενη βιολογια.
Να ξερεις επισης οτι η βιολογια προσαρμοζεται στους ρυπους.
Ετσι λοιπον αν εχεις 100 βακτηρια και βαλεις 5 ψαρια, τοτε η βιολογια θα μειωθει απο μονη της στα 50 βακτηρια.
Καθε φορα που θα βαζεις 1 ψαρι, θα αυξανεται σιγα σιγα ανα 10 βακτηρια. (αρκει βεβαια να υπαρχει ο χωρος στα υλικα του φιλτρου να αποικησουν τα 10 νεα βακτηρια)
Γιαυτο λεμε σταδιακα η εισαγωγη των ψαριων.
Επειδη δεν ξερουμε αν εχουμε 100 βακτηρια και αν το καθε ψαρι θελει 10 βακτηρια  ;D παμε στο περιπου και βαση μετρησεων.
Η αναπαραγωγη των βακτηριων παει με μεσο ορο, διπλασιασμος πληθυσμου ανα 15-24 ωρες.
Οποτε οσα περισσοτερα βακτηρια υπαρχουν ως starters, τοσο πιο γρηγορα αναπτυσεται η βιολογια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:24:35 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:15:29 πμ »
έστω ότι αλλάζει όλο το νερό κ ξεκινάει με 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη, 0 νιτρικά.
αυτή τη στιγμή έχει την βιολογία που μηδενίζει 4 ppm αμμωνίας σε 24 ώρες κ την μετατρέπει σε νιτρώδη αλλά δεν έχει ικανή βιολογία ώστε να μετατρέψει ΟΛΗ αυτή την ποσότητα σε νιτρικά.
οπότε δεν υπάρχει αρκετή βιολογία για να καλύψει πλήρη ιχθυοφόρτιση, μπορεί όμως να καλύψει ένα μέρος αυτής.
που είναι το λάθος ???
Το λαθος ειναι απλο και ειναι οτι θα υπαρχουν στο νερο νιτρωδη.
Ειτε στο ενυδρειο με νιτρωδη βρισκεται ενα ψαρι, ειτε η μιση ιχθυοφορτωση, ειτε ολοκληρη, θα τα στειλει ολα κι οχι μονο αυτα που .... περισσευουν της βιολογιας.
Αν ειναι λιγα τα ψαρια και λιγα τα νιτρωδη, ισως προλαβει να αναπτυχθει καποια βιολογια να τα καλυψει. Ακομα ομως κι αν επιζησουν, τα ψαρια θα εχουν μαρτυρησει λιγο ή πολυ.
Ο οργανισμος τους δεν ξεχνα ομως. Μενουν κουσουρια και καποια στιγμη αργοτερα λεμε το γνωστο "μα τι επαθε και ψοφησε στα καλα καθουμενα?".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:25:41 πμ από delta66 »

• Platinum member
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:16:48 πμ »
Απολυτα κατανοητο, αν οντως ειναι ατυχος και στρωθει το φιλτρο Σαββατο θα μπορουσε να ριξει την Κυριακη μικρη ποσοτητα αμμωνιας ωστε να τη συντηρησει και τη Δευτερα να κανει μια μετρηση οτι δεν εχει αμμωνια και μετα ν αγορασει λιγα ψαρια ετσι;
Φυσικα να μετρησει και νιτρικα μηπως χρειαστει αλλαγη.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:19:17 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:24:31 πμ »
Εστω οτι χτιζεις με την αμμωνια μια αποικια 100 βακτηριων.
....................................................
Αν στο μεσοδιαστημα που θα αφησεις χωρις ρυπους την βιολογια, τα βακτηρια μειωθουν σε 50, τοτε η αποικια μπορει να καλυψει 5 ψαρια.
.....................................................
Αν δεν ειχες σκοπο να βαλεις πανω απο 5 ψαρια, αρκει και η μειωμενη βιολογια.
.....................................................

που είναι η διαφορά από αυτά που λέω εγώ ???
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:26:34 πμ »

που θα βρεθεί η αμμωνία για να δημιουργηθούν τα νιτρώδη ?
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:28:17 πμ »
What are the effects?
Internally nitrite binds the oxygen carrying hemoglobin in blood therefore cells within the fish are starved of oxygen, even in a tank with lots of aeration and good water circulation.
The nitrite also damages the nervous system, liver, spleen, and kidneys of fish and other aquatic animals. So their immune system is compromised and they can't fight off infections at a later date. Often fish can die days or even a week later.
https://www.theaquariumwiki.com/Nitrite_Poisoning
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:28:37 πμ από delta66 »

• Platinum member
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:29:08 πμ »

Απ τα ψαρια.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:30:42 πμ »

Απο τα ψαρια που θα βαλει  :o

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:35:18 πμ »
ρε παιδιά επίτηδες το κάνετε ???

