ΑποστολέαςΘέμα: Απλή κατασκευή ψύξης με ανεμιστηράκια Η/Υ  (Αναγνώστηκε 14458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
  • Εμπειρία: Σχετικά καλή
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 180, Aquatlantis 120lit
  • Τόπος Διαμονής: Λαγκαδάς - Καλαμαριά
Απλή κατασκευή ψύξης με ανεμιστηράκια Η/Υ
« στις: Ιούνιος 22, 2012, 09:16:10 μμ »
Εδώ και καιρό ο υδράργυρος "φλερτάρει" με τους 30οC και όπως είναι επόμενο τα ζωντανά των ενυδρείων μας περνάνε δύσκολες ώρες.
Τα τελευταία 2 χρόνια με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο η απλή κατασκευή με πλαστικό κανάλι καλωδίων και ανεμιστηράκια PC που τοποθετώ στα ενυδρεία μου, χωρίς να χρειάζεται να χαλάσω το καπάκι.
Καθώς φέτος προχώρησα στο στήσιμο του νέου μου ενυδρείου ήρθε η ώρα να εφοδιαστεί και αυτό με τους δικούς του ανεμιστήρες. Οι ακόλουθες φωτογραφίες είναι από την κατασκευή αυτή.

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται η τελική μορφή της κατασκευής

Για την κατασκευή θα χρειαστούμε:

- Πλαστικό κανάλι καλωδίων  -  κόστος 1,99€
- Ανοξείδωτες βίδες - παξιμάδια
- Μετασχηματιστή (μεταβλητής τάσης κατά προτίμηση)  -  κόστος 3,99€
- Ανεμιστηράκια H/Y  -  κόστος 7,80€ τα δυο
- Κλέμα σύνδεσης καλωδίων

Έκοψα το κανάλι καλωδίων σε μήκος λίγο λιγότερο από το μήκος του ενυδρείου έτσι ώστε να εφαρμόζει στο αυλάκι του καπακιού.

Στη δική μου περίπτωση επέλεξα 80άρια ανεμιστηράκια. Όσο μεγαλύτερο το μέγεθος τους τόσο καλύτερη κυκλοφορία έχουμε, αλλά και μεγαλύτερο θόρυβο.
Ανοίχτηκαν τρύπες στα σημεία που θα βιδωθούν οι ανεμιστήρες, καθώς επίσης και στα σημεία που θα περάσουν τα καλώδια των ανεμιστήρων και προσαρμόστηκαν πάνω στα κανάλια.

Ο μετασχηματιστής που επιλέχθηκε είναι μεταβλητής τάσης έτσι ώστε αν ακούγεται θόρυβος από τα ανεμιστηράκια να μπορούμε να χαμηλώσουμε την τάση και να μειωθεί ο ρυθμός περιστροφής και κατά συνέπεια ο θόρυβος που παράγουν.

Προσοχή πρέπει να δοθεί στην ισχύ του μετασχηματιστή που θα επιλέξετε γιατί θα επηρεάσει τον αριθμό των ανεμιστήρων που θα προσθέσετε. Ο συγκεκριμένος έχει ισχύ 300 mA (0,3 A). Το κάθε ανεμιστηράκι έχει ισχύ 0,14 Α, επομένως ο μετασχηματιστής μπορεί να σηκώσει μόνο 2 ανεμιστηράκια (0,14 Α x 2 = 0,28 Α).

Έκοψα τα σημεία πλαστικού της κλέμας που προεξείχαν έτσι ώστε να χωράει μέσα στο κανάλι και προχώρησα στις συνδέσεις των καλωδίων.

Σε περίπτωση που δεν δουλεύει η κατασκευή συνδέοντας την στο ρεύμα πιθανόν έχουν συνδεθεί ανάποδα τα καλώδια. Αλλάζοντας την πολικότητα του μετασχηματιστή ξεπερνάμε το πρόβλημα αυτό.

Η κατασκευή αυτή είναι απλή και το πλεονέκτημα της είναι ότι δεν χρειάζεται να επέμβουμε στο καπάκι. Το μειονέκτημα είναι η εμφάνιση, καθώς ήμαστε αναγκασμένοι να το κρατάμε ανοικτό.

Ο μετασχηματιστής είναι τοποθετημένος στον ίδιο χρονοδιακόπτη με τις λάμπες και επομένως ανάβουν τις ίδιες ώρες. Επόμενο βήμα θα είναι η προμήθεια ρυθμιστή θερμοκρασίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2012, 09:48:03 μμ από Thrillos »
.:: ΕΥΘΥΜΗΣ ::.

Συνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2012, 09:36:51 μμ »
μπραβο ευθυμη χρειαζόταν ενα τετοιο ποστ. thubsup
γραψε ομως και το κοστος για να υπαρχει σύγκριση

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2012, 09:46:05 μμ »
Τα προσθέτω στο αρχικό post.

Κάνοντας μια καλή έρευνα αγοράς μπορούν να βρεθούν φθηνότερα υλικά και να μειώσουμε και άλλο το κόστος. Για μετασχηματιστή π.χ. μπορεί να χρησιμοποιηθεί παλαιός φορτιστής κινητού, με το μειονέκτημα βέβαια ότι δεν θα μπορούμε να ρυθμίσουμε την τάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2012, 09:51:11 μμ από Thrillos »

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2012, 11:51:33 μμ »
Ωραία και απλή κατασκευή Ευθύμη.Από θόρυβο πώς πάνε αυτά τα ανεμιστηράκια?

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
  • Τα ενυδρεία μου: 300lt Tetra mix + Cambarellus patzcuarensis
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νίκη
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:01:19 πμ »
 sevasmos

Εύκολο, απλό, συμμαζεμένο, λειτουργικό, φτηνό.

;)
www.tsapourno.gr Βασίλης

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:08:48 πμ »
 sevasmos

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2012, 01:12:18 πμ »
Τέλειο ακούγεται... το κακό είναι ότι και πάλι δεν βλέπω τις φωτογραφίες...  hitme hitme hitme
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2012, 03:20:38 πμ »
Πολύ καλό Ευθύμη και κατανοητό. thubsup Ζήλεψα και λέω να το δοκιμάσω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2012, 08:27:22 πμ »
Η τιμη του μετασχηματιστη ΕΥθυμη ειναι σουπερ. Απο που αγοραστηκε ? γιατι ψαχνω 2 ( 12volt και 24 volt ) και οι τιμες που βρηκα ειναι 10 και 20 ευρω.

Τις επομενες μερες θα ανεβασω μια νεα παραλλαγη ψυξης με ανεμιστηρες για ανοιχτα ενυδρεια. ;)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 23, 2012, 12:08:09 μμ »
Γιώργο από τα LIDL είναι.

Είχα παρει 2 όταν τους έβγαλε και κρατούσα τον ένα καβάτζα για τέτοιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 17, 2012, 11:36:59 μμ »
Το τροφοδοτικο ειναι πολυ μικρο
Εχε το νου σου, ειναι πολυ πιθανο να καει, και μη λειπεις,
Τσεκαρε τη θερμοκρασια του αν καιει
Γραφει 300mA αλλα τοσο ειναι 99% στα 9V
Στα 12V θα ειναι αρκετα λιγοτερα και εχεις συνολο 280mA στα ανεμιστηρια
Δες αν υπαρχει στο κουτι του τις προδιαγραφες του, καπου θα το λεει ποσα mA βγαζει σε καθε σκαλα

Τα ανεμιστηρια turbox που εβαλες, ποσες στροφες ειναι? (cfm δεν νομιζω να εγραφαν ?) για να ειναι 140mA πρεπει να ειναι δυνατα
Σε ποσα λιτρα ενυδρειο τα εβαλές?
Ποση θερμοκρασια εχει ο χωρος συνηθως και τι θερμοκρασια θελεις να εχει το ενυδρειο?

ΥΓ ο φορτιστης κινητων δινει λιγα βολτ και πιανει κατω απο τη μιση αποδοση το ανεμιστηρι. Συμφερει μονο αν εχουμε μεγαλο ανεμιστηρι σε μικρο ενυδρειο (για πανω απο 1 ανεμιστηρι συνηθως δεν φτανει, τσεκαρουμε παλι τα mA)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2012, 11:48:09 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 18, 2012, 07:01:41 μμ »
Σε μενα παντως εγινε το κακο :)

εβαλα σε καινουργιο μετασχηματιστη ενα 12αρι ανεμιστηριο και απο την δυναμη χτυπησε η προπελα στην μεταλλικη σιτα που εχει και εσπασε η μια φτερωτη του :) :) :)

Παντως μεχρι να σπασει εβγαζε μπολικο αερα....
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 18, 2012, 08:46:53 μμ »
Παιδιά μου φαίνεται έχουμε παρεξηγήσει το νόημα αυτού του post. Σκοπός του ήταν να δείξει πόσο απλό και εύκολο είναι να γίνει μια απλή κατασκευή χωρίς να χαλάσουμε το καπάκι και να ξοδέψουμε "μια περιουσία" και όχι να διαφημίσω το μετασχηματιστή του LIDL ή τα ανεμιστηράκια του ΠΛΑΙΣΙΟΥ... Έλεος, δε χρειάζεται να γανιάζει κανείς και να μετανιώνει την ώρα και τη στιγμή που ανεβάζει κάτι ... Ο καθένας μπορεί να αγοράσει τη ποιότητα υλικών της αρεσκείας του... Για το λόγο αυτό τόνισα και ποια σημεία πρέπει κάποιος να προσέξει στην επιλογή τους.

