ΑποστολέαςΘέμα: Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.  (Αναγνώστηκε 12835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
Πως μπήκαμε στο μαγικό χόμπι.
« στις: Αύγουστος 18, 2011, 09:19:24 μμ »
Σίγουρα όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το μαγικό χόμπι του ενυδρείου...από κάπου ξεκινήσαμε.
Θα ήθελα να γράψουμε στο post αυτό πώς μπήκαμε στον υπέροχο κόσμο του ενυδρείου....τι μας ''τράβηξε'' στην ομορφιά του βυθού...και είμαστε τώρα εδώ.

Εγώ προσωπικά μπήκα κατευθείαν στα βαθιά.....
....και ο φταίχτης....ο μάγκας της φώτο....

...aculeatus  ή  trigger fish picasso  ή  huma huma nuka nuka apua για τους ιθαγενείς που τον ''ψαρεύουν''....

και η ιστορία έχει ώς εξής...

Το είδα στη Γερμανία σε 25 cm πριν 19 χρόνια και ζαλίστηκα.Ενα μήνα μετά είχα ένα 80lit ενυδρείο με ενα μικρό 8cm.Tο κράτησα 6,5 χρόνια και το άλλαξα 3 ενυδρεία.Εγινε 20cm και μια μέρα το κέλυφος μιας γαρίδας του έσκισε το στομάχι.Μια μηχανή τροφής που πέθανε απ'τη λαιμαργία  του.Σίγουρα θα το θυμάμαι για πολύ καιρό.
[/color]

:) ;) :D.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 09:29:38 πμ από glazar »

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:31:25 μμ »
εγώ πάλι.... δεν είχα φταίχτη..... εμένα με κατέστρεψε αυτή...

Πέρα από την πλάκα... κόλλησα το μικρόβιο από τον πατέρα μου....
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2011, 01:46:28 πμ »
Εγώ ξεκίνησα μικρός από ένα χρυσόψαρο σε γυάλα που μου το έκανε δώρο η μάνα μου.  :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2011, 02:51:56 πμ »
Eγώ είδα ψαράκια στην βιτρίνα ενός πετσόπ της πλατείας Ναυαρίνου ("Ιππόκαμπος" για τους πολύυυυ παλιούς), μάζεψα λεφτά από τα κάλαντα,
πήγα σ' έναν τζαμά και του ζήτησα να μου κόψει 5 τζάμια, τα οποία κόλλησα 3 φορές μέχρι να σταματήσει να στάζει το ρημάδι. Φίλτρο εσωτερικό
διάφανο, με αερόπετρα και λίγο υαλοβάμβακα, πορτατίφ για φως και μπλουμ οι πρώτοι ξιφοφόροι. Μετά έπεσε το Ρούπελ κι ακολούθησε η κατοχή. ;D

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2011, 10:46:24 πμ »
εμεις λογω του Σεργιου, τον ειχα πριξει τον Αντωνη εδω και 10 χρονια να παρουμε αλλα αυτος τιποτα.Το χειμωνα πηγαμε στην παιδιατρο μας η οποια ειχε ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα.ο μικρος εκανε μια χαρα που δεν λεγετε,την επομενη εβδομαδα χωρις να μας πει τιποτα ,εφερε ο Αντωνης ενα ενυδρειο 120 λιτρων,κοντα στο βασιλκο ποτιστικε και η γλαστρα. Για κανα μηνα δεν το ανοιξαμε το κουτι γιατι ο αντωνης διαβαζοντας στο φορουμ ζηλεψε και ηθελε να παρουμε ενα 400 λιτρων. Αντρες τι να πεις.  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος mac32