έγραψα ξεκάθαρα ότι μπορεί να βάλει ένα ποσοστό της πλήρους ιχθυοφόρτισης.

αν η βιολογία αυτή τη στιγμή είναι στο 50% αυτό είναι κ το ποσοστό των ψαριών που μπορεί να βάλει.
ότι ακριβώς έγραψε κ ο Σπύρος στο παράδειγμα.
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:35:21 πμ »
Απολυτα κατανοητο, αν οντως ειναι ατυχος και στρωθει το φιλτρο Σαββατο θα μπορουσε να ριξει την Κυριακη μικρη ποσοτητα αμμωνιας ωστε να τη συντηρησει και τη Δευτερα να κανει μια μετρηση οτι δεν εχει αμμωνια και μετα ν αγορασει λιγα ψαρια ετσι;

Θα ριχνει κανονικα αμμωνια οπως πριν και οταν θα ερθει η ωρα για τα ψαρια θα κανει αλλαγη και την επομενη μερα θα βαλει τα ψαρια.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:37:00 πμ »

αν η βιολογία αυτή τη στιγμή είναι στο 50% αυτό είναι κ το ποσοστό των ψαριών που μπορεί να βάλει.
Δεν μπορεσα να σου δωσω να καταλαβεις δυστυχως τιποτα με οτι εγραψα.
Ξαναδιαβασε μηπως και.
Μεχρι τοτε να θυμασαι παπαγαλία οτι "πριν μηδενισουν και τα νιτρωδη, δεν βαζουμε ψαρια".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:38:52 πμ από delta66 »

• Platinum member
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:39:03 πμ »

Αλλο 50% βιολογια κι αλλο 50% σταδιο στρωσιματος, αφου δεν θα υπαρχουν τα βακτηρια που μεταβολιζουν τα νιτρωδη σε νιτρικα, τα νιτρωδη θα σκοτωσουν τα ψαρια.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:43:08 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:43:01 πμ »
Δεν μπορεσα να σου δωσω να καταλαβεις δυστυχως τιποτα με οτι εγραψα.
Ξαναδιαβασε μηπως και

εσύ διάβασες όλα αυτά που έγραψα πριν ???
τα έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές τα σχόλια σου όλους αυτούς τους μήνες κ επιμένω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση το ίδιο πράγμα λέμε.

αυτή τη στιγμή υπάρχουν βακτήρια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη κ τα νιτρώδη σε νιτρικά άρα η υπάρχουσα βιολογία μπορεί να καλύψει την παρουσία κάποιων ψαριών. δεν ξέρω πόσα αλλά σίγουρα καλύπτει κάποια.
Γιώργος

• Platinum member
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:44:48 πμ »
Αφου σου εγραψε τις επιπτωσεις στα ψαρια απ την παρουσια νιτρωδων πως θα βαλεις ψαρια; Ακομα κι ενα μονο να βαλεις θα το σκοτωσεις! Πρεπει απ το φιλτρο να βγαινουν μονο νιτρικα στο νερο.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:46:09 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:47:14 πμ »
εσύ διάβασες όλα αυτά που έγραψα πριν ???
τα έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές τα σχόλια σου όλους αυτούς τους μήνες κ επιμένω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση το ίδιο πράγμα λέμε.

αυτή τη στιγμή υπάρχουν βακτήρια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη κ τα νιτρώδη σε νιτρικά άρα η υπάρχουσα βιολογία μπορεί να καλύψει την παρουσία κάποιων ψαριών. δεν ξέρω πόσα αλλά σίγουρα καλύπτει κάποια.
Ναι τα διαβασα ολα.
Δεν εχεις καταλαβει αυτο που γραφει ο Κωνσταντινος
Αλλο 50% βιολογια κι αλλο 50% σταδιο στρωσιματος, αφου δεν θα υπαρχουν τα βακτηρια που μεταβολιζουν τα νιτρωδη σε νιτρικα, τα νιτρωδη θα σκοτωσουν τα ψαρια.
και δεν εχεις κατανοησει τον πινακα που εβαλα πιο πανω.

