ΑποστολέαςΘέμα: Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.  (Αναγνώστηκε 12827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

• Silver member
  • Εμπειρία: Νεος
  • Τα ενυδρεία μου: 15ltr Red Cherry Shrimps , 20ltr betta, 54ltr Cardinal Tetra,Red Cherry, 450ltr Κοινωνικο φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα - Καματερό
Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 28, 2016, 08:14:29 μμ »

ΥΓ.Χώρια που ειναι λίρα 100...
αγγλιας;  :P
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΟΤΕ.....
ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ.....

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 28, 2016, 08:17:31 μμ »
Παλαιάς κοπής λέμε... :P

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 28, 2016, 08:51:04 μμ »
ΧΑχα σωστά, 2 τύπους έφερνε ένα 100 και ένα 120 λίτρα ..  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 28, 2016, 08:54:30 μμ »
Αργότερα ειχε και 74 λίτρα αλλά τα best-sellers ηταν το 98λιτρο και το 120λιτρο...
ΥΓ,Με πιάνεις...λέμε... :-*

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 29, 2016, 05:39:58 μμ »
Πολύ ωραία τα έγραψες Μιχάλη greatup , ομοιοπαθής κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος georgegeorgiou82

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Athens
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 08:56:31 μμ »
Ρε παιδια ισως και να μην ειναι το σωστο θρεντ αλλα δε μπορω να μη θιξω ενα θεμα. Δεν εχω ενυδρειο, αλλα μαρεσει παρα πολυ. Συνεχεια σκεφτομαι να παρω απλα ψσχνω πως θα το χωρεσω μεσα στο μικρο μου σπιτι (και με 6μηνων μωρακι). Αλλα δε μπορω να παραβλεψω το γεγονος πως υπαρχουν απειρες αγγελιες με ενυδρεια μεταχειρισμενα. Και αναρωτιεμαι αντε στη χρυση ευκαιρια ή στο car που γινεται λαικο προσκοινημα με τις αγγελιες υπαρχει ενα τεραστιο ποσοστο που πηρε ενυδρειο και μετανιωσε και τωρα πουλαει. Αλλα βλεπω και εδω να γινεται πανικος. Συνεχεια πωλανε ενυδρεια. Και σε αλλα φορουμ με ψαρακια γενικοτερα.

Και ρωταω, ειναι τοσο μεγαλο το ποσοστο που τα παρατανε; Γιατι σκεφτομαι μην παρω και εγω σειρα και το επομενο μου ποστ ειναι η αγγελια του μελλοντικου  ενυδρειου μου...

