ΑποστολέαςΘέμα: Ελληνικό ψαράκι υπό εξαφάνιση  (Αναγνώστηκε 1106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maxmad

• Loyal member
  • **
  • Για πάντα αρχάριος.....
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοινωνικό. 60 λίτρα μονομάχο-ενυδρείο (μακρόστενο 3 διαμερίσματα) . 60 λίτρα γλαστρολίμνη (χρυσόψαρα) . 20 λίτρα μονομάχος. ξανά 20 λίτρα μονομάχος. 25 λίτρα γεννήστρα (guppy & ξιφοφοράκια)
  • Τόπος Διαμονής: Περιστέρι
Ελληνικό ψαράκι υπό εξαφάνιση
« στις: Αύγουστος 19, 2012, 09:24:13 μμ »
Στα όρια της εξαφάνισης βρίσκεται το ψαράκι που ζει στα γλυκά νερά της Αττικής. Αιτία, ο κουνουποφάγος, που ήρθε το 1920 για να σώσει τη χώρα από την ελονοσία

Σήμα κινδύνου για το μικροσκοπικό αττικόψαρο

Ο κουνουποφάγος εξολόθρευσε το αττικόψαρο! Στα γλυκά νερά της Αττικής γίνεται εδώ και χρόνια μια μάχη επιβίωσης ανάμεσα σε δύο ψάρια, με νικητή, όπως όλα δείχνουν, τον εξωτικό κουνουποφάγο, που ήρθε τη δεκαετία του 1920 από τις νότιες ΗΠΑ για να σώσει τη χώρα από την ελονοσία και τις επιθέσεις των κουνουπιών, αλλά μαζί με αυτά απείλησε και το αττικόψαρο, ένα εξαιρετικό μικρό ψαράκι που πρωτοαπαντήθηκε στη λίμνη του Μαραθώνα.

«Το αττικόψαρο υποχωρεί κατά τρόπο πολύ έντονο κι αυτό πρέπει να προβληματίσει τους ειδικούς. Οφείλουμε να εφαρμόσουμε ένα σχέδιο για να επιστρέψει στα νερά της Αττικής. Να βρούμε σημεία της Ανατολικής Αττικής όπου υπάρχουν μερικά ακόμη, να τα απομονώσουμε και να τα αναπαράγουμε για να εμπλουτίσουμε τα νερά μας», είπε στο «Εθνος» ο ομότιμος καθηγητής Βιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Παναγιώτης Οικονομίδης.

Κι ενώ στη δεκαετία του '60 ο κ. Οικονομίδης και συνεργάτες του εντόπιζαν παντού το αττικόψαρο, το 2004 που έκανε την τελευταία του επιτόπια έρευνα δεν βρήκε ούτε ίχνος του στην πηγή της Βραυρώνας, στο Κάτω Σούλι, στο ρέμα της Χελιδονούς, ενώ φοβάται ότι σήμερα δεν έχουν μείνει παρά μερικά μόνο άτομα.

Το μικροσκοπικό ψαράκι, το μήκος του οποίου σπάνια ξεπερνά τα 5-6 εκατοστά, εξαφανίζεται εξαιτίας της ρύπανσης των υδάτων αλλά και του κουνουποφάγου.

«Το ονόμασα αττικόψαρο θέλοντας να δείξω ότι είναι το αρχαιότερο μόνιμο σπονδυλόζωο της Αττικής, επειδή την κατοικεί εδώ κι εκατομμύρια χρόνια, πολύ πριν την εποικίσουν τόσα άλλα ζώα και οι σύγχρονοι... αττικάνθρωποι», σημείωσε ο κ. Οικονομίδης.

Ωστόσο σε νεότερες εργασίες το αττικόψαρο μαζί και κάποια άλλα μικρά είδη, που βρίσκονται σε μικρά υδάτινα συστήματα, από τη Στυμφαλία, τον Ευρώτα και την Αργολίδα έως την Κέρκυρα, αλλά και την Αλβανία και το Μαυροβούνιο, πήρε το όνομα Πελασγός.

