ΑποστολέαςΘέμα: Στρώσιμο ενυδρείου με (φαρμακευτικό διάλυμα) αμμωνίας  (Αναγνώστηκε 4774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Γενικά, πέρα από την γρήγορη μέθοδο της προσθήκης μπολιού, υπάρχει και η παραδοσιακή μέθοδος στρωσίματος με αμμωνία.

Το μειονέκτημα της είναι ότι πρόκειται για μια αρκετά αργή μέθοδο στρωσίματος ενώ το πλεονέκτημα της είναι ότι αποφεύγουμε ασθένειες που πιθανώς είχε το ενυδρείο του δότη του μπολιού.

Τα υλικά που θα πρέπει να έχουμε προμηθευτεί, είναι διάλυμα αμμωνίας (προμηθευόμαστε από το κοντινότερο φαρμακείο μας) και τεστς μετρήσεων αμμωνίας, νιτρωδών (αλάτων) και νιτρικών (αλάτων).

Η ποσότητα της αμμωνίας που θα πρέπει να υπάρχει αρχικά στο ενυδρείο μας είναι 3mg/lt. Για να υπολογίσουμε την ποσότητα της αμμωνίας (από το φαρμακείο) που θα πρέπει να προσθέσουμε στο ενυδρείο μας, πειραματιζόμαστε σε ένα μικρότερο δοχείο. Ένα μπουκάλι απιονισμένου νερού από σουπερ-μάρκετ είναι μια χαρά. Ρίχνουμε μια ποσότητα από το διάλυμα αμμωνίας και μετράμε με το τεστ αμμωνίας μετά από 1 ώρα.

Αν δείξει λιγότερο από 3mg/lt ανάλογα με την ένδειξη, επαναλαμβάνουμε με την αντίστοιχη ποσότητα, ώστε να βρούμε την ποσότητα αμμωνίας που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ώστε η συγκέντρωση της να είναι 3mg/lt.

Έτσι ξέρουμε πόσο αμμωνία θα πρέπει να προσθέσουμε στο ενυδρείο μας. Αν δηλαδή στα 4 λίτρα χρησιμοποιήσαμε 100ml διαλύματος αμμωνίας ώστε να έχουμε 3mg/lt, τότε για ένα ενυδρείο 100lt, θέλουμε 2,5lt διαλύματος αμμωνίας.

Σε καθημερινή βάση θα προσθέτουμε την ίδια ποσότητα διαλύματος αμμωνίας, μετρώντας παράλληλα και τα νιτρώδη (άλατα). Η διαδικασία αυτή παίρνει 1-2 εβδομάδες.

Μόλις είναι μετρήσιμα τα νιτρώδη (άλατα), τότε σε καθημερινή βάση προσθέτουμε την μισή ποσότητα διαλύματος αμμωνίας από αυτήν που προσθέταμε πριν.

Μετράμε σε καθημερινή βάση τόσο την αμμωνία όσο και τα νιτρώδη (άλατα). Η δε αμμωνία θα πρέπει να μειώνεται αισθητά ενώ τα νιτρώδη (άλατα) θα αυξάνονται δραματικά (σε κάποιες περιπτώσεις θα είναι και εκτός κλίμακας μέτρησης).

Μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 2-3 εβδομάδων, θα αρχίσει να μειώνεται και η ποσότητα των νιτρωδών (αλάτων) και θα αρχίσουν να είναι μετρήσιμα τα νιτρικά (άλατα).

Συνεχίζοντας τις μετρήσεις σε καθημερινή βάση, τη στιγμή όπου οι μετρήσεις αμμωνίας και νιτρωδών αλάτων είναι ΜΗΔΕΝ και τα νιτρικά (άλατα) είναι μετρήσιμα, τότε κάνουμε μια αρκετά μεγάλη αλλαγή νερού (80-90%) και μπορούμε να βάλουμε τα ψάρια που θέλουμε.

