ΑποστολέαςΘέμα: Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.  (Αναγνώστηκε 12969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:51:54 μμ »
φτωχομπινεδες που φτιαχνετε ομως φοβερο κρασι. ακομα τα θυμαμε, φετος θα βγαλεις?

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:32:30 πμ »
ειχα και γω χρυσοψαρο και χελωνακια μικρος...το χρυσοψαρο δεν το θυμαμαι..τα χελωνακια τα θυμαμαι..φυσικα τα κακαρωσαν ολα...
 δεν ξεκινησα απ αυτες τις εμπειριες..μπηκα απο περιεργεια σε ενα ωραιο πετ στις σερρες ,  που ειχε ομορφα ενυδρεια..ειδα εναν κυβο και αυτο ηταν

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:02:32 πμ »
Να πω και εγώ την δικά μου ιστορία.
Όλα ξεκίνησαν από ένα τραπεζάκι που είχαμε σε μια γωνία του σπιτιού μας και δεν ξέραμε τη να βάλουμε επάνω.
Έτσι μας ήρθε  η ιδέα να πάρουμε μια στρογγυλή γυάλα με ένα χρυσόψαρο.
Έπειτα την στρογγυλή γυάλα την αντικατέστησε μια τετράγωνη και την τετράγωνη μετά από καιρό ένα 60 λίτρο ενυδρείο.
Στο πέρασμα του χρόνου το 60 λίτρο το αντικατέστησε ένα 500 λίτρο.
Αυτή την στιγμή στο σπίτι υπάρχουν ένα 500 λίτρο θαλασσινό ένα 30 λίτρο φυτεμένο και μια τετράγωνη γυάλα (όχι η αρχική) με δυο χρυσόψαρα.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 30λιτ, 50λιτ, 60λιτ
  • Τόπος Διαμονής: Αννόβερο
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:39:12 πμ »
Η αλλαγή πάντως από 60λιτρο σε 500λιτρο ήταν πολύ μεγάλη!!   :) :) Μπράβο!!

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 04:44:59 πμ »
Απο μικρος ειχα συνειδητοποιησει (δεν ξερω πως) οτι το ενυδρειο δεν ειναι ευκολο χομπι και δεν ηθελα να μπλεξω με ζωες που δεν ξερω να συντηρησω.

Στο χομπι μπηκα τωρα τελευταια. (σαν χθες μου φαινεται και εχουν περασει 4 χρονια)
Ιουλιος του 2007 ερχονται στο σπιτι δυο χρυσοψαρα και μπαινουν σε μια αδεια γυαλα.
Δεν ασχολουμαι καθολου καθως ειμαι αρνητικος στο θεμα.
Μετα απο 10 μερες το ενα γυρναει τ'ανασκελα αφου οι "οδηγιες" του πετσοπα δεν βοηθησαν το ετερον ημισι να το κρατησει ζωντανο για περισσοτερο χρονο.

Μπαινω ιντερνετ κανω μια γρηγορη αναγνωση και ξεκιναω για ενυδρειο.
Αγοραζω ενα 50αρι με εσ. φιλτρο χαλικι πλαστικα φυτα, ναυαγιο-ψαροβαρκα, μπουρμπουληθριεαρα (που μου κοστισε οσο το 2ο ενυδρειο μου απο την αμαθεια μου), βαζω το χρυσοψαρο που επεζησε και υπο πιεση βαζω και ενα μονομαχο και 6 καρδιναλιους και σταδιακα αρλεκινους 1 clown 1 pleco. (Αγιο ειχαν, εζησαν ολα)

Συνεχιζω το διαβασμα, κατανοω τα λαθη μου, κανω ερευνα αγορας και σε 3 μηνες ερχεται το rio 180 με eheim 2026, ΑΟ (φυτεμενο pearl gourami, αρλεκινοι, pangio kuhli, botia sidthimunki).
Διορθωνω τα λαθη και ξεκιναει η ομαλη περιδος στο χομπι με πολυ μελετη.
Ερχεται μετα 400αρι (Ν Αμερικη tetras catfishes, cichlids), 120αρι (χρυσοψαρα τιμης ενεκεν), 20αρι (σαλιγκαρια πια) και το αρχικο 50αρι εχει γινει πια γαριδαδικο.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 05:06:04 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος cchristos