Το αττικόψαρο συναντάται σε πηγές με καθαρό και πολύ κρύο νερό και με υδρόβια βλάστηση, ενώ αποφεύγει τα μολυσμένα νερά. Τρέφεται με μικρόφυτα και μικροζώα, αλλά δεν έχει μελετηθεί καθόλου και δεν υπάρχουν πληροφορίες για τη βιολογία του.

Οι μεγαλύτεροι εχθροί του είναι τα πουλιά αλλά και ο κουνουποφάγος, ο οποίος ευθύνεται για τη σταδιακή μείωση του πληθυσμού, που φτάνει σήμερα στα όρια της εξαφάνισης. Ο κουνουποφάγος μοιάζει με το αττικόψαρο, είναι όμως μεγαλύτερος σε μέγεθος και γύρω από τα μάτια, στη ράχη και στο πτερύγιο της ουράς έχει σκούρες ταινιωτές αποχρώσεις με μαύρα στίγματα. Λατρεύει τα κουνούπια και τρώει μεγάλες ποσότητες από αυτά, όμως το πιο ενδιαφέρον στοιχείο της βιολογίας του είναι η αναπαραγωγή του: ανήκει στη σπάνια κατηγορία ψαριών, όπου η επώαση γίνεται εσωτερικά και τα θηλυκά γεννούν ζωντανά τα μικρά τους.

Είναι ένα ιδιαίτερα μακρόβιο ψάρι, που εγκλιματίζεται εύκολα σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου, καθώς αντέχει σε μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας, αλατότητας και οξυγόνου.

«Κάποιοι μαθητές μου με πληροφόρησαν ότι είδαν αττικόψαρα στο έλος του Σχινιά και στην πηγή των Μακάρων. Νομίζω πως αν επέμβει το ΕΛΚΕΘΕ, θα βρεθεί ένα σχέδιο προστασίας και εξάπλωσης του πληθυσμού», μας είπε ο κ. Οικονομίδης.

Πηγή Εθνος
της :
ΜΑΡΙΑ ΡΙΤΖΑΛΕΟΥ

και μερικά στοιχεία ακόμη σχετικά με το ψαράκι αυτό :

http://www.peppas.eu/content/view/170/96/lang,el/
πόσο άραγε θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε εμείς οι "χομπίστες" στην διάσωσή του εάν κάναμε κάτι οργανωμένα ?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2012, 02:38:21 πμ »
Ενδιαφέρον (αν και στενάχωρο) το θέμα, μακάρι να γίνει κάτι για τη σωτηρία του.

Αν και δεν βλέπω πώς θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε εμείς, αφού δεν φαίνεται να παρουσιάζει ενδιαφέρον
για την διατήρησή του σε ενυδρεία, οπότε η μόνη του ελπίδα είναι να ασχοληθεί κάποιος οργανωμένος φορέας.
Κι αυτό στη σημερινή Ελλάδα μοιάζει λίγο ουτοπικό. Μακάρι να βγω ψεύτης.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Εμπειρία: Καμποση
  • Τα ενυδρεία μου: στην υπογραφη μου
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:18:17 πμ »
Εχω διαφορετικες πληροφοριες
Το ψαρακι δεν ειναι ψηλα στην κοκκινη λιστα ( IUCN Red List of Threatened Species), οχι πως αυτο μειωνει την προσοχη που πρεπει να δωθει
Οι κατηγοριες ειναι
LC (Least Concern) καμια ανησυχια
NT (Near Threatened) κοντα στο να απειληθεί
VU (Vulnerable) Ευαλωτο
EN (Endangered) Απειλουμενο
CR (Critical Endangered) Εξαιρετικα απειλουμενο
EW (Extinct in the Wild) Εχει εξαφανιστει στη φυση (ζει σε αιχμαλωσια ή σε προστετευμενο περιβαλλον γενικα)
EX (Extinct) Εχει εξαφανιστει τελειως

