ΑποστολέαςΘέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ  (Αναγνώστηκε 28697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ
« στις: Μάιος 21, 2012, 11:04:21 μμ »

μετα απο την εμπειρια μου περιπου εναμιση χρονο με μονομαχους(μολονοτι ακουγεται μικρο το διαστημα,εμενα μου φαινεται αιωνιοτητα με οσα περασα αυτο το διαστημα μ αυτους) αισθανομαι την αναγκη να συμβουλεψω τους αρχαριους που ετοιμαζονται να προβουν στην αγορα αυτου του συναρπαστικου ψαριου...
 καταρχην θα προσπερασω εν ταχει τα ηδη γνωστα

-αγοραζουμε πρωτα πρωτα ενα ενυδρειακι μικρο...κατα την γνωμη μου τουλαχιστον 30 λιτρα.Ο λογος ειναι πως σε μικροτερα ενυδρεια και ψαρι δεν μπαινει,αλλα κυριως οι μετρησεις(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,θερμοκρασια,αλατοτητα,ph) ανεβοκατεβαινουν πολυ πιο γρηγορα,ιδιως σε αλλαγες νερου,αν δεν πολυπροσεχουμε(και οταν εννοω πολυ προσεχουμε να το παιρναμε κοσκινο το νερο,σταθερες αναλογιες,θερμοστατη στο νερο για να πετυχουμε θερμοκρασια ενυδρειου κτλ).Επιπλεον το μπες βγες σε ενα φυτουλι που αναποφευκτα καποτε θα κανουμε θα ανεβασει σχεδον βεβαια αμμωνια κτλ.Με τραγικο αποτελεσμα(ειτε αμεσο,ειτε βραχυχρονια)

-εξυπακουεται παιρνουμε θερμοστατη κτλ.μιλαμε για τροπικο ψαρι οχι για χρυσοψαρο..διαφορετικα καπουτ...αλλωστε ο θερμοστατης κραταει μια σταθερη θερμοκρασια χωρις τις αναποφευκτες αυξομειωσεις της θερμοκρασιας που χει το δωματιο νυχτα μερα...

-φιλτρο δεν το συζηταμε...και μαλιστα ενα φιλτρο ουτε πολυ μεγαλο,(προκειμενου να μην κανει πλυντηριο το ενυδρειο απο την ροη νερου,οι μονομαχοι ειναι αργοκινητα ψαρια και θελουν χαμηλες ροες νερου στην γυαλα),αλλα ουτε και πολυ μικρο..Κατα την γνωμη μου το καλυτερο φιλτρο που πεσε στα χερια μου για μονομαχο ειναι αυτο της dennerle(κατι κινεζικα που χα,απλα ΔΕΝ) τα μικρα που χει για τις γυαλες της..σε αυτα θα βαλεις,ναι θα βαλεις και υλικο φιλτρων.εκτος απο το σφουγγαρακι δηλαδη και μακαρονι..να αγορασεις προτεινω δηλ,το mini siporax το οποιο  βαζεις σε καλσονακι..ετσι στην συντηρηση του(που ναι λιγο μανικι με αυτο το φιλτρο αλλα ειναι και αραιη)δεν θα σου χυνεται το υλικο μεσα στο ενυδρειο προκαλωντας χαμο...θελει συρσιμο το φιλτρο και ανοιγμα εξω...προσοχη γιατι μπορει να ανοιξει μεσα και να σου κανει την γυαλα  :'(

- φωτισμο δεν θελουν πολυ οι μονομαχοι...για 30λιτρο ενα 11αρι βατ ειναι οκ..

-απο το παραπανω καταλαβαινεις πως δεν μπορεις να βαλεις απαιτητικο φυτο μεσα σε ενα μονομαχοενυδρειο..ανουμπιες,ΙΣΩΣ βαλισνερια(σε μενα δεν αντεξε),κρυπτοκορινες μικρες...τετοια πραγματα ..φακες και πιστια να μην βαλεις, ρουφανε νιτρικα και θα σκοτωσουν το φυτο μετριας δυσκολιας που μπορει να εχεις ηδη μεσα..θα βαλεις μονο αν εχεις πολυ χαμηλης ευκολιας φυτα...ειναι μαλιστα ιδανικα για μονομαχους αυτα...εγω εχω μπλεχερι μεσα..ψιλοτραβαει,αλλα δεν σηκωνει πιστια κτλ
μπορει να πετυχεις και φυτα γρηγορης αναπτυξης χαμηλου φωτισμου,αλλα θελουν νιτρικα..αν δεν θες να μπλεκεις με νιτροτζεν καλυτερα απεφυγε το...

