ΑποστολέαςΘέμα: Στρώσιμο ενυδρείου με (φαρμακευτικό διάλυμα) αμμωνίας  (Αναγνώστηκε 4620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ

• Platinum member
  • Εμπειρία: «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
  • Τα ενυδρεία μου: DIY 120 λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στρώσιμο ενυδρείου με (φαρμακευτικό διάλυμα) αμμωνίας
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 24, 2016, 08:05:02 πμ »
Καλημέρα, μέτρηση αμμωνίας στα 0.25, δηλαδή το φίλτρο οξείδωσε 1.75 απ τα 2mg/lt, το πιο πιθανό είναι λοιπόν αυτό που λέτε, για την επιφάνεια αποίκησης τα 4ppm που ξεκίνησα ήταν πολλά κι ίσως να είχαν μηδενίσει τα νιτρώδη νωρίτερα, τώρα για σήμερα σκέφτηκα να μη ρίξω καθόλου αμμωνία να δω τι θα γίνει μ αυτά τα 0,25 που μετράω αν θα τα μηδενίσει αύριο το πρωί κι αν θα πέσουν και τα νιτρώδη. Σκέφτομαι αν τα μηδενίσει αύριο να ρίξω μετά 0.1ml που αντιστοιχεί για 0.50ppm αμμωνίας αντί για 0.3ml που έριχνα να δω τι θα γίνει με την αμμωνία και τα νιτρώδη μετά από 24 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 24, 2016, 12:47:50 μμ »
Δεν πρεπει να αφηνεις για πολυ χωρις αμμωνια τη βιολογια
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

• Platinum member
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 24, 2016, 12:51:59 μμ »
Αφου μετραω 0.25 λογικα εχει αμμωνια, να μετρησω και το βραδυ κι αν ειναι 0 να προσθεσω; Ειχα διαβασει οτι λιγες σταγονες αρκουν για καθημερινη διατηρηση της βιολογιας.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 24, 2016, 01:23:27 μμ »
Ειχα διαβασει οτι λιγες σταγονες αρκουν για καθημερινη διατηρηση της βιολογιας.
Της βιολογιας, αλλα ποσης βιολογιας?
Ξαναβαζω το λινκ http://aqua4fun.gr/index.php/topic,906.0.html
Επαναληψη την παραγραφο 1 αυτη τη φορα.
Αυτα βεβαια για το .... γραμμα του νομου.

Η βιολογια που μπορει να σηκωσει το φιλτρο (παραγραφος 2) μπορει να ειναι πιο κατω απο την ποσοτητα αμμωνιας που βαζεις.
Οποτε βαλε μιση δοσολογια, να δουμε τι θα γινει.
Μηδεν αμμωνια οχι ομως, γιατι προς το μηδεν θα τεινει να πηγαινει σταδιακα και η βιολογια οσο περναει ο χρονος που μενει χωρις αμμωνια.
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

• Platinum member
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 24, 2016, 01:31:50 μμ »
Οκ απλα η σημερινη μετρηση συμπιπτει σαν να εριχνα μιση δοσολογια γι αυτο δεν εριξα σημερα. Πιστεψε με και το λινκ που εβαλες και το στρωσιμο με αμμωνια τα χω αποθηκευμενους σελιδοδεικτες και τα διαβαζω συνεχεια μεχρι να τα μαθω απ εξω!!

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 24, 2016, 01:49:10 μμ »
τα διαβαζω συνεχεια μεχρι να τα μαθω απ εξω!!
Να τα κατανοησουμε βασικα πρεπει, πως λειτουργει γενικα το κολπο κυκλος του αζωτου, βιολογια κλπ  thubsup

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 24, 2016, 01:58:14 μμ »
Μου ηρθε ενα απλο παραδειγμα για τα βασικα της βιολογιας.