Η όλη διαδικασία είναι αρκετά χρονοβόρα. Παίρνει κοντά στον ενάμισυ μήνα. Μπορεί να επιταχυνθεί, ανεβάζοντας την θερμοκρασία στους 32-350C, ώστε να αυξηθεί ο μεταβολισμός των ωφέλιμων βακτηριδίων και να ολοκληρωθεί γρηγορότερα η διαδικασία του στρωσίματος.

ΠΡΟΣΟΧΗ θα πρέπει να δοθεί στην επαναφορά της κατάλληλης, για τα ψάρια, θερμοκρασίας του ενυδρείου.

Καλό θα ήταν, την 4η περίπου εβδομάδα από την έναρξη της διαδικασίας, να χρησιμοποιηθεί και ενεργός άνθρακας ώστε να απορροφηθούν τυχόν αρωματικές η/και χρωστικές ουσίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 01:04:24 μμ από QS-Plan »
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Στρώσιμο ενυδρείου με (φαρμακευτικό διάλυμα) αμμωνίας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:04:37 μμ »
Εφάρμοσα την μέθοδο αυτή πριν από κανά δυό χρόνια στο 50Lt ενυδρείο μου με ιδιαίτερη επιτυχία.
Έκανα όμως μία παραλλαγή: Αντί να βάλω τέτοια ποσότητα αμμωνίας ώστε να μου δώσει 3mg/ml έβαλα περισσότερο (όχι και όλο το μπουκαλάκι!) ώστε να έχω ένδειξη στο τέρμα της κλίμακας. Παράλληλα έβαλα θερμοστάτη και κράτησα την θερμοκρασία του νερού στους 30-32 0C. Η αυξημένη θερμοκρασία βοηθάει στην ανάπτυξη των βακτηριδίων.

Το φίλτρο έστρωσε σε 2 εβδομάδες περίπου. Βέβαια, για να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα, έκανα δοκιμή βάζοντας μερικές σταγόνες αμμωνία στο ενυδρείο, έπαιρνα ένδειξη και μετρούσα ξανά μετά από μερικές ώρες για να βεβαιωθώ οτι NH3/NH4 & ΝΟ2 είχαν μηδενιστεί.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 08:53:57 πμ »
 Ακομη ενα πολυ "δυνατο" αρθρο (σταΑγγλικα)  ;)
http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2015, 08:54:33 πμ από maikl »
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2015, 03:40:03 μμ »
τώρα που σε εμένα έχουν τερματίσει τα no2 Και ανεβαίνουν πολύ τα no3 ξεκινάω με μισή δόση αμμωνίας μέχρι να εξαφανιστούν και τα νιτρώδη?

Δηλαδή εάν το Σάββατο πρωί βάλω τη μισή δόση αμμωνίας το πρωί της Κυριακής πρέπει πριν προσθέσω τη νέα μισή δόση   να έχω 0 μέτρηση σε αμμωνία?

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2015, 04:02:59 μμ »
Αν έχουν μηδενίσει νιτρώδη (ΝΟ2) και αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) τότε είσαι έτοιμος, τα νιτρικά (ΝΟ3) είναι σίγουρα στο άπειρο. Μία καλή μέθοδο που εφαρμόζω για να δω τη κατάσταση της βιολογίας στη περίοδο του στρωσίματος είναι η εξής, κάνω μια γενναία αλλαγή (80%-90%) , βάζω αμμωνία γύρω στα 3-4ppm , και αν σε 24 ώρες η αμμωνία και τα νιτρώδη έχουν μηδενίσει τότε το ενυδρείο είναι έτοιμο, έχω παρατηρήσει μάλιστα πως κάποιες φορές τα νιτρώδη δεν λένε να μηδενίσουν με τίποτα, μετά την αλλαγή όμως και την προσθήκη αμμωνίας μηδενίζουν όλα, και αυτό μάλλον οφείλεται σε αυτό το είδος επανεκκίνησης που γίνεται , και από αυτό θεωρώ πως τα υπερβολικά νιτρικά επιβραδύνουν κατά κάποιον τρόπο την ανάπτυξη βιολογίας. Η αλλαγή του νερού εννοείται πως γίνεται με  φρέσκο αποχλωριομένο νερό που έχει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου, γιατί και η βιολογία επηρεάζεται από τις απότομες αλλαγές.

