ΑποστολέαςΘέμα: Φωτισμός LED  (Αναγνώστηκε 1802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jonedessa

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 450L σκαλαρια
  • Τόπος Διαμονής: Εδεσσα
Φωτισμός LED
« στις: Αύγουστος 16, 2012, 03:17:16 μμ »
Καλησπέρα διαβάσα το θέμα του Βασίλη http://aqua4fun.gr/index.php/topic,3210.0.html και επειδή
ψάχνω πληροφορίες για τον  φωτισμό σε ένα ενυδρείο που φτιάχνω,. Είναι diy διαστάσεις 110χ55χ70 ύψος και προορίζεται δια δίσκους.
Θα ήθελα να  βάλω ταινία λεντ και σκέφτομαι για αυτό :
http://www.ebay.com/itm/5M-SMD-5050-LED-Waterproof-Strip-Light-300-Leds-Flash-RGB-44K-IR-Remote-Control-/160842507711?pt=US_Car_Lighting&hash=item2572f5e5bf#ht_3301wt_1271

ή  http://www.ebay.com/itm/5M-Cool-White-5050-Waterproof-300Leds-IP65-SMD-LED-Strip-60Leds-m-16FT-12V-DC-/280901434427?pt=US_Car_Lighting&hash=item416707bc3b
 δεν ξέρω ποια η διαφορά Cool White με Warm White.
Στη δεύτερη επιλογή σκέφτομαι για επιπρόσθετο και αυτό που θα ανάβει μόνο μία ώρα κάθε βράδυ http://www.ebay.com/itm/280866028764?var=580088854133&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_5492wt_1139

Θεωρείται πως είμαι καλά ? Πόσο μήκος θεωρείται αρκετό ? Κατί άλλο που πρέπει να προσέξω ?
 Για την αύξηση της θερμοκρασίας  δεν με πειράζει δίσκοι είναι καλό κάνει, βέβαια θα το ρυθμίζω μέχρι κάποιο όριο.   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2012, 03:20:23 μμ από jonedessa »

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Φωτισμός LED
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2012, 09:41:44 μμ »
Το πρώτο έχει φωτορυθμικό και αλλάζει χρώματα, νομίζω ότι δεν κάνει ούτε χρειάζονται όλα αυτά.
Άδικα θα πληρώσεις για ατμόσφαιρα ντίσκο που δεν θα χρησιμοποιήσεις, εκτός αν θέλεις να στρεσσάρεις
τους δίσκους σου. Το Cool White είναι το ψυχρό λευκό του χιονιού ενώ το Warm White κιτρινίζει ελαφρά.
Δεν ξέρω πόσο μήκος χρειάζεσαι, αλλά οι δίσκοι δεν έχουν ανάγκη από πολύ έντονο φως.

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
Φωτισμός LED
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2012, 09:49:57 μμ »
οσο το λιγοτερο τοσο το καλυτερο.να προτιμας να βλεπεις χρωματα στα ψαρια επανω.προσφατα εβαλα 2 sylvania gro-lux και νομισα οτι πηρα καινουργια ψαρια.... :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Φωτισμός LED
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2012, 09:11:17 πμ »
δικιο εχει ο Σταθης. στην διασταση αυτη αγοραζεις 2 Τ5 των 39watt και τις εχεις να αναβουν ανα μια λαμπα. Μια χαρα θα εισαι και εσυ και οι δισκοι. την μια λαμπα 8 ωρες και αν θελεις αναβεις και την 2η το μεσημερι καποιες ωρες. ( θα βαλεις καμμια πρασιναδα μεσα, (βαλισνερια...) ) ??

ακομα και 2 Χ 24watt να βαλεις παντως μια χαρα θα εισαι...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νίκη
Φωτισμός LED
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2012, 07:29:41 μμ »
Το πρώτο λινκ που έβαλες απο ebay είναι RGB μαζί με τον controler του. Κανένας λόγος να πας σε RGB για φωτισμό ενυδρείου.