Εστω οτι εχουμε ενα εργοστασιο (ενυδρειο που χρειαζεται φιλτρανση)
και για να λειτουργησει χρειαζονται 100 εργατες (βακτηρια)
Αυτους πρεπει να τους ταιζουμε (ρυποι αμμωνια κλπ) και να τους παρεχουμε δωματιο να κατοικουν (υλικα φιλτρου, επιφανειες γενικα στο ενυδρειο και βυθος).
Αν εμεις εχουμε μονο 50 δωματια, ακομα κι αν ερθουν 100 εργατες, μονο οι 50 θα μεινουν.
Οι υπολοιποι 50 θα φυγουν γιατι δεν θα εχουν που να μεινουν ακομα κι αν η τροφη που εχουμε προμηθευτει φτανει για 100 εργατες. Απλα θα μεινει αφαγωτη να βρωμιζει (περισσια αμμωνια που δεν οξειδωνεται)
Αν αυξησουμε τα δωματια απο 50 σε 70 θα ερθουν αλλοι 20 εργατες, αλλα και παλι θα μενει τροφη αφαγωτη. Λιγοτερη μεν, αλλα θα μενει.
Αν εχουμε 100 δωματια, αλλα η τροφη που εχουμε φτανει για 50 εργατες (λιγη αμμωνια), παλι 50 εργατες θα μεινουν να δουλεψουν και θα μας μεινουν και 50 δωματια αδεια.
Αν εχουμε 100 δωματια και τροφη για 100 εργατες θα ειμαστε καλυμμενοι.
Αν εχουμε 150 δωματια και τροφη για 100 εργατες παλι θα ειμαστε καλυμμενοι. 50 δωματια θα μεινουν αδεια. Αν σε περιπτωση ομως το εργοστασιο χρειαστει να αυξησει την παραγωγη (πχ αν βαλουμε κι αλλα ψαρια, ή παραταισουμε) θα υπαρχει χωρος για επιπλεον εργατες.
Απλα θα περιμενουμε λιγο, γιατι δεν ερχονται ολοι μαζι οι εργατες που θα χρειαστουν. (γιαυτο προσοχη στην αυξηση των ρυπων να γινεται σταδιακα)

Μπολικα υλικα λοιπον, οξυγονωση αλλά και μεταλλα και ιχνοστοιχεια (πραγματα που εχει το φρεσκο νερο) και απο εκει και μετα, αν αποφευγουμε (στις αλλαγες νερου πιο πολυ) τις αποτομες ή μεγαλες μεταβολες στις παραμετρους (πεχα, θερμοκρασια κλπ) και φυσικα προσεχουμε τα υπολοιπα που αφορουν την καθαριοτητα του νερου απο χημικα (πχ χλωριο), βαρεα μεταλλα και οχι τοσο πολυ μπιχλα (λασπη) και σκουπιδι σε σημειο βουλωματος των υλικων κλπ, ειμαστε καλυμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2016, 02:12:41 μμ από delta66 »

• Platinum member
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 24, 2016, 03:08:57 μμ »
Ωραιο κατατοπιστικοτατο παραδειγμα, βεβαια εγω τα δωματια θα τα ονομαζα θεσεις εργασιας αλλα η ουσια ιδια ειναι, ειδωμεν τη συχεια του πειραματος, σχολειο ειναι κι αυτο.
Αληθεια χωρις καθολου αλλαγες κατα τη διαρκεια, στρωνει το φιλτρο;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2016, 03:10:22 μμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 24, 2016, 03:17:52 μμ »
Αληθεια χωρις καθολου αλλαγες κατα τη διαρκεια, στρωνει το φιλτρο;
Φυσικα.
Τοσα χρονια με το μυθο "οχι αλλαγη νερου κατα το στρωσιμο" πως εστρωναν τα ενυδρεια?
Ολα αυτα ειναι ειτε παραγοντες που παρεμποδιζουν, ειτε παραγοντες που υποστηριζουν την βιολογια.
Η βιολογια δεν χανεται εν ριπη οφθαλμου (οπως και δεν δημιουργειται).
Πρεπει να γινει χοντρη βλακεια.
Ο μυθος πιστευω οτι ειχε δημιουργηθει, γιατι καποιοι πιο εμπειροι συμβουλευαν τους νεωτερους να μη κανουν αλλαγη νερου, για να μη κανουν καποιο λαθος και χαλασουν ή καθυστερησουν πολυ το στρωσιμο.
Απο το να κατσουν να τους εξηγησουν ολα αυτα (που γραφω και στο αρθρο), θα ειπαν, καλυτερα να λειψουν λιγα μεταλλα και ιχνοστοιχεια παρα να γινει κανενα λαθος.
Οπως παρομοιως δημιουργηθηκαν και πολλοι αλλοι μυθοι. (πχ 30% αλλαγη καθε εβδομαδα, 1 εκ ψαριου ανα λιτρο κλπ)
 Απο ελλειψη διαθεσης ή χρονου ή μεσου για εκτενη πληροφορηση και επεξηγηση, ετσι ωστε να παρουν οι νεοι την κατασταση στα χερια τους.

