ΑποστολέαςΘέμα: Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.  (Αναγνώστηκε 12786 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 30λιτ, 50λιτ, 60λιτ
  • Τόπος Διαμονής: Αννόβερο
Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 03:57:40 μμ »
Είσαι σίγουρος ότι θα αντέξεις να το διαβάσεις μέχρι τέλους??

Μπορώ να το σπάσω σε 3 μέρη...

1ο Μέρος από 10/2009 μέχρι 4/2010
2ο Μέρος από 4/2010 μέχρι 9/2010
3ο Μέρος από 9/2010 μέχρι 2/2011

Το 4ο Μέρος ξεκινά αυτήν την εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος nadia98

• New member
  • *
  • Εμπειρία: Μικρή...από το 2009
  • Τα ενυδρεία μου: 20 lit μονομάχος
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 08:04:32 μμ »
Απο τον μπαμπα μου που εχει γεμισει το σπιτι με ενυδρεια.
Εγω οταν ημουν μικρη καθομουν με τις ωρες στο rilax και κοιτουσα τα ψαρια και τα κοραλια. :)
...είμαι κόρη του μπαμπά μου....το νου σας

Αποσυνδεδεμένος lingistis

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Φλώρινα
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:48:11 μμ »
Πολύ ωραία θέμα… τι μου θυμίσατε  :)

Θα μπορούσα να πω ότι έχω κάνει τρεις διαφορετικές επίσημες “αρχές” στο κόσμο των ενυδρείων.

Όταν ήμουνα μικρός η οικογένεια μου κατοικούσε στον Καναδά. Σε ένα ταξίδι μας σε οικογενειακό φίλο στη Νέα Υόρκη θαύμασα σε ηλικία 8 χρονών τα Guppy… το must ψάρι της εποχής εκείνης. Ο φίλος του πατέρα μου θα είχα κάπου 8 ενυδρεία… η ουσία της υπόθεσης είναι ότι μου δώρισε ψάρια που σε λίγες μέρες κολυμπούσαν σε κάπου 100 λίτρα ενυδρείο με πλαστικά φυτά στο σαλόνι μας στο Καναδά. Λόγο ηλικίας δεν έκαμνα πολλά πολλά με το ενυδρείο… απλά τάιζα και χάζευα τα guppy μου… τα υπόλοιπα οι μεγάλοι του σπιτιού. Κάπου ένα χρόνο αργότερα άνοιξε pet shop στην περιοχή μας μόνο με ενυδρεία. Τότε γνώρισα τα σκαλάρια… Angel Fish!!!. Πήγαινα και τα χάζευα και πάνω που θα γινόμουνα 10 χρονών και θα αποκτούσα δεύτερο ενυδρείο για τα σκαλάρια… μετακομίσαμε Ελλάδα και πάνε και τα guppy!

Στην Ελλάδα μου υποσχέθηκαν ότι με την πρώτη ευκαιρία θα αποκτούσα ενυδρείο… πέρασαν 6 ή 7 χρόνια και φως πουθενά  :( Έπρεπε κάτι να κάνω. Έτσι το καλοκαίρι έλειψε για λίγες μέρες όλη η οικογένεια και όταν επέστρεψαν υπήρχε ένα DIY 50λιτρο στο σαλόνι με 3 σκαλάρια!!! Στην κατασκευή του ενυδρείου με είχε βοηθήσει ένας φίλος του πατέρα μου… συνένοχος και για κάλυψη. Εκείνα τα πρώτα χρόνια κάθε φορά που πήγαινα Θεσσαλονίκη πάντα περνούσα από το μαγαζί της πλατείας Ναυαρίνου “Ιππόκαμπος” για φάρμακα, τροφές κλπ. Τα χρόνια πέρασαν και σύντομα έφυγα για σπουδές και βρέθηκα να σπουδάζω σε πανεπιστήμιο του Καναδά (Guelph) όπου από σύμπτωση ο πολύ γνωστός του χόμπι μας Herbert Richard Axelrod έκανε εκείνη την περίοδο μια πολύ μεγάλη δωρεά… τέλος πάντων για να μην το κουράζω σε λίγο βρεθήκαμε με το συγκάτοικο μου να έχουμε ένα 200άρη στο σαλόνι με διάφορα ζωοτόκα. Το ενυδρείο στην Ελλάδα βρήκαν ευκαιρία οι γονείς μου να το σταματήσουν οπότε μετά τις σπουδές ξανά χωρίς ενυδρείο. Για την ιστορία περιστασιακά υπήρχε κάποιο χρυσόψαρο και το  DIY 50λιτρο τρέχει σήμερα γεμάτο φυτά και Endlers.