• Silver member
  • Εμπειρία: νέος κοντά στα 6 χρόνια
  • Τα ενυδρεία μου: 260l +60l+75l
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 08:54:49 μμ »
Από παλιά είχα τρέλα με τα ενυδρεία (1993), αλλά οι τιμές που μου έλεγε ο «αμαζόνιος»και ο κάθε αμαζόνιος μην παρεξηγηθώ ήταν για «αυτοκτονία», οπότε δεν μπήκα ποτέ στο σπορ.
Μια μέρα πρωί πρωί , πάμε για δουλειά και βλέπουμε ένα μπολ από multi –καταπράσινο- αφημένο πάνω στα γραμματοκιβώτια και δίπλα ένα κίτρινο κουτάκι. Κοιτάμε καλύτερα και βλέπω κάτι να κιτρινίζει….. ένα αδέσποτο χρυσόψαρο. Λέω κάποιος το ξέχασε , γιατί μετακόμιζαν χθες στην οικοδομή και έφυγα για το γραφείο.
Στην επιστροφή το ψαράκι ακόμα κάτω. Το λυπηθήκαμε και το πήραμε στο σπίτι , το βάλαμε σε ένα τάπερ με καθαρό νεράκι, και ζωντάνεψε.
Ε αυτό ήταν το απόγευμα αναζητούσαμε ενυδρείο. Στην αρχή ένα 25λιτρο που κρατήσαμε για κανέναν μήνα και μετά από αναζητήσεις (μέχρι αθήνα πήγαμε…..) καταλήξαμε στον κινέζο των 260 λίτρων…..
Ο αδέσποτος λοιπόν μας έβαλε στο club και τώρα μας χαρίζει ατελείωτες ώρες χαλάρωσης.
Πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπήκε άλλος στο μαγικό χομπι με τον τρόπο που μπήκαμε εμείς….

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2011, 08:56:50 μμ από cchristos »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 10:09:51 μμ »
Χαχαχα αυτό πράγματι δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει, έχω ακούσει για αδέσποτα σκυλιά, παρατημένα παιδιά, αλλά χρυσόψαρο... :o

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 10:28:33 μμ »
Αυτά είναι!!

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 03:49:38 πμ »
Μόλις μέτρησα το εξής...

18.5 μήνες ενασχόλησης ενυδρειακής

16 Ενυδρεία... 43 διαφορετικά στησίματα...

::) :P ::) :P 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:00:54 μμ »
Μόλις μέτρησα το εξής...

18.5 μήνες ενασχόλησης ενυδρειακής

16 Ενυδρεία... 43 διαφορετικά στησίματα...

::) :P ::) :P 8) 8)
43 διά 19?Βρε αλλάζεις ενυδρείο σχεδόν 2 φορές το μήνα.Ούτε προσαρμογή δεν προλαβαίνουν να κάνουν τα καημένα!

Αποσυνδεδεμένος Stratigos

• Silver member
  • Εμπειρία: Χμ γνωστή μου φαίνεται.
  • Τα ενυδρεία μου: 600 φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Κομοτηνή
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:10:23 μμ »
Απο το 1991 ,οταν ο αδερφός μου είχε pet shop πήγαμε μια φορα Θεσ/νίκη μαζι για να πάρει απο τον εισαγωγέα ψάρια ,είδα κατι ψαράκια μπλέ(damsel)που μου άρεσαν αλλά ήταν θαλασσινά μεσα σε μια βδομάδα αγορασα το πρώτο μου ενυδρείο 120 λίτρα θαλασσινο .Μετα απο 2 χρόνια κατέληξα να έχω ενα μόνο με θαλασσινά ψάρια 750 λίτρων και μετα απο 4 χρόνια ένα reεf 485 λίτρων. To οποίο μετα απο 4 χρόνια το γύρισα σε δισκάδικό με τους οποίους ασχολήθηκα 5-6 χρόνια περίπου και απο εκει και μετα με τα φυτεμένα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 04:12:57 πμ »
Η άσχετη με το θέμα συζήτηση περί νταμαριού ή φυτεμένου, μεταφέρθηκε εδώ:
 http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1285.msg11000.html#msg11000