Το δεύτερο είναι οκ. Αλλά αν τελικά πας για ledstrips, και δεν είναι να βάλεις πάνω από 2 μέτρα, σε συμφέρει να πάρεις 2 strips του ενός μέτρου. http://www.ebay.com/itm/1M-100cm-60-SMD-LED-5050-Strip-Waterproof-Pure-White-Flexible-Light-Bulbs-/190620129714?pt=US_Car_Lighting&hash=item2c61d859b2

Το πως θα πάνε τα φυτά σου με αυτές τις λεντοταινίες, είναι άγνωστο ακόμα (όταν αρχίσουν τα κρύα θα δοκιμαστεί κ αυτό  :P)
www.tsapourno.gr Βασίλης

• Member
  • *
Φωτισμός LED
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2012, 09:03:03 μμ »
Το πρώτο έχει φωτορυθμικό και αλλάζει χρώματα, νομίζω ότι δεν κάνει ούτε χρειάζονται όλα αυτά.
Άδικα θα πληρώσεις για ατμόσφαιρα ντίσκο που δεν θα χρησιμοποιήσεις, εκτός αν θέλεις να στρεσσάρεις
τους δίσκους σου. Το Cool White είναι το ψυχρό λευκό του χιονιού ενώ το Warm White κιτρινίζει ελαφρά.
Δεν ξέρω πόσο μήκος χρειάζεσαι, αλλά οι δίσκοι δεν έχουν ανάγκη από πολύ έντονο φως.
Το φωτορυθμικό το σκεφτόμουν  για να επιλέξω εγώ την απόχρωση που ταιριάζει καλύτερα , να την αποθηκεύσω και μετά να χρησιμοποιώ  πάντα αυτή . Δεν θα την άλλαζα συνέχεια, γιατί κατανοώ  ότι θα στρεσάρονται τα  ψαρια εάν εναλλάσσετε συνέχεια ο φωτισμός.

Η επιλογή ταινίας λεντ από τις Τ5 έγινε επειδή είναι εύκολη η τοποθέτηση της, δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις και κάνεις οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος.

Το δεύτερο είναι οκ. Αλλά αν τελικά πας για ledstrips, και δεν είναι να βάλεις πάνω από 2 μέτρα, σε συμφέρει να πάρεις 2 strips του ενός μέτρου. http://www.ebay.com/itm/1M-100cm-60-SMD-LED-5050-Strip-Waterproof-Pure-White-Flexible-Light-Bulbs-/190620129714?pt=US_Car_Lighting&hash=item2c61d859b2
Πόσα watt να είναι Βασίλη ? O αντάπτορας εαν κάθε ταινία θέλει 1,2Α φτάνει 5Α ή πρέπει να δω κάτι άλλο ?

Θα γίνει βιοτοπικό δεν σκέφτομαι για φυτά.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2012, 09:31:56 μμ από jonedessa »

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
Φωτισμός LED
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2012, 10:34:56 μμ »
Πόσα watt να είναι Βασίλη ? O αντάπτορας εαν κάθε ταινία θέλει 1,2Α φτάνει 5Α ή πρέπει να δω κάτι άλλο ?
χμμ, μάλλον ρωτάς πόσα μέτρα να βάλεις συνολικά στο ενυδρείο ε?

Αφού δεν θα υπάρχουν φυτά έχει να κάνει με προσωπικό γούστο.
 Έδεσα βλέπω .. αν ήσουν Θεσνίκη, θα σου έδινα να δοκιμάσεις για να δεις πόσες θα χρειαστείς. Αν το ζήτημα σου είναι να δημιουργείς απλά τη μέρα νύχτα, με δύο θα είσαι καλά φαντάζομαι. Τώρα για το τι θα βλέπεις εσύ .. είναι άλλη ιστορία.
Αν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσεις κ αλλού λεντοταινία (είναι ωραία φάση κ για χαλαρό - κρυφό φωτισμό χώρου  :P) τσίμπα το πομπινάκι των 5 μέτρων.

Ανα μέτρο (14,4w) θέλεις (για να είσαι άνετος) ~1,5 αμπεράκια. οπότε με έναν 5Α θα σου βγάλει 3 μετράκια.

Ααα, κ υπολόγισε πως θα περάσεις μια στρώση σιλικόνης γιατί μόνο με το αυτοκόλλητο που έχουν δε θα αντέξουν πολύ εκεί ....