Αυτό που ξέρω είναι ότι η κατασκευή δουλεύει άψογα σε ένα 120λιτρο και ένα 60άρι χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια. Το γνωρίζω ότι πολύ πιθανον κάποια στιγμή να καεί. Το κόστος είναι τέτοιο που δε μου καίγεται καρφί. Αν τυχόν συμβεί κάτι τέτοιο θα πάω σε ένα μαγαζί και θα πάρω άλλο να τον αντικαταστήσω (αν και για να μιλήσω ειλικρινά αν ξαναβγάλει προσφορά το LIDL θα ξαναπάρω 2-3 καβάτζα να υπάρχουν  thubsup - ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έπαιρνα επώνυμο - καλύτερο θα ήταν για να βάλω πάνω περισσότερα ανεμιστηράκια)

Αποσυνδεδεμένος Lasal

• Silver member
  • Εμπειρία: Ο γηράσκον αεί διδασκόμενος
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 18, 2012, 10:34:01 μμ »
Μέχρι να χαλάσουν οι μετασχηματιστές μπορεί να θέλουν αλλαγή και τα ανεμιστηράκια.
 :)
Και γιατί να μην μπούν 4 ή και 6 ανεμιστηράκια

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 18, 2012, 10:51:36 μμ »
Γιάννη έτσι που έχεις τοποθετημένα τα τέσσερα ανεμιστηράκια της φωτογραφίας... λογικά ο αέρας δεν πέφτει κάθετα στο νερό!!! Έτσι δεν είναι?
Έχει καλή ψύξη?

Αποσυνδεδεμένος Lasal

• Silver member
  • Εμπειρία: Ο γηράσκον αεί διδασκόμενος
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:33:27 πμ »
Η κατασκευή δεν ειναι δική μου αλλα ενός φίλου πριν απο 8-10 χρόνια
και δούλευε ΑΨΟΓΑ.
Μόνον οι δύο εξωτερικοί ανεμιστήρες ειναι κάθετοι αν και λόγω της κλίσης που εχει το καπάκι και αυτοί ειναι λίγο υπο γωνία
Οι 4 εσωτερικοί ειναι σίγουρα υπό γωνία.
Οχι μόνον κρύωναν το νερό αλλα το έκαναν και γρήγορα
Δες τις φωτογραφίες προσεκτικά
ΥΓ.
Αν θυμάμαι καλά ο θερμός αέρας έβγαινε πίσω απο τους σωλήνες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 12:36:03 πμ από Lasal »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:19:36 πμ »
Παιδιά μου φαίνεται έχουμε παρεξηγήσει το νόημα αυτού του post. Σκοπός του ήταν να δείξει πόσο απλό και εύκολο είναι να γίνει μια απλή κατασκευή χωρίς να χαλάσουμε το καπάκι και να ξοδέψουμε "μια περιουσία" και όχι να διαφημίσω το μετασχηματιστή του LIDL ή τα ανεμιστηράκια του ΠΛΑΙΣΙΟΥ... Έλεος, δε χρειάζεται να γανιάζει κανείς και να μετανιώνει την ώρα και τη στιγμή που ανεβάζει κάτι ... Ο καθένας μπορεί να αγοράσει τη ποιότητα υλικών της αρεσκείας του... Για το λόγο αυτό τόνισα και ποια σημεία πρέπει κάποιος να προσέξει στην επιλογή τους.