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:00:22 πμ »
Αυτο το θεμα καλα ειναι να μεινει στα αρχεια του φορουμ.....τα χρονια που ερχονται (μακαρι να μην....) θα το βλεπουμε και θα λεμε καποτε ειχαμε ενυδρεια.... :'(
Και εγω νεος στο "αθλημα" απο το '06.Ειχα καμια 200αρια καναρινια τοτε στο πισω μπαλκονι του διαμερισματος που μενω και η ελευση του νεου μελους στην οικογενεια(ο δευτερος γιος)  με εκανε για λογους υγειηνης να αποχωριστω την τρελα τριων δεκαετιων κοντα...Πουλωντας τα τελευταια 8 καναρινια λοιπον που υποτιθετε ειχα κρατησει με την λογικη "αυτα δεν τα δινω" ,βρεθηκα στα καρφουρ να αγοραζω το πρωτο ενυδρειο μου ενα 96λιτρο pasific.Το ενα εγινε δυο,τρια ...κ.λ.π ,προστεθηκαν καποια 120 λιτρα παντα καρφουρισια τα οποια ολα ηταν φυτεμενα με αληθινα φυτα(μονο το πρωτο ενυδρειο μου ειχε ψευτικα).
Συνολικα βρεθηκα να φτασω τα 17 καρφουρισια οποτε και αποφασισα να κανω το μεγαλο βημα.Ετσι σε στιγμες "τρελας" κατεβηκα Αθηνα "αυθημερων" στο γνωστο καταστημα της Κιφησιας εκμεταλευομενος την προσφορα της εποχης(δωροεπιταγη).-Τα καρφουρισια αλλα χαρισα(4-5) ,αλλα πηγα στην δουλεια μου κι αλλα πουλησα.-Κατεβηκα Αθηνα για τον ιδιο λογο στον επομενο χρονο  αλλες 3 φορες... ;D.Το ασχημο ηταν οτι παντα λογω αυτοκινητου (ειχα ενα avensis μοντ.2005) το πιο μεγαλο ενυδρειο που χωρουσε ηταν το ριο 300.Το 2008 βρεθηκα Αθηνα λογω δουλειας οποτε οι επισκεψεις-καταθεσεις στο εν λογω καταστημα εγιναν καθημερινες.Καθε 15νθημερο που ανεβαινα ολο και καποιο ενυδρειο(ριο 125,180,240) ανεβαζα.....να'ναι καλα οι δωρο επιταγες... ;D
Να μη τα πολυλογω εχω πιασει "ανετα" το χρηματικο ποσο- οριο που οριζε το καταστημα ωστε να εχω μια εξτρα εκπτωση 10% σε ολες τις αγορες μου....
Η τρελα ομως για μεγαλο ενυδρειο δε σταματουσε και ετσι καποια στιγμη και αφου "εσπρωξα" ενα ριο 300 αποφασισα να αγορασω ενα eheim scubaline 130, το οποιο κοσμει το σαλονι μου με μελανοταινιες αυτο το διαστημα.
Τα ενυδρεια που κατα καιρους υπηρχαν στο σπιτι ηταν αρκετα με τα πιο πολλα τη διετια '08-'09 να φτανουν τα εννια με το πιο μικρο 120 λιτρα.Ολα με επιπλα γεματα απο διπλα φιλτρα,ζουμια εξαρτηματα κ.λ.π.
Σημερα εχει μεινει μονο το μεγαλο και αλλο ενα 180 λιτρο.Τα αλλα ενυδρεια που εμειναν(ενα ριο 240,ριο125,eheim aquapro120,hagen 200) μεταφερθηκαν στο σπιτι του παπου και γεμισαν ενα δωματιο και περιμενοντας τον επομενο αγοραστη(τα πουλαω...)
Θελω να πιστευω οτι τουλαχιστον το μεγαλο9ελπιζω και το μικρο) θα μπορω να τα συντηρησω στο μελλον.... .. 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 09:03:22 πμ από maikl »
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος ippomas