• Member
  • *
    • Sisyfos Net
  • Τόπος Διαμονής: Salonica - Evosmos
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2011, 11:02:31 μμ »
Η γυναίκα μου εδώ και χρόνια ήθελε ένα ενυδρείο. Δεν ξέρω πως και γιατί της είχε κολλήσει κάτι τέτοιο. Αυτό που έλεγε όμως πάντα είναι η "ηρεμία". Εγώ ήμουν λίγο αντίθετος γιατί ήξερα ότι ο κλήρος πέφτει στον γενναίο... και έλεγα ότι αν είναι να πάρουμε θα το φροντίζει η ίδια. Ευτυχώς για μένα στο παλιό το σπίτι δεν χωρούσαμε ούτε εμείς. Το 2011 έγινε η αλλαγή σπιτιού το οποίο είχε και έναν μεγάλο τοίχο ο οποίος έπρεπε να γεμίσει. Με γκεμπελικές μεθόδους (πες πες κάτι θα γίνει) και αρκετή κρεββατομουρμούρα ήρθε το ενυδρείο. Βέβαια φτάσαμε στο αντίθετο σημείο να ασχολούμε εγώ με τις ώρες και αυτή απλά να με βλέπει να τρελαίνομαι. Περαστικά μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Red Discus

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2011, 11:12:25 μμ »
Μια απο τα ιδια με τον Γιαννη. Οι γονεις μου επαιρναν συνεχως γυαλες με κογκολεζους για να χαιρομαι. Εγω οταν γυρνουσα απο την παιδικη χαρα επλενα τα χερια μου μεσα στην γυαλα και τα ψαρια σε 5 λεπτα ''πετουσαν''. Μετα περναμε ψαρια απο τις ανθοεκθεσεις αλλα κι` αυτα για καποιο λογο τα εβαζα στην καταψυξη για να πεσει η θερμοκρασια και τα ξεχνουσα.
Οταν μεγαλωσα πηρα το πρωτο ενυδρειο, 5 λιτρων και εβαλα κοι,μολυ,πλατυ,ξιφοφορους και 1 χρυσοψαρο. Ολα αυτα μαζι.
Μετα ασχοληθηκα πιο σοβαρα το 1996 και πηρα 60λιτρο με κιχλιδες.
Αυτα....τα υπολοιπα ειναι γνωστα οταν εγινα ο Ultimate Discus Keeper!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Giannis_4

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Να χαμε να λεγαμε
  • Τα ενυδρεία μου: 520λ ,60λ red cherry
  • Τόπος Διαμονής: Salonica
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2011, 01:00:01 πμ »
Μικρος οταν ειμουν ειχαμε μια γυαλα και που και που την γεμιζαμε με κανενα χρυσοψαρο απο το ανθοπωλειο της γειτονιας.
Το 2000 μου πηραν δωρο μια γυαλα με εναν μοναμαχο και εγω στο καπακι πηρα εναν 60αρι για να βαλω κι αλλα ψαρακια αλλα ηταν τρυπιος κουμπαρας,ενα εβαζα 3 πεθαιναν οσπου τα παρατησα.
Στις αρχες του 2010 που μπηκα στο σπιτι μου ασχοληθηκα ποιο σοβαρα με το θεμα και απο εκει και περα εχω πεσει με τα μουτρα!!!
Γιατι να θεωρούνται βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι οι όχθες που τα περιορίζουν?

Αποσυνδεδεμένος kotsokk

• Silver member
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:59:12 πμ »
Οταν μεγαλωσα πηρα το πρωτο ενυδρειο, 5 λιτρων και εβαλα κοι,μολυ,πλατυ,ξιφοφορους και 1 χρυσοψαρο. Ολα αυτα μαζι. ;D ;D ;D.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 12:46:44 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος markos145