Αυτό που ξέρω είναι ότι η κατασκευή δουλεύει άψογα σε ένα 120λιτρο και ένα 60άρι χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια. Το γνωρίζω ότι πολύ πιθανον κάποια στιγμή να καεί. Το κόστος είναι τέτοιο που δε μου καίγεται καρφί. Αν τυχόν συμβεί κάτι τέτοιο θα πάω σε ένα μαγαζί και θα πάρω άλλο να τον αντικαταστήσω (αν και για να μιλήσω ειλικρινά αν ξαναβγάλει προσφορά το LIDL θα ξαναπάρω 2-3 καβάτζα να υπάρχουν  thubsup - ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έπαιρνα επώνυμο - καλύτερο θα ήταν για να βάλω πάνω περισσότερα ανεμιστηράκια)
Δεν καταλαβαινω γιατι αρπαχτηκες.
Δεν εγραψα τιποτα για την ποιοτητα τροφοδοτικου και ανεμιστηρων.
Εγραψα για τις προδιαγραφες του τροφοδοτικου και ρωτησα πληροφοριακα για τις προδιαγραφες των ανεμιστηρων.
Δεν με ενδιαφερει η μαρκα και το καταστημα που τα πουλαει.
Οι προδιαγραφες παιζουν ρολο στην αποδοση και στο αν καει το τροφοδοτικο ή οχι.
Οχι μακροχρονα. Αμεσα.
Το κόστος είναι τέτοιο που δε μου καίγεται καρφί. Αν τυχόν συμβεί κάτι τέτοιο θα πάω σε ένα μαγαζί και θα πάρω άλλο να τον αντικαταστήσω
Δεν υπολογιζω το κοστος του τροφοδοτικου.
Υπολογιζω το κοστος των απωλειων σε ζωντανα, ρισκαρωντας να γυρισω σπιτι και να βρω το ενυδρειο με θερμοκρασια βρασμου γιατι καηκε το τροφοδοτικο.

Έλεος, δε χρειάζεται να γανιάζει κανείς και να μετανιώνει την ώρα και τη στιγμή που .. σχολιαζει κάτι για κοινο καλο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 02:14:20 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:49:18 πμ »
Παράθεση
Προσοχή πρέπει να δοθεί στην ισχύ του μετασχηματιστή που θα επιλέξετε γιατί θα επηρεάσει τον αριθμό των ανεμιστήρων που θα προσθέσετε. Ο συγκεκριμένος έχει ισχύ 300 mA (0,3 A). Το κάθε ανεμιστηράκι έχει ισχύ 0,14 Α, επομένως ο μετασχηματιστής μπορεί να σηκώσει μόνο 2 ανεμιστηράκια (0,14 Α x 2 = 0,28 Α).

Δες αυτο και θα καταλαβεις οτι οσο μεγαλωνει η ταση εξοδου, πεφτει η ισχυς εξοδου
http://sell.pakuya.com/product-info/244845/3V-2A-3-3V-2A-5V-2A-6V-2A-9V-1-3A-10V-1-2A-12V-1A-15V-0-8A-American-swathing-power-adapters.html
Στα 3 - 6V βγαζει 2Α
στα 9V βγαζει 1.3Α
και στα 12V 1Α
Τα περισσοτερα κατστηματα θα αναφερουν στις προδιαγραφες τη μεγιστη ισχυ, τα 2Α
Στα 12V ομως που θα το λειτουργησει καποιος, η ισχυς ειναι 1Α
Γιαυτο προτεινα να διαβασεις αν υπαρχει χαρτακι με τις προδιαγραφες στο κουτι, την ισχυ εξοδου στα 12V.
Ισως αυτη που γραφει (300mA) ειναι η μεγιστη του τροφοδοτικου, σε λιγοτερα Volt ομως απο 12.
Εγινα κατανοητος?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 02:06:37 πμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:55:58 πμ »
Αλλο παραδειγμα

Αναφερει ενα τροφοδοτικο στον τιτλο του

Tροφοδοτικό / Μετασχηματιστής AC/DC SWITCHING 5000mA
Ρυθμιζόμενη έξοδος 6V, 7.5V, 9V, 12V, 13.5V, 15V.

Τα περισσοτερα καταστηματα μενουν εδω, στην περιγραφη των προδιαγραφων και ολοι νομιζουν οτι αν παρουν το τροφοδοτικο και λειτουργησουν τη συσκευη τους στα 15V θα εχουν ισχυ 5000mA

Παρακατω ομως εδω λεει πιο αναλυτικα:
Rated output voltage  : 6.0/7.5/9.0/12.0 5000ma    13.5VDC-3800ma   / 15.0VDC -3800ma
Rated output current   : 5000mA  MAXIMUM

http://www.safershop.gr/index.php?act=viewProd&productId=2474

Αν καποιος, βαλει μια συσκευη που λειτουργει στα 15V και θελει ισχυ 4800mA (παρ΄αυτα κατω απο τα 5000mA  MAXIMUM που δινει το τροφοδοτικο) απλα σε λιγο θα το καψει, γιατι η πραγματικη ισχυς στα 15V ειναι 3800mA

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΠΟΛΥΠΑΚ (3-12V) ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΑ mA ΜΕ ΤΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΙΑ
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑ mA ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ mA TΩΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΩΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 02:07:36 πμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος jimiska

• Gold member
  • Εμπειρία: Σε 77 χρονια ενας αιωνας εμπειρια...
  • Τα ενυδρεία μου: 3 - Rio 400-60 λίτρα,35 λίτρα +60 +17.....
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 19, 2012, 02:43:47 πμ »
Αλλο παραδειγμα

Αναφερει ενα τροφοδοτικο στον τιτλο του

Tροφοδοτικό / Μετασχηματιστής AC/DC SWITCHING 5000mA
Ρυθμιζόμενη έξοδος 6V, 7.5V, 9V, 12V, 13.5V, 15V.

Τα περισσοτερα καταστηματα μενουν εδω, στην περιγραφη των προδιαγραφων και ολοι νομιζουν οτι αν παρουν το τροφοδοτικο και λειτουργησουν τη συσκευη τους στα 15V θα εχουν ισχυ 5000mA

Παρακατω ομως εδω λεει πιο αναλυτικα:
Rated output voltage  : 6.0/7.5/9.0/12.0 5000ma    13.5VDC-3800ma   / 15.0VDC -3800ma
Rated output current   : 5000mA  MAXIMUM

http://www.safershop.gr/index.php?act=viewProd&productId=2474

Αν καποιος, βαλει μια συσκευη που λειτουργει στα 15V και θελει ισχυ 4800mA (παρ΄αυτα κατω απο τα 5000mA  MAXIMUM που δινει το τροφοδοτικο) απλα σε λιγο θα το καψει, γιατι η πραγματικη ισχυς στα 15V ειναι 3800mA

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΠΟΛΥΠΑΚ (3-12V) ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΑ mA ΜΕ ΤΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΙΑ
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑ mA ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ mA TΩΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΩΝ

thubsup
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος Destat

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 60λ iriatherina werneri
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 20, 2012, 07:24:59 μμ »
Πολύ κατατοπιστικό! Μπράβο σας κι από εμένα!  Και μια ερώτηση ..έχει αγοράσει κανείς ανεμιστηράκια από εδώ (αυτά τα συγκεκριμένα) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809151  και μπορώ να βάλλω δύο τέτοια στο 60λιτρο?

Ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2012, 01:45:50 μμ από Destat »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 21, 2012, 01:10:50 πμ »
Τα χρησιμοποιησα φετος το καλοκαιρι πρωτη φορα γιατι δεν εβρισκα zalman και εχουν κοντινες προδιαγραφες.
Μεχρι τωρα πανε μια χαρα (και ειναι και παμφθηνα για την αποδοση τους)
Σε 60 λιτρα αν χωρανε βαλε δυο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και παιξε με λιγοτερα βολτ για πιο χαλαρη αποδοση και ησυχια κι αν πιασει καυσωνας ανεβαζεις οσο χρειαζεται.
Eιναι 110mA το καθενα και με ενα 500mA τροφοδοτικο και πανω, θα εισαι καλυμενος για δυο ανεμιστηρια, Τα δυα τα εχω με 800mA τροφοδοτικο και μεχρι στιγμης παρολο που ζεσταινεται αρκετα το τροφοδοτικο, ειναι ΟΚ
Συνδεεις στο τροφοδοτικο κοκκινο μαυρο καλωδιο, το κιτρινο το κοβεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2012, 01:15:04 πμ από delta66 »

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 21, 2012, 02:03:08 πμ »
Σωστά όλα αυτά αλλά μια διόρθωση.

Η ισχύς που συμβολίζεται με το γράμμα (P)  έχει σαν μονάδα μέτρησης τα βατ (W)

Το ρεύμα που συμβολίζεται με το γράμμα ( Ι ) έχει σαν μονάδα μέτρησης το αμπέρ ( Α ).

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 21, 2012, 02:18:28 πμ »
Σωστά όλα αυτά αλλά μια διόρθωση.

Η ισχύς που συμβολίζεται με το γράμμα (P)  έχει σαν μονάδα μέτρησης τα βατ (W)

Το ρεύμα που συμβολίζεται με το γράμμα ( Ι ) έχει σαν μονάδα μέτρησης το αμπέρ ( Α ).
Σωστος  thubsup

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2012, 02:28:28 πμ »
Eιναι 110mA το καθενα και με ενα 500mA τροφοδοτικο και πανω, θα εισαι καλυμενος για δυο ανεμιστηρια, Τα δυα τα εχω με 800mA τροφοδοτικο και μεχρι στιγμης παρολο που ζεσταινεται αρκετα το τροφοδοτικο, ειναι ΟΚ
Και μια μικρη διορθωση κι απο μενα Σπυρο..αν μου επιτρεπεις..
Καλυμενη.. γυναικα ειναι..... :)