• Silver member
    • ippocampos.com.gr
  • Εμπειρία: 5 ετη
  • Τα ενυδρεία μου: 1) 40λ 2) 60λ 3)100λ 4) 120λ
  • Τόπος Διαμονής: ΞΑΝΘΗ-ΚΑΒΑΛΑ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 02:11:20 μμ »
 Μαλιστα μια καλη ερωτηση, χωρις να το καταλαβω γιατι ποτε δεν ειχα ορεξη για ψαρια, παλιος ψαρας τωρα ουτε αδεια αλιειας δεν εχω στο σκαφος μου ουτε ψαρευω , δεν ξερω πως γινονται αυτα τα γυρισματα στην ζωη. Λοιπον γνωριζοντας την γυναικα που εχω τωρα ηθελε να παρουμε ενα ενιδρυο για το σπιτι, της αρεσε να το βλεπη, το πρωτο ηταν ενα tetra 40λιτ. τωρα εχουν γινη τεσσερα και τα περιποιουμε σχεδον αποκλειστικα μονος μου ,απλα προστεθηκε αλλη μια ασχολεια πανω μου. Δεν μετανοιωσα απλα μερικες φορες δινω αγωνα για να τα περιποιηθω, μεχρι στιγμης τα καταφερνω.
Ολα ειναι μια συνηθεια.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 04:01:33 μμ »
εμενα παλι πριν καμια 5 χρονια μου κουβαλισε η μανα μου μια γιαλλα με χρισοψαρα λεγωντας"μπελας ειναι..ολο ψωφανε!"..σαν παιδη μεγαλομενω σε χωριο με πολα ζωντανα..με πολες λιμνες...ε..τα λυπιθηκα..αγωρασα ενα 60 και τα ειχα 4 χρονια..μετα απεκτισα γκουραμι και αγγελοψαρα..σιγα-σιγα βλεποντας τα διαφορα ενυδρεια στο ιντερνετ θελισα να κανω κατι που να ειναι πιο κοντα στο πραγματικο περιβαλον ψαριων που θα εβαζα μεσα..ετσι αν θελετε ερωτευτικα το θαλασινο ενυδρειο και αφου ημουν αρχαρια δεν μπορουσα ακομι να μπω στα βαθεια.. ειπα οτι οι κιχλιδες πλησιαζουν στα χρωματα τα θαλασινα ψαρια..οποτε μετα απο λιγο πηρα 2 λαμπιδο..μετα 2 μαιγανο..μου κανανε και 2 μικρακια δωρο..οποτε χωρης να το καταλαβω βρεθηκα να απολαμβανω το 60ακι μου με της πανεμορφες κιχλιδουλες μου... ζητησα απο τον αντρα μου για τα γενεθλια που θα ειναι πολυ συντομα ενα ενυδρειο μεγαλιτερο...βρικα το 120 και ευχηθιτε μου καλι τυχη και ις ανοτερα! ααα..οσοι εχετε προβλημα με την ορθογραφια μου-οπος λεει η κορι μου-φασιλα μου(σκασιλα μου)!!!!!!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Alex7

