ΑποστολέαςΘέμα: Βοηθεια Κ Γνωμες Για Νεο Στησιμο!  (Αναγνώστηκε 363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος χρηστος13

• Member
  • *
  • Εμπειρία: οσο ζεις μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λιτρα κοινωνικο-120 ;φρικανικο
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα-πορτο ραφτη
Βοηθεια Κ Γνωμες Για Νεο Στησιμο!
« στις: Μάιος 12, 2012, 08:49:05 πμ »
 ^-^
μετα απο πολυ καιρο καταφερα να αγορασω ενα 96 λτ!πηρα κ το fluval105! το φιλτρο ειναι σκετο!χρειαζεται λαστιχα κ ολα τα υπολοιπα, τι χρειαζεται ακριβως και που μπορω να τα βρω, αλλα οχι για αγορα online. το φιλτρο εχει βιολογικα υλικα, περιμενω τη γνωμη σας για στησιμο και ψαροσυνθεση. Ευχαριστω προκαταβολικα!!! Επισης ενδιαφερομαι για (οικονομικο) controller θερμοκρασιας, για υποστρωμα, για χαλικι ή οτι αλλο προτεινετε εσεις. Εχω ηδη ενα 50 λτ με γκαμπι και red cherry,
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ¦

Αποσυνδεδεμένος Γιωργος..!

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 150λτ
  • Τόπος Διαμονής: Νεα Ραιδεστος Θεσσαλονικης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2012, 09:22:43 πμ »
εξαρτατε τι θες να κανεις...και τι ψαρακια θες να βαλεις...!!
εχεις καπια ψαρακι στο μιαλο σου?? και καλη αρχη!!!!  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος χρηστος13

• Member
  • *
  • Εμπειρία: οσο ζεις μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λιτρα κοινωνικο-120 ;φρικανικο
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα-πορτο ραφτη
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2012, 09:29:50 πμ »
ειμαι στο ψαξιμο ακομα! τα νεον μου αρεσουν!
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ¦

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2012, 10:08:31 πμ »
Χρηστο καλημερα και καλη αρχη στο νεο ενυδρειο.

Για λαστιχα μπορεις να κοιταξεις σε μαγαζι με υδραυλικα ή ποτιστικα ειδη. Εκει θα βρεις και γωνιες αλλα και πλαστικους σωληνες τος οποιους μπορεις να τους χρησιμοποιησεις σαν εισοδο και εξοδο.

Τον κοντρολλερ τον θελεις για ανεμιστηρες ? ( και για ζεστη τον χειμωνα ?) Γιατι εκτος τον ελλιγουελ μπορεις να δεις ετοιμη λυση της aquael ,πολυ
ευκολο και αξιοπιστο.

Υποστρωμα εξαρταται τι χρωμα θα σ'αρεσε να εχεις στον βυθο. Ειτε κοιτας κατι σε seachem ειτε απλο χαλικι 1-3mm με ενα υποστρωμα π.χ. sera και εισαι καλυμενος. ( η 2η λυση θα σου βγει πιο φθηνη) .
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Γιωργος..!

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 150λτ
  • Τόπος Διαμονής: Νεα Ραιδεστος Θεσσαλονικης
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2012, 10:15:20 πμ »
για νεον  θα χριστει να ριξεις το ph η με φιλτρο οσμοσης η με τυρφη...!!

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2012, 10:22:47 πμ »
Καλημερα χρηστο ^-^ Εγω για τα λιτρα σου θα σου προτεινα κατι ποιο ευκολο σε κιχλιδες labidohromis,και ομορφες ειναι σε χρωμα αλλα και ανθεκτικες.οταν ξεκινησα λογο απειριας εχασα καμποσα ψαρια επειδη αγοραζα δυσκολα για αρχαριος.Στο λεω περισσοτερο για να μην απογοητευτεις,αν και εδω μεσα αν ακουσεις τις συμβουλες των ποιο εμπειρων δεν θα χασεις τιποτε ;)