;)

www.tsapourno.gr Βασίλης

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Φωτισμός LED
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2012, 11:01:29 μμ »
θα σας ξενερωσω τωρα αν σας πω οτι εγω θα θελω για τα ντουλαπια της κουζινας  :) :)

• Member
  • *
Φωτισμός LED
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2012, 07:03:35 μμ »
χμμ, μάλλον ρωτάς πόσα μέτρα να βάλεις συνολικά στο ενυδρείο ε? Ναι ακριβώς για αυτό ρωτάω

Αφού δεν θα υπάρχουν φυτά έχει να κάνει με προσωπικό γούστο.
 Έδεσα βλέπω .. αν ήσουν Θεσνίκη, θα σου έδινα να δοκιμάσεις για να δεις πόσες θα χρειαστείς. Αν το ζήτημα σου είναι να δημιουργείς απλά τη μέρα νύχτα, με δύο θα είσαι καλά φαντάζομαι. Τώρα για το τι θα βλέπεις εσύ .. είναι άλλη ιστορία. Κατέληξα στα 2 μέτρα
Αν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσεις κ αλλού λεντοταινία (είναι ωραία φάση κ για χαλαρό - κρυφό φωτισμό χώρου  :P) τσίμπα το πομπινάκι των 5 μέτρων.

Ανα μέτρο (14,4w) θέλεις (για να είσαι άνετος) ~1,5 αμπεράκια. οπότε με έναν 5Α θα σου βγάλει 3 μετράκια.

Ααα, κ υπολόγισε πως θα περάσεις μια στρώση σιλικόνης γιατί μόνο με το αυτοκόλλητο που έχουν δε θα αντέξουν πολύ εκεί ....  Ο.κ σε ευχαριστω

Μήπως γνωρίζεις εαν δύο ξεχωριστές ταινίες λεντ μπορούν με ένα http://www.ebay.com/itm/5x-DC-Connector-Power-Adapter-Male-For-3528-5050-Led-Strip-CCTV-Camera-No-Wire-/320966046450?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item4abb1132f2  να ενωθούν σε εναν αντάπτορα.
[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 07:05:08 μμ από jonedessa »

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
Φωτισμός LED
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2012, 12:03:17 πμ »
Αφού είσαι για 2 μέτρα, σε βλέπω να τσιμπάς 2 του ενός μέτρου. Ή 2 ψυχρού ή ένα κ ένα.

Μήπως γνωρίζεις εαν δύο ξεχωριστές ταινίες λεντ μπορούν με ένα http://www.ebay.com/itm/5x-DC-Connector-Power-Adapter-Male-For-3528-5050-Led-Strip-CCTV-Camera-No-Wire-/320966046450?pt=US_Lighting_Parts_and_Accessories&hash=item4abb1132f2  να ενωθούν σε εναν αντάπτορα.
Εγώ θα σου έλεγα να μη κάνεις δουλειά με αντάπτορες.
Αν παραγγείλεις 2 του ενός μέτρου, απλά στη καλύτερη θα έχουν 2 καλωδιάκια (+,- και καλά στεγανά-θα περάσεις κ εκεί σιλικόνη) στη μία άκρη του και στην άλλη θα είναι χύμα. οπότε κ στο τέλος τους σιλικόνη.
Υπάρχει κ η περίπτωση να είναι απλά κομμένες κ να χρειαστεί με κολλητήρι να βάλεις εσύ τα καλώδια (δε μου έχει τύχει, συνήθως έχουν 10 πόντος καλώδιο κολλημένο, κ ένα ψευτοθερμοσυστελόμενο )

Θα φτιάξεις τη φάση σου με καλάι, θα περάσεις κ από πάνω σιλικόνη για να στεγανοποιήσεις τις ενώσεις, κ σε μια μέρα είσαι έτοιμος.

Τα λεντ είναι δίοδοι, άρα έχουν πολικότητα. Αν δε σου ανάψουν με τη πρώτη,  αλλάζεις τα καλώδια θέση.  :P

Καλή αναμονή (~3+βδομάδες), καλές χειροτεχνίες και καλή παρατήρηση.

ΥΓ  προσοχή να πάρεις waterproof!!!