• Gold member
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2015, 03:10:41 μμ »
7 Ιουλίου
ph 6.8
kh 7
ΝΗ4 0.25
ΝΟ2 0.25
ΝΟ3 75

αλλαγή 30% νερού, αμμωνία δε βάζω από περίπυ 5 Ιουλίου και πλέον στο ενυδρείο προστέθηκαν νέα φυτά και 15 σαλιγκάρια ramshorn. Έχω ακόμα πολλά σάπια φύλα στο ενυδρείο.

10 Ιουλίου
ph 6.8
kh 7

Nh4 0
N02 2
N03 75

Βγάζετε καποια άκρη ήταν λάθος η μέτρηση μου No2

ΥΓ. έκανα και αλλού ποστ αλλα νομίζω ότι εδώ είναι το πιο σωστό θέμα.

banghead

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2015, 03:28:07 μμ »
Περίμενε 1 εβδομάδα ακόμη ίσως και λιγότερο μέχρι να μηδενίσουν να νιτρώδη, μετά κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού και βάλε σταδιακά ψάρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2015, 03:29:32 μμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος ReaperX

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:58:26 πμ »
Ακολούθησα κι εγώ αυτόν τον τρόπο με την διαφορά ότι πρόσθεσα και έτοιμα βακτήρια.

Μου πήρε γύρω στις 27 μέρες.

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι για 15-16 μέρες είχα κολλήσει με νιτρώδη εκτός κλίμακας και 0 νιτρικά.Έκανα δύο αλλαγές νερου από 25% και τότε τα νιτρώδη επανήλθαν εντός κλίμακας.Την επόμενη μέρα πλέον μηδένισαν και είχα μόνο νιτρικά.

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:15:48 πμ »
Έχει αποδειχθεί πως οι αλλαγές κατά τη διάρκεια του στρωσίματος μόνο καλό κάνουν και επιταχύνουν το στρώσιμο, αρκεί να συμπληρώνεται η αμμωνία που θα χαθεί. Εμπλουτίζουν το νερό με ιχνοστοιχεία και μεταλλικά άλατα αλλά αυξάνεται και η δυνατότητα οξυγόνωσης που το έχει ανάγκη η βιολογία, μη ξεχνάμε πως και τα βακτήρια είναι ζωντανοί οργανισμοί