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 550l Discus,225l Malawi,,70l guppy,54l Malawi baby
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 20, 2011, 12:17:31 μμ »
Η μανα μου ειχε παρει μια γιαλα με ενα χρυσοψαρο και την ειχε στο σαλονι χωρις καθολου γνωσεις και τροπο συντηρησεις αλλα και και με καλο ΄'σαπουνισμα΄' της γιαλας οταν βρωμηζε παραδοξος το χρυσοψαρο εζησε πανω απο 5χρονια!Μετα αποφασησα να φτιαξω εγω ενα ενυδριο 60λ σε μια γωνια του δωματιου μου για να μην ειναι αδεια.Το τι ψαρι περασε απο εκεινο το ενυδριο οι περισοτεροι καταλαβαινουν!Δεν μπορουσα να χονεψω την αποτυχια και αρχησα να ψαχνομαι βρηκα καποια site που με βοηθεισαν να καταλαβω πολλα πραματα.Μετα επεσε το ματι μου στις αφρηκανικες κιχλιδες αυτη ηταν και η αφορμη να παω σε κατι μεγαλυτερο και απο τοτε μετραω 6 ενυδρια εν ενεργεια!!!

Αποσυνδεδεμένος Belafode

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Κιλκίς
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 20, 2011, 05:06:10 μμ »
Για πολλά χρόνια ήθελα ένα ενυδρείο... Μια μέρα περπατούσα στον δρόμο και ενώ δεν ήμουν πολύ καλά μπήκα σε ένα pet shop και για να αισθανθώ καλύτερα αγόρασα ένα ενυδρείο... Φυσικά δεν γνώριζα τίποτα για αυτό και ευτυχώς έπεσα πάνω σας και άρχισα το διάβασμα... Αν δεν ήσασταν εσείς το ενυδρείο θα ήταν με πολύχρωμο χαλίκι πλαστικά φυτά και ίσως και κανένα ναυάγιο... 
Δεν φτάνει μόνο να ξέρουμε τι κάνουμε αλλά και γιατί
το κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος Franx

• Silver member
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:32:03 μμ »
Από μικρός πάντα μου άρεσαν τα ενυδρεία αλλά δυστυχώς ποτε δεν ειχα την τύχη και τα χρήματα να έχω ένα ... Πάντα οι γονείς μου με περιόριζαν σε μια γυάλα με ένα δυο χρυσόψαρα ώσπου πέρσι των Οκτώβριο άρχισα να διαβάζω τα Φορουμ και έτσι τα Χριστούγεννα όλο μου το δώρο από την δουλειά έγινε "ενυδρείο"  :P
Πολύ γρήγορα όμως τα λίτρα μου φαίνονταν λίγα και έτσι λίγο αργότερα και ολο το δώρο Πάσχα έγινε και αυτο ενυδρείο...  ::) :P
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:33:41 μμ »
Από μικρός πάντα μου άρεσαν τα ενυδρεία αλλά δυστυχώς ποτε δεν ειχα την τύχη και τα χρήματα να έχω ένα ... Πάντα οι γονείς μου με περιόριζαν σε μια γυάλα με ένα δυο χρυσόψαρα ώσπου πέρσι των Οκτώβριο άρχισα να διαβάζω τα Φορουμ και έτσι τα Χριστούγεννα όλο μου το δώρο από την δουλειά έγινε "ενυδρείο"  :P
Πολύ γρήγορα όμως τα λίτρα μου φαίνονταν λίγα και έτσι λίγο αργότερα και ολο το δώρο Πάσχα έγινε και αυτο ενυδρείο...  ::) :P