-παμε τωρα σε αυτα που εμαθα...η αλατοτητα η υψηλη(καποια νερα οπως π.χ των σερρων επιβαλλουν την οσμωση) τα σκοτωνει...στο νερο μου εχω το εξης αξιοπεριεργο..να εχω χαμηλο σχετικα ph αλλα υψηλοτατη αλατοτητα...αργα ή γρηγορα παει για φιν ροτ ο μονομαχος και τον χανεις ετσι...
επομενως καλο ειναι να εχεις μετρησεις απο το νερο της βρυσης σου πριν προχωρησεις...να δεις τι ph εχει(το υψηλο,πανω απο 7.5 πιθανοτατα να τα σκοτωσει αργα ή γρηγορα...θα βγαλουν δηλ φιν ροτ)...τα ιδια και με την αλατοτητα..κανε μετρησεις(εγω συνδυαζα αλατοτητα με ph,οπως υπεθετα,κατι που γενικα ισχυει,αλλα αυτα που ειδα με το νερο των σερρων με εξεπληξαν!)

-οι μονομαχοι ειναι ακρως ταλαιπωρημενοι...οταν το αγορασεις να δεις αν ειναι φαγωμενα(τσιμπημενα απο ψαρακια ) τα πτερυγιακια του..αν ειναι θα μπλεξεις με φιν ροτ...θα αποφευγεις εννοειται μονομαχους που βρισκονται σε ποτηρακια ...μην τους αγοραζεις..και μην τους λυπασαι..αν αγορασεις,θα ξαναφερουν...

-μακρυα απο half moon  μονομαχους...ειναι παρα φυσει η κατασταση τους...δυσκολευονται τρομερα στο κολυμπι τους και οταν αποκτησουν καποια στιγμη φιν ροτ(πραγμα πολυ πιθανο) το χτυπημα γι αυτα ειναι πολυ πιο εντονο και μονιμο απο εναν π.χ crowntail ο οποιος θα συνεχιζει να κολυμπα οπως και πριν αφου τον θεραπευσεις...

-γενικα το φιν ροτ δεν πιστευω πως θα το αποφυγεις..καποια στιγμη θα σου χτυπησει την πορτα...για να μην γινει αυτο φροντιζε να εχεις αριστες μετρησεις...αν ομως γινει και δεν μπορεις να ανταπεξελθεις με τις κλασικες "θεραπειες"(θελει και ταχυτητα ,οσο το αφηνεις χειροτερευει) τοτε προχωρας σε φαρμακα..καποια φαρμακα ειναι φτηνα σχετικα (6 ευρω π.χ),αλλα ομως πολυ πιο ακριβα..και αν δεν πιασει το φτηνο..καταλαβαινεις..εχε το υποψιν και αυτο...(παντως η ebay ειναι φιλη μας,με λιγη προσοχη  greatup)

αυτα..ε και το αυτονοητο

- αντιχλωριο δεν το συζηταμε θα βαζεις καθε φορα...αν εχεις και οσμωση ακομα καλυτερα..δεν θα χρειαστεις για το νερο της οσμωσης αντιχλωριο και θα χεις και χαμηλο ευεργετικο ph( βεβαια,λιγο συμπληρωμα απο το νερο βρυσης θα θες,με το αντιχλωριακι του μεσα,για να προστεθουν και καποια θρεπτικα στοιχεια που η οσμωση τα φιλτραρει και ειναι απαραιτητα )..με βακτηρια μην ασχολεισαι...θα κανεις το αρχικο στρωσιμο του νερου στο ενυδρειο(βλ αλλου σχετικα) και μετα ολα ενταξει..

ο μονομαχος ειναι το πιο εντυπωσιακο απο αποψη χαρακτηρα ψαρακι..αλλα επειδη αναπνεει και οξυγονο η τυχη του ειναι δραματικη..εμφανιζεται λοιπον σχεδον παντα ταλαιπωρημενος .συν τοις αλλοις ως μονομαχος ζει μονος στο ενυδρειακι(δεν μπορει με applesnails κτλ) συχνα δεν σηκωνει ουτε γαριδες...δηλαδη ειναι καταδικασμενος να ζει σε μικρα ενυδρεια με οτι αυτο συνεπαγεται απο αποψη συντηρησης κτλ...
επομενως θεωρω απαιτητικη την διατηρηση του μονομαχου και ΔΕΝ την συνιστω σε αρχαριους...αν ομως λαβεις τα παραπανω μετρα να τον χαιρεσαι...
αυτα απ την εμπειρια μου.

φυσικα τα περισσοτερα απο τα παραπανω (μην πω σχεδον ολα)προηλθαν απο γνωση συνχομπιστων και απο ιστοσελιδες σαν και αυτην...

αφορμη για μενα σταθηκε η ταλαιπωρια που τραβαει ενα halfmoon .

συμπληρωματικο σεντονι:
-οπως ολοι γνωριζουμε ο μονομαχος ειναι σαλταδορος..καπακι αλλιως θα τον δουμε στο πατωμα..(να μαι ειλικρινης οι δικοι μου ψιλοτεμπεληδες ηταν στο θεμα  :D )
- για διατροφη τα χιλιοειπωμενα..flakes,αποξηραμενο σκουληκι,μικρο πελετακι..εναλλαξ..μετα απο τρεις μηνες τα πεταμε γιατι ειναι χορτο πια..προσεχε να ταιζεις λιγο,ξερω γω  τρια σκουληκακια την ημερα και μαλιστα σε σπαστο,οχι ολα μια και ξω..αν ταιζεις παραπανω θα τον βλεπεις να ναι φουσκωμενος..και δεν ειναι καλο αυτο..ειναι και δυσκοιλιος ο ψαρης θα τον ξεκανεις...καποια παιδια λενε κατεψυγμενη..προσωπικα την φοβαμαι(αν και σπανιως τον ταιζω και απ αυτην,συγκεκριμενα την τροφη που υποτιθεται ειναι τεσταρισμενη για μικροβια)γιατι το ανοσοποιητικο του (και το πεπτικο του συστημα) ειναι  ευπαθες/η.

-οταν κανουμε μετρησεις στο νερο απαιτειται μια υπευθυνοτητα,μακρυα απο μωρα κτλ το λεω γιατι εχουν δει τα ματια μου,τα ζουμια μετρησης  δεν ειναι λεμοναδα

-επισης το ph πιστευω  ειναι καλυτερα να ναι ή καρφωμενο στο 7 ή ακομα καλυτερα να προσεγγιζει το 7..προσοχη ομως οπως ηδη ειπα και στην αλατοτητα

-προτεινομενη θερμοκρασια οι 26 βαθμοι κελσιου..προσοχη στους θερμοστατες οτι βλεπουμε δεν ισχυει παντα ...για να καταλαβουμε ποια ενδειξη πρεπει να εχει ο θερμοστατης ωστε να εχουμε 26 βαθμους στο ενυδρειο,αγοραζουμε και ενα μικρο θερμομετρο απο το pet και αναλογως κινουμαστε

-να πω πως συνιστω το atison's betta spa ειναι απο τα ζουμια τα καλα που κυκλοφορουν στην αγορα και γω το χρησιμοποιω..δεν θα το γραφα,μην κανουμε και διαφημιση,αλλα πιστευω βοηθαει...
ξυλα καλο ειναι να ΜΗΝ  βαζουμε σε μονομαχοενυδρειο...ιδιως οσα εχουν προεξοχες κτλ ειναι επικινδυνα ..τα φλατ δεν εχουν θεμα πιστευω.

μαλιστα θυμαμαι που χα φυτο το οποιο βγαζει κατι αρκετα γερες μαυρες ριζες σε ολο το μηκος του..ε σφηνωθηκε καποια στιγμη σε μια ο μονομαχος( ο οποιος ηδη θα ειχε μια ευπαθεια προφανως) και τσουπ του κοπηκε κομματι απ τα πτερυγια! ειναι απιστευτες οι εμπειριες με αυτο το ψαρακι ομολογουμενως...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2016, 06:07:48 μμ από giannisaek »

Συνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2012, 11:46:39 μμ »
Μπραβο βρε Λαζαρε. Εγραψες ολα οσα ειδες και περασες με τον μονομαχο, κατανοητα και με απλα λογια.

Σωστος !!!!  thubsup
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2012, 12:23:11 πμ »
Πολύ απλό και χρήσιμο το άρθρο. sevasmos

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2012, 12:35:57 πμ »
Πολύ ωραίο Λάζαρε, νομίζω ότι πρέπει να γίνει υπόμνημα για να μην χαθεί στο σωρό.

Αποσυνδεδεμένος antonismag

• Gold member
  • την μερα που θα τα καταλαβω ολα θα γινω βαρετος...
  • Εμπειρία: εεεεε????
  • Τα ενυδρεία μου: 160 lt ζωοτοκων 60 lt υπο κατασκευη
  • Τόπος Διαμονής: Μεταλλικο Κιλκις
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2012, 12:41:30 πμ »
σε μια σελιδα μας εμαθες οσα σχεδον χρειαζεται για να εχουμε ενα μονομαχο χαρουμενο

respkt

βραβο_2

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2012, 03:25:22 πμ »
Πολύ ωραίο Λάζαρε, νομίζω ότι πρέπει να γίνει υπόμνημα για να μην χαθεί στο σωρό.
συμφωνω Κωστα...καλυτερα να γινει υπομνημα μπας και αποφυγουν καποιοι τις κακοτοπιες...
δεν ειναι κατι φοβερο το αρθρακι,αλλα περιεχει σημαντικες πληροφοριες

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2012, 12:02:55 πμ »
Έγινε Λάζαρε. greatup

Αποσυνδεδεμένος antonismag

• Gold member
  • την μερα που θα τα καταλαβω ολα θα γινω βαρετος...
  • Εμπειρία: εεεεε????
  • Τα ενυδρεία μου: 160 lt ζωοτοκων 60 lt υπο κατασκευη
  • Τόπος Διαμονής: Μεταλλικο Κιλκις
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2012, 02:01:17 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
Bettas sp.
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:06:28 πμ »
διαβασα διαφορα αρθρα για μονομαχους αλλα πουθενα δεν βρικα ξεκαθαρα να αναφερει σε ποσα λιτρα ενυδρειο τον κραταμε?  οχι σε 1 λιτρο γιαλλες η κουπες/ποτιρακια-σε ποσα ομως?

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Απ: Bettas sp.
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:08:54 πμ »
Για.μενα.30λ.και.πανω. :)..για.αλλους.20λ.και.πανω.

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:13:44 πμ »
σημερα ημουν στα τζαμπο και εχει ενυδρειο ειδικα για μονομαχους,
το ενυδρειο ηταν 4 λιτρα  hitme

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:35:01 πμ »
ειπες τζαμπο-ειχαν κατι 20-30 λιτρα καπια στιγμη...τα εχουν ακομι?

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:40:30 πμ »
ναι
αλλα δεν θυμαμε τιμη banghead

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 01:19:25 πμ »
Τα ενυδρεία του τζάμπο πρέπει να είναι 12-15 λίτρα, εγώ δεν θα έβαζα μονομάχο σε κάτω από 20.

Αποσυνδεδεμένος maxmad

• Member
  • *
  • Για πάντα αρχάριος.....
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοινωνικό. 60 λίτρα μονομάχο-ενυδρείο (μακρόστενο 3 διαμερίσματα) . 60 λίτρα γλαστρολίμνη (χρυσόψαρα) . 20 λίτρα μονομάχος. ξανά 20 λίτρα μονομάχος. 25 λίτρα γεννήστρα (guppy & ξιφοφοράκια)
  • Τόπος Διαμονής: Περιστέρι
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 10:42:27 πμ »
ειπες τζαμπο-ειχαν κατι 20-30 λιτρα καπια στιγμη...τα εχουν ακομι?

ναι τα έχουν ακόμη  είναι γυάλινα , έχουν φίλτρο εσωτερικό , και έχουν 20 euro

Αποσυνδεδεμένος ShadowVValker

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 15 lt γαριδάδικο 190 lt με guppy, ξιφοφόρους, cory και purple apple snail 120 lt μονομαχοενυδρείο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:51:14 μμ »
τα ενυδρεία των jumbo είναι 15 lt.

τώρα για τους μονομάχους, το αξιόπιστο seriouslyfish αναφέρει ελάχιστες διαστάσεις γυάλας για έναν αρσενικό  ή ζευγάρι (προσωπικά δε θα το πρότεινα σε αυτά τα λίτρα) 45*30. Δεν δίνει ύψος γιατί δεν είναι τόσο απαραίτητο στο μονομάχο όσο το εμβαδόν που χρειάζεται για να οριοθετήσει την περιοχή του. Οπότε αν υπολογίσεις 25 εκ. ύψος στήλης νερού, πάμε σε 33 λίτρα ελάχιστο. Αν θες να είσαι οκ, 60-80 λίτρα είναι μια χαρά. Πάντα μιλάμε για έναν αρσενικό μονομάχο.

Συνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 02:33:42 μμ »
Mια εκτεταμένη αναφορά στους μονομάχους, μπορείτε να διαβάσετε στο θαυμάσιο άρθρο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

Συνολικά, κατατάσσονται σε 69 είδη.

(Πηγή: http://www.fishbase.gr)
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Lion23

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt χρυσοψαρα/15lt Μονομαχος
  • Τόπος Διαμονής: Kavala
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 18, 2015, 09:17:30 μμ »
Τρομερο εως Αριστο το αρθρο σου! Μπραβο! Να και μια απορια..το φιν ροτ τι ειναι ρε παιδια μιας και ειμαι ασχετος απο την "γλωσσα" ακομα!

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 18, 2015, 10:59:20 μμ »
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 23, 2015, 10:26:54 μμ »
[quote ...θα αποφευγεις εννοειται μονομαχους που βρισκονται σε ποτηρακια ...μην τους αγοραζεις..
[/quote]

Σε όποιο κατάστημα στη Σαλονίκη κιαν πήγα τα έχουν σε ποτηράκια...

Ξέρει κάποιος κάποιο κατάστημα οπου δε τους διατηρούν στα εν λόγο ποτηράκια?

Αποσυνδεδεμένος alex2002

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: rookie
  • Τα ενυδρεία μου: 60L με 2 fancy χρυσοψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Ευοσμος
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 23, 2015, 11:06:26 μμ »
Ξερω φιλε θα σε στειλω μεσω πμ για να μην θεωρηθει διαφημηση

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 23, 2015, 11:24:20 μμ »
Σωστα! (για τη διαφήμηση...)

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Simerinos

• Silver member
  • Γιατί δεν είμαι δα και χθεσίνος
  • Εμπειρία: Τσουκ
  • Τα ενυδρεία μου: 120L ζωοτόκα, 60L αλγάριουμ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Περαία
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 24, 2015, 12:03:48 πμ »
Χωρις να ειμαι σχετικος με μονομαχους, ουτε ξερω καλα και τους κανονες του φορουμ,
Οταν οι περισσοτεροι μαγαζατορες για τον α ή β λογο επιλεγουν αυτη την λαθος συμπεριφορα,
Αν υπαρχουν μαγαζια εκει εξω με σωστη αντιμετωπιση, δεν θα επρεπε ενα ενυδρειακο φορουμ να το λεει ανοιχτα;
Και ας θεωρηθει διαφημιση.
Οταν καποιος κανει σωστα την δουλεια του δεν θα επρεπε να επιβραβευουμε την καλη συμπεριφορα (βοηθωντας και τον εαυτο μας παραλληλα);
Επιπλεον ισως ετσι και οι λαθος να συνετιστουν...
Φτασαμε να μην φωναζουμε 'κλεφτης' για να μην μας πουν ρουφιανους... Και βαζουμε καλους και κακους στο ιδιο τσουβαλι.

Συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος. Ηθελα καπου να τα βγαλω. (μπορει να ειμαι στις μερες μου..)

Για να επιστρεψω, καποια στιγμη και εγω ειχα ψαξει για μονομαχο. Αν θελησω να βρω,
θα πρεπει να βγω στην γυρα ή να περιμενω πμ απο καποιον γνώστη;

Αποσυνδεδεμένος alex2002

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: rookie
  • Τα ενυδρεία μου: 60L με 2 fancy χρυσοψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Ευοσμος
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 24, 2015, 12:13:06 πμ »
Εχεις ενα δικιο σε αυτα που γραφεις φιλε μου!απλα δε ξερεις τι μπορει να αρχισει κ να σερνει ο καθενας..ισως θα ηταν καλυτερα να μεταφεροταν η κουβεντα ανοιχτα στο μπαρ για να μην βγαινουμε off topic?

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 24, 2015, 12:17:10 πμ »
Συμφωνω με Simerinos (δημιουργικό πολλές φορές να είναι κάποιος "στις μέρες του")
αλλά πρόκειται για θέμα των moderetors (ή όπως λεγονται) του φόρουμ.