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 09:23:25 μμ »
Γιώργο η κρίση είναι λογικό να πλήξει πρώτα τα μη απαραίτητα, όπως είναι τα χόμπυ.
Οι τόσες αγγελίες πώλησης είναι φαινόμενο των τελευταίων χρόνων που ο κόσμος
ζορίζεται και δεν έχει να κάνει με το ότι το βαριούνται αλλά με οικονομικούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:06:12 μμ »
Έτσι ακριβώς και μάλιστα κόβουμε πάντα από αυτά που μας ευχαριστούν και μας χαλαρώνουν. Οπότε και η ζωή μας γίνεται πιο δύσκολη αν κάπου δεν ξεχνιόμαστε.
Φίλε το να πουλήσεις ένα ενυδρείο δεν θα σε ξεχρεώσει ούτε θα σε ταισει... Απτην άλλη θα σου δώσει μια διέξοδο.
Αν αγοράσεις ένα, έστω μεταχειρισμενο θα δεις και θα κρίνεις από μόνος σου κατά πόσο αξίζει να μπει στην Ζωή σου.
Σκέψου επίσης ότι εδώ μέσα αλλά και σε άλλα φόρουμ γνωρίζεις κόσμο και αλλάζεις απόψεις, δηλαδή είναι ένα ζωντανό χόμπι!!!
Τώρα αν πάλι δεν τραβήξει και δεις ότι δεν είναι όπως το περίμενες, δεν θα έχεις ξοδέψει τόσα χρήματα ώστε να χτυπάς και το κεφάλι σου, αλλά σίγουρα αρκετό χρόνο.
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: under strosimation ... Super light reef 320 lt
  • Τόπος Διαμονής: A son Evosmon
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:09:44 μμ »
Πολλές αγγελίες μπαίνουν επίσης γιατί κάποιοι από εμάς, αλλάζουμε ή τροποποιουμε τα ενυδρεία μας, αλλά επειδή είπαμε οι καιροί είναι δύσκολοι, δεν κρατάμε στοκ εξοπλισμό που δεν τον χρειαζόμαστε και τον ανταλλασουμε...
Πάντως αν έχει τόσο μικρό μωρό και είναι το πρώτο σου σκέψου τον χρόνο κυρίως που θα έχεις στην διάθεση σου, γιατί στην αρχή θα θέλεις αρκετό ελεύθερο...
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:10:08 μμ »
Ρε παιδια ισως και να μην ειναι το σωστο θρεντ αλλα δε μπορω να μη θιξω ενα θεμα. Δεν εχω ενυδρειο, αλλα μαρεσει παρα πολυ. Συνεχεια σκεφτομαι να παρω απλα ψσχνω πως θα το χωρεσω μεσα στο μικρο μου σπιτι (και με 6μηνων μωρακι). Αλλα δε μπορω να παραβλεψω το γεγονος πως υπαρχουν απειρες αγγελιες με ενυδρεια μεταχειρισμενα. Και αναρωτιεμαι αντε στη χρυση ευκαιρια ή στο car που γινεται λαικο προσκοινημα με τις αγγελιες υπαρχει ενα τεραστιο ποσοστο που πηρε ενυδρειο και μετανιωσε και τωρα πουλαει. Αλλα βλεπω και εδω να γινεται πανικος. Συνεχεια πωλανε ενυδρεια. Και σε αλλα φορουμ με ψαρακια γενικοτερα.

Και ρωταω, ειναι τοσο μεγαλο το ποσοστο που τα παρατανε; Γιατι σκεφτομαι μην παρω και εγω σειρα και το επομενο μου ποστ ειναι η αγγελια του μελλοντικου  ενυδρειου μου...

Θα σου πω τη προσωπική μου εμπειρία, ορμώμενος από το γεγονός της γέννησης του παιδιού σου.
Να είναι γερό και να το χαίρεσαι!

Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με ενυδρεία.
Η ασταθής όμως καθημερινότητά μου, το απέτρεπε.
(Ρέμπελη ζωή, ταξιδάκια...)
Τα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπυ, διαπίστωσα ότι - ειδικά αν είσαι άπειρος -
αυτό που χρειάζεται στο χόμπυ είναι σταθερότητα.
(εβδομαδιαίες αλλαγές νερού κτλ)

Μόλις γεννήθηκε το πρώτο μου παιδί, άρχισα να μένω στο σπίτι.
Σπίτι δουλειά - δουλειά σπίτι.
 a012
Άρχισαν να χάνονται οι παρέες και φυσικά κόπηκαν - άλλαξαν για να ακριβολογήσω - τα γούστα.

Εφόσον είχα δουλειά, - ψυχολογικός παράγοντας - κατάλαβα ότι ήρθε η στιγμή να ασχοληθώ με το χόμπι.

Κάθισα και διάβασα, αργότερα γράφτηκα στο φόρουμ,
γνώρισα τα παιδιά από κοντά (Κυριακάτικος ψαροκαφές)
μίλησα μαζί τους, κατατοπίστηκα και μετά αγόρασα και έφτιαξα.

Αν όλα αυτά που αγόρασα εώς σήμερα άξιζαν (λέμε τώρα) 1000 ευρώ,
σε εμένα κόστισαν 350 (κάπου εκεί πρέπει να είναι η αναλογία).

Άρα ο παράγοντας "κρίση" μάλλον με ευνόησε παρά με πτόησε.