Και το ψαρι βρισκεται στην κατηγορια NT
http://www.iucnredlist.org/details/full/135721/0
http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=62437
Ενω η απειλη προερχεται κυριως απο την αντληση των νερων για αγροτικες καλλιεργιες, την ξηρασία, την μολυνση απο τις αγροτικες εργασιες,  και απο το εισαγωμενο ειδος Oncorhynchus mykiss
http://www.fishbase.org/summary/speciessummary.php?id=239
http://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow_trout

-----------------------------------------

Ειχα κανει μια εργασια πριν 3 χρονια για τα απειλουμενα ειδη ψαριων της Ελλαδας και πραγματικα εχουμε πολυ πιο απειλουμενα ειδη απο αυτο.
Συνηθως η απειλη προερχεται απο αποξηρανση ελων και εξαφανιση ποταμων, μεχρι και εξαφανιση λιμνης (Κορωνεια), επισης εισαγωγη σε λιμνες και ποταμια "εμπορικων" ειδων που μεσα σε ενα χρονο εξαφανισαν καθε γηγενες ειδος και κατεστρεψαν και τον βιοτοπο με τις διατροφικες τους συνηθειες
Αν ενδιαφερει να τη δημοσιευσω.
Αφορα ελληνικα γηγενή και ενδημικα ψαρια στις κατηγοριες VU (Vulnerable) Ευαλωτο, EN (Endangered) Απειλουμενο, και CR (Critical Endangered) Εξαιρετικα απειλουμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 09:42:44 πμ από delta66 »
SpyrosDeltaYoutubeChannel

__________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:37:44 πμ »
Οσο για τη διασωση απειλουμενου ειδους απο χομπιστες, αυτο πρεπει να γινεται οργανωμενα και με τη καθοδηγηση επιστημονων.
Αυτο γιατι η "φροντιδα" που χρειαζονται αυτα τα ψαρια πρεπει να παρεχεται απο ειδικους, (οπως θα διαβασετε παρακατω) και γιατι προστατευονται με νομους που απαγορευουν την περισσυλογη τους και κατοχη τους.

Επισης αλλη πληροφορια που μπορω να παρεχω ειναι οτι μετα απο μια προσπαθεια ενος φιλου να φιλοξενησει ελληνικα ψαρια (που τελικα τα απελευθερωσε αφου δεν μπορουσε τεχνικα και γνωσικα να τους παρεχει τις καταλληλες συνθηκες) και μετα απο επικοινωνια μου με συνεργατη του FISHBASE και IUCN RED LIST, Λεκτορα Ιχθυολογο του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου, Δημητρα Μπομπορη (η οποια ειναι υπευθηνη για τις περισσοτερες πληροφοριες που αναρτηθηκαν για τα ελληνικα ψαρια στα fishbase και redlist) γραφτηκαν τα εξης e-mail.

Παράθεση
Περισυλλογη καταδικασμενου γονου ψαριων απο γουρνα.‏
Από: Spyros Delta (spyr.......com)
Εστάλη: Κυριακή, 22 Ιουνίου 2008 1:49:02 μμ
Προς: Lecturer Dimitra C. Bobori (bo........gr)
Χαιρεται.
Σας βρηκα μεσω του http://www.fishbase.gr και του http://ichthyology.bio.auth.gr/
Ειμαι ενας ενυδρειοφιλος που ειμαι απλο μελος και παρακολουθω φορουμ σχετικα με ενυδρεια.
Τις δυο τελευταιες μερες αναπτυχθηκε μια διαμαχη με αφορμη τη περισυλλογη 20 ατομων γονου ενος ψαριου στην Αλεξανδρουπολη απο περιοχη που απειληται με μολυνση κλπ.
Τα ψαρακια ηταν σε γουρνες που ειχαν αποκοπει απο το ποταμι, με πολυ πιθανο αποτελεσμα το θανατο τους.
Ο φιλος συνχομπιστας τα περισυνελλεξε με σκοπο να προσομοιωσει (οσο μπορει να γινει κατι τετοιο σε κλειστο συστημα) τον βιοτοπο τους σε χημεια νερου, θερμοκρασια και περιβαλλον και αν μπορεσει να τα μεγαλωσει τοσο οσο να μπορει να τα αφησει στον κυριως ποταμο.
Υπηρξαν αντιδρασεις απο αλλους χομπιστες οτι επεμβαινει στη φυση κλπ
Ο ιδιος επιβεβαιωσε οτι η περιοχη απειλειται με οικολογικη καταστροφη και τα ψαρακια ηταν καταδικασμενα.
Μπορειτε εσεις να μου δωσετε την εγκυρη αποψη σας, αν επιτρεπεται να γινεται μια τετοια κινηση και αν μπορει ενας χομπιστας (με την καταλληλη υποδομη και γνωση) να βοηθησει σε τετοιες καταστασεις ισως και ειδη που απειλουνται με εξαφανιση.
Πως θα μπορουσε αληθεια να βοηθησει ενας ενυδρειοφιλος?
Αν γινεται να κοινοποιησω την θεση σας θα ηταν χρησιμο.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση οποια και αν ειναι.
Με εκτιμηση
Σπυρος Δελτα (delta66).