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Gold member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 03:09:53 μμ »
Εγω παιδια πριν κανα 6μηνο ειχα ξεκινηση με το στρωσιμο του ενυδρειου με  έτοιμα βακτήρια στον 1μηνα και 15μερες ηταν ετοιμο γτ το βλεπαμε καθε εβδομαδα σε ενα μαγαζι που παω..επειδη το ενυδρειο μου το εδωσε ενας ξαδερφος που αλλαξε πηρα και ξεπλυνα τα παντα εκτος απο τα πετραδακια.
Τα μακαρονακια τα εβρασα για να αποστειρωθουν καλυτερα και εβαλα τα ιδια,αγορασα καινουριο ανθρακα και υαλοβαμβακα και το ξεκινησα.Δεν ειχα ουτε θερμοστατη ακομα και λογο καλοκαιριου ειπα να τον παρω αργοτερα...
Μετα της 45μερες που εδειχναν ολα καλα δεν ειχα αλλαξει νερο και εβαλα ενα ζευγαρι ξιφοφοροι,το φως το αναβα οποτε και οπως ναναι και εκει μετα απο 1μηνα εχασα το θηλυκο.Πηρα την πρωτη μου κρυαδα μετα απο 2εβδομαδες αγορασα ενα θηλυκο ακομ, και την επομενη μερα εκανα αλλαγη νερου  η πρωτη αλλαγη νερου εγινε στους 3μηνες και αλλαξα το 60%γιατι μου ειχε πει καποιος.Πολλα εγκληματα μαζεμενα.Μετα απο 3ημερες πεθανε το αρσενικο μου  και γεννησε το θηλυκο!(Ξερω ταινια γιναμε!)Το θηλυκο εδειχνε πολυ χαλια μαλλον λογο του νερου...και τα 6 μικρα ψαρακια που ειχα δεν τα εβλεπα μετα απο 3ημερες,εχασα και τη μαμα στο καπακι...Δεν ηξερα οτι ηθελε τροφη σκονη για τα μωρα και την αγορασα λιγο αργα....απογοητευση σε ολο της το μεγαλειο.Περιμενα μπας και δω τπτ αλλα μπα τα μικρα ειχαν ψοφισει.Μετα απο 10 μερες αρχισα να βλεπω κατι και ταυτοχρονα ομως εριχνα τροφη για τα μωρα μηπως και ηταν κρυμενα τελικα βγηκαν σκουλικια στο ενυδρειο και το ξεκινησα απο την αρχη ξανα.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2015, 03:11:41 μμ από DIMITRISVAR »

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Gold member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 03:27:33 μμ »
Αυτη τη στιγμη ειμαι στον 1μηνα στρωσιματος με θερμοκρασια σταθερα στους 27βαθμους ξανα με ετοιμα βακτηρια και αποστειρωμενα τα παντα στο ενυδρειο.....και αλλαγη υαλοβαμβακα και τα πετραδακια γιατι τα παλια τα πεταξα.Τον ανθρακα μου ειπαν να κρατησω τον ιδιο και αυτον εχω μεσα.Βεβαια τωρα  ενας φιλος μου ειπε οτι επρεπε να τον αλλαξω.Νερο παντα αλλαζω στο μηνα επανο?Ακομα και στο στρωσιμο?Θα παρω μετρησης σημερα ph kai NO2 πριν το αλλαξω για να δω την πραγματικη εικονα.Ετσι δεν ειναι ποιο σωστο?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2015, 03:32:17 μμ από DIMITRISVAR »

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 04:10:39 μμ »
Αυτη τη στιγμη ειμαι στον 1μηνα στρωσιματος με θερμοκρασια σταθερα στους 27βαθμους ξανα με ετοιμα βακτηρια και αποστειρωμενα τα παντα στο ενυδρειο.....και αλλαγη υαλοβαμβακα και τα πετραδακια γιατι τα παλια τα πεταξα.Τον ανθρακα μου ειπαν να κρατησω τον ιδιο και αυτον εχω μεσα.Βεβαια τωρα  ενας φιλος μου ειπε οτι επρεπε να τον αλλαξω.Νερο παντα αλλαζω στο μηνα επανο?Ακομα και στο στρωσιμο?Θα παρω μετρησης σημερα ph kai NO2 πριν το αλλαξω για να δω την πραγματικη εικονα.Ετσι δεν ειναι ποιο σωστο?

