ΑποστολέαςΘέμα: Συνδεσμολογιες και προγραμματισμος του Controller θερμοκρασίας STC-1000  (Αναγνώστηκε 12104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Πρωτα σιγουρεψου οτι εχεις συνδεσει σωστα το θερμαντηρα στο φις της θερμανσης και το τροφοδοτικο των ανεμιστηρων στο φις της ψυξης.
Μετα τσεκαρε στο πρωτο ποστ εκει που λεει "Ρύθμιση της ανοχής (του περιθωρίου σε διαφορά θερμοκρασίας, για να αρχίσει να λειτουργεί η ψύξη ή η θέρμανση αναλόγως)"
Το F2 να ειναι ρυθμισμενο στο 0.3 ετσι ωστε να αναβει η ψυξη σου οταν παει η θερμοκρασια 26.3
Αυτος μπορεις να ελεγξεις αμεσα αν πατησεις το κατω βελακι θα σου δειξει την ανοχη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 03:46:53 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
σπυρο μου τα εκανα ολα αυτα-ολα τα τσεκαρα οπως πρεπει να ειναι-δεν μπορω να καταλαβω τι αλο μπορει να ειναι. και την θερμοκρασια ριθμισα και την αποκληση θερμοκρασιας-ολα.

Αποσυνδεδεμένος moufas1973

• Platinum member
Ερωτηση ινα
Τα ανεμιστηρακια εαν ξεσυνδεθουν σπο κοντρολερ κ μπουνε μονα τους κατευθειαν σε πριζα δουλευουν;
Επισης εαν συνδεθει ενα ενα ξεχωρα στον κοντρολερ καθε φορα, δηλαδη πρωτα συνδεσεις το ενα το δεις αν δουλευει μετα συνδεσεθς στο ιδιο σημειο το αλλο δουλευουν;

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
μια χαρα τα δουλευω εδο και μερες τα ανεμιστιρακια μονα τους-ο θερμοστατης παλι μια χαρα δουλευει..μολης τα βαλω στο κοντρολερ δεν δουλευουν..εκτως αν θελει κανενα καλυμπραρισμα το κοντρολερ.-δλδ το μονο που δεν εχω ριθμησει ειναι η επιλογη φ4 που τωρα θα δω τι ειναι στο αρθρο του σπιρου.

• Platinum member
Ρωταω για να παμε δια αποκλεισμου

Αρα δυο πραγματα εχουμε να δουμε

Ειτε δεν ειναι σωστη η ρυθμιση στον κοντρολερ κ δεν τα ενεργοποιει

Ειτε εχει ρυθμιστει σωστα ο κοντρολερ αλλα εχει ελαττωμα στο σημειο εξοδου που πρεπει να δωσει ρευμα στα ανεμιστηρακια

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
οπα μολις ειδα ποιο προσεκτικα της συντεσεις μου. να καταλαβω-το φις ρευματος του κοντρολερ(και απο ενα καλοδιακι των φις ψυξης/θερμανσης)-ολα αυτα στην ιδια υποδοχη-καλα καταλαβα? και τα υπολλιπα καλοδιακια οπως στο διαγραμα.εμενα τον υλεκτρολογο του μεσα αλιος τα εχει συντεσει.

• Platinum member
Εεεμμμ

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
τωρα εγω μονη μου μπωρω να το κανω η να του το παω να το κανει αυτος-μην δω το ενυδρειο αναποδα :D

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Ίνα δεν είναι δύσκολο, το έχω κάνει ακόμη κι εγώ που έχω 2 αριστερά χέρια.
Κάνε μια προσπάθεια να τα συνδέσεις ακολουθώντας τις αναλυτικές οδηγίες του Σπύρου και
βάλτο να το δοκιμάσεις. Αν φοβάσαι, σύνδεσε μόνο τους ανεμιστήρες, όχι τον θερμαντήρα.
Αν τυχόν δεν δουλέψει, φέρτο την Κυριακή στον καφέ μαζί με κατσαβίδια και θα το συνδέσουμε εκεί.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Του εδωσες το σχεδιο που εχω στο πρωτο ποστ ή το σχεδιο που ειχε ο κοντρολερ μεσα?
Αν ειναι ετσι, τοτε δεν σου εχει κανει τις γεφυρωσεις και δεν προκειται να δουλεψει ετσι.
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
 συνδεσα ξανα τα καλοδια-το εβαλα στην πριζα-επεσε η ασφαλια του σπιτιου,ξαναδοκιμαζω-επεσε η ασφαλια της δεη κατω στα ρολογια-διαλογος- ερωτηση ο αντρας μου"τι εγιγινε?" απανταει η κορι μου πριν προλαβω να απαντισω εγω"εκανε το θαυμα της η μαμα"  :D :D :D

μπορει καποιος να βγαλει μια φοτογραφια της συντεσεις της δικες του για να δω γιατη με βλεπω να τιναζω ολη την περιοχη :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 06:06:52 μμ από ina »

• Platinum member
Ινα μην παιζεις σε παρακαλω με το ρευμα. Για μθα δυο μερες δεν τρεχει κατι.

