ΑποστολέαςΘέμα: Ενας (κατ'αρχήν) οδήγός για το DIY ενυδρείο...  (Αναγνώστηκε 15904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Ενας (κατ'αρχήν) οδήγός για το DIY ενυδρείο...
« στις: Απρίλιος 06, 2012, 04:47:23 μμ »
Ας αρχίσουμε λοιπόν τι λέτε??  :) ;)

ΣΙΛΙΚΟΝΗ

Η Σιλικόνη είναι ένα μοναδικό συνθετικό ελαστομερές που γίνεται από ένα δικτυο από  πολυμερή το οποίο ενισχύεται με διοξείδιο του πυριτίου. Τα χαρακτηριστικά του είναι τέτοια ώστε να παρέχει μια ισορροπία με μηχανικές και χημικές ιδιότητες χρήσιμες για συγκόλληση γυάλινων ενυδρείων
Η βασική φόρμουλα του είναι: Me3SiO (SiMe2O) nSiMe3

Οι Σιλικόνες RTV (RTV = Room Temperature Vulcanising) είναι οι σιλικόνες που χρησιμοποιούνται συνήθως για την κατασκευή ενυδρείων και πωλούνται στην εγχώρια αγορά  στα DIY shops και στα pet shops ή online.
Ο χρόνος ωρίμανσης και στεγανοποίησης οποιασδήποτε κόλλησης με σιλικόνη επηρεάζεται άμεσα από τη θερμοκρασία και την υγρασία του περιβάλλοντος χώρου.
Η καθαρή 100% σιλικόνη RTV χωρίς πρόσθετα, παρεχει στο ενυδρείο μας μια ελαστική αλλα ανθεκτική στις καιρικές συνθήκες και την υγρασία κόλληση μεταξύ παρόμοιων και ανόμοιων υλικών. Η 100% σιλικόνη RTV εχει εξαιρετική πρόσφυση σε πλακάκια, γυαλί, πορσελάνη, κεραμικά, fiberglass, ξύλα, γύψο, βαμμένες επιφάνειες, μέταλλο, πολλά πλαστικά και καουτσούκ. Αντέχει σε ακραίες θερμοκρασίες από -50 ° Κελσίου. έως +230 ° Κελσίου, και είναι αδιάβροχη φυσικά και στεγανή στη επαφή με γλυκο ή αλμυρο νερο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πλαστικό (το οποίο αποτελείται από το πετρέλαιο) δεν περιλαμβάνεται στα υλικά αυτά. Η Σιλικόνη RTV δεν βοηθάει για τη συγκόλληση ακρυλικών ενυδρείων, και το πετρέλαιο στο ακρυλικό θα προκαλέσει ξεφλούδισμα έλλειψη πρόσφυσης, και τελικά αποκόλληση.
Άρα δεν χρησιμοποιούμε σιλικόνη για κατασκευή Ακρυλικού/πλεξιγκλάς ενυδρείων ή άλλων τέτοιων εφαρμογών.
Αντίθετα οι σιλικόνες RTV είναι χρήσιμες στην κατασκευή των ενυδρείων από γυαλί και το σφράγισμα των αρμών σε ξύλινα DIY ενυδρεία.  Δεν είναι όλοι οι τύποι σιλικόνης ίδιοι. Στην Ελλάδα γνωρίζουμε και εμπιστευόμαστε τις καθαρές Σιλικόνες BISON, DEN BRAVEN και οι λιγότερο γνωστές της Bayern.

