ΑποστολέαςΘέμα: Απλή κατασκευή ψύξης με ανεμιστηράκια Η/Υ  (Αναγνώστηκε 14529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Απλή κατασκευή ψύξης με ανεμιστηράκια Η/Υ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 22, 2012, 03:01:38 μμ »
ειναι πιο compact οταν μπαινουν σε πολυμπριζο. Ενω οι αλλοι ειναι πολυ μεγαλοι και δεν χωρανε πολλοι σε ενα πολυμπριζο.

:) :)
Nαι οντως πιανουν αρκετο χωρο στο πολυμπριζο

Αποσυνδεδεμένος Destat

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 60λ iriatherina werneri
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 27, 2012, 01:56:50 μμ »
Παιδιά τελικά βρήκα χρονοδιακόπτη και όλα τα υπόλοιπα..πήρα 2 ανεμιστηράκια από πλαίσιο..πόση ώρα να ανάβουν και πόση να σβήνουν για το 60λ ?

Ευχαριστώ

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 27, 2012, 02:26:30 μμ »
Πιστευεις οτι μπορει αυτο να απαντηθει?
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Destat

• Silver member
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 27, 2012, 02:44:26 μμ »
Εμμμ..σωστά! Η απάντηση είναι : '' ψάξτο ένα 24 ωρο μόνη σου και παρακολούθησέ την θερμοκρασία του ενυδρείου..αν και η πιό αξιόπιστη λύση όπως έχουμε πει αγαπητή Αθηνά είναι η αγορά ενός κοντρόλερ επειδή η θερμοκρασία του περιβάλλοντος δεν θα είναι κάθε μέρα η ίδια οπότε δεν μπορείς να ρυθμίζεις διαφορετικά κάθε μέρα τα ανεμιστηράκια! Αλλιώς βάλλε για σιγουριά τον θερμοστάτη μέσα μαζί με τα ανεμιστηράκια (σαν πρόχειρη λύση) αλλά όταν έρθει η ΔΕΗ ο θεός βοηθός! ''     

Είμαι σωστή τώρα?  d030
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 02:47:07 μμ από Destat »

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 27, 2012, 03:23:45 μμ »
Ακριβως  :-*

Το ζητουμενο ειναι να εισαι κατω απο το ανωτατο επιτρεπτο οριο θερμοκρασιας για το ψαρι που διατηρεις και να μην διαφοροποιείται πανω απο 2C η θερμοκρασια μεσα στο 24ωρο
Πχ μην εχεις 28 το μεσημερι- απογευμα (με τη ζεστη και τα φωτα του ενυδρειου αναμμενα) και 23 τα ξημερωματα (που ειναι πιο δροσερα και εχουν κλεισει απο πολυ ωρα τα φωτα)
Αυτο ειναι χειροτερο και απο τα εχεις συνεχως (αλλα σταθερα) και λιγο πιο πανω απο τα ορια θερμοκρασιας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 03:31:08 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 27, 2012, 04:00:08 μμ »
Πολύ σωστά. Ένα πρόχειρο παράδειγμα που εφαρμόζω όταν δεν προλαβαίνω να κάνω τεστ θερμοκρασίας:

Ας πούμε ότι τα φώτα ανάβουν 12 το μεσημέρι με 8 το βράδυ (αυτές είναι συνήθως και οι θερμότερες ώρες).
Βάζω λοιπόν τους ανεμιστήρες να δουλεύουν 2 ώρες και να σταματούν 1 σε όλο αυτό το 8ωρο, πχ:
12-2 ανοιχτοί, 2-3 κλειστοί, 3-5 ανοιχτοί, 5-6 κλειστοί και 6-8 ανοιχτοί.
Για τις υπόλοιπες ώρες που τα φώτα είναι σβηστά, μπορείς να τους βάλεις να ανοιγοκλείνουν σε ίσα
διαστήματα, ή ακόμη και ανάποδα από πριν, δηλαδή 1 ώρα ανοιχτοί και 2 ώρες κλειστοί.

Εννοείται ότι το παράδειγμα είναι χοντροκομμένο και δεν ισχύει για όλα τα ενυδρεία, για όλους τους ανεμιστήρες
και για όλες τις ημέρες του καλοκαιριού, στον καύσωνα με 40 βαθμούς μπορεί να χρειαστεί να δουλεύουν συνέχεια.