Όλα τα δώρα οφηγούν σε ενυδρεία..... Να υποθέσω πως την Λίστα Γάμου σου θα την κάνεις σε κανένα ενυδρειακό μαγαζί???
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:49:40 μμ »
Εγω οταν γυρνουσα απο την παιδικη χαρα επλενα τα χερια μου μεσα στην γυαλα και τα ψαρια σε 5 λεπτα ''πετουσαν''. :o :o :o ... >:( >:( >:(
 Μετα περναμε ψαρια απο τις ανθοεκθεσεις αλλα κι` αυτα για καποιο λογο τα εβαζα στην καταψυξη για να πεσει η θερμοκρασια και τα ξεχνουσα. :'( :'( :'( ... >:( >:( >:(
Οταν μεγαλωσα πηρα το πρωτο ενυδρειο, 5 λιτρων και εβαλα κοι,μολυ,πλατυ,ξιφοφορους και 1 χρυσοψαρο. Ολα αυτα μαζι.... ::) ??? ::)
Μετα ασχοληθηκα πιο σοβαρα[/b] το 1996 και πηρα 60λιτρο με κιχλιδες.... :-\ :-\ :-\
Αυτα....τα υπολοιπα ειναι γνωστα οταν εγινα ο Ultimate Discus Keeper!!! ..... :( :( :( ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΙΝΕΣ ...o Ultimate Fish Killer .... H ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕΣ ...ΗΣΟΥΝ ΠΑΝΤΑ...

ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ...που είναι η Greenpeace....πιάστε τοοοοοον...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 12:47:02 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος snakepanos

• Gold member
  • Εμπειρία: ????????????????
  • Τα ενυδρεία μου: ?????????????????,,
  • Τόπος Διαμονής: ??????????????????
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2011, 08:23:16 μμ »
Eγω παλι ειδα το ενυδρειο ενως φιλου  απο την δουλεια και ειχε μεσα γκαμπι και ροδοστομα και τρελαθηκα ,
την αλλη μερα παρειγκηλα τζαμια και φτιαξαμε με τον φιλο το πρωτο 60 λιτρο ,αυτο εγινε το 1993 απο τοτε εχω ενυδρεια,
Τοτε μαλιστα θυμαμε εδωσα 10000 δραχμες σε ενα παιδι που εμενε φλωρινα και μου εφερε απο τα σκοπια 60 ψαρια διαφορα,και μου εκανε εντυπωση το ποσο φτηνα ηταν 90 δραχμες το γκαμπι και εδω ειχε τοτε 600 δραχμες.

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:04:32 πμ »
Μετα απο επισκεψη μου στο ενυδρείο της Κρήτης πήρα την απόφαση.. και την μετάνοιωσα μεχρι τώρα 100,000 φορές.  ;D ;D ;D
60 λιτρο (το έχω ακομη με red cherry) που φιλοξένησε απο γκάπι μεχρι παγκάσιους (κλασσικά)

Αποσυνδεδεμένος stav

• Silver member
  • Εμπειρία: ΛΙΓΗ
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λιτρα με endlers και ramshorns snails.
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 12:13:28 μμ »
Εγώ ξεκίνησα μικρός από ένα χρυσόψαρο σε γυάλα που μου το έκανε δώρο η μάνα μου.  :)

Ακριβως το ιδιο.Πριν απο πολλααααα χρονια.
Σταυρος

Αποσυνδεδεμένος ipertatos

• Silver member
  • Εμπειρία: ε καλά τώρα...
  • Τα ενυδρεία μου: 80L συννεφάκια και γαρίδες
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:41:44 πμ »
Μας πήγαιναν οι γονείς μας κάθε Κυριακή σχεδόν στα "Δελφίνια" στη Γλυφάδα όσο ήμασταν μικρά εγώ κι η αδερφή μου. Όταν ερχόταν η παραγγελία εγώ έτρωγα το γλυκό μου γρήγορα γρήγορα και μέχρι να πιούνε οι άλλοι τον καφέ εγώ την έβγαζα κολλημένο στο τζάμι του ενυδρείου τους!! Κολλημένοπς όμως!!! Oscar πρέπει να είχαν τότε, τώρα που... μεγάλωσα ντρέπομαι να πάω στην καφετέρια να δω πάλι!! Κάποια στιγμή έφερε η μάνα μου από τη λαϊκή μια γυάλα με ένα χρυσόψαρο κι έπαθα την πλάκα μου! Δεν έζησε φυσικά πάνω από μια βδομάδα... Όταν άρχισα να έχω χαρτζιλίκι πήρα μια πλαστική τετράγωνη γυάλα με ένα oranda κι ένα red cup (αν τα λέω σωστά) τα οποία πιο μετά μεταφέρθηκαν σε ένα ενυδρειάκι 10 λίτρων. Εννοείται ότι τότε (λύκειο πήγαινα) δεν ήξερα τι παίζει με αμμωνίες βακτήρια κτλ... Πήρα κι έναν μονομάχο πιο μετά! Όταν όλα πέθαναν η μάνα μου απαγόρευσε να ασχοληθώ κι άλλο, αφού όπου και να πηγαίναμε κουβαλούσα και το ενυδρείο!!
Πριν κανα δυο χρόνια περίπου λοιπόν πήρα ένα μονομάχο δώρο στο έτερον ήμισυ τον οποίο τελικά κατέληξα να κρατήσω στο δικό μου σπίτι σε ένα 45λιτρο ενυδρείο και κάπως έτσι ξαναξεκίνησα, πολύ πιο σωστά αυτή τη φορά!!
Πόσο μ' αγαπώ κανείς δεν ξέρει!
ο ναύτης της διπλανής σας πόρτας...