• Member
  • *
  • up the irons
  • Εμπειρία: ελάχιστη
  • Τα ενυδρεία μου: 200 λτ φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη επιτελους....(απο Ευβοια-Κρήτη)
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:47:38 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα. Ισως είναι απο τα πιο όμορφα θέματα που έχω διαβασει σε ενυδρειακό φόρουμ. θυμάμαι τη μάνα μου αρχές δεκαετίας 90 να φέρνει στο σπίτι μια γύαλα με ενα χρυσόψαρο έτσι στο ξεκάρφωτο γιατι ήδη στο σπίτι υπήρχε ενα πανέμορφο λυκόσκυλο η ιόλη και αμέτρητα πουλάκια (καναρίνια, καρδερίνες, φλωρους, σπίνους κτλ κτλ καμια 40αρία στο σύνολο). Ενας μαντράχαλος γυμνασίου και αλλοι δύο μαντράχαλοι λυκείου να κοιτούν λες και είδαν τη τσιτσιολίνα (ανοιχτά στόματα και τ σχετικά) . Η γύαλα κάποια στιγμή έγινε ενα μικρό ενυδρειάκι και το χρυσόψαρο ακολουθήθηκε απο ενα ομοιδεάτη του και απο ένα μονομάχο( οχι ταυτόχρονα).Θυμάμαι τα ψαράκια τα παίρναμε απο ένα μαγαζί στη Β.Όλγας κάπου στο ύψος της εκκλησίας της Αναλήψεως απο τη κάτω πλευρά το οποίο μαγαζί δε νομίζω οτι υπάρχει πάνω απο δέκα χρόνια τώρα(καμία σχέση με το γνωστό μαγαζι της 28ης οκτωβρίου). Τέλη δεκετίας 90 όλα τα αδέλφια είχαν τραβήξει τους δρόμους στους σε διάφορες σχολές εν Ελλάδι οπότε και το χόμπι είχε εγκαταληφθεί. Εμένα όμως μου έιχε μείνει αποθημένο. Το 2004 και ενω βρισκόμουν λόγω δουλείας στη Χίο πήρα το πρώτο ενυδρείο μου 60 λιτρων το οποίο φυσικά μου φενόταν σαν το αιγαίο όλο.Συνθεση ψαρίων?καλυτερα να μη πώ γιατι θα με διαγράψουν ;D .οτι να ναι τελος πάντων και φυσικά με οτι ναναι διακόσμηση. Αυτο το ενυδρειάκι μετακόμησε στη θεσσαλονίκη κάποια στιγμή εξακολουθώντας φυσικά να διατηρεί ψάρια οτι ναναι μεταξύ τους και ψεύτικα στολίδια μεχρι που ξεστήθηκε.Το 2009 βρέθηκα στη Κομοτηνή και ενω μου τη βάρεσε και πηρα ενα 80αρι. Σαυτο έκανα και τα πρώτα βήματα με φυτά.Φυσικα ενα φυτο στη μία άκρη και ενα στην αλλή και με τη γυναίκα,εμένα και τον σκυλάκο μας τον έκτορα να το κοιτάμε με ανοιχτό στόμα. Για καλή μου τύχη κάποια στιγμή βρέθηκα με τον Στρατηγό.........και εκει ξεκίνησαν οι πραγματικές γνώσεις και η πραγματική ενασχόληση με τα ενυδρέια και το φυτεμένο.Φυσικα ακόμα τα ενυδρεία μου (180λτ-120 λτ και ενα μικρούλι) εγω η γυναικα και ο εκτορας τα κοιταμε με ανοιχτο το στόμα και θα συνεχίσουμε να τα κοιτάμε...

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos112

• Member
  • *
  • Rasbora Galaxy for ever
  • Τα ενυδρεία μου: 96L planted tank +12L betta
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 11, 2012, 08:13:51 μμ »
Έστω και 5 μήνες μετά το τελευταίο ποστ ,θα σας πω πως άρχισαν όλα .