Τα χρόνια περνούν οι μετακομίσεις μου τακτικές αλλά το DIY 50λιτρο μου άδειο με συνοδεύει παντού. Και ξαφνικά αποκτώ σύμμαχο… την κόρη μου!!! Σε ηλικία 3 χρονών αποκτά το πρώτο της χρυσόψαρο… φαντάζομαι πως την συνέχεια μπορείτε να την φανταστείτε… σήμερα έχει 5 ενυδρεία… με κιχλίδες, γαρίδες και με Endlers που τα φροντίζει ο μπαμπάς της. Αν και φαντάζομαι ότι η μαμά της έχει ψυλλιαστεί τι παίζει αλλά μας έχει αδυναμία  ;)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:09:26 πμ »
Πολύ όμορφη ιστορία Γιάννη. Από τον "Ιππόκαμπο" στη Ναυαρίνου ψώνιζα κι εγώ τότε, ας μην πούμε χρονολογίες. ;) 

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:53:23 πμ »
Η ώρα είναι η κατάλληλη και το πληκτρολόγιο είναι κρύο...

Ώρα να το ζεστάνω λοιπόν...

Πριν από 2 χρόνια τέτοιο καιρό γύρω στις 20+ αυτού του μήνα ξεκίνησα να παίζω στο φατσοβιβλίο ένα παιχνίδι με ενυδρεία..

Μου ξαναμπήκε το παλιό μικρόβιο και πήρα το παλιό ενυδρείο που είχε ξεμείνει στο χωριό..

Μέσα σε ένα μήνα όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ είχα ηδη γραφτεί στα γνωστά φόρουμ και πήγα στην πρώτη συνάντηση του συλλόγου στο Bennigan's αλλά και στην συνάντηση του έταιρου ενυδρειακού φόρουμ που γίνεται κοντά στο καυτατζόγλιο...

Το πρώτο ενυδρείο λοιπόν που ήταν ένα 54 AquaEl είχε μέσα εκτός από το χαρέμι των μονομάχων και 3 γατόψαρα και 4-5 μωρά ξιφοφοράκια από τον ''γνωστό εκτροφέα'' της Θεσσαλονίκης... άλλα το ενυδρείο μετά από λίγο καιρό στράβωσε και ξενέρωσα οπότε θέλησα να το αλλάξω...

Εν τω μεταξύ είχα αγοράσει και δευτερο 15 λιτρο για να βάλω μέσα ένα μονομάχο δέλτα που είχε φέρει τότε ο Κωστής.. Βέβαια αμέσως άλλαξα γνώμη και μέσα σε 2 μέρες το άλλαξα στο ίδιο μαγαζί με ένα 20λιτρο.

Τέλοσπάντων τα ψάρια δόθηκαν σταδιακά μέχρι τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου σε διάφορα άτομα και τότε πουλήθηκε και το ενυδρείο το 54 λιτρό στον Δημήτρη-Ζίπο ο οποίος μετέπειτα το μετέτρεψε σε νταμάρι για μούλτι... Το άλλο το ενυδρείο, το 20 λιτρο δόθηκε σε άλλο φίλο ο οποίος πήρε και το τελευταίο ψάρι που ήταν μια μονομαχίνα.. Για 2 μέρες έμεινα χωρίς κανένα ενυδρείο και ήταν ένα στάδιο που ήταν κρίσιμο για την μετέπειτα εξέλιξη και πορεία γιατί αφενός μεν δε σταμάτησα εκεί, αφ ετέρου δε άρχισε μια συνήθεια βραχυπρόθεσμης επιλογής και διατήρησης ενυδρείων...

Επόμενο ενυδρείο ήταν ένα από εκείνα τα σκέτα τα κουρμπαριστά από κουίκο γύρω στα 30 λίτρα. Σε αυτό έβαλα ένα φίλτρο εσωτερικό της εχειμ που μου είχε δώσει ένας φίλος, θερμοστάτη λίγα φυτά και χαλίκι της χαγκεν, ένα από τα καλύτερα που είχα ποτέ.

Αυτό το ενυδρείο έμεινε έτσι το υπόλοιπο του Δεκεμβρίου με 2 μηλοσαλίγκαρα. έμεινε έτσι να λειτουργεί μόνο του στις διακοπές των Χριστουγέννων και όταν γύρισα με το καλό από τις διακοπές τα βρήκα όλα εντάξει και μάλιστα μεγλωμένα και καρδαμωμένα..

Εν τω μεταξέι 2 μέρες πριν φύγω για τα Χριστούγεννα είχα αγοράσει ένα δεύτερο ενυδρείο από αγγελία, 30 λιτρο της boyu. Δεν το γέμισα όμως πριν φύγω. Γυρνώντας λοιπόν αποφάσισα να βάλω στο ανοιχτό ένα κοπαδάκι τανιχθίς ενώ στο άλλο ήθελα να βάλω ένα ζευγάρι κριμπένσις, αν και ακατάλληλο από πλευράς λίτρων, τελικά όμως πήρα μόνο το θηλυκό καθώς περίμενα να μεγαλώσει ο γαμπρός...