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 12:14:49 μμ »
Εγώ όταν ήμουν 8-9 είχα ένα 250λιτρο περίπου που το έκαναν δώρο στους δικούς μου με χρυσόψαρα.Πέθαναν όλα σιγά-σιγά και μάλλον μου έμεινε τραύμα.Στα 15 περίπου έκανα ένα δικό μου νομίζοντας ότι το κάνω σωστά λόγω πετσοπάδων που πουλούσαν φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες.Ξαναπέθαναν όλα σιγά-σιγά και έφτασα πριν 2 χρόνια να ξυπνήσω ένα πρωί και να πω ότι για δώρο γενεθλίων θα πάρω ενυδρείο.

Κι έτσι άρχισε ο καβγάς...

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 30λιτ, 50λιτ, 60λιτ
  • Τόπος Διαμονής: Αννόβερο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 02:02:58 πμ »
Λοιπόν.... έρχεται μακαρόνι.... Πιάστε κανένα παγωτάκι να τρώτε....

2α Γυμνασίου, 2000-2001 ένας συμμαθητής μου και φίλος ξεκινά να ασχολείται με ενυδρειακά μιας και έχει κοντά του ένα πολύ φιλότιμο ενυδρειά.. Προσοχή όχι πετσοπα... Είχε κατάστημα μόνο με ενυδρεία κοντα στη πλατεία Λασάνη της Κοζάνης... Εεε.. δεν άργησε και πολύ να γίνει το κακό... Εμείς στην οικογλενεια παραδοσιακά είχαμε ένα χρυσόψαρο σε διάφορες γυάλες από τότε που πήγαινα δημοτικό, 1994 και μετά, και κατα παράδοξο τρόπο είχαμε μόλις 4 χρυσόψαρα μέσα σε αυτά τα 7 χρόνια, δηλαδή δε μας ψοφούσαν συχνά..

Μάλιστα δε τα δύο πρώτα που είχαν ψοφήσει, τα είχαμε θάψει μαζί με τον πατέρα μου σε ένα χωράφι λίγο έξω από την Κοζάνη... Στο δεύτερο είχα φτιάξει και σταυρό για τοι μνήμα με δυο καλαμάκια και ένα λαστιχάκι...

Το τελευταίο χρυσόψαρο μάλιστα ζούσα στην πισίνα της Μπάρμπυ που δεν έπαιζε πια η αδερφή μου μιας και είχε μεγαλώσει και αν θυμάμαι καλά το μεγεθός της παίζει να ζούσε σε καμιά 20 λίτρα (άρχοντας για τα δεδομένα και την αμάθεια της εποχής) με μπόλικο εμβαδόν για να βολτάρει αλλά μόλις 15 πόντους ύψος. Ααα και με τα πόδια του Κεν μέσα στη πισίνα...

