ΑποστολέαςΘέμα: reef 100l απο την αρχή  (Αναγνώστηκε 1043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gian

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 180 ζούγκλα, reef 190l
  • Τόπος Διαμονής: πρέβεζα
reef 100l απο την αρχή
« στις: Μάιος 20, 2012, 12:06:05 πμ »

γειά και χαρά σε όλους
σκέφτομαι να μεγαλώσω το 60λ ρεεφ που έχω και να φτιάξω ένα λίγο μεγαλύτερο περιπου 100λ(40-40-60).
το ενυδρείο θα είναι πάλι diy.
αυτή τη φορά σκέφτομαι να κάνω και sub(30l)
και εδώ ξεκινάνε οι ερωτήσεις.
5άρι τζαμι θα είναι καλά για το ενυδρείο? θέλει κόντρες πουθενά?
το sub θα εξυπηρετήσει?
σκέφτομαι να τρυπήσω το τζαμι στο πίσω μέρος για να κατεβάζω έτσι το νερο στο sub καμιά άλλη ιδέα?
το σκιμμερ sk 300 sun sun, δεν θα είναι πια αρκετό, καμιά προταση για κανένα οικονομικό σκιμμερ?
κατα τη μεταφορά από το ένα ενυδρειο στο άλλο δεν θα έχουν προβλημα τα κοραλλια και τα ψαρια?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2012, 10:33:08 πμ »

γειά και χαρά σε όλους
σκέφτομαι να μεγαλώσω το 60λ ρεεφ που έχω και να φτιάξω ένα λίγο μεγαλύτερο περιπου 100λ(40-40-60).
το ενυδρείο θα είναι πάλι diy. ( δεν παει λιγο μεγαλυτερο το βαθος ?)
αυτή τη φορά σκέφτομαι να κάνω και sub(30l)
και εδώ ξεκινάνε οι ερωτήσεις.
5άρι τζαμι θα είναι καλά για το ενυδρείο? θέλει κόντρες πουθενά? ( καντο 8αρι και χωρις κοντρες )
το sub θα εξυπηρετήσει? ( καλο ειναι γιατι θα βαλεις σκιμμερ μεσα και θα γλυτωσεις χωρο. Αλλα θα ειναι πολυ μικρο και θα εχεις σιγουρα αυτοματη αναπληρωση)
σκέφτομαι να τρυπήσω το τζαμι στο πίσω μέρος για να κατεβάζω έτσι το νερο στο sub καμιά άλλη ιδέα?( και εγω ετσι το εχω.Φ32 και εισαι μια χαρα)
το σκιμμερ sk 300 sun sun, δεν θα είναι πια αρκετό, καμιά προταση για κανένα οικονομικό σκιμμερ?
κατα τη μεταφορά από το ένα ενυδρειο στο άλλο δεν θα έχουν προβλημα τα κοραλλια και τα ψαρια?

Ο καλυτερος τροπος ειναι να μπουν τα ψαρια σε αλλο 3ο ενυδρειο -κουβα και ετσι θα μπορεις να βγαλεις με την ησυχια σου τον αραγωνιτη.
Θελει ομως προσοχη για να μην σηκωθουν τα νιτρικα και εχεις προβλημα μετα. Θα προσθεσεις και αλλο αραγωνιτη, ζωντανο ή νεκρο ?
Εγω σε μεταφορα ενυδρειου παρολο που κανανε 4 ωρες για να μεταφερθει σε αλλο σπιτι ( 5 ατομα ειμασταν) τελικα ειχα καποιες απωλειες.

Επειδη αν θυμαμαι καλα το εχεις λιγο καιρο το μικρο και τωρα θα πας σε 96 λιτρα και αν αφαιρεσεις αραγωνιτη και βραχο , παλι μικρο θα ειναι. Γιατι δεν πας σε ενα μεγαλυτερο ?
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2012, 10:53:34 πμ »
Συμφωνώ για 8άρι τζάμι και χωρίς κόντρες.
Αν έχεις χώρο για να δώσεις βάθος, μπορείς να φτιάξεις σαμπ στην πλάτη και να γλυτώσεις το
ανεβοκατέβασμα του νερού, τον θόρυβο, την μεγάλη αντλία κλπ.
Εξαιρετικό σκίμμερ για τα λίτρα σου: http://www.aqua-medic.de/index.php?r=catalog/product&id=251
Η μεταφορά θέλει καλή οργάνωση, κουβάδες, 2-3 άτομα και ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος gian

• Loyal member
  • **
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 20, 2012, 10:58:47 πμ »
ευχαριστώ για την σαπάντηση.
το φ32 που έγραψες τι είναι?
τις τρύπες τις έκανες μονος σου ή τις έκανε ο τζαμάς?
σε πιο ύψος και σε τι μέγεθος θα πρε΄πει να γίνουν οι τρύπες στο τζαμι του ενυδρείου?
δεν έχω περιορισμούς στις διαστάσεις μιας και το έπιπλο θα το φτιάξω εγώ. ο μόνος περιοριστικός παράγοντας είναι το κόστος κατασκευής και συντήρησης του ενυδρείου, είδη από το 65λ μαζί με το φιλτρο πλάτης πάω σκα 126 ενυδρείο + σουμπ.

φίλτρο πλάτης δηλαδή σαν αυτό που έχω τώρα?
έλεγα να είναι λόγο μεγαλύτερο από φίλτρο πλάτης για να βαλώ μεσα αλγες cheato και όλο τον εξοπλισμό, αλλά φοβάμαι και τις τρύπες και τη διαδρομή του νερού.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2012, 11:48:07 πμ »
Φίλε μου το δικό μου έχει τα ίδια λίτρα και όλα κρύβονται στο φίλτρο πλάτης 12 εκ. φάρδους.