Τον άνθρακα τον πετάς, άχρηστος είναι, άντε να τον βάλεις για 2-3 ημέρες στην αρχή για μαζέψει τυχόν τοξικά που έχει το ενυδρείο (σαπούνια κλπ).
Χωρίς μετρήσεις δεν ξέρεις τι συμβαίνει , έχεις αμμωνία ; δεν έχεις αμμωνία ; πόσο αμμωνίας έχεις ; Παίζουν σημαντικό ρόλο, αν δεν έχεις αμμωνία δεν θα στρώσει ποτέ, αν έχεις υπερβολική αμμωνία μπορεί να κάψεις τη βιολογία και πάλι να μη στρώσει ποτέ.
Έστω πως έχεις τεστ αμμωνίας και έχεις τα κατάλληλα ppm , πότε θα δεις νιτρώδη ; πότε θα δεις νιτρικά ; Δεν φτάνει να μηδενίσει η αμμωνία, θα πρέπει να μηδενίσουν και τα νιτρώδη, έχεις και τεστ για νιτρώδη και τα βλέπεις, πρέπει να έχεις και τεστ νιτρικών, αυτά μπορεί και να μη τα χρειαστείς, λέω μπορεί, γιατί βλέπεις πως μηδένισε η αμμωνία , μηδένισαν τα νιτρώδη και άρα όλα καλά, δεν μας ενδιαφέρει πόσα νιτρικά έχουμε, κάνουμε αλλαγή 90% και βάζουμε ψάρια, έως εδώ όλα καλά, μπορεί ακόμα και αν έχουμε τεστ νιτρικών να μην υπάρχουν νιτρικά, το λεγόμενο σιωπηλό στρώσιμο, που μπορεί να υπάρχουν φυτά και να καταναλώνουν τα νιτρικά,  αν όμως δεις πως μηδενίζεις η αμμωνία αλλά δεν μηδενίζουν τα νιτρώδη (μου έχει συμβεί), τότε μετράς και νιτρικά, βλέπεις τι γίνεται, και αν δεις πως έχεις πολλά κάνεις αλλαγή, προσθέτεις αμμωνία και περιμένεις , είναι πολύ πιθανών σε 24 ώρες να έχουν μηδενίσει όλα και να έχεις και νιτρικά, αυτό συμβαίνει αρκετές φορές και έχω παρατηρήσει πως τα υπερβολικά νιτρικά εμποδίζουν την ανάπτυξη της βιολογίας. Επίσης, όσο και να σας κάνει εντύπωση , κατά τη διάρκεια του στρωσίματος τυχόν αλλαγές μόνο καλό θα κάνουν, αρκεί να συμπληρώσετε την αμμωνία που θα χαθεί, με αμμωνία ή με τροφή, και αν ρίχνεται βακτήρια , προσθέστε πάλι, θα δείτε πιο γρήγορα αποτελέσματα, και η ανάπτυξη βιολογίας επιταχύνεται αρκετά.
Θέλω να καταλήξω πως κατά τη διάρκεια του στρωσίματος είναι απαραίτητα τα τεστ για Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4), για Νιτρώδη (ΝΟ2) και για Νιτρικά (ΝΟ3) σε αυτή τη φάση όλα τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται (PH, KH , GH).
Επίσης μετά το στρώσιμο δεν βάζουμε τα ψάρια σε αυτό το νερό, αλλά κάνουμε τεράστια αλλαγή και βάζουμε το νερό που θέλουν τα ψάρια που θα βάλουμε, εδώ χρειάζονται τα τεστ PH , KH  & GH, και αυτά αν βάλουμε ψάρια που θέλουν νερό με διαφορετικές παράμετρες που έχει η περιοχή μας, πχ αν βάλουμε ψάρια Αμαζονίου θα πρέπει να μαλακώσουμε το νερό και να κατεβάσουμε το PH, αν βάλουμε Αφρικής ίσως να χρειαστεί να ανεβάσουμε PH & GH , και αν βάλουμε χρυσόψαρα ή κάποια ουράνια τόξα να μη κάνουμε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ

• Platinum member
  • Εμπειρία: «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
  • Τα ενυδρεία μου: DIY 120 λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:00:33 μμ »
Ερώτηση, στο στρώσιμο με αμμωνία, μπορούν απ την πρώτη μέρα να μπουν διοξείδιο, φυτά, λιπάσματα;

Αποσυνδεδεμένος dream waters

• Loyal member
  • **
  • Dream Waters Aquarium Group
    • www.dreamwaters.co
  • Εμπειρία: Αρκετά Kαλή
  • Τα ενυδρεία μου: 250 λίτρα Reef (λεω) στα σκαρια...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2016, 09:40:30 πμ »
Aνετα βαζεις φυτα κτλ.Η αμμωνια μονο καλο θα τους κανει...Απλα λιπασμα δε χρειαεται απο την 1η μερα