Απαντηση:

Re: Περισυλλογη καταδικασμενου γονου ψαριων απο γουρνα.‏
Από: Dimitra Bobori (bo........gr)
Εστάλη: Δευτέρα, 30 Ιουνίου 2008 5:34:33 μμ
Προς: Spyros Delta (spyr.........com)
Σπυρο για να πάρει κανείς επίσημη θέση και να μπορεί να τεκμηριώσει την άποψή του θα πρέπει να είναι γνώστης όλων των γεγονότων και κυρίως της κατάστασης που επικρατεί στη συγκεκριμένη περιοχή. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει κανείς το είδος του ψαριού, την κατάσταση του πληθυσμού του (τοπικά και σε επίπεδο χώρας), τους κινδύνους που πιθανόν διατρέχει και από τι απειλείται. Μη γνωρίζοντας λοιπόν όλα αυτά δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Αν πρόκειται για το κουνουπόψαρο που αναφέρεται στην ιστοσελίδα που μου έστειλες φυσικά και δεν αξίζει ο κόπος να το συζητάμε.
Αν πρόκειται για γόνο καποιου ενδειμικού είδους φυσικά και οι χειρισμοί πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και κάτω από συγκεκριμένη καθοδήση.
Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τέτοιες ενέργεις πρέπει να γίνονται αποσπασματικά και χωρίς σχεδιασμό. Εναλλακτικά ο φίλος σου θα μπορούσε να πάρει το γόνο και να τον μεταφέρει στο ποτάμι απ΄οπου λεει ότι είχαν αποκοπεί αυτές οι νερολακούβες και να τα επελευθερώσει σε πιο ασφαλές περιβαλλον, στο φυσικό τους σύστημα. Είμαι ομως απόλυτα κατηγορηματική ότι δεν μπορούμε να αποκόβουμε ολόκληρο τον πληθυσμό από ένα σύστημα για να τον μεταφέρουμε σε ενυδρείο.
Φιλικά
Δήμητρα

__________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

Συνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:47:38 πμ »
η απαντηση της Δημητρας αφορουσε το κουνουποψαρο το οποιο απο οτι καταλαβα ειναι υπευθυνο για την εξολοθρευση του αττικοψαρου.

Απο τα λεγομενα της το κουνουποψαρο δεν εχει προβλημα εξαφανισης οποτε και δεν χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια.

Οσο αφορα ομως το αττικοψαρο, θα πρεπει να γνωριζει οποιος θελει να το σωσει ολα τα παρακατω για να απευθυνθει στη Δημητρα. :

Παράθεση
Σπυρο για να πάρει κανείς επίσημη θέση και να μπορεί να τεκμηριώσει την άποψή του θα πρέπει να είναι γνώστης όλων των γεγονότων και κυρίως της κατάστασης που επικρατεί στη συγκεκριμένη περιοχή. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει κανείς το είδος του ψαριού, την κατάσταση του πληθυσμού του (τοπικά και σε επίπεδο χώρας), τους κινδύνους που πιθανόν διατρέχει και από τι απειλείται.
Γιωργος,

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2012, 01:32:37 μμ »
η απαντηση της Δημητρας αφορουσε το κουνουποψαρο το οποιο απο οτι καταλαβα ειναι υπευθυνο για την εξολοθρευση του αττικοψαρου.