;)
www.tsapourno.gr Βασίλης

• Member
  • *
Φωτισμός LED
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2012, 04:13:47 μμ »
Αφού είσαι για 2 μέτρα, σε βλέπω να τσιμπάς 2 του ενός μέτρου. Ή 2 ψυχρού ή ένα κ ένα.
Τελικά κατέληξα σε μία cool  και μία  warm white.
είδα συγκεκριμένα αυτές http://www.ebay.com/itm/190620129714?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648#ht_4879wt_906 που μου την είχες προτείνει και αυτή http://www.ebay.com/itm/130660888049?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_4684wt_1271καιhttp://www.ebay.com/itm/130660864755?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_4792wt_1271 

Ρώτησα τον δεύτερο για watt και μου έγγραψε  The cold white 6500 color temperature warm white 3500 color temperature, πως βρίσκω τα βατ  banghead

Εγώ θα σου έλεγα να μη κάνεις δουλειά με αντάπτορες.
Αν παραγγείλεις 2 του ενός μέτρου, απλά στη καλύτερη θα έχουν 2 καλωδιάκια (+,- και καλά στεγανά-θα περάσεις κ εκεί σιλικόνη) στη μία άκρη του και στην άλλη θα είναι χύμα. οπότε κ στο τέλος τους σιλικόνη.
Υπάρχει κ η περίπτωση να είναι απλά κομμένες κ να χρειαστεί με κολλητήρι να βάλεις εσύ τα καλώδια (δε μου έχει τύχει, συνήθως έχουν 10 πόντος καλώδιο κολλημένο, κ ένα ψευτοθερμοσυστελόμενο )

Θα φτιάξεις τη φάση σου με καλάι, θα περάσεις κ από πάνω σιλικόνη για να στεγανοποιήσεις τις ενώσεις, κ σε μια μέρα είσαι έτοιμος. Και πως θα τα ενώσω με το τροφοδοτικό , δηλαδή αφού τα ενώσω μεταξύ τους πως θα τα συνδέσω με το ρεύμα?    banghead

Τα λεντ είναι δίοδοι, άρα έχουν πολικότητα. Αν δε σου ανάψουν με τη πρώτη,  αλλάζεις τα καλώδια θέση.  Ευχαριστώ όπως βλέπεις έχω μαύρα μεσάνυχτα από ηλεκτρολογικά για αυτό και σε έχω ζαλίσει . 

Καλή αναμονή (~3+βδομάδες), καλές χειροτεχνίες και καλή παρατήρηση. Για αυτό και ξεκίνησα νωρίτερα το ψάξιμο.

ΥΓ  προσοχή να πάρεις waterproof!!!   thubsup

;)

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
Φωτισμός LED
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:28:04 μμ »
Ρώτησα τον δεύτερο για watt και μου έγγραψε  The cold white 6500 color temperature warm white 3500 color temperature, πως βρίσκω τα βατ  banghead

Σου απάντησε για θερμοκρασία χρώματος.
στα 60 λεντ ανα μέτρο (στα 5050) είναι 14,4 watt ανα μέτρο.

οι υπόλοιπες απαντήσεις κάποια άλλη στιγμη γιατί πρέπει να την κάνω τώρα, κ θέλω χρόνο για φωτος για να καταλάβεις ακριβως τι κ πως  ;)
www.tsapourno.gr Βασίλης

• Member
  • *
Φωτισμός LED
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:58:30 μμ »
Ο.Κ   σε ευχαριστώ Βασίλη

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
Φωτισμός LED
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2012, 07:16:22 μμ »
Σόρρυ για τη καθυστέρηση,
Now
I m back ..

Για να καταλάβεις.
Αν έχεις παραγγείλει κομμάτια του ενός μέτρου κατα 98,7% θα σου έρθουν με καλωδιάκια στη μία μεριά

Αν δεν έχουν καλωδιάκια, πρέπει με κολλητίρι να κάνεις κάτι τέτοιο

Κ μη ξεχάσεις να μονώσεις  (με σιλικόνη) το τέλος τις λεντοταινίας

Γενικώς βάλε σιλικόνη κ στο κενό που αφήνει το θερμοσυστελλώμενο στη πρώτη φωτό, στο τέλος, αλλά κ εκεί που θα κάνεις τις ενώσεις τα 4 καλωδιάκια των δύο λεντοταινίων, με τα 2 του τροφοδοτικού σου.

ξεκολλάς το αυτοκόλλητο (3Μ) που έχουν απο κάτω, αλλά όπως σου είπα, προσθέτεις αρκετή σιλικόνη. Μη τη λυπάσαι.

Με αυτά τα δύο μέτρα φτάνεις στα (14,4χ2=) ~30watt
Με οποιοδήποτε τροφοδοτικό 12V με 3 κ πάνω αμπέρ θα είσαι μια χαρά

Για οτιδήποτε άλλο, ρωτάς.

;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2012, 07:18:40 μμ από mavros17 »
www.tsapourno.gr Βασίλης

• Member
  • *
Φωτισμός LED