Ένα απλό κόλπο που βοηθάει, είναι να αλλάξεις τις ώρες που ανάβουν τα φώτα, να ανάβουν πχ από τις 12 το βράδυ
μέχρι τις 8 το πρωί που είναι οι πιο δροσερές ώρες, ή ακόμη και να μειώσεις την φωτοπερίοδο στις 5-6 ώρες.
Κι αυτό γιατί τα φώτα ανεβάζουν πολύ την θερμοκρασία, τόσο που κάποιοι συνδέουν τους ανεμιστήρες στον
χρονοδιακόπτη του φωτισμού, για να δουλεύουν οι ανεμιστήρες μόνο τις ώρες που ανάβει και ο φωτισμός.

Αποσυνδεδεμένος Destat

• Silver member
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 27, 2012, 05:15:58 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο θα κάνω δοκιμές!  ;)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:17:41 μμ »
Παράθεση

Ένα απλό κόλπο που βοηθάει, είναι να αλλάξεις τις ώρες που ανάβουν τα φώτα, να ανάβουν πχ από τις 12 το βράδυ
μέχρι τις 8 το πρωί
που είναι οι πιο δροσερές ώρες, ή ακόμη και να μειώσεις την φωτοπερίοδο στις 5-6 ώρες.
Κι αυτό γιατί τα φώτα ανεβάζουν πολύ την θερμοκρασία, τόσο που κάποιοι συνδέουν τους ανεμιστήρες στον
χρονοδιακόπτη του φωτισμού, για να δουλεύουν οι ανεμιστήρες μόνο τις ώρες που ανάβει και ο φωτισμός.

...και να βαζετε και μια κανατα καφε για να αντεχετε και να καθεστε και να χαζευετε τα ψαρακια σας ή αν δουλευετε σε φουρνο και πιανετε δουλεια κατα της 2 το πρωι , τοτε θα προλαβαινετε να τα χαρειτε :) :)  :P
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
  • Τα ενυδρεία μου: 300lt Tetra mix + Cambarellus patzcuarensis
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νίκη
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 27, 2012, 07:23:07 μμ »
Υπάρχουν usb θερμόμετρα, που καταγράφουν τη θερμοκρασία σε log file.

Βοηθάνε γιατί μπορούμε να κάνουμε μία χ ρύθμιση στον χρονοδιακόπτη μας σύμφωνα με αρχικές εκτιμήσεις, κ μετά από ένα 24ωρο να έχουμε πλήρη εικόνα του πως πήγε κ που θέλει διόρθωση. Αποφεύγουμε υπερθερμάνσεις, απότομα ανεβοκατεβάσματα και περίεργα peaks πάνω ή κάτω χωρίς να φάμε 4 μέρες κ 4 κανάτες καφέ μπροστά στο ενυδρείο.

:P
 ;)
www.tsapourno.gr Βασίλης

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:35:57 μμ »
Ενα usb θερμομετρο συν ενας χρονοδιακοτπης ειναι πολυ πιο φτηνα απο 15-20 ευρω?

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
  • Τα ενυδρεία μου: 300lt Tetra mix + Cambarellus patzcuarensis
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νίκη
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:45:26 μμ »
Ναι  :P (λιγότερο απο 10 ευρώ το usb κ ~5 ένας μηχανικός χρονοδιακόπτης ? )

Δεν το προτείνω σαν μόνιμη λύση σε καμία περίπτωση. Αλλά αν είναι να δουλέψεις τα fans μόνιμα με χρονοδιακόπτη, τον ρυθμίζεις πιο εύκολα με τον τρόπο που είπα παραπάνω.
+οτί το θερμόμετρο δεν το έχεις μόνιμα, απλά το χρησιμοποιείς για να set-άρεις τον χρονοδιακόπτη σου γρήγορα.