Λοιπόν το 2001 μου δίνει αυτό το παιδί ένα πλαστικό ενυδρείο (10 λίτρα ήταν δεν ήταν) και ένα λευκό μικρό μόλυ να τα έχω μαζί με μια αεραντλία....

Ζησαν μαζί για 2 εβδομάδες, ώσπου μια μέρα βρήκα πρίν πάω στο σχολείο το χρυσόψαρο μέσα στη μολυβοθήκη και το ξαναέβαλα στο ενυδρείο... όταν γύρισα το χρυσόψαρο ζούσε (και τελικά έφαγε πολλά ψωμιά ακόμα) ενώ το μόλυ τα κακάρωσε μέχρι το βράδυ. Θα ομολογήσω ότι λυπήθηκα και στεναχωρήθηκα βαθύτατα για αυτόν το χαμό μιας και θεώρησα τον ευατό μου απόλυτο υπεύθυνο....

Πέρασαν λοιπόν λίγες μέρες και αγού έδωσα το χρυσόψαρο στο φίλο μου, πήρα ένα μεταχειρισμένο γυάλινο ενυδρειάκι των 15 λίτρων μαζί με δυο ζεβράκια...

Το ένα πείραζε το άλλο και κάμια στιγμή το μικρο πήδηξε και ψόφησε..

Αφού έδωσα το άλλο στο γνωστό φίλο έκανα νέο ξεκινημα με ενυδρείο κοντά στα 20 -25 λίτρα που μου είχε δώσει το παιδί, με φίλτρο επιτέλους, έστω και μικρό ένα της Αquel, με αεραντλία, χαλικάκι, πλαστικά φυτά (Τα προηγούμενα ήταν σκέτες γυάλες.... χωρίς κανένα ίχνος διακόσμισης μέσα..)

έβαλα αν θυμάμαι καλά 2 γκάπυ, 2 νέον έναν πλεκόστομο και ακόμα κάτι... (βλέπεις και ο ενυδρειάς, άλλος από αυτόν που αναφέρθηκε ήταν λίγο .... )

δε θυμάμαι από εδώ και στο εξής την τύχη αυτών των ψαριών, απλά θυμάμα κάποια περιστατικά και ψάρια που πέρασαν από εκεί...

Λόγου χάρη , δυο φορές έβαλα από ένα ζωντανο φυτό, δε θυμάμαι τι μπορεί να ήταν, ότι είχα δυο φορές γέννες, μια από γκάπυ και μια από μόλυ. Την δεύτερη φορά ειδικά είχα καταφέρει να κρατήσω 5 μικρά για 1 μηνα σε μια μικρή γυάλα...

Ακόμα ότι πέρασα μια φορά ικ.

Από το ενυδρείο πέρασαν σιλβερ σαρκ, ξιφοφόρος, πλάτυ, 2-3 είδη από γατοψαρο ειδή, μια φορά είχα και ένα που έμοιαζε με γουλιανό σε μινιατούρα.. δολάριο, αγγελόψαρα, και εγώ δε ξέρω τι άλλο... α ναι και 3 ''πρικια'' από τη λίμνη του πολυφύτου που είχα ψαρέψει αλλά δεν....

ώσπου το καλοκάιρι της 3 γυμνασίου προς λύκειο αποφασίζουμε να κάνουμε δικό μας ενυδρείο σε τζαμά μεγαλύτερο που θα πήγαινε σαλόνι..

Δυστυχώς όμως μπήκε χέρι από τη μαμά και το ενυδρείο ήταν καμία 55 λίτρα μόνο. Αλλά φτιάξαμε από ελαφρόπετρα σκαλιστό απιστευτο σκηνικό για πλάτη με κρυψώνες κλπ, οπότε μιλάμε για 40 καθαρά λίτρα.

Πάλι φίλτρα θερμοστάτες πλαστικός διάκοσμος φυτών (ευτυχώς ποτέ δεν έπεσα στην παγίδα του κιτς...)

και ψάρια από Θεσσαλονίκη από πετ σοπ στη Β. Όλγας. 4 Γκουράμι, ένα Blue, 1 kiss, 1 κίτρινο k 1 lalia...

Και σε αυτό το ενυδρέιο πέρασαν διάφορα. Από παγκάσιους, που μου το φόρτωσε ένας άλλος φίλος, γατόψαρα, κούλι, ένα λαμπέο που ήταν και το αγαπημένο μου μαζί με ένα κλόουν μποτία...

μέχρι και ένα ζευγάρι από κιχλίδες convict που μου της έδωσε ένας θείος μου νταμαράς από θεσσαλονίκη... Τότε ζίπο κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις κιχλίδα από ενυδρέιο.. Τις αντάλλαξα όμως με τον κλόουν..

Και κατά 2 λυκείου πανελλήνιες και έτσι το ενυδρείο έφυγε συστημένο χωριό στον ξάδερφό μου.... Φθινόπωρο 2003

Και έμεινε εκεί μέχρι τον Σεπτεμβριο του 2009...

ώσπου παίζοντας στο φατσοβιβλίο ένα παιχνίδι με ενυδρεία ξαναέγινε το κακό...

Επιστροφή του ενυδρείου σε εμένα και και και με ζωντανούς τους κλόουν και ένα πλεκόστομο που είχε φτάσει τους 20 πόντους με το συμπάθειο...

Αλλά σε άσχημη κατάσταση.. οπότε θέλοντας να κάνω κάτι από την αρχή δίνω τα ψάρια στον Αμαζόνιο Αγγελάκη Πετάω το ενυδρέιο στην ανακύκλωση γυαλιού...λίγους μήνες αργότερα έχοντας συνειδητοποιήσει τι είχα πράξει έκλεγα με μαύρο δάκρυ...

Νέα αρχή με 45άρι από Αquael και μονομάχος κίτρινος (θυμάσαι Κώστα  ;)  συν 4 γατόψαρα... Εκείνη τη μέρα γνώρισα τον ΓιάννηςΑεκ στον Αμάζόνιο...) Θυμάσαι γιάννη?? Που είχα στην σακούλα ένα γατόψαρο που δεν καλοκολύμπαγε και μου είχε πει να πω στο Μάκη να μου το άλλάξει???

Ε μετά ήρθε ο Οκτώβρης και ήρθα σε επαφή με τα δυο πρώτα γνωστά φόρουμ και τη σελίδα του Τσάμη...

Από κει και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους...

Αν θυμάμαι καλά πρώτα γνώρισα το Μάκη Τον ''ΧΗΜΙΚΟ'' μετά τους Ριγκελ και Κότσο και μετά στην πρώτη συνάντηση τον μποκώστα τον πάκο και τους υπόλοιπους σιγά σιγά.....

ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΕΝΟΣ ''ΓΛΥΚΟΥ'' ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 02:19:44 πμ »
Α στο καλό, με συγκίνησες παλιόπαιδο και ...πείνασα. :D
Τον κίτρινο μονομάχο μου τον είχες χαρίσει και ήταν ο ομορφότερος που πέρασε από τα χέρια μου και δεν πέρασαν λίγοι. Δάκρυσα όταν τον έχασα.
Και στα σχεδόν 2 χρόνια που ακολούθησαν, θα πρέπει να ανταλλάξαμε τουλάχιστον 4-5 ενυδρεία και 30-40 ψάρια, άσε τα φυτά και τα υπόλοιπα.
Μέχρι κιχλίδες (pulpican?) μου φόρτωσες παλιοαπατεώνα, αλλά δεν μάσησα, τις έστειλα Γιάννενα (αν και φοβάμαι ότι γύρισαν Θεσσαλονίκη)... ;D