Μην παθεις τιποτα κ τρεχουμε. Τοσα παιδια εθστε θεσσαλονικη ολο κ καποιος θα βοηθησει

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
 :D :D  Έπεσε το ρεύμα σε όλη την Καλαμαριά, άστο ήσυχο σε παρακαλώ. hitme

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Πω πω καταστροφηηηη!!!!!!
Ινα εκει που λεει ρευμα βαζεις το ρευμα του.ΜΟΝΟ.
Εκει που λεει sensor βαζεις τον αισθητηρα.ΜΟΝΟ.
Εκει που λεει HEAT παιρνεις ενα καλωδιο που στην μια ακρη εχει πριζα αρσενικη και στην αλλη θηλυκή. Καπου 20 ποντους πριν την θηλυκή ακρη ξαχριζεις το καλωδιο και μεσα θα δεις ενα μπλε και ενα καφε καλωδιο. Κοβεις οποιο απο τα δυο θες και της δυο ακρες του της συνδεεις εκει που λεει HEAT.
Κανε το ιδιο και για εκει που λεει COOL.
Βαζεις στην πριζα το ρευμα του κοντρολερ και τα δυο αρσενικα φις απο τα καλωδια του HEAT και COOL.
Στα θηλυκά βαζεις στο ενα το θερμοστατη και στο αλλο τα ανεμιστηρακια.
ΤΕΛΟΣ.

Υγ: Οταν σου ελεγα φερτο στη συναντηση να στο κανω, αρλουμπες μου ελεγες.. hitme
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 06:31:27 μμ από Giovanni »

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
σπυρο του πιγα το κοντρολερ και το ειχε συντεση ετσι οπως εγραφε στο κοντρολερ.τωρα το ξαναεκανα οπως τα γραφεις μονο που δεν ειχα παρει καλοδια για της γεφιροσεις-οποτε θα παρω αυριο και θα το κανω σωστα και αυτο.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Εκανε μπαμ?
Μυρισε καμμενο?  ;D

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
εγω δεν καταλαβενει κυριους-εγω εγινε μαυρους! :D :D :D :P

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Αν περασε ρευμα στην πλακετα ενδεχεται να μην ξαναπαιξει το μηχανημα

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
οχι μια χαρα δουλευει-μονο να γεφιροσω εμηνε για να συντεθουν τα αλα μεταξη τους.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ευτυχως  greatup

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
 τελικα το γεφιρωσα και δουλευει αψογα-συντεσα και θερμοστατη και ανεμιστιρακια. μαστορα με κανατε :P 8)
χωρης το σχεδιαγραμμα του σπιρου παιδια ακομη της ασφαλιες θα ανατιναζα-πολυ χρισιμο το αρθρο! sevasmos
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2013, 11:31:56 πμ από ina »

Αποσυνδεδεμένος Kostas.X

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λιτρα
  • Τόπος Διαμονής: Patra
Δεν σε προλαβα να σου εστελνα απο το δικο μου,παντως το αθρο ειναι πολυ απλό,εγω με αυτο πηγα βημα βημα.....
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Ωραια.
Πολυ χαιρομαι που ακομα και καποιος που δεν εχει ιδεα απο ηλεκτρολογικα τα καταφερε μονος του.
Μονο που χρειαζεται προσοχη να μη πιανεις γυμνα καλωδια οταν μπει στην πριζα ο κοντρολερ, γιατι υπαρχουν 220V.
Φροντισε να εχει μπει το καπακι απο πισω που καλυπτει τα καλωδια και ακομα καλυτερα να το περασεις μια μονωτικη ταινια στο πισω μερος ή να μπει σε ηλεκτρολογικο κουτι. Αν υπαρχει παιδι στο σπιτι, πρεπει να τοποθετειται (οπως ολα τα ηλεκτρολογικα) σε μερος που δεν το φτανει.
Με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι μπορει να ελεγξει καποιος αν υπαρχει διαρροη ρευματος οπουδηποτε. Αν και σε ολα σχεδον τα σπιτια πλεον (τουλαχιστον οχι αρχαιας κατασκευης) υπαρχει ρελε διαφυγης  (ή αλλιως ρελε ηλεκτροπληξιας) στον πινακα για αποφυγη ατυχηματων. Κι αν δεν υπαρχει, μπορει να μπει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2013, 02:29:53 μμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
καλυψα πριν βαλω το καπακι ολα με μονοτικη ταινια και αφου βιδοσα το καπακι παλι με μονοτικη ολα.-προσβαση απο παιδη δεν υπαρχει μιας και το επιπλο κληνει με κληδαρια.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Αψογη  greatup