Αυτές οι συνθέσεις κράτησαν μέχρι τις 12 Φεβρουαρίου περίπου όταν και πήρα τα πρώτα μου εντλεράκια τα οποία και έβαλα στο ανοιχτό αφού προηγουμένως είχα μετακινήσει τα τανιχθίς στο μπογιού και είχα δώσει το κριμπένσις στον Χαραμάδα.

Μετά έδωσα εντελώς τα τανιχθύς αλλά και το μπογιού στον Μποκώστα και κράτησα το άλλο το ενυδρείο με τα εντλεράκια..

Τότε γύρω στα μέσα Μερτιόυ και καθώς πλησίαζε το πάσχα δίνω τα εντλεράκια σε μια αγγελία και δεν έχω για λίγο ψάρια. Παράλληλα ξεστήνω και το ενυδρείο αλλά αγοράζω ένα πολύ μικρό δεκάλιτρο και αρχίζω να πειραματίζομαι και να ασχολούμαι με φυτά , aquascaping και πιο ψαγμένα πράγματα. Το πάσχα περνά το ενυδρείο μένει εδώ αλλά στην Κοζάνη θέλω να ασχοληθώ και εκεί με κάτι οπότε και παίρνω ακόμαένα 12 λίτρο και το στήνω εκεί με ότι φυτά είχαν περισσέψει από το 30 λιτρο αλλά παράλληλα κάνω και μια παρασπονδία και βάζω μέσα ένα μικρο γκουραμάκι...

Γυρνώντας από τις διακοπές του Πάσχα και έχοντας τα δυο μικρά που από φυτά σκίζανε συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι ευχαριστημένος οπότε αποφασίζω να πάρω επιτέλους ένα μεγάλο σχετικά ενυδρείο οπότε παίρνω την απόφαση και τραβάω κατα το κουίκο. Εκεί πριν μπώ στο μαγαζί βρίσκω το Μποκώστα και τραβάμε με το αυτοκίνητό του στο Πανγκέα και παίρνω δύο σακούλες άμμο, μια μαύρη και μια λευκή. Γυρνάω στο κουίκο και παίρνω ένα 100άρι που είχε σε προσφορά καθώς επίσης και πέτρες από λερόι. Η αρχική σκέψη ήταν το ενυδρείο να πάει για νταμάρι. Αφού στήνεται το ενυδρείο ζητάω μπόλι και βρέθηκε τοτε ο νίκος από φίληρο να μου δώσει και μαζί του μου έδωσε και φυτά οπότε άλλαξαν τα πλάνα. Στο ενυδρείο μπήκαν ξιφοφόροι και γκάπυ από τον ''γνωστό'' καθώς και ένας μονομάχος αλλά και το γκουράμι που λέγαμε παραπάνω.. Τα δύο μικρά ενυδρεία τα κρατώ και στο ένα βάζω ρεντ τσέρυ προσφορά του Ζίπο, τότε που είχε το φυτεμενο, πριν να το γυρίσει.. Τα γκάπυ τα βαριέμαι γρήγορα οπότε τα δίνω σε σύντομο χρονικό διάστημα. Βάζω τσέρυ μπαρμπ στο ενυδρέιο αλλά φυσικά πείραζαν τον μονομάχο οπότε του παίρω ένα 25άρι για να τον έχω μόνο. Παράλληλα παίρνω και ένα μπορνέο σάκερ..

Τους ξίφο τους δίνω και μένουν τα τσέρυ μπάρμπ.

Παράλληλα έχω ξανάπάρει το 54 από το ζίπο μαζί με τα μούλτι αλλά και μια θηλυκιά μονομαχίνα που τη βάζω στον μονομάχο στο 25άρι.. Άρα πλέον υπήρχαν 5 ενυδρεία στο σπίτι....