Κατά τη διάρκεια άσκησης του χόμπι γέμισα ώρες με πλήρη δημιουργικότητα.

Έμαθα πράγματα και γενικά διοχέτευσα χρόνο σε αυτό.

Μετά ήρθε και η μπέμπα.

Ήμουν ήδη μέσα στο χόμπι και οι ατελείωτες ώρες "εντός των τειχών"
ήξερα που θα διοχετευτούν.
Στο χόμπι (εκτός όλων των άλλων φυσικά).

Εν κατακλείδι, όντας "εσώκλειστος" εξ αιτίας των μωρών,
το χόμπι με βοήθησε να "δραπετεύω" ευχάριστα.

Όσο για το άγχος να μη βρεθώ και εγώ να πουλάω λόγω κρίσης, σκέφτομαι το εξής.

Έχω κερδίσει αρκετή πείρα, ώστε να μπορώ να κατευθύνω το χόμπι εντός
των οικονομικών μου ορίων.
Αν ζοριστώ, μπορώ να γυρίσω σε ψάρια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.
(Φωτισμό, θερμαντήρα κτλ.)

Αν πάλι αναγκαστώ στο μέλλον να τα πουλήσω όλα,
τι είχα και τι έχασα...

Κερδισμένος βγήκα.

Έτσι και αλλιώς, όταν μεγαλώσουν τα παιδιά, στόχος μου είναι να "ξανακοπροσκυλεύσω"
singings
άρα μπορεί να έρθει η στιγμή να αποχωρήσω από το χόμπι
λόγω "χαλαρού προγράμματος" και πάλι...

Αυτά όμως αργούν να έρθουν...

Ελπίζω να βοήθησα!

^-^

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 11:13:58 μμ »
Είναι και πολλοί που δίνουν το δεύτερο και τρίτο ενυδρείο λόγω κρίσης και κρατανε μόνο ένα. Δεν σημαίνει ότι πουλώντας κάποιο ενυδρείο αποχωρίζονται το χόμπι.

• New member
  • *
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 12:04:38 πμ »
Καταρχας χαιρομαι που ειδα πολλες απαντησεις. Οποτε σας ευχαριστω ολους που αφιερωσατε χρονο.

Οσον αφορα τον χρονο μου, μολις ξεκινησα και δευτερη δουλεια οποτε ο χρονος μου ειναι λιγοστος. Το καλο ειναι οτι τη δευτερη δουλεια την κανω σπιτι...οποτε ενα ενυδρειο θα ηταν μια ομορφη παρεα εν ωρα εργασιας.

Απλα ειμαι παντελως ασχετος. Καπου πηγα να διαβασω για τον καθαρισμο και οταν ειδα οτι πρεπει να κραταω νερο με αεραντλια σε ενα αλλο κουβα ειπα οτι αυτα δεν ειναι για μενα.

Φανταζομουν εβδομαδιαια αλλαγη του 30% κανα χημικο και τελος περα σπο το φαγητο.

Δε ξερω καν τι εξοδα εχει το μηνα. Δε ξερω καν αν κανει θορυβο ή αν μυριζει.

Βλεπω πολλα ενυδρεια απο αυτα που πουλανε καποιοι εδω και αξιζουν θεωρω οπτικα σε λιτρα τουλαχιστον απο αγορα ενος καινουργιου. Απλα το καινουργιο θα μου τα δωσει ολα πακετο. Στο μεταχειρισμενο πρεπει να ψαχτω και δε ξερω. Η ακομα και να το καθαρισω που παλι δε ξερω.