ΑΑα, όποιος εδώ γύρω χρειαστεί χρειαστεί usb θερμόμετρο για κάποιες μέρες, απλά σφυρίζει

;)

www.tsapourno.gr Βασίλης

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 27, 2012, 08:46:49 μμ »
...και να βαζετε και μια κανατα καφε για να αντεχετε και να καθεστε και να χαζευετε τα ψαρακια σας ή αν δουλευετε σε φουρνο και πιανετε δουλεια κατα της 2 το πρωι , τοτε θα προλαβαινετε να τα χαρειτε :) :) :P
Καλά, δεν μιλάμε γι' αυτούς που κοιμούνται με τις κότες... :P
Βρε, για κανα μήνα στις μεγάλες ζέστες μιλάμε. Και καλύτερα να μην τα χαζεύω, παρά να τα βλέπω να βράζουν. ;D

Δε νομίζω, οπότε παίρνεις έναν κοντρόλερ και καθαρίζεις. greatup

Από την άλλη πάλι, ένα usb θερμομετρο και 7 χρονοδιακόπτες είναι αρκετά φτηνότερα από 7 κοντρόλερς. ;D 

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:58:33 μμ »
Από την άλλη πάλι, ένα usb θερμομετρο και 7 χρονοδιακόπτες είναι αρκετά φτηνότερα από 7 κοντρόλερς. ;D
Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου (σε 7 ενυδρεια αν καταλαβα καλα) με 1 usb θερμομετρο?

Αποσυνδεδεμένος moufas1973

• Platinum member
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 18, 2013, 04:18:56 μμ »
Νομιζω τα usb θερμομετρα εξυπηρετουν βασικα σαν καταγραφικο δηλαδη να ξερεις τι σου γινεται σε μια μερα ολο το 24 ωρο απο αποψη θερμοκρασιας.

Αυτο ομως δεν ειναι κατι σταθερο αφου ποικιλει απο μερα σε μερα κι αναλογα τον καιρο οποτε ισως τελικα ειναι τζαμπα εξοδο μια κι ενδιαφερει η διατηρηση της θερμοκρασιας που εμεις επιθυμουμε κι αυτο δεν σχετιζεται με το πως κ τι θερμοκρασιες εχουμε εφοσον υπαρχει κοντρολερ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2013, 04:19:51 μμ από moufas1973 »

Αποσυνδεδεμένος ιωαννης μελενικιωτης

• Silver member
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 200 λιτρο με μολυ γκαμπι και αγκιστρους
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 09, 2014, 07:31:14 μμ »
Εμενα παλι το καπακι ανοιγει ενα πολυ μικρο μερος μονο για ταισμα.ετσι με το τρυπανι ανοιξα τρυπες ποιο μικρες απο τα ανεμηστηρακια και μετα με λιμα τα εφερα στα μετρα που ηθελα.μεσα σε θερμοσυστελομενο εβαλα την καλοδιοση για θεμα μονοσης και ειπα σε ενα που μεζευει παλιοσηδερα αν μου φερει ενα πυργο απο υπολογιστη και δουλευει θα εβγαζα το τροφοδοτικο και θα του εδινα κατι σολινες που ειχα.αρα σινολικο κοστος 5 ευρω μονο τα ανεμιστηρακια.απω πανω εβαλα φιλτρο απο την ηλεκτρικη σκουπα να μην περναει σκονη.οσο για θεμα ζεστης τι να σε κανουν και τα καιμενα τα ανεμιστηρακια;ερκοντισιων κανα 2ωρο και κατι γινεται.δεν εχω υπερβει 28 βαθμους ποτε.τα ανεμηστιρακι τα βαζω απο της 11 ως της 6 και βοηθανε.

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • πλουσιος ειναι αυτος που εχει τον θεο μαζι του
  • Εμπειρία: εσεις με βοηθατε να μαθω . Πανω σε εσας βασιζομαι και τον εαυτο μου
  • Τα ενυδρεία μου: 1 60λιτρο με μικρα ψαρακια ΑΚΟΜΑ
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα και νικησιανη κεντρο
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 05, 2017, 04:23:22 μμ »
 sevasmos sevasmos sevasmos χρειαζεται :D
ΠΑΣΧΑΛΗΣ Κ.
 [  12  ]

ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ....
μου αρεσει
γιατι από τα λαθη μαθενεις πιο είναι το σωστο
ναι                / you only live once /

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,21454.0/topicseen.html