Οπότε φεύγουν πακέτο τα 2 τα μικρά στο Μπάμπη,τότε ξανα παίρνω ξιφοφόρους μωρά από τον γνωστό. και παράλληλα παίρνω και ένα 30άρι χοπάρ σαν αυτό που έχω τώρα στο οποίο αρχικά βάζω μέσα τα τσέρυ μπαρμπ, μετά τα ξιφοφοράκια.. Στο μεγάλο ξαναμπάινουν τα τσέρυ μαζί με κάποιες άλλες προσμίξεις... φεύγουν τα τσέρυ μπάρμπ και κάποια άλλα, φεύγουν τα μούλτι και μένουν στο μεγάλο ο μονομάχος το γκουράμι, γαρίδες και το μπορνέο. Ο μονομάχος στο 25άρι... Μετέπειτα δίνω το 25άρι στον Βασίλη και ο μονομάχος μπαίνει μαζί με την μονομαχίνα στο ανανεωμένο 54άρι. Βέβαια μετά την έδωσα στο Βασίλη και... Δίνεται λίγο πιο μετά τέλη Ιουνίου το 54άρι και μένουν ο μονομάχος με το γκουράμι τις γαρίδες και το μπορνέο στο 100άρι. Το χοπάρ παροπλισμένο. όπου τελικά λίγο πριν από τις καλοκαιρινές διακοπές δίνεται και το 100άρι μαζί με όλα τα ψάρια και κρατάω μόνο καμιά 20αριά γαρίδες στο χοπάρ το 30άρι.

όπου μπαίνουν και τα clithron corona.

Το καλοκαίρι περνά και γυρνώντας τον Αύγουστο βλέπω ότι έχω πολλές απώλειες από γαρίδες και αποφασίζω να το διαλύσω.

Εδώ είναι ακόμα ένα κομβικό σημείο γιατί θα μπορούσα να είχα σταματήσει. Δίνονται λοιπον πρώτα οι γαρίδες και το ενυδρείο μετά και μένω μόνο με ένα 15 που είχα ξαναπάρει μέσα στο καλοκαίρι...

Τον Σεπτέμβριο γνωρίζω ένα παιδί στην ηλικίαμου που έχουν οικογενειακό μαγαζί πετ σοπ και με δική του προτοβουλία έχει και ενυδρειακα.. Παίρνω λοιπόν το 60λιτρό της Juwel. Και ξαναρχίζω...

Οι πρώτοι κάτοικοι τους ήταν εντλεράκια από τον Ακουαμαν και πρέπει να τα κράτησα μέχρι τον Οκτόβριο. Μετά το γυρνάω σε τύρφη και κριμπένσις αλλά από το πετσοπ πήρα ο ηλ$#@ς δύο θηλυκά αντί ένα και ένα οπότε και αυτά δεν κράτησαν πολύ. Στο μεσοδιάστημα έχω πάρει και ένα 30 λιτρο της dennerle που του βάζω 3 σπ3...

Μετά δίνω εκείνο το ξεχασμένο το 15άρι μαζί με ένα από τα σπ3 στο Μποκώστα και κρατάω τα υπόλοιπα προς το παρόν. Στο 60άρι μπαίνει ένα ζευγάρι κιχλίδων convict. όμως δεν ήταν ικανό για να τα συγκρατήσει οπότε και δόθηκαν μαζί με τα υπόλοιπα σπ3, το dennerle στο Βασίλη για το μονομάχο του. Βεβαια μου δίνει και αυτό εκείνο το 20άρι που του είχα δώσει την περασμένη άνοιξη.

Στο 60άρι μπαίνουν εναλλάξ ζεβράκια, αγγελόψαρα και αρλεκίνοι και τελικά κιχλίδες πούλπικαν μέχρι να το δώσω τελικά σε ποιόν άλλον?? Στον Μποκώστα!! Μένω λοιπόν με το 20άρι στο οποίο βάζω ένα μονομάχο και αρχίζω και πάλι να σχολούμαι πιο έντονα με φυτά..

Παίρνω και ένα 50άρι από το Βασίλη που το προετοίμαζα για γαρίδες συν ζωοτόκα αλλά καθώς πλησίαζαν τα Χριστούγεννα το δίνω και αυτό    , εε που αλλού? Στο Μποκώστα, με αντάλλαγμα όμως το 15άρι που του είχα δώσει λίγο καιρό πριν για να μπορέσω να φιλοξενήσω το μονομάχο στη Κοζάνη. Γυρνώντας από τα Χριστούγεννα ξαναδίνω κάπου το 15άρι και μπαίνει ο μονομάχος  στο 20άρι. Μένει εκεί μέχρι το Φεβρουαριο όπου καταλήγει στο Μπάμπη..

Και από εκέινο το σημείο μέχρι και πριν μέρες δεν είχα τίποτα..

Τελείωσα.......  8) 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:25:27 πμ »
εγω λεω να κανουμε κουιζ, ποσα ψαρια ειχες και ποσες φορες αλλαξες ενυδρειο.

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:05:09 πμ »
Η ώρα είναι η κατάλληλη και το πληκτρολόγιο είναι κρύο...

Ώρα να το ζεστάνω λοιπόν...

Πριν από 2 χρόνια τέτοιο καιρό ......
....... Γυρνώντας από τα Χριστούγεννα ξαναδίνω κάπου το 15άρι και μπαίνει ο μονομάχος  στο 20άρι. Μένει εκεί μέχρι το Φεβρουαριο όπου καταλήγει στο Μπάμπη..