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2016, 10:54:58 πμ »
Ταμπλετες βυθου η στικακια εγω θα εβαζα απο την αρχη

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 07, 2016, 08:29:23 μμ »
Η αμμωνια δεν νομιζω να κανει καλο στα φυτα..το αντιθετο θα ελεγα..αν στρωθει με φαρμακευτικη αμμωνια και η συγκεντρωση ειναι πανω απο 3mg/l ,μαλλον θα τα καιει σιγα σιγα..

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 07, 2016, 08:35:55 μμ »
Αρα μόνο βυθός και θα πρέπει τα φυτά να μπουν μαζί με τα ψάρια, ή μήπως απ τη στιγμή που πέσει η αμμωνία και τα νιτρώδη και αρχίζουν να φαίνονται τα νιτρικά και αφού γίνει η μεγάλη αλλαγή μπορώ να κρατάω με λίγη αμμωνία ή τροφή την βιολογία για δύο εβδομάδες ας πούμε ώστε να προλάβουν να μεγαλώσουν λίγο τα φυτά;

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 07, 2016, 08:48:48 μμ »
Γιατι θελεις να στρωσεις με αμμωνια;
Δεν ειναι αναγκη να μπουν μαζι με τα ψαρια..
Η αμμωνια μετα απο καμια 10-15 μερες θα πεφτει γρηγορα (θα εμφανιζονται τα νιτρωδη αλατα) , τοτε μπορεις να βαλεις και φυτα με μεγαλυτερη ασφαλεια.

• Gold member
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 07, 2016, 10:16:44 μμ »
εγώ τα είχα κάψει κάποια φυτά όταν έστρωνα με αμμωνία. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω .

• Platinum member
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 07, 2016, 10:49:53 μμ »
Γιατι θελεις να στρωσεις με αμμωνια;
Δεν ειναι αναγκη να μπουν μαζι με τα ψαρια..
Η αμμωνια μετα απο καμια 10-15 μερες θα πεφτει γρηγορα (θα εμφανιζονται τα νιτρωδη αλατα) , τοτε μπορεις να βαλεις και φυτα με μεγαλυτερη ασφαλεια.

Γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ και θέλω να το βιώσω σε καινούριο ενυδρείο που σκέφτομαι να στήσω, όταν βλέπω ενυδρεία που τα φυτεύουν και αφού γίνει λίγο ζούγκλα μετά βάζουν ψάρια, πως γίνεται αυτό; Εννοώ ποια είναι η διαδικασία; Με βιολογία εμπορίου από έτοιμα βακτήρια;

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:08:51 μμ »
Οκ.
Οπως σου ειπα , μετα απο 10 -15 μερες μπορεις να αρχισεις σιγα σιγα να φυτευεις..
Αρκει να αρχισει η αμμωνια να γινεται νιτρωδη ,ωστε να μην ειναι μεγαλη η συγκεντρωση της.
Το ενυδρειο μπορεις να το κρατησεις οσο θελεις ετσι , και αφου στρωσει ,χωρις να βαλεις ψαρια.
Απλως ριχνεις αμμωνια (η τροφη) ,οπως εκανες και στην αρχη ,για να συντηρεις την βιολογια που εφτιαξες...
Δεν αλλαζει κατι..
Ετσι το φτιαχνεις σιγα σιγα , βαζεις οτι φυτα θελεις , ξυλωνεις ,κλαδευεις ,φυτευεις ,το κανεις ζουγκλα και βαλε ψαρια και σε 3 μηνες.. Δεν υπαρχει προβλημα, αρκει να ταιζεις την βιολογια σου (με φ. Αμμωνια η τροφη σε τουλι)