ΥΓ θα εχεις παρατηρησει οτι παλια λεγανε οτι το στρωσιμο κραταει 40+ μερες. Πιο παλια δυο μηνες.
Με τα χρονια παρατηρω απο τις αναφορες σε διαφορα θεματα (αλλα και προσωπικη πειρα), οτι αυτος ο χρονος εχει μειωθει, εως και παρα πολυ.
Ιδιως στο στρωσιμο με τροφη ;)
Εστησα καινουριο ενυδρειο και ξεκινησα στρωσιμο με τροφη.
Μετα απο 10 μερες εκανα αλλαγη νερου και μεταφυτευσα εκει, φυτα που πριν βρισκονταν σε στρωμενο ενυδρειο.
Κατα λαθος μετεφερα με τα φυτα (εκτος απο βακτηρια που θα ειχαν πανω τους ;) ) και γoνο γαριδας.
Ο γονος μεγαλωσε και εγιναν κανονικες γαριδες, αντι να ψοφησει. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2016, 03:40:05 μμ από delta66 »

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 24, 2016, 08:49:32 μμ »
Όπου το δωμάτιο αλληγορικά είναι το βιολογικό υλικό μακαρόνι...  ;)

• Platinum member
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 08:20:36 πμ »
Εχουν περάσει 45 μέρες και τα νιτρώδη δε λένε να μηδενίσουν. Εν τω μεταξύ εδώ και μία εβδομάδα έβαλα άλλες 5-6 μπίλιες mini siporax στο φίλτρο κι αύξησα τον όγκο του νερού απ τα 10 λίτρα στα 15 γιατί έχω μία υποψία ότι φταίει η μεγάλη κυκλοφορία του φίλτρου σε σχέση με τον όγκο νερού, τόσο καιρό είχα 10 λίτρα νερού και το φίλτρο γυρνάει 150lt/h. Εβαλα μέσα και τα τετράγωνα τα κουτάκια της sera τα λευκά που περιέχουν ελαφρόπετρα μήπως βοηθήσουν κι αυτά τη βιολογία, έκανα καλά ή να το βγάλω; Τι λέτε εσείς ότι μπορεί να συμβαίνει; Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι η μεγάλη ροή δεν δίνει την ευκαιρία να πολλαπλασιαστούν στο μέγιστο βαθμό τα βακτήρια που οξειδώνουν τα νιτρώδη. Εχω μειώσει και τη δόση της αμμωνίας ώστε να μειωθεί ο πληθυσμός των βακτηρίων που την οξειδώνουν ώστε να βοηθήσω τα άλλα, τώρα τι να πω άμα δεν μηδενίσουν τα νιτρώδη σε άλλη μία βδομάδα σταματάω το πείραμα γιατί θα κάνω πλούσια τα πετ σοπ απ τα τεστ που αγοράζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 08:26:37 πμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:01:49 μμ »
Η μεγάλη κυκλοφορία πειράζει που κάνει το ενυδρείο πλυντήριο και θα ενοχλεί - κουράζει τα ψάρια που θα βάλεις μέσα αν θα βάλεις στα λίτρα αυτά.
Απεναντίας στον κύκλο του αζώτου πιστεύω η μεγάλη κυκλοφορία βοηθάει.
Το πρόβλημα πιστεύω είναι στο μειωμένο βιολογικό υλικό, ή στην μεγάλη ποσότητα αμμωνίας.
Θα σου πρότεινα να μην βάλεις καθόλου αμμωνία και να περιμένεις μέχρι να μηδενίσουν τα νιτρώδη και για να γίνει πιο γρήγορα αυτό ανέβασε την θερμοκρασία στους 29 βαθμούς