Και από εκέινο το σημείο μέχρι και πριν μέρες δεν είχα τίποτα..

Τελείωσα.......
8) 8) 8) 8) 8)

Aλέξη σίγουρα τελείωσες??
...όχι τίποτα αλλά έχω γνωστό εκδότη και με τέτοια ιστορία...(βέβαια το ότι υπάρχει το όνομα του bokosta μέσα,την ''χαλάει'' λίγο... ;D ;D ;D)..... ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:23:59 πμ »
χαχαχα, όρεξη που την έχεις βρε Αλεξ, δε νομίζω να υπάρχει άλλος που ν' αλλάζει τόσο συχνά ενυδρεία. :)

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:59:55 μμ »
Πωπω.Πολλά ενυδρεία ρε συ.Νομίζω,όμως,πως αν έπαιρνες την απόφαση να πας σε ένα ένυδρείο κοντά στα 200 λίτρα,δύσκολα θα άλλαζες μετά τόσο σύντομα setup και ενυδρείο.Και περισσότερες επιλογές θα είχες.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:12:04 μμ »
Εμένα το κομμάτι που μου αρέσει περισσότερο είναι όταν παίρνω ένα ενυδρείο , το πουλάω και μετά το ψαναπαίρνω πίσω και μετά πάλι το ξαναδίνω... είναι πολύ ρομαντικό...  ;D ;D ;D ;D Λέω να ανεβάσω στη γκαλερί μία φωτό από καθένα από τα ενυδρεία..

Είναι ήδη κάποια εκεί...

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:18:14 μμ »
Εμένα το κομμάτι που μου αρέσει περισσότερο είναι όταν παίρνω ένα ενυδρείο , το πουλάω και μετά το ψαναπαίρνω πίσω και μετά πάλι το ξαναδίνω... είναι πολύ ρομαντικό...  ;D ;D ;D ;D Λέω να ανεβάσω στη γκαλερί μία φωτό από καθένα από τα ενυδρεία..

Είναι ήδη κάποια εκεί...
Ναι,έτσι όπως το θέτεις,είναι καλύτερα να παίρνεις μικρά -κάτω από 1 λίτρο- για να σου βγαίνουν και φτηνά.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:56:38 μμ »

Είναι ήδη κάποια εκεί...
Για κάνε μια γκαλερι με τις φωτογραφίες τους, οχι τιποτε , αν δουμε αν βελτιώθηκες καθόλου!!!!   ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:26:11 μμ »
Τις ανέβασα και περιμένω έγκριση!!

;)

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:29:22 μμ »
αντε να δουμε τι ψάρια πιάνεις κι εσυ!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος deminaki

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Βολος
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 04:58:24 μμ »
Καλησπερα σας !!!!!!!!!!!

Λεω και εγω να γραψω μια εκθεση ...μιας και ξεκινησαν και τα σχολεια

και η ιστορια μου ξεκιναει καπου το 1995 ......οπου αποφασιζουμε μια παρεα 4 ατομων να στησουμε ενα φτιαχτο ενυδριο .........το οποιο θα φιλοξενουσε Δισκους .......με Βουλγαρικη καταγωγη .......τα ερημα τα ψαρακια τι θελαν και βρεθηκαν σε αυτο το πετ σοπ ..... Αφου κολλησαμε τα τζαμακια ... και μας βγηκε 350 λιτρα το  ενυδριακι ...ξεκινησαμε να το στηνουμε .....τοτε υπηρχαν οι πλακες βυθου ( τα καλυτερα φιλτρα .....εμενα μου λες ) τελος δεν το γλυτωσαμε και  φτιαξαμε και εσωτερικο φιλτρο με τζαμακια (παιζαμε ψιλα για 16 χρονα) !!!!!!!!!!!!!!!!! Βαλαμε ενα χρυσοψαρο μεσα τα φυτακια του τους κορμους του και περιμεναμε .................... Και ηρθε η μερα ..........Εμφανιστηκαν απο μια σακουλα 2 κοκκινοι  και 2 μπλε υπεροχοι Δισκοι ........... με πολλα προβληματα που  ξεπεραστηκαν στην πορεια.....Αφου πηραμε το βαπτισμα του πρωτου ...ξεκινησε η κατασκευη ενος θαλασσινου 200 λιτρα .......... το ερωτευτικα .........πραγματικα ενα ονειρο ...........το οποιο παραμενει απιαστο ονειρο ...........
Μεχρι τοτε ομως εγω δεν ημουν κατοχος ενος δικου μου ...........εως την μερα που γνωρισα τον αντρα μου ........και πριν 9 περιπου χρονια αφου μας ηρθαν κατι λεφτα απο το πουθενα αποφασισαμε να τα επενδυσουμε ....στο καλυτερο μερος ............... ενα πετ σοπ στον ευοσμο .................απο τοτε εχω να ασχολουμε με 3 ενυδρια ......το βασικο μου 120 λιτρα που πλεον ειναι σε ανακατασκευη να φιλοξενηση κιχλυδες (πριν ηταν φυτεμενο με ζωοτοκα ψαρακια ),1- 30λιτρα  φυτεμενο με γαριδες ,και ενα 25λιτρα  με ψαρακια απο τις γεννες μας !!!!!!