1,5 χρόνο πριν , ο θείος μου που είναι γεοπόνος μου έκανε δώρο 1 διωναία (σαρκοφάγο φυτό ) .
Μετά από λίγο έκανα μία αναζήτηση στο google και έπεσα σε μία ιστοσελίδα με ενυδρεία που αναφερόταν και σε φυτά εκτός νερου που ζουν σε υγρασία .Εκεί είδα τα μαγευτικά vivarium ,paludarium !
Και έτσι έγινε !Ένα paludarium 240 λίτρων στο σαλόνι !
Μετά από ένα χρόνο λειτουργίας σκάει μία αγγελία με ενυδρείο 96 λίτρων με όλο τον εξοπλισμό σε τρομερή τιμή .Τέλη Αυγούστου 2011 είχα το 2ο μου ενυδρείο .Γίνεται όμως κάτι στο paludarium και πρέπει να το χαλάσω !
Έτσι όμως έγινε η αρχή του 96άλιτρου ενυδρείου .
Περνάει ένας μήνας και κάτι με έκαιγε .Μου έλειπε ένα vivarium .Με μια όμως βόλτα στα jumbo βρίσκω ένα 12άλιτρο και λέω μέσα μου πως αυτή είναι τρομερή ευκαιρία .Το πήρα ,το έφερα σπίτι και άρχισα να το στήνω .Από τότε έχει αλλάξει πολύ (είχε γίνει ενυδρείο κανονικό με νερό,aquascaping tank)Πλέον είναι vivarium (πάλι το άλλαξα) .
Αυτή τη στιγμή όμως έχω το 96λιτρο μου και το 12λιτρο μου τα οποία χαζεύω με τις ώρες .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2012, 08:15:34 μμ από Giwrgos112 »
Planted aquarium and Rasbora Galaxy 4 EVER

Αποσυνδεδεμένος petros55

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: ριο 125
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 28, 2012, 03:30:56 πμ »
πηγα περυσι σε εναν γνωστο μου για επισκεψη και ειχε ενα 80 ενυδρειο,και δεν μπορουσα να παρω τα ματια μου απο πανω του, και συνηδοποιησα  ενω μου ειχε βαλει τσοντα ο γνωστος μου εγω εκει κολλημενος και συνεχεια ερωτησεις, δεν ξερω αν σας ετυχε να μπειτε σε μια καφετερια και να εχει αυτες της μεγαλες οθονες η σε σπιτι ενω να υπαρχει ενα καλο θεμα και  το ματι σου να κολαει εκει χωρις να το θες και ετσι καταλαβα οτι το ενυδρειο ειναι υπερανο ,δεν πας να μου βαλεις 100 οθονες με μπαλα η γυναικες εγω το ενυδρειο θα βλεπω :), και φυσικα φευγοντας καταλαβα το ποσο γαληνη και ηρεμια ειχα νιωσει βλεποντας το( ζωντανο ντοκυμαντερ), ετσι λοιπον πηγα την αλλη μερα και πηρα ενα 60αρι  καρφουρισιο και εβαλα ο αθεοφοβος ενα γκαλαχερ 25 εκατοστα 2 μεγαλα αγγελοψαρα εκεινα τα εντονα μαυρα , και ενα σαμουραι, φυσικα απο το πετ σοπ δεν μου ειπαν τιποτα , ουτε αντιχλοριο να βαλω , σοκαριστικα οταν το γκαλαχερ το επιασα να δαγκωνει το αγγελοψαρο γιατι δεν το ταισα, ευτυχως μπηκα στο ιντερνετ και πηρα μια ιδεα , τα γυρισα ολα πισω και πηρα αρλεκινους αλλα δεν προλαβα να τα χαρω γιατι ηρθε η κριση και εμεινα ανεργος και αναγκαστικα να παω ολλανδια για δουλεια και το χαρισα το ενυδρειο σε εναν φιλο.και τωρα να παλι πισω δεν αντεξα πηγα παλι στα καρφουρ μηπως βρω κανενα 100αρι αλλα τιποτα , χτυπησα στο ιντερνετ για αγγελια ενυδρειου και επεσα πανω στον ευθυμη, γραφτηκα και στο φορουμ και χαρη σε σας με αυτα που μου χαρισατε και της πληροφοριες που δωσατε απολαυβανω ενα ομορφο ενυδρειο και εχω ηρεμησει αφανταστα  :-* :-*                  :-*( εχω να δω ειδησεις πανω απο ενα μηνα) djparty