Υπαρχουν δυο ομαδες βακτηριων .
Αυτη που οξειδωνει αμμωνια  σε νιτρωδη και αυτη που οξειδωνει τα (παραγωμενα απο την αμμωνια) νιτρωδη σε νιτρικα.
Αυτη που οξειδωνει αμμωνια ...... ειναι ετοιμη.
Αυτη που οξειδωνει νιτρωδη  ....... δεν ειναι ετοιμη και το δειχνουν οι μετρησεις. (υπαρχουν ακομα πολλα νιτρωδη)
Αυτο σημαινει και οτι δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου. Δλδ ΝΗ3/4 >>> ΝΟ2 >>> ΝΟ3
Το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:52:51 πμ από delta66 »

• Platinum member
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:50:56 πμ »

Θα ριχνει κανονικα αμμωνια οπως πριν και οταν θα ερθει η ωρα για τα ψαρια θα κανει αλλαγη και την επομενη μερα θα βαλει τα ψαρια.
Τελεια, αυτο μου ελυσε ολες τις αποριες, ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:51:22 πμ »
αν αλλάξει όλο το νερό κ προσθέσει 0,5ppm αμμωνίας μετά από 24 ώρες θα είναι μηδέν αμμωνία κ νιτρώδη ή όχι ???
Γιώργος

• Platinum member
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:53:24 πμ »
αν αλλάξει όλο το νερό κ προσθέσει 0,5ppm αμμωνίας μετά από 24 ώρες θα είναι μηδέν αμμωνία κ νιτρώδη ή όχι ???
Τα νιτρωδη οχι δεν θα ειναι 0, αυτο συμβαινει στην παρουσα φαση που βρισκομαι, δεν εχουν δημιουργηθει τα nitrobacter αν δεν κανω λαθος στην ονομασια. Απλα δεν ειναι αρκετα ωστε να μηδενισουν τα νιτρωδη. Σιγουρα ομως κοντευω γιατι μετραω και νιτρικα.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:58:01 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:58:00 πμ »
Ακομα κι αν ειναι μηδεν και τα νιτρωδη, αυτο σημαινει οτι η βιολογια ειναι αρκετη για να μηδενιζει 0.5ppm αμμωνιας.
Αυτο θελουμε?
Οχι.
Για να ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχει αρκετη βιολογια για να καλυψει τα ψαρια, βαζουμε περισσοτερη αμμωνια.
Πχ 3ppm αμμωνια.  (διαβασε το πρωτο ποστ του θεματος)
Και κοιταμε να μηδενιζει αυτην την ποσοτητα πριν βαλουμε ψαρια.
Ξαναδιαβασε προσεκτικα οτι εχω γραψει, γιατι με τις ερωτησεις που γραφεις, καταλαβαινω οτι τα περνας γρηγορα χωρις να τα καταλαβεις. Και δεν ειναι τοσο πολυπλοκα.

Μη ξεχνας τα δυο βασικα.
Οτι α) υπαρχουν δυο ομαδες βακτηριων (μια για αμμωνια και μια για νιτρωδη)
και β) οτι αυτες οι ομαδες προσαρμοζουν τον πληθυσμο τους αναλογα τους ρυπους. Αυξανονται σταδιακα (αναπαραγονται οταν υπαρχει περισσεμα αμμωνιας και νιτρωδων) και μειωνονται σταδιακα (πεθαινουν οταν υπαρχει ελλειψη αμμωνιας και νιτρωδων).
Μη ξεχνας επισης οτι η αμμωνια που βαζουμε στο στρωσιμο, ειναι εξομοιωση της διαδικασιας που κανουν τα ψαρια οταν βγαζουν αμμωνια απο τα βραγχια τους στο νερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 01:10:55 πμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:02:40 πμ »
Ακομα κι αν ειναι μηδεν και τα νιτρωδη, αυτο σημαινει οτι η βιολογια ειναι αρκετη για να μηδενιζει 0.5ppm αμμωνιας.
Αυτο θελουμε?
Οχι.
Για να ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχει αρκετη βιολογια για να καλυψει τα ψαρια, βαζουμε περισσοτερη αμμωνια.
Πχ 3ppm αμμωνια.  (διαβασε το πρωτο ποστ του θεματος)
Και κοιταμε να μηδενιζει αυτην την ποσοτητα πριν βαλουμε ψαρια.
Ξαναδιαβασε προσεκτικα οτι εχω γραψει, γιατι με τις ερωτησεις που γραφεις, καταλαβαινω οτι τα περνας γρηγορα χωρις να τα καταλαβεις.

Άρα, εάν βάλουμε ένα ψάρι που παράγει 0,5ppm ανά 24 ώρες δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
Αυτό ακριβώς γράφω κ εγώ. ΠΟΣΟΣΤΟ του συνόλου των ψαριών.
Γιώργος