Και αφου επεσα πανω στον Κωστα ......εγινα μελος της παρεας σας και αποφασισα να διευρυνω τις γνωσεις μου !!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:33:23 μμ »
Καλησπέρα Δήμητρα, μάλλον εμείς θα χρειαστούμε τις γνώσεις σου, αφού έχεις εμπειρία από τόσα διαφορετικά είδη. :)

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:05:42 πμ »
Καλησπερα σας !!!!!!!!!!!

Λεω και εγω να γραψω μια εκθεση ...μιας και ξεκινησαν και τα σχολεια

.......το βασικο μου 120 λιτρα που πλεον ειναι σε ανακατασκευη να φιλοξενηση κιχλυδες (πριν ηταν φυτεμενο με ζωοτοκα ψαρακια )......

νααααα σωστός άνθρωπος!!!!! από φυτάκια σε κιχλίδες!!!!!!!!  έτσι πρέπει να είναι!!!!!!!!!!!
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος deminaki

• New member
  • *
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:48:49 μμ »
Οσο ημουν στην Σαλονικα βρε παιδες ....δεν γινοταν να μαθω το φορουμ σας ??????τωρα σας βρηκα που ειμαι 3 ωρες δρομο ??????

bokostas  μαλλον εγω θα χρειαστω βοηθεια οι κυχλιδες για μενα ειναι καινουργιες δεν το γνωριζω το αθλημα καθολου .......οσο για θαλασσα ασε καλυτερα να την απολαμβανω μονο κολυμπωντας ...οτι αλλο θελετε το κατεχω καλα .......

οσο για τα φυτακια μου Κωστα ( QS-Plan ) αχ ηδη μου λειπουν ..........Αλλα εκει εγω στο υψος μου ......Κυχλιδες ηθελα ...τωρα θα τα χαζευω μεσα  στα μικροτερα ενυδρια μου :D

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:57:42 μμ »
Αν και συνήθως δεν μιλάω σε ανθρώπους που εγκαταλείπουν τα φυτεμένα για τα νταμάρια, για σένα θα κάνω μια εξαίρεση,
γιατί παραδέχθηκες ότι σου λείπουν τα φυτάκια σου  :) -ακούς εσύ βρε που παρασέρνεις τον κόσμο να στήνει λατομεία??
Δήμητρα το φόρουμ είναι πολύ φρέσκο, μέσα στο καλοκαίρι στήθηκε, όποτε ανεβείς πάντως θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος deminaki

• New member
  • *
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:19:52 μμ »
χαχαχαχαχαχα....... καλά έχω πεθάνει στα γέλια με τα νταμάρια και τα λατομεία !!!!!!!!!!!!!!!!

bokostas  έλα βρε όταν το είδε ο  QS-Plan  πως ήταν πριν το καμάρι μου μονο καλά λόγια είχε να πει .......μην τον αποπαίρνεις ......και μου τον θυμώσεις και με βλέπω πάλι για μεταμφιτεψεις στο μεγάλο ...... 

αλλα σαν το φυτεμένο δεν υπάρχει για αυτό και παραμένουν οι άλλες δυο μικρές μου ζουγκλες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχε  χάρη που εγώ κάνω την ντεκόρατρις όπως και το ντάντεμα και όλα τα σχετικά ........ για να κανω το χατιρι στον αντρα μου  ............

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:36:28 μμ »
μπρε κηπουροί... το ίδιο είναι να έχεις μια αρχοντικά σμιλεμένη πέτρα με το να έχεις ένα λεμονοκυπάρισσο στο ενυδρείο σου??? κάτι ξέραν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι που τα έργα τέχνης τους τα κάναν από πέτρες... τύφλα νά'χουν οι κήποι του αποκεφαλισμένου λουί και οι ξεκρέμαστοι κήποι της μπαμπυλώνας μπροστα στα λατομεία της Νάξου, της Πάρου και της Πεντέλης....
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:01:07 μμ »
Σειρά μου να γελάσουμε λίγο....