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 28, 2012, 01:37:31 μμ »
πηγα περυσι σε εναν γνωστο μου για επισκεψη και ειχε ενα 80 ενυδρειο,και δεν μπορουσα να παρω τα ματια μου απο πανω του, και συνηδοποιησα  ενω μου ειχε βαλει τσοντα ο γνωστος μου εγω εκει κολλημενος
Μηπως εχει να κανει με αυτο που λενε "δεν γ@αμεις που δεν γ@μεις, δεν πας για ψαρεμα"?
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 28, 2012, 02:36:00 μμ »
πηγα περυσι σε εναν γνωστο μου για επισκεψη και ειχε ενα 80 ενυδρειο,και δεν μπορουσα να παρω τα ματια μου απο πανω του, και συνηδοποιησα  ενω μου ειχε βαλει τσοντα ο γνωστος μου εγω εκει κολλημενος
Μηπως εχει να κανει με αυτο που λενε "δεν γ@αμεις που δεν γ@μεις, δεν πας για ψαρεμα"?

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος maxmad

• Member
  • *
  • Για πάντα αρχάριος.....
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοινωνικό. 60 λίτρα μονομάχο-ενυδρείο (μακρόστενο 3 διαμερίσματα) . 60 λίτρα γλαστρολίμνη (χρυσόψαρα) . 20 λίτρα μονομάχος. ξανά 20 λίτρα μονομάχος. 25 λίτρα γεννήστρα (guppy & ξιφοφοράκια)
  • Τόπος Διαμονής: Περιστέρι
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:22:49 μμ »
Καταρχήν πρέπει να σας πω ότι σχεδόν πάντα στην ζωή μου είχα κατοικίδια , περιστέρια , παπαγαλάκια , γάτες , σκύλους , κτλ κτλ .
Μία μέρα λοιπόν πριν περίπου 3 μήνες , η γυναίκα έφερε σπίτι (ξεκαθάρισμα αποθήκης του αδερφού της) ένα ενυδρείο 60 λίτρων .
Ο μεγάλος γιος 1 γυμνασίου και τώρα θα πάει δευτέρα (υπάρχουν 4 παιδιά στην οικογένεια), άρχισε το ψάξιμο στο ίντερνετ σχετικά με ενυδρεία , διάβαζε ώρες ατελείωτες (χεχεχεχχε).

Μετά από 2 -3 μέρες με παίρνει τηλέφωνο στην δουλειά "νευριασμένος"  και μου λέει άσε δεν ξέρεις τι έκανε η μάνα .....  έφερε για έκπληξη 2 χρυσόψαρα και τα έριξε μέσα , και ξεκίνησε να μου λέει για στρώσιμο , θερμοκρασίες , κύκλους αζώτου κτλ κτλ . 

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ .

Σχολώντας έφερα πέτρες , αντιχλώρια , τροφές , φίλτρα , υλικά  κτλ κτλ .

Αυτό ήταν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! παιδιά έγινε το οικογενειακό μας άθλημα , έχει πέσει πολύ αγάπη , φροντίδα , καμία απώλεια , αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει κάθε μέρα , πολλές κατασκευές (λόγο επαγγέλματος πιάνουν τα χέρια μου) , σε νέα ενυδρεία (φτάσαμε τα 5) , ανεμιστήρες , controller θερμοκρασίας , έχουμε μπόλικα ψαράκια , και χαίρονται και αυτά και εμείς .

Τα έχουμε δει όλοι σαν ζωές που πρέπει να της προσέχουμε , μιλάω για κατάσταση που παίζει ακόμα και βάρδια στο τάισμα των νεογέννητων από τα πιτσιρίκια .

Έχουμε καταντήσει να γυρνάμε βόλτα στα ενυδρειάδικα και να ψάχνουμε συγκεκριμένα ψάρια ,και όλα αυτά μέσα σε 3 μήνες.