Οσον αφορα τα χομπι μιας και μπηκαμε στην κουβεντα δυστηχως και λεω δυστηχως γιατι εχω πολλα. Παρα πολλα. Και ηδη δεν προλαβαινω αυτα χαχαχα. Αλλα θελω να ομορφυνω πολυ το "μεσα"

Συνδεδεμένος steliosxls

• Gold member
  • Εμπειρία: Όλο και Καλύτερα !!!
  • Τα ενυδρεία μου: Under Construction !!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Κέντρο
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 12:10:25 πμ »
Η απώλεια εργασίας φθειρει ψυχολογικά, ιδιαίτερα όταν έχει σημαντική επίπτωση στην οικογένεια αφού πλέον δουλεύει μόνο ένα άτομο ή όπως συμβαίνει πλέον ΚΑΝΕΝΑ. Η αλήθεια είναι ότι στην καθημερινή βιοπάλη το τελευταίο που ενδιαφέρει είναι το ενυδρείο.  Η ψυχολογική πτώση είναι τόσο απότομη και τόσο απύθμενη που δεν υπάρχει διάθεση για τίποτα όμορφο... Δυστυχώς... Όποιος δεν το έχει νιώσει στο πετσί του δεν μπορεί να καταλάβει...

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

• New member
  • *
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 12:46:39 πμ »
Στελιο ισχυει αυτο που λες. Το εχω ζησει εν μερη σε αλλες φασεις τις ζωης μου. Οπου ειχα να θρεψω μονο τον εαυτο μου. Αλλα και μονο που το φανταζομαι μπορει να μην το καταλαβαινω ακριβως ή να το βιωνω οπως εννοεις, αλλα ειναι ψυχοφθορο ασχημο και εν μερη μας αλλαζει

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 12:54:42 πμ »
Τα λεφτά που θα έδινα σε ηρεμιστικά τα δίνω για τα προφίλτρα της Α/Ο μου... :D :-*

Άμα δούμε τι μας προσφέρει το ενυδρείο, το κόστος είναι πολύ μικρό. Ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη που υπάρχει και το σύστημα της ανταλλαγής. Μπορείς να έχεις ζωοτόκα με φυτά εύκολα. Κόστος μηδέν και συντήρηση χαμηλή.

Αρκετοί χομπίστες ενθουσιάζονται στην λαχτάρα τους να κάνουν κάθε φορά και κάτι καλύτερο, βάζουν όλο και περισσότερες ρουτίνες και εξοπλισμούς στο παιχνίδι. Νομίζω το σωστό είναι να δεις πρώτα πόσο καψούρης είναι με το χόμπι και μετά να ρυθμίσεις τα υπόλοιπα. Δοκιμάζεις διάφορες πλευρές του χόμπι και όταν κάτσει η μπίλια εμβαθύνεις.

Για όποιον είναι ψαροκαμένος οι δύσκολες συνθήκες (φόρτος εργασίας, ανεργία, υγεία) είναι απλά μία προσωρινή συνθήκη. Το σκουλήκι σε τρώει και ψάχνεις πάλι ευκαιρία να ξαναβραχείς. Ένα χόμπι-καταφύγιο το δικαιούμαστε όλοι.

Εγώ φέτος είδα αρκετά παιδιά που θέλησαν να ξαναμπούν μετά από καιρό στο χόμπι.

Για να μείνω και στο θέμα του τίτλου εγώ μπήκα στο χόμπι ως εξής. Δεκέμβριος 14. Καρφούρ Ευκαρπίας και περιμένω να ετοιμάσει το τσαγκάρικο κάποια κάτι παπούτσια για επιδιόρθωση. Περίμενα στην είσοδο και εκεί είχε στήσει μία μικρή βιτρίνα ένα ενυδρειομάγαζο. Χωρίς να το καταλάβω χάθηκα απλά κοιτώντας ένα κοπαδάκι ζεβράκια. Η απόλυτη εσωτερική ηρεμία. Εκεί κατάλαβα ότι βρήκα το χόμπι που είχα ανάγκη.  :-* :-* :-*