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 07, 2016, 11:10:10 μμ »
Το στρώσιμο με αμμωνία είναι ο πιό "υγειινός" τρόπος.
Από εκει και πέρα βάζεις τα φυτά και ρίχνεις λιπάσματα όπως και λίγη τροφή (ή έστω ελάχιστη ποσότητα αμμωνίας) για να ταίζονται τα βακτήρια. Μόλις γίνει ζούγκλα βάζεις ψάρια.
Θέλει όμως προσοχή στη λίπανση με νιτρικά αφού, σε περίπτωση που μετά το στρώσιμο, ταίζεις με αμμωνία, τα νιτρικά θα είναι υψηλά.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 08, 2016, 01:06:16 πμ »
Οκ καταλαβα ευχαριστω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 26, 2016, 08:13:42 πμ »
Λοιπόν παιδιά έκανα ένα πείραμα στο μικρό ενυδρείο των 15 λίτρων να μάθω τη διαδικασία γιατί πρέπει να το κάνω μετά σε φίλο και μάλιστα τηλεφωνικά λόγω απόστασης. Ιδού τα αποτελέσματα και θέλω τη βοήθειά σας.
Τα λίτρα καθαρά 10 νερού που έριξα κι έριξα 0.5ml αμμωνίας 6%. Μετρώντας μετά από 2 ώρες το τεστ έδειξε 4.0ppm αμμωνίας οπότε το άφησα. Η θερμοκρασία στο ενυδρείο την είχα ρυθμίσει στους 32 βαθμούς σταθερά, αυτό βοήθησε ώστε να μην έχω και εξάτμιση.
4η μέρα μετράω αμμωνία τη βρίσκω πάλι στα 4ppm οπότε δε μπήκα στον κόπο να μετρήσω νιτρώδη.
8η μέρα μετράω αμμωνία και μου δείχνει 1.0 ppm, μετράω νιτρώδη κι αυτά 0 αλλά όχι απόλυτα κίτρινο το υγρό οπότε λέω μάλλον ξεκίνησε η εμφάνιση των πρώτων βακτηρίων. Βέβαια έχω μια απορία που πήγαν 3.0ppm αμμωνίας. Εξατμίζονται στον αέρα λόγω της εναλλαγής αερίων; Φυσικά ρίχνω 0.2ml αμμωνίας κάνω τεστ και μετράω πάλι 4.0ppm.
9η μέρα μετράω αμμωνία και δείχνει 4.0ppm μετράω και ΝΟ2 και δείχνει πάλι 0 όχι όμως κατακίτρινο αλλά ούτε και στα 10 που είναι η πρώτη κλίμακα στο τεστ της sera.
10η μέρα σήμερα το πρωί, μετράω αμμωνία μου δείχνει 2.0ppm, ώπα λέω πολύ γρήγορα σε μία μέρα να εξατμιστεί απ τα 4 στα 2 μετράω νιτρώδη και δείχνει 2.0ppm.
Ωραία λέω ξεκίνησε το στρώσιμο, ρίχνω 0.2ml αμμωνίας να τη συντηρήσω και λέω δε μετράω και νιτρικά να δούμε τι γίνεται και εδώ είναι το περίεργο, το τεστ δείχνει 25ppm! Δυστυχώς χθες και προχθές δε σκέφτηκα να μετρήσω, τι συμβαίνει; Εστρωσε το φίλτρο; Δε μέτρησα ποτέ ΝΟ2 στο θεό όπως λέτε και ξαφνικά εμφανίζονται και νιτρικά; Να κάνω 90% αλλαγή νερού ή να περιμένω να μηδενίσουν τα νιτρώδη κι η αμμωνία και μετά να κάνω την αλλαγή και να ρίχνω αμμωνία να συντηρώ τη βιολογία;

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:35:15 πμ »
Να περιμένεις να μηδενιστούν η αμμωνία και τα νιτρώδη, μετά να κάνεις γερή αλλαγή, μετά βάλε κάποιο ζωντανό ας πούμε ένα μηλοσαλίγκαρο το οποίο θα το ταΐζεις κανονικά.