Όταν λέω όλα, ;D εννοώ εκτός από την chaeto, αυτή δύσκολα θα χωρέσει.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 20, 2012, 06:50:12 μμ »
την τρυπα δεν την εκανα εγω αλλα τζαμάς.

ειναι περιπου 10 εκ απο το πανω μερος του ενυδρειου και περιπου το νερο φτανει μεχρι την μεση στης τρυπας. Βεβαια αυτο εξαρταται και απο την
αντλια επιστροφης. Εγω εχω 2 τρυπες με διαμετρο 32 (Φ32) και ανεβαζω με μια ΕΗΕΙΜ 2000 ρυθμισμενη στο μισο σχεδον.

Ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται μεγαλη ροη στο sump.

ΤΟ εμπομενο παντως που σχεδιαζω ειναι με φιλτρο στην μια πλευρα του ενυδρειου ( sump στο πλαι δλδ) λογω χωρου.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gian

• Loyal member
  • **
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2012, 02:54:41 μμ »
αυτή τη στιγμή έχω φιλτρο πλάτης, στο οποιο βλέπω σαν μειονεκτήματα
ότι φαίνεται το σκιμμερ και ακουγεται και σχετικά.
δε χωράει άλγες
τρώει χώρο από το ενυδρείο
το έχω στα πλάγια οπότε τρώει και τη μια οπτική πλευρά

για το σουμπ έχω και εκεί κάποιους προβληματισμούς
θα ακξούγεται η υπερχύλιση?
η αντλία που έχω τώρα 600λ δεν έχει το καταλληλο μανομετρικό. τι αντλία θα χρειαστώ? πόσα λίτρα θ απρέπει να γυρνάει?

η γυάλα που θα κάνω σαμπ τελικά ειναι 30-30-35.

τα ανεμιστηράκια μπορώ να τα βάλω στο σαμπ?

κόλαση γίνεται, που πάω και μπλέκω παλι..................
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2012, 12:20:59 πμ από gian »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2012, 10:53:05 μμ »
Θα ειναι πολυ μικρο το sump. Σκεψου οτι 30-30-35 = 31 λιτρα. Και δεν θα το εχεις γεματο γιατί θα πρεπει να υπολογισεις και το νερο της επιστροφης σε περιπτωση διακοπης. Αρα αν πουμε ~24 λιτρα( αν υποθεσεις οτι κανεις την τρυπα περιπου 10εκ απο την επιφανεια τοτε θα εχεις σε καθε διακοπη ρευματος περιπου 60Χ40Χ3εκ = 7 περιπου λιτρα).

Εαν κανεις 3 δωματια στο sump ( υποδοχη του νερου απο το ενυδρειο, μεσαιο δωματιο για αλγη, δωματιο αντλιας επιστροφης ) τοτε θα εχει περιπουστα 30 εκμηκος ( 7εκ- 16εκ-7εκ) οποτε στο δωματιο της αντλιας θα εχεις τετοια εξατμιση που θα βαζεις νερο καθε μερα...

Δεν χρειαζεται μεγαλη ροη στο sump. Το πανε ειναι να εχεις μια αντλια να σου ανεβζεις το νερο. Μια ΕΗΕΙΜ 1000 ( εχει ρυθμιστη ), νομιζω οτι θα ειναι μια χαρα και την χαμηλωνεις την ροη.

Για το μεσαιο δωματιο δεν ξερω αν θα χωραει το σκιμμερ.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2012, 12:29:02 πμ »
Έτσι είναι όπως στα λέει ο Γιώργος , νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο εάν γίνει τόσο μικρό.
Για τα ανεμηστηράκια που ρωτάς εάν κατάλαβα καλά δεν χρειάζονται στο σαμπ ,αυτά  τα βάζουμε  επάνω στο ενυδρείο για να  ψήχουνε την επιφάνεια του νερού επειδή ανεβαίνει η θερμοκρασία από τις λάμπες.

Αποσυνδεδεμένος gian

• Loyal member
  • **
reef 100l απο την αρχή
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2012, 01:18:48 πμ »
http://www.google.gr/imgres?q=sump&start=219&hl=el&sa=X&biw=1360&bih=604&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=lp19aPm1rBC_UM:&imgrefurl=http://rossreef.blogspot.com/2010/07/sump-details.html&docid=MZ2QpMBdBXZlEM&imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_L37iXeurD4c/TEsEjG5ws8I/AAAAAAAAABM/21CkSNnMy-s/s1600/sump_fugium_3.JPG&w=769&h=409&ei=xJO6T4v3G5DBswaG74mcCA&zoom=1&iact=hc&vpx=641&vpy=277&dur=220&hovh=164&hovw=308&tx=176&ty=102&sig=112745048400945264111&page=10&tbnh=95&tbnw=179&ndsp=25&ved=1t:429,r:3,s:219,i:68

ένα τέτοιο σαμπ χωρίς το τελευταίο χωρισμα το κοκκινο, δεν αμβλύνει το π΄ροβλημα με την εξάτμιση μιας και περισσότερο νερό θα φτάνει στην αντλία επιστροφής?
το φωτιστικό θα είναι επικαθήμενο με ενσωματωμένα ανεμιστηράκια οπότε δεν θα υπάρχει θερμότητα από λάμπες.
βλέπετε δυσλειτουργία στο σουμ που δείχνω?