Απο τα λεγομενα της το κουνουποψαρο δεν εχει προβλημα εξαφανισης οποτε και δεν χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια.
Η απαντηση της ηταν γενικα για τα Ελληνικα ειδη ψαριων που υπαρχει καποιο προβλημα.
Τα ψαρια που γινοταν η συζητηση ηταν τα Σίρκο (Alburnus alburnus - Least Concern), και Μπριανα ή Μυλωνας (Barbus cyclolepis - Least Concern), οποτε δεν υπηρχε σοβαρο προβλημα.
Τα κουνουποψαρα τα ανεφερε ως παραδειγμα., και ειπε οτι αν προκειται για ψαρια οπως τα κουνουποψαρα, δεν τιθεται κανενα θεμα, ουτε χρειαζεται να προσεξουμε τιποτα, αφου βρισκονται εν αφθονια.

Στην red list αναφερει ως απειλη για το αττικοψαρο, οχι το κουνουποψαρο, αλλά το επισης "εισαγωμενο" Oncorhynchus mykiss, τη μολυνση και την αντληση των νερων.
Φυσικα, μπορει να εχει αργησει να ενημερωθει με νεα στοιχεια, αλλα δεν νομιζω να αργουσε τοσο πολυ (απο το 2004 που εχει γινει η παρατηρηση απο τον καθ. Οικονομιδη μεχρι την τελευταια ενημερωση της σελιδας του ψαριου "5 October 2008". Μαλλον δεν υπαρχουν ακομα επισημα στοιχεια για να καταχωρηθουν).

Γενικοτερα, οσοι ψαρευουν ή απλα περισυλλεγουν ψαρια απο τη φυση πρεπει  να ξερουν τι κανουν.
Οπως επισης δεν πρεπει να αφηνεται τιποτα ελευθερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 01:51:48 μμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος maxmad

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοινωνικό. 60 λίτρα μονομάχο-ενυδρείο (μακρόστενο 3 διαμερίσματα) . 60 λίτρα γλαστρολίμνη (χρυσόψαρα) . 20 λίτρα μονομάχος. ξανά 20 λίτρα μονομάχος. 25 λίτρα γεννήστρα (guppy & ξιφοφοράκια)
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:37:21 μμ »
ναι το άρθρο μιλάει για το αττικόψαρο , ΟΧΙ για το κουνουπόψαρο .

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:40:11 μμ »
Χαχαχα τωρα τα εμπλεξες ακομα πιο πολυ
αχταρμα τα καναμε τελικα  :)

Συνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:02:06 μμ »
ΤΟ αρθρο που εβαλε ο maxmad μιλαει για το αττικοψαρο που απειλειται απο το κουνουποψαρο.

Το εμαιλ που εκανε παραθεση ο Σπυρος μιλαει γενικα για ψαρια που ειναι υπο εξαφανιση και αναφερει πως εαν το ψαρι του παραδειγματος ειναι π.χ. το κουνουποψαρο , επειδη υπαρχει αφθονο στην φυση δεν χρειαζεται εαν το δουμε σε καποιο σημειο να κινδυνευει να εξαφανιστει, να το σωσουμε..

Εαν καταλαβα καλα εεε :) ?
Γιωργος,

Αποσυνδεδεμένος maxmad

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:19:00 μμ »
ΤΟ αρθρο που εβαλε ο maxmad μιλαει για το αττικοψαρο που απειλειται απο το κουνουποψαρο.

Το εμαιλ που εκανε παραθεση ο Σπυρος μιλαει γενικα για ψαρια που ειναι υπο εξαφανιση και αναφερει πως εαν το ψαρι του παραδειγματος ειναι π.χ. το κουνουποψαρο , επειδη υπαρχει αφθονο στην φυση δεν χρειαζεται εαν το δουμε σε καποιο σημειο να κινδυνευει να εξαφανιστει, να το σωσουμε..

Εαν καταλαβα καλα εεε :) ?

ακριβώς..