Όλα ξεκίνησαν κοντά στο 1970.... 4 χρονώνε-ετώνε παιδί να κάθομαι να χαζέύω ένα DIY 50ρι ενυδρείο σε ένα επίσης DIY έπιπλο από αλουμινιοκατασκευή και με κρυφό φωτισμό του πατέρα μου. Το όλο έπιπλο έμοιαζε σαν παλιο ραδιόφωνο..... Χάζευα με τις ώρες καμμια 20ριά πολύχρωμα γκαπάκια μα κολυμπάνε στο ενυδρείο... ο βυθός χοντρό λευκό-γκρί-μάυρο φυσικό χαλίκι, αρκετά πλαστικα (φυσικά πλαστικά) φυτάκια, 2-3 γλύφτες-σκατοφάγοι (μεγάλωναν πολύ πανάθεμα τους), μια αεραντλία-δύτης που προσπαθούσε να ανοίξει ένα σεντούκι και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Κάθε 10-15 μέρες, είχαμε ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.... την συντήρηση του ενυδρείου.... με ένα αλφαδολάστιχο να αδειάζει σε έναν κουβά το νερό και μετά απο κυνηγητό μέσα εκεί τα ψάρια...... άδειασμα όλο το νερό από το ενυδρείο......  και αναλάμβανε η μάνα...... πλύσιμο το χαλίκι έως ότου φύγει κάθε ίχνος βρώμας, τα τζάμια μόνο με αζαξ που δεν τα έκανε, άνοιγμα το φίλτρο και ξέπλυμμα κάτων από τρεχούμενο νερό.....

Κυριευμόμενοι από ένα αίσθημα υπερηφάνειας το οποίο ήταν τόσο έντονο όσο και πιο λαμπίκο ήταν το ενυδρείο, κάναμε την αντίστροφη διαδικασία, μέσα το φρεσκοπλυμμένο χαλίκι, φύτεμα τα πλαστικά φυτά (κάτι όμορφες καμπόμπες), αλλάζαμε θέση τον δύτη (μπας και ξεμουδιάσει ή μπας και μπορέσει να ανοίξει το σεντούκι), ρίχναμε και κάτι ζουμιά κάθε φορά και μετά τα ψάρια.. ελεύθερη κατάδυση....

Είχαμε και γέννες.... που χανόντουσαν τα μωρά.... μάλλον τα τρώγαν τα μεγάλα.... βάλαμε και γεννήστρα, σώσαμε μερικά..... και πάντα μερικές ταμπλέτες βδομάδος όταν φέυγαμε. για διακοπές.....

Όποτε γυρνούσαμε σπίτι, το πρώτο που κάναμε ήταν να εξερευνήσουμε τον χώρο γύρω και έξω από το ενυδρείο όπου 9 στις 10 φορές βρίσκαμε τον σκατοφάγο... ο οποίος και πάλι μπλουμ μέσα..... φυσικά, υπήρχαν στιγμές που δεν τον προλαβαίναμε και αποδημούσε.... οπότε είχαμε και τελετουργικό οριστικού αποχαιρετισμού στην λεκάνη..... με μπόλικο κλάμα.....

Ο μόνος κερδισμένος ήταν ο Αμαζόνιος..... καταθέσεις κάθε τρεις και λίγο.......

Στα 13-14 μου, το ενυδρείο παροπλίστηκε... αλλά το απωθημένο και οι αναμνήσεις έμειναν....

Έως πριν 3 χρόνια, ενυδρείο δεν είχα.... όχι πως δεν το ήθελα αλλά ήταν αδύνατον λόγω επαγγελματικών επιλογών μου να στήνω και να ξεστήνω... στο κάτω κάτω της γραφής τα ζωντανά τι θα χρωστούσαν.....

Επέστρεψα στην Ελλάδα και με τις πρώτες εγγραφές μου στο φατσοβιβλίο είχα καμμια 10ριά ενυδρεία στο αντίστοιχο παιχνίδι.... αλλά ενυδρείο με γυαλί και σιλικόνη (flesh & blood) όχι ακόμη....

Ώσπου μετά τον γάμο και αφού λέω μετακομισεις άλλες δεν έχει.... κτυπάω μια προσφορά από το carefour, το πρώτο μου 80ρι...στο οποίο μπήκε νερό σχεδόν ένα χρόνο μετά.... ΥΠΟΜΟΝΗ τεράστια...... η οποία με αντέμειψε με 4 ενυδρεία στο σύνολο....... μετά έμπλεξα με κάτι πολύ μα πάρα πολύ περίεργους φορουμίτες και πλέον ψάχνουμε εναγωνίως το 2μετρο ενυδρειάκι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:08:15 μμ από QS-Plan »

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:56:38 μμ »
Μετά απο υπόδειξη του Χρήστου, σας δίνω και το Link που έχω λιγο πιο αναλυτικά την ενυδρειακή διαδρομή μου μέχρι σήμερα, όπως την φωτογράφησα σε τυχαίες στιγμές με το κινητό μου...
http://aqua4fun.gr/index.php?topic=831.0;topicseen