• Platinum member
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:54:05 μμ »
Τη θερμοκρασια την εχω στους 30 απ την αρχη, αν δε βαλω καθολου αμμωνια δεν κινδυνευω να χασω βιολογια απ τα βακτηρια που οξειδωνουν την αμμωνια σε νιτρωδη;

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 04:51:40 μμ »
Όχι δεν χάνεται εύκολα η βιολογία όταν λειτουργεί το φίλτρο, μη την φοβάσαι.

• Platinum member
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 04:59:05 μμ »
Στο λέω γιατί απ αυτά που έχω διαβάσει κι απ αυτά που βλέπω, η αμμωνία μου μηδενίζει στο 24ωρο, στο 48ωρο χωρίς αμμωνία, άμα ρίξω θα μετρήσω την άλλη μέρα 0; Θέλω να πω, πόσο κρατάνε τα βακτήρια που οξειδώνουν την αμμωνία χωρίς αμμωνία ως τροφή;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2016, 04:59:40 μμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 05:26:39 μμ »
Τέσσερις μέρες σίγουρα, και μετά είχα διαβάσει κάπου ότι κανιβαλίζουν για να επιβιώσουν. Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να δημιουργούνται αλλά νιτρώδη ώστε αυτά που είναι να μπορέσουν να μηδενίσουν για να έρθει σε μια ισορροπία η βιολογία.

• Platinum member
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 05:41:34 μμ »
Τέσσερις μέρες σίγουρα, και μετά είχα διαβάσει κάπου ότι κανιβαλίζουν για να επιβιώσουν. Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να δημιουργούνται αλλά νιτρώδη ώστε αυτά που είναι να μπορέσουν να μηδενίσουν για να έρθει σε μια ισορροπία η βιολογία.

Οκ θα το δοκιμάσω, δεν έχω να χάσω και κάτι, πείραμα κάνω, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 10:40:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους . Από παλιά είχα την απορία...... Αφού η ζάχαρη περιέχει άνθρακα C12+H22+O11 γιατί δεν την χρησιμοποιούμε για την καταπολέμηση του NO3 αντί για Αμμωνία........ Απ ότι είδα στο ιντερνέτ αρκετοί το έχουν κάνει και πέτυχε. Το δοκίμασε κανείς.....???? Αν και κάποιος έγραψε....... put the sugar in some coffee, drink the vodka and do a water change 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2016, 11:00:17 μμ από sv2xi »

• Platinum member
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:13:22 μμ »
Μόλις σήμερα κι αφού άφησα μία μέρα χωρίς να ρίξω αμμωνία και αφού είχα προσθέσει αρκετό βιολογικό υλικό (το τετράγωνο κουτί της juwel με το sirax) μέτρησα αμμωνία και νιτρώδη 0. Για να είμαι σίγουρος έριξα 1ml αμμωνία που στα 13 λίτρα αντιστοιχεί με 0.5ppm αμμωνίας κι αύριο βράδυ θα κάνω τεστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών. Μετά σκέφτομαι να αφαιρέσω το κουτί με το βιολογικό υλικό της juwel να δω αν μόνο με το βιολογικό του εσωτερικού επαρκεί η βιολογία.