Με αυτό το άρθρο ίσως θύμισα στους παλιούς το ξεκίνημά τους !!!! , επίσης θέλω να πω στους νέους  "σαν εμένα "  ότι "με πολύ αγάπη και προσοχή , αλλά και διάβασμα , δεν έχεις απώλειες" .

Ευχαριστώ για τον κόπο να διαβάσετε το ξεκίνημά μου ..

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2012, 11:50:24 μμ από maxmad »

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:26:27 μμ »
ωραια ιστορια,που ξυπναει μνημες πραγματικα ωραιες....
ειδικα οι βολτες και το ατελιωτο ψαξιμο στα μαγαζια

Αποσυνδεδεμένος Prolimatech

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Aθηνα
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:28:10 μμ »
Πολυ ωραια. Μονο μη βιαζεστε να παρετε και αλλα ψαρια, διοτι δεν ειναι ολα της ιδιας δυσκολιας και δεν εχουν ολα τις ιδιες απαιτησεις στο νερο, στους συγκατοικους, στα λιτρα κλπ. . Φυσικα αφου διαβαζετε στο ιντερνετ και γενικα ψαχνεστε, ειναι καλο και ισως να τα ξερετε αυτα που σας λεω. Απο εκει και περα, στο 1ο ενυδρειο που ειχε γινει το λαθος (οτι δεν ειχε γινει στρωσιμο πριν μπουν τα ψαρια) κανατε αλλαγες νερου και σιγα σιγα εστρωσε (αν και κανονικα πρεπει να στρωνεται απο πριν, διοτι οι αλλαγες δεν βοηθανε τον κυκλο του αζωτου). Τα αλλα ενυδρεια που εγιναν μετεπειτα στρωθηκαν ή και σε αυτα μπηκαν τα ψαρια και με συνεχεις, καθημερινες αλλαγες νερου το κανατε?

Ειναι πολυ καλο το οτι δινετε βαση στα ψαρια και στο πως πρεπει να ζουν και θελετε να τους παρεχετε οτι καλυτερο, οποτε με το φορουμ εδω που εχει πολλους γνωστες του αντικειμενου και μαζι με το δικο σας διαβασμα και υπομονη, ολα θα πανε καλα.

Πες μας αν θες και τα ενυδρεια σου ποσα και τι ψαρια εχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2012, 11:34:03 μμ από Prolimatech »

Αποσυνδεδεμένος maxmad

• Member
  • *
  • Για πάντα αρχάριος.....
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοινωνικό. 60 λίτρα μονομάχο-ενυδρείο (μακρόστενο 3 διαμερίσματα) . 60 λίτρα γλαστρολίμνη (χρυσόψαρα) . 20 λίτρα μονομάχος. ξανά 20 λίτρα μονομάχος. 25 λίτρα γεννήστρα (guppy & ξιφοφοράκια)
  • Τόπος Διαμονής: Περιστέρι
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:33:39 μμ »
Προσπάθησα να γράψω συμπυκνωμένα τα πράγματα  , που ζω .

Προς θεού δεν είναι "οδηγός" για αρχάριους , απλά έγραψα σε 5 γραμμές την εμπειρία μου μέχρι τώρα .

Το πρώτο τρέχει 3 μήνες , τα άλλα φυσικά και  μπολιάστηκαν .
Ξαναλέω ότι έχει πέσει πολύ αγάπη και πολύ διάβασμα .

Αποσυνδεδεμένος Prolimatech

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Aθηνα
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:34:59 μμ »
Ναι, δεν ειπα το αντιθετο, ουτε φανηκε οτι γραφεις κατι για να παρακινησεις καποιον. Απλα το τι σου συνεβει και το ποσο αγνα και αυθορμητα θες να το κανεις. Θεληση να υπαρχει...

Αφου μπολιαστηκαν απο το πρωτο και μετρας σωστες τιμες σε αμμωνια, νιτρικα και νιτρωδη εισαι οκ.