Η επιτυχία στο χόμπι κρίνεται και από τον δάσκαλο που θα έχεις (εμπειρότερο φίλο/ενυδρειομάγαζο). Μόνος είναι δύσκολα. Εγώ είχα το A4F!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 01:46:27 πμ »
Εγω πάντως αν στα 2 χρόνια σχεδόν που ημουν ανεργος...δεν ειχα γνωρίσει το παρεάκι αυτό να μου δώσει κουράγιο να συνεχίσω...να γράφω στο φόρουμ...να ασχολούμαι τελος πάντων...σίγουρα θα εκανα παρέα με τον Αρη και τα χαπάκια του σε κανα ψυχίατρο ;D...στην πιο αισιόδοξη περίπτωση...και θα πω μονο ΟΤΙ ειναι σημαντικό να εχεις κάτι ...ενα... χόμπι βρε αδερφέ εστω να σε αποσπάει την σκέψη απο τα προβλήματα και το άγχος ακομη και για 20-30 λεπτά την μέρα...αλλιώς ειμαστε για φούντο...

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • πλουσιος ειναι αυτος που εχει τον θεο μαζι του
  • Εμπειρία: εσεις με βοηθατε να μαθω . Πανω σε εσας βασιζομαι και τον εαυτο μου
  • Τα ενυδρεία μου: 1 60λιτρο με μικρα ψαρακια ΑΚΟΜΑ
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα και νικησιανη κεντρο
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 14, 2017, 03:36:04 μμ »
Σίγουρα όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το μαγικό χόμπι του ενυδρείου...από κάπου ξεκινήσαμε.
Θα ήθελα να γράψουμε στο post αυτό πώς μπήκαμε στον υπέροχο κόσμο του ενυδρείου....τι μας ''τράβηξε'' στην ομορφιά του βυθού...και είμαστε τώρα εδώ.

Εγώ προσωπικά μπήκα κατευθείαν στα βαθιά.....
....και ο φταίχτης....ο μάγκας της φώτο....

...aculeatus  ή  trigger fish picasso  ή  huma huma nuka nuka apua για τους ιθαγενείς που τον ''ψαρεύουν''....

και η ιστορία έχει ώς εξής...

Το είδα στη Γερμανία σε 25 cm πριν 19 χρόνια και ζαλίστηκα.Ενα μήνα μετά είχα ένα 80lit ενυδρείο με ενα μικρό 8cm.Tο κράτησα 6,5 χρόνια και το άλλαξα 3 ενυδρεία.Εγινε 20cm και μια μέρα το κέλυφος μιας γαρίδας του έσκισε το στομάχι.Μια μηχανή τροφής που πέθανε απ'τη λαιμαργία  του.Σίγουρα θα το θυμάμαι για πολύ καιρό.
[/color]

:) ;) :D.                                                                                                                                                                                                                                            εγω ξεκινησα με 3 χρυσόψαρα σε μια μικρη γυαλα και ξερετε τι απεγιναν ;D ;D :D :D :D
ΠΑΣΧΑΛΗΣ Κ.
 [  12  ]
μπορει να είμαι 12 χρωνων .... αλλα τα ενυδρεια δεν τα αφηνω από το χομπι μου
ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ .......ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΟΣ ;;;;

.............
ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ....
μου αρεσει
γιατι από τα λαθη μαθενεις πιο είναι το σωστο
ναι                / you only live once /

το ενυδρειακι μου

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,21454.0/topicseen.html

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • πλουσιος ειναι αυτος που εχει τον θεο μαζι του
  • Εμπειρία: εσεις με βοηθατε να μαθω . Πανω σε εσας βασιζομαι και τον εαυτο μου
  • Τα ενυδρεία μου: 1 60λιτρο με μικρα ψαρακια ΑΚΟΜΑ
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα και νικησιανη κεντρο
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 14, 2017, 03:38:01 μμ »
φαινετε; :(
ΠΑΣΧΑΛΗΣ Κ.
 [  12  ]
μπορει να είμαι 12 χρωνων .... αλλα τα ενυδρεια δεν τα αφηνω από το χομπι μου
ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ .......ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΟΣ ;;;;

.............
ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ....
μου αρεσει
γιατι από τα λαθη μαθενεις πιο είναι το σωστο
ναι                / you only live once /