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 30λιτ, 50λιτ, 60λιτ
  • Τόπος Διαμονής: Αννόβερο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 02:30:52 πμ »
Α στο καλό, με συγκίνησες παλιόπαιδο και ...πείνασα. :D
Τον κίτρινο μονομάχο μου τον είχες χαρίσει και ήταν ο ομορφότερος που πέρασε από τα χέρια μου και δεν πέρασαν λίγοι. Δάκρυσα όταν τον έχασα.
Και στα σχεδόν 2 χρόνια που ακολούθησαν, θα πρέπει να ανταλλάξαμε τουλάχιστον 4-5 ενυδρεία και 30-40 ψάρια, άσε τα φυτά και τα υπόλοιπα.
Μέχρι κιχλίδες (pulpican?) μου φόρτωσες παλιοαπατεώνα, αλλά δεν μάσησα, τις έστειλα Γιάννενα (αν και φοβάμαι ότι γύρισαν Θεσσαλονίκη)... ;D

Χα χα χα να σαι καλά ρε Κώστα...!! Είδες όντως τι έγιναν μέσα στην ουσία σε 1.5 χρόνο μιας και από το Μάρτιο δεν είχα τίποτα....   

Βλέπετε ρε!!!   8) 8) 8)   εγώ έφτασα πιο κοντά από οποιονδήποτε άλλον να τον πίσω να στήσει νταμάρι..... χα χα...

Ναι μπορώ να πώ ότι εκτός από Θαλασσινό, υφάλμυρο , δίσκους όλα τα υπόλοιπα λίγο ή έστω ελάχιστα τα γεύτηκα... οπότε και γι αυτό πλέον είμαι πιο κατασταλλαγμένος και ήρεμος απο ποτέ και το γύρισα στα απλά και όμορφα...

Υφάλμυρο κάποια στιγμή θέλω να κάνω, δίσκους δε νομίζω να βάλω ποτέ και ίσως, ίσως αν μετά από καμιά 5 χρόνια και βάλε βρίσκομαι κάπου όπου θα συντρέχουν όλοι οι απαραίτητοι παράγοντες, ίσως να δοκιμάσω και θαλασσινό...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 02:35:45 πμ »
...ίσως αν μετά από καμιά 5 χρόνια και βάλε βρίσκομαι κάπου όπου θα συντρέχουν όλοι οι απαραίτητοι παράγοντες, ίσως να δοκιμάσω και θαλασσινό...

Καλά μην παίρνεις και όρκο, με την ταχύτητα που τα περνάς εσύ, μέχρι τα Χριστούγεννα σε βλέπω να κρεμάς στο δέντρο κοράλια κι ανεμώνες. ;)

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 02:38:27 μμ »
Άλεξ,ενδιαφέρουσα η ιστορία.Αλλά το καλό το κρατάς για το τέλος.Γράψε τώρα τι ενυδρεία και τι ψάρια έχεις αλλάξει από εκεί και μετά για να κάνουμε το μακρύτερο post όλων των εποχών σε όλα τα φόρουμ του κόσμου.  :P

Αποσυνδεδεμένος ipertatos

• Silver member
  • Εμπειρία: ε καλά τώρα...
  • Τα ενυδρεία μου: 80L συννεφάκια και γαρίδες
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 03:26:01 μμ »
...ίσως αν μετά από καμιά 5 χρόνια και βάλε βρίσκομαι κάπου όπου θα συντρέχουν όλοι οι απαραίτητοι παράγοντες, ίσως να δοκιμάσω και θαλασσινό...

Καλά μην παίρνεις και όρκο, με την ταχύτητα που τα περνάς εσύ, μέχρι τα Χριστούγεννα σε βλέπω να κρεμάς στο δέντρο κοράλια κι ανεμώνες. ;)

Συμφωνώ κι εγώ μ' αυτό και επαυξάνω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D
Πόσο μ' αγαπώ κανείς δεν ξέρει!
ο ναύτης της διπλανής σας πόρτας...