ΑποστολέαςΘέμα: Χρήση θαλασσινού νερού...  (Αναγνώστηκε 756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Χρήση θαλασσινού νερού...
« στις: Ιούλιος 03, 2012, 02:27:01 μμ »
Θαλασσόλυκοι, δυό απορίες έχω...

Τι θα πρέπει να προσέχει κάποιος όταν κάποιες από τις αλλαγές/προσθήκες νερού τις κάνει με νερό κατ' ευθείαν από θάλασσα?

Είναι προτιμότερο να έχουμε θαλασσινό νερό από την ίδια θάλασσα ή νερό το οποίο προετοιμάζουμε εμείς?
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:17:07 μμ »
Το νερό από θάλασσα πρέπει να το πέρνουμε από όσο πια ερημικες παραλίες για ευνόητους λόγους.Πρέπει όπωσδήποτε να κάνουμε μετρησεις και να προσθέτουμε τα κατάλληλα συμπληρώματα πριν το ρίξουμε στο σύστημα μας.Εχουν γίνει αναφορές και για χρήση άνθρακα πριν το χρησιμοποιήσουμε.
Στο 2ο ερωτημα υπάρχουν φανατικοί της μεθόδου ακόμη και σε συστήματα μα sps αλλά και αρκετοί που δεν την προτείνουν.Αυτο που ωφελεί κατα πολλούς ειναι το ολοζωντανο ζωοπλαγκτον και πολλά ακόμη που δεν τα προσφέρει σε καμιά περίπτωση το τεχνητό νερό
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: Χρήση θαλασσινού νερού...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2012, 04:22:08 μμ »
Ένα επίσης πολύ σημαντικό γεγονός είναι η αλατοτητα...
Στο σύστημα μας η αλατοτητα είναι μαξ 1026. Εδώ όμως συμβαίνει το εξής παράδοξο... Το καλοκαίρι η θάλασσα έχει αλατοτητα 1027-1028.. ενώ το χειμώνα 1030-1032.. το παράδοξο βρίσκετε στο γεγονός ότι αν το πάρεις λογικά θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο. Το καλοκαίρι έχει ζέστη κ υπάρχει εξάτμιση του νερού άρα η αλατοτητα θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη τότε,και όχι το χειμώνα που έχουμε βροχές άρα κ λιγότερο αλάτι σε συνάρτηση με το νερό βροχής που μπαίνει...
Στην ουσία αυτό που συμβαίνει κ έχουμε αυτό το φαινομενο είναι διαφορά θερμοκρασίας που υπάρχει στη θαλασσα.Κάποιοι υποστηρίζουν πως για το φαινόμενο αυτό παίζουν ρόλο κ τα θρεπτικά που είναι σε αύξηση κατά τους καλοκαιρινούς μήνες,αλλά προσωπικά δε με πείθουν...
Αν κάποιος ξέρει καποια τεκμηριωμένη απάντηση ας την πει να την συζητήσουμε...

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2012, 04:32:28 μμ »
Λόγου χάρη προχθές έκανα αλλαγή από θάλασσα κ η αλατοτητα ήταν 1027.5 και σε συνάρτηση ότι στο ενυδρείο είχα 1025 κ ήθελα να το ανεβάσω λίγο το έκανα μπλουμ με την μια μέσα..
Η ζωή που έχει η θάλασσα παντος κανένα τεχνιτο αλάτι δε μπορεί να την φτάσει...

Αποσυνδεδεμένος g.lazar

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Καλή
  • Τα ενυδρεία μου: 350 λιτρα Θαλασσινό - 80 λιτρα Φυτεμένο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2012, 06:55:47 μμ »
εαν ειχα μεσογειακο θα επαιρνα νερο απο την θαλασσα. Αλλα και παλι ειναι παρανομο να εχω κατι τετοιο. ;)

Απο οσο πιο μακρυα γινεται και οχι απο τον θερμαϊκο κολπο.

εφοσον εχω ψαρια απο αλλες θαλασσες τοτε βαζω νερο με αλατι που φτιαχνω εγω.

το να παρω νερο απο εκει που σκαει το κυμα δεν το θεωρω και οτι καλυτερο αφου εκει μαζευονται ολα οσα ξεβραζει η θαλασσα.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2012, 07:06:24 μμ »
Γιώργο η θάλασσα σε όλον τον πλανήτη έχει ακριβώς την ίδια σύσταση ΠΑΝΤΟΥ!! Το μόνο που διαφέρει είναι θερμοκρασία κ λίγο η αλατοτητα. Φυσικά δεν παίρνουμε νερό από κει που σκάει το κύμα γιατί είναι σαν να βάζεις αυτά που σου βγάζει το σκιμερ.
Εγώ πχ ειμουν Ποτιδεα σε ερημική παραλία και πήγα κολυμπώντας κάπου 60-70 μέτρα μέσα και πήρα νερό.
Κ όπως είπα το έριξα μπλουμ μέσα αφού η αλατοτητα ήταν καλή.
Αυτό έγινε Κυριακή.. μέχρι κ τώρα που μιλάμε το brain coral μου είναι "κλειστό" σαν να το έχω ταΐσει μολις!!! Πως εξηγείται αυτό; Εγώ νομίζω το ζωοπλακτον έκανε την δουλειά κ το κοράκι έχει πρηστει απ το φαΐ της στηλης νερού..
Φυσικά όμως το να αλλάζεις πχ 30 λίτρα θαλασσινό σε 300 δεν είναι κ πολλά για να δεις κάποια διαφορά στα στοιχεία σου.
Και εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός με το νερό της θάλασσας κ αν με ρωτουσες πριν κάνα μήνα θα σου έλεγα με τπτ!! Αλλά είδα τον xkyriakct που πήρε 50 λίτρα νερό κυριολεκτικά από το λιμάνι της αρετσους και το γεμισε σε ένα 60 αρι ενυδρείο κ έβαλε μέσα και 5 ανεμονες που βρήκε να λιαζονται πάνω στα μπετά της σκάλας... Ε λοιπόν έχει περάσει ένας μήνας οι ανεμωνες είναι τουμπανο κ το σκιμερ ένα μήνα τώρα ακόμα δεν έχει γεμίσει το κυπελακι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος g.lazar

• Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2012, 07:26:46 μμ »
μηπως να καθαρισει την αντλια του, γιατι εαν δεν βγαζει τοτε δεν σημαινει οτι το νερο ειναι πεντακαθαρο, αφου το σκιμμερ επιρεαζεται παρα πολυ απο τα ταισματα και τα ζουμια που ριχνουμε μεσα .

τα θρεπτικα συστατικα διαφερουν σε ποσοτητες και μπορεις να το δεις μετρωντας νερο απο χαλκιδικη, Ιωνιο, μεσογειος...

Ζωοπλαγκτον δεν θα βρεις Γιαννη μαζευοντας λιγο νερο απο την επιφανεια της θαλασσας.... αυτο ζει σε μεγαλυτερα βαθυ και "ταιζει" βυθοψαρα..

οταν ταιζεις ενα lps τοτε γινεται τουμπανο, δεν παραμενει κλειστο.

π.χ.

το ιδιο μετα απο ταισμα

μετα απο ταισμα

και απο τα αγαπημενα μου

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2012, 07:47:45 μμ »
Πωπωπω φτιάξε μας την μέρα άντε... Clam είναι το τελευταίο Ε?

Αποσυνδεδεμένος g.lazar

• Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 03, 2012, 08:01:59 μμ »
ασε αλλη αμαρτια και αυτα....

μετα απο μετακομιση εχασα και τα 2 αυτα. ευτυχως ειχα δωσει ενα πρασινο σε φιλαρακι και το σωσαμε...

ειναι σκετη τρελα , αλλα πλεον δεν θα ξαναεδινα 80-150 ευρω .

και μου εχουν πει και φιλοι, clam  να τσακωνει ψαρι και να το πνιγει.... ασε που δεν πλησιαζεις δαχτυλο γιατι αν στο κλεισει, θα το σκεφτεις να

το ανοιξεις με μαχαιρι, οταν στοιχιζει 100 ΕΥΡΑ :) :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2012, 11:00:56 μμ »

Εγώ πχ ειμουν Ποτιδεα σε ερημική παραλία και πήγα κολυμπώντας κάπου 60-70 μέτρα μέσα και πήρα νερό.

Ρε εσύ < Μινχάουζεν >  :D  για χαλάρωσε λίγο…….και άντε και κολύμπησες 70 μέτρα   , το νερό πως το κουβάλησες και το έβγαλες έξω μπορείς να μας πεις ???? :o
Ρε , από τότε που μπλέχτηκες με την θάλασσα λες και πήχτωσε το μυαλό σου από την αλμύρα……. loll

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2012, 11:13:04 μμ »
Μικρε κ ανόητε τυμπανιστη... Και 200 λίτρο βαρέλι να γεμίσεις με νερό κ να το ριξεις στη θάλασσα επιπλέει...

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2012, 11:34:09 μμ »
Ρε εσύ την επόμενη φορά που θα πας ,πάρε και τον <αθεόφοβο> γαμπρό σου για να σε βγάλει καμιά φοτό για να γουστάρουμε…….  ;D
Αλλά άσε σε φαντάζομε εγώ , λοιπόν :
 Κάπου σε κάποια ερημικά νερά της Ποτίδαιας και κοιτάζοντας από την ακτή προς τα μέσα ( γύρο στα 60 με 70 μέτρα ) βλέπουμε αμυδρά μια κουκίδα ….είναι o johnlaz που κολυμπά και έχει δεμένο πείσω του ένα μακρύ σκηνή…όχι δεν είναι η σημαδούρα σαν αφτί που έχουν  κάποιοι όταν κάνουν ψαροντούφεκο αλλά ένα  200 λίτρο βαρέλι .
Ε ρε γλέντια…… respkt  sevasmos respkt

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 04, 2012, 12:00:07 πμ »
Ρε Κρηνιωτη... 10 βηματα την εχεις την θαλασσα... παρε ενα μπετονι πανε γεμισε το νερο απο την θαλασσα και πετα το μεσα.. μετα γυρνα σπιτι, μπες εδω στο φορουμ και ζητα μου δημοσια συγνωμη που καθομαι τετοια ωρα και σου απανταω αντι να πεσω να κοιμηθω!!  a012

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 04, 2012, 09:38:28 μμ »
Η υψηλή αλατότητα της μεσογείου οφείλεται στο γεγονός ότι σαν κλειστεί θάλασσα που είναι (σε σχέση με τους ωκεανούς) είναι ότι από την δημιουργία της γης κατά την εξέλιξη της, είχε "στεγνώσει" αρκετές φορές με αποτέλεσμα το αλάτι να έχει συσσωρευτεί σε μεγαλύτερες ποσότητες....