Δυστυχως πριν 2 μηνες έχασα τον σκληρό μου δίσκο, μαζί με εκατοντάδες φωτογραφίες απο τα ενυδρεία μου. Οι μόνες πλέον που μου έχουν μείνει να μου θυμίζουντο παρελθόν ειναι αυτές απ το κινητό μου τηλέφωνο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:58:11 μμ από Drbig »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:54:50 μμ »
Ξεκινησα το 1995 απο οτι μπορω να θυμηθω με 2 χελωνακια απο τον Ιπποκαμπο , για οσους τον γνωριζουν.
Βλέπωντας το ενυδρειο του ξαδελφου μου ενα 40 λιτρο μου μπηκε το ζιζανιο του ενυδρειου.
Υστερα, το πρωτο ενυδρειο που ειχα, ηταν ενα 35 λιτρων το οποιο ειχα παραγγειλει και του εφτιαξα καπακι απο νοβοπαν και μια λαμπα. Εκει ειχε μπει το πρωτο ψαρακι ενας μονομαχος.
μετα αρχισε η τρελα. Ενα 60αρι αγοραστηκε, εφυγε αυτο ηρθε ενα 150αρι, μετα ενα 350αρι.Εφυγε εκεινο και ηρθε ενα 80αρι και ενα νεο 350αρι με αρκετες αλλαγες στο set up του καθε ενυδρειου, απο κιχλιδες σε φυτα και απο reef σε fish only και εχουμε μελλον ακομα :)

Απο τοτε με ενα κενο περιπου 8 μηνων ειχα παντα ενυδρεια.
Θα ετοιμασουμε ενα Ποτ πουρι με ρετρο φωτογραφιες απο το παρελθον ( ακους Μπο???? αντε κανε ενα τετοιο θεμα βρε..) για να δειτε τις ψαροσουπες του τοτε :) .

Εχω περασει απο ολα τα ειδη ψαριων γλυκου και θαλασσινου νερου, με απωλειες, με γεννες ( το αποκορυφωμα μου ηταν γεννα στο θαλασσινο ) . Αλλα οπως ολοι μας, οσο μεγαλωνουμε τοσο μαθαινουμε συνεχεια καινουργια πραγματα. :) .
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος lucy

• Member
  • *
  • Εμπειρία: από το 2007 "άνοιξαν" τα μάτια μου
  • Τα ενυδρεία μου: ενυδρείο φυτεμένο κοινωνικό 100 λίτρων, 2 νάνα φυτεμένα μια μικρή λίμνη-μπανιέρα 700 λίτρων και πολλές γλαστρολίμνες
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:28:40 μμ »
Βλέπω ότι όλοι ξεκινήσατε βλέποντας ψάρια σε ενυδρεία ή κάποιου ενυδρείο .... εγώ πάλι ξεκίνησα αλλιώς.

Από μικρή ο πατέρας μου με έπαιρνε μαζί του στο ποτάμι για ψάρεμα. Λίγο ο γόνος που ήταν στις όχθες με σχεδόν λιμνάζοντα νερά λίγο εκείνο το fontinalis antipyretica που τότε το έλεγα "τα φύκια του ποταμού" δεν ήθελα και πολύ ... πάντα σε κάποιο δοχείο είχα μια ποσότητα από το φοντινάλις και μερικά δύσμοιρα ψαράκια!

Αργότερα μια γούρνα φιλοξενούσε τα "μελλοθάνατα αλιεύματα" κι εγώ φανταζόμουν -και προσπαθούσα να το κάνω - να έχουν μέσα στο νερό πέτρες και ... "φύκια" για να νοιώθουν ότι είναι στο φυσικό τους περιβάλον. Έτσι χωρίς να δω ποτέ ενυδρείο και χωρίς να ξέρω τίποτα για λιμνούλες στον κήπο ... την έφαγα την φόλα!

Κάποια μέρα σε κάποιο ιατρείο είδα για πρώτη φορά ενυδρείο! Αυτό ήταν! Βέβαια απόκτησα ενυδρείο δεκαετίες μετά γιατί μέχρι τότε ήταν για μένα είδος για πλούσιους, κι εμείς πάντα φτωχομπινέδες ήμασταν όπως και τώρα!  ;D

....αυτά!  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:31:16 μμ από ayla »
Αν βρεθείτε στη Δράμα θα χαρώ να τα πούμε στο καφέ-Πένταθλο στη Νέα Αμισσό, είμαι εκεί καθημερινά από τις 10 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα.
Τι να κάνω; στα "γεράματα" έγινα και λοκαντιέρα  :)