το ενυδρειακι μου

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,21454.0/topicseen.html

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 14, 2017, 07:23:52 μμ »
Την πρώτη φορά που είχα δει ενυδρείο ήμουν κάπου 3-4 χρονών, στο σπίτι ενός φίλου μου στο χωριό. Θαλασσινό ήταν και αρκετά μεγάλο(φαντάζομαι 400-500 λίτρα αλλά μπορεί να πέφτω και έξω γιατί ήμουν μικρός). Είπα: μια μέρα θέλω κι εγώ να έχω ένα ενυδρείο. Αργότερα κάπου τρίτη δημοτικού μου παίρνει μια θεία μου μια γυάλα με χρυσόψαρο που ομολογώ δεν μου πολυάρεσε (common ήταν). Το κρατήσαμε περίπου ένα χρόνο, το καλοκαίρι φύγαμε διακοπές 10-15 μέρες με τη μάνα μου και έμεινε ο πατέρας μου γιατί είχε δουλειά στη Βέροια για να το "αναλάβει". Το ψάρι πέθανε από πείνα  :(. Επειδή στεναχωρέθηκα με πάει η μάνα μου σε pet shop για να πάρω άλλο, εκεί βλέπω τους μονομάχους και λέω: εγώ τέτοιο χρυσόψαρο θέλω. Η μάνα μου μου παίρνει τον μονομάχο μπλε veiltail και μου παίρνει και ένα χρυσόψαρο που δεν το ήθελα για να κάνει παρέα στον μονομάχο. Ίδια ιστορία αλλά το επόμενο καλοκαίρι όταν γυρίσαμε βρήκαμε το χρυσόψαρο με φαγωμένα λέπια και ψόφησε λίγο αργότερα ενώ ο μονομάχος ήταν μια χαρά. Αυτός ψόφησε μετά 1-2 χρόνια ακόμα(σε γυάλα). Κάπου στα 14 αρχίζω να ζητάω τους δικούς μου να με αφήσουν να αγοράσω και να στήσω ένα ενυδρείο αλλά λαμβάνω αρνητική απάντηση γιατί: Θα το βαρεθείς και μετά θα πρέπει εμείς να το φροντίζουμε. Ε στα 30 που παντρεύτηκα και μετακόμισα σε δικό μου σπίτι, είπα να πάρω ένα ενυδρείο "μεγάλο" 60 λίτρα όμως κατέληξα με ένα μεταχειρισμένο Rio 125 που και πάλι πολύ μικρό μου φαίνεται, στο οποίο έβαλα guppy. Όλα πήγαιναν πολύ καλά μέχρι που αποφάσισα να προσθέσω 2 ancistrus, τα οποία δεν πέρασα από καραντίνα και μάλλον από αυτά αρρώστησαν τα guppy τώρα και προσπαθώ να τα σώσω.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος Andreasomageiras

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 16, 2017, 08:20:22 μμ »
Πριν από δύο χρόνια (17/3) στα γενέθλια της κόρης μου έφερε η κουνιάδα μου σε ένα διάφανο ταπερ  με καπάκι ένα κακόμοιρο κομον χρυσόψαρο,
Δεν χρειάστηκε να ρωτήσω ή κοινή λογική μου έλεγε ότι δεν μπορεί να ζήσει εκεί μέσα, μετακίνησε σε ένα ενυδρείο 60 λίτρα,  μικρό αλλά καλύτερο από πριν.
Το καλοκαίρι διαμορφωσα ένα παρτέρι σε λιμνούλα δεν θυμάμαι λίτρα 300-500 περίπου, μέχρι που ράντισε ο θείος τής ντομάτες του και αντίο...
Μετά βάζοντας τα μεγάλα μέσα,  η κόρη μου ήθελε ψαράκια, έφτασα να 1000 και μετά μικρινά λίγο στα 811 καθαρά λίτρα και 4 χρυσόψαρα 2 κομετ πορτοκαλί και2 κομον το 1 άσπρο με πορτοκάλι μπαλοματα και 1 που είχε χρώμα σαρασά κατέληξε εδώ και λίγες μέρες κατάλευκο.
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2017, 08:23:46 μμ από Andreasomageiras »