ΤΖΑΜΙΑ:
Γυαλί Τύπος & Πάχος -. Χρησιμοποιούμε πάντα φύλλο γυαλί, ειτε το γνωστο σε όλους μας πράσινο που περιέχει πυρίτιο του σιδήρου, είτε το extra clear, με την απουσία αυτού (του σιδήρου), το οποίο είναι ολόλευκο (η Μάλλον... ολοδιάφανο!!!). Συνήθως ζητάμε και ροντάρουμε τις άκρες καθώς δίνει περισσότερη επιφάνεια στο γυαλί για να κολλήσει επάνω του η σιλικόνη, και επιπλέον δεν κόβεται κανένα δάχτυλο!. Επ ουδενί δεν παίρνουμε ψημένο γυαλί!!!(εξτρα ψημένο εννοοω, καθώς όλα τα γυαλιά ειναι ψημένα!!! - ενα κατιτίς σαν τη μπριζόλα!!). Αν για οποιοδήποτε λόγο προκληθεί βλάβη στο γυαλί, δεν θα έχουμε απλά μια διαρροή, θα έχουμε μια έκρηξη από μικροσκοπικά κομμάτια από γυαλί σε όλο το σπίτι.  Το ενυδρείο δέχεται πιέσεις κάτω στον πάτο, στις γωνίες και στις ενώσεις.  Γι αυτό το λόγο υπολογιζουμε πάντα ένα βαθμό ασφαλείας για το πάχος των τζαμιών που θα κόψουμε. Πολύς κόσμος διαλέγει βαριά και παχιά τζάμια, αλλά κρατήστε κατά νου ότι, το παχύτερο τζάμι θα κάνει μεν ένα ενυδρείο ανθεκτικότερο, αλλά και εξαιρετικά βαρύ.
Πριν σας παραθέσω έναν συνοπτικό πίνακα για τα τζάμια  θα μιλήσουμε εν συντομία και για το τελευταίο μέρος της κατασκευής DIY Ενυδρείων. Τις αντιρίδες ή πιο γνωστές ως κόντρες..

ΚΟΝΤΡΕΣ
Οι κόντρες είναι ένα εύκολο και ομολογουμένως έξυπνο κόλπο για να κατασκευάσουμε ανθεκτικά, ελαφριά και φτηνά ενυδρεία.
Αυτό που ουσιαστικά κάνουν είναι να δημιουργούν σημεία στήριξης στο ενυδρείο, μεταβάλλοντας τα σημεία πίεσης του νερού και ελλατωνοντας την πίεση σ’ αυτά.
Και ενώ π.χ. για ένα ενυδρείο 150cm x 50cm x 70cm θα χρειαζόμασταν για έναν να είναι ασφαλές 15mm τζάμι με συνολικό βάρος τζαμιού 165 κιλά και ανάλογο κόστος, χρησιμοποιωντας κόντρες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τζάμι μόνο 10mm πάχους βάρους 110 κιλών και φυσικά αντίστοιχου κόστους. Επιπλέον μπορούμε να έχουμε και στο νου μας ότι παχύτερο τζάμι (ειδικά όταν δεν είναι λευκό) σημαίνει μεγαλύτερη παραμόρφωση οταν κοιτάμε μέσα από αυτό..
Γενικά υπάρχουν οι παρακάτω τρόποι να βάλουμε κόντρες στο ενυδρείο. Θα σας παραθέσω σχηματικά και τον πάτο του ενυδρείου σε κάτοψη αλλά και το πάνω μέρος του ενυδρείου.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:25:27 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2012, 04:49:49 μμ »

Πως κολλάμε το ενυδρείο?.

Πως τοποθετούνται τα πλαινά τζάμια?

Με ποιους τρόπους τοποθετούνται οι κόντρες?

1α) ΠΑΤΟΣ - ΔΙΠΛΟΣ ΠΑΤΟΣ

1β) ΠΑΤΟΣ - 2 ΠΑΡΑΘΥΡΑ

1γ)ΠΑΤΟΣ - 3 ΠΑΡΑΘΥΡΑ

2α) ΕΠΑΝΩ - ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ! (Σφακιανακης!!)

2β) ΕΠΑΝΩ - ΤΕΛΑΡΟ

2γ) ΕΠΑΝΩ - ΗΤΑ (Η)

2δ) ΕΠΑΝΩ - ΠΑΡΑΘΥΡΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:30:38 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2012, 04:50:26 μμ »
Και ενας κατ' αρχήν οδηγός πάχους τζαμιών..

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:31:03 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2012, 04:50:53 μμ »
Πάμε ερωτήσεις...  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2012, 06:47:34 μμ »
Το μόνο που θα μπορούσα να προσθέσω σε αυτό το πληρέστατο άρθρο, είναι η επαγγελματική μου διαστροφή... Υπάρχει ένα σχετικό Πρότυπο, το DIN32622 το οποίο έχει εκδοθεί στη Γερμανία και το οποίο στην ουσία περιγράφει τις διαδικασίες επιλογής ελάχιστου πάχους τζαμιών για μικρά ενυδρεία χωρίς κόντρες καθώς και τους αντίστοιχους ελέγχους που θα πρέπει να γίνουν (αφορά περισσότερο εταιρείες κατασκευής, αλλά αν κάποιος θέλει να το εφαρμόσει και για δική του κατασκευή δεν χαλάει κανέναν...)
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 06, 2012, 07:05:13 μμ »
Απίθανο άρθρο Χάρη, πλήρες και κατανοητό. Ήταν κάτι που έλειπε. greatup

Το μόνο που δεν βρήκα μέσα είναι ο τρόπος εφαρμογής της σιλικόνης, πώς βάζουμε την χαρτοταινία για να
είναι ίσια η γραμμή της σιλικόνης, πώς αποφεύγουμε τις φυσαλίδες και τέτοιες λεπτομέρειες. Ζητάω πολλά? ;D

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2012, 07:21:35 μμ »
1. Τα πλαινα τζαμια, προτεινεις να ακουμπανε πανω στο πατο ή να κολλανε απ'εξω, περιμετρικα?
2. Το πινακακι με τα συνιστωμενα παχη τζαμιων, για τι υψος ειναι γραμμενο?
3. Πως καθαριζουμε τις σιλικονες μετα?
4. Χονδρικα ποσο καιρο κανουν  να στεγνωσουν οι σιλικονες? Τι ευνοοει ψηλη θερμοκρασια ή χαμηλη? Μεγαλη ή μικρη υγρασια? Αν το γεμισουμε πριν στεγνωσει 100%, τι μπορει να συμβει εκτος απο το ξεκολλησει?
5. Τις κοντρες τι κολλας επιτοπου με το κολλημα των κυριως τζαμιων? ή μετα απο μερες και ποσες? και γιατι?
6, Πως τεσταρεις?

Οποιος θελει να περναει σωληνες για εξωτερικο φιλτρο πρεπει να μερημνησει για αναλογα φαλτσα στις κοντρες.
Απο Den Braven (επειδη εχει πολλα ειδη) μονο η Aqua-Silicone ειναι για ενυδρεια.
Και η LOGO εχει για ενυδρεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2012, 07:53:21 μμ από Aqua4Fun »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2012, 07:42:11 μμ »
Επισης θα ηθελα να προσδθεσω οτι σημαντικο ρολο παιζει το υψος του ενυδρειου για το αν θα χρειαστει κοντρες πανω ή όχι.
σε ενα ενυδρειο 100εκ με υψος 40 ποντους και παχος τζαμιου 1 εκ δεν θα χρειαστουν κοντρες ενω, εαν το υψος ειναι στους 60 ποντους τοτε καλο ειναι να βαλουμε.

Εγω προσωπικα προτειμω τις κοντρες να ειναι αριστερα και δεξια ( οχι ομως μεχρι τερμα) για να μπορω να κηνυγησω ανετα καποιο ψαρι εαν χρειαστει, και οχι στο κεντρο του ενυδρειου.

Απίθανο άρθρο Χάρη, πλήρες και κατανοητό. Ήταν κάτι που έλειπε. greatup

Το μόνο που δεν βρήκα μέσα είναι ο τρόπος εφαρμογής της σιλικόνης, πώς βάζουμε την χαρτοταινία για να
είναι ίσια η γραμμή της σιλικόνης, πώς αποφεύγουμε τις φυσαλίδες και τέτοιες λεπτομέρειες. Ζητάω πολλά? ;D

οι φυσαλιδες αποφευγονται οταν μπαινει με σταθερη ταχυτητα το σιρίτι της σιλικονης και τοποθετειται το τζαμι με "μια" κινηση που λεμε.
η χαρτοταινια υπολογιζεται περιπου παραλληλα 0.5 εκ πιο μεσα απο το παχος του τζαμιου . Εαν το τζαμι ειναι 1 ποντο , τοτε η χαρτοταινια θα μπει περιπου στο 1,5 ποντο μεσα και παραλληλα και οταν μπει το τζαμι στην θεση του, θα περαστει με μια π.χ. καρτα βουτηγμενη σε σαπουνερο ετσι ωστε να βγαλουμε την περιτη σιλικονη και μετα , πριν στεγνωσει θα βγαλουμε και τις ταινιες. Προσοχη την χαρτοταινια ΔΕΝ την βαζουμε απο ακρη σε ακρη γιατι θα κολησει πανω στην σιλικονη.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2012, 07:54:17 μμ »
Παράθεση
1. Τα πλαινα τζαμια, προτεινεις να ακουμπανε πανω στο πατο ή να κολλανε απ'εξω, περιμετρικα? ( προτεινω πανω στον πατο και να βαζω και κοντρες, ετσι η επιφανεια του τζαμιου που θα εχει σιλικονη θα ειναι αρκετα μεγαλη )
2. Το πινακακι με τα συνιστωμενα παχη τζαμιων, για τι υψος ειναι γραμμενο? ( αυτο ειναι και δικη μου απορια , γιαυτο προσθεσα και εγω πιο πανω , οτι εξαρταται πολυ απο το υψος του ενυδρειου οσον αφορα τις κοντρες :) )
3. Πως καθαριζουμε τις σιλικονες μετα? ( εφοσον μπει η χαρταινια τοτε βγαινει και αφηνει , ισια γραμμη. εαν εχουμε σαπουνονερο και μια καρτα τηλεφωνου με ομμενη την γωνια τοτε κανουμε θαυματα. Ασε που γυαλιζει και η σιλικονη και δεν γινεται θαμπη. )

4. Χονδρικα ποσο καιρο κανουν  να στεγνωσουν οι σιλικονες? Τι ευνοοει ψηλη θερμοκρασια ή χαμηλη? Μεγαλη ή μικρη υγρασια? Αν το γεμισουμε πριν στεγνωσει 100%, τι μπορει να συμβει εκτος απο το ξεκολλησει? ( σε 24 ωρες εισαι ετοιμος. Εφοσον βεβαια η θερμοκρασια δεν ειναι πολυ υψηλη , αλλα ειδικα ουτε με κρυο .Η καλυτερη εποχη ειναι η ανοιξη :) :) )

5. Τις κοντρες τι κολλας επιτοπου με το κολλημα των κυριως τζαμιων? ή μετα απο μερες και ποσες? και γιατι? ( οσες φορες χρειαστηκε τις κολλησα την επομενη μερα. Ετσι δεν δινω την δυνατοτητα στην σιλικονη να γινει πολυ ελαστικη.

6, Πως τεσταρεις? παραγγελνεις 2 πιτογυρα και μια μπυρα. ΑΝοιγεις την βρυση στο μπλαλκονι και περιμενεις το μπαμ ! . Αν δεν γινει εισαι ΟΚ :) )

Οποιος θελει να περναει σωληνες για εξωτερικο φιλτρο πρεπει να μερημνησει για αναλογα φαλτσα στις κοντρες. Σωστος !!!!
Απο Den Braven (επειδη εχει πολλα ειδη) μονο η Aqua-Silicone ειναι για ενυδρεια.

Ολα τα παραπανω αφορουν την δικη μου εμπειρια στα κολληματα. Ειναι ενδεικτικα και οποιος θελεις τα ασπαζεται. Και βεβαια υπαρχουν και αλλοι τροποι που θα ηθελα και εγω να ακουσω. Εκτος απο τον 6 τροπο :)

Συγνωμη Σπυρο κατα λαθος ειχα πατησει την τροποποιηση και οχι την παραθεση. ΤΟ επανεφερα οπως ηταν .
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 06, 2012, 07:57:48 μμ »
Παράθεση
1. Τα πλαινα τζαμια, προτεινεις να ακουμπανε πανω στο πατο ή να κολλανε απ'εξω, περιμετρικα? ( προτεινω πανω στον πατο και να βαζω και κοντρες, ετσι η επιφανεια του τζαμιου που θα εχει σιλικονη θα ειναι αρκετα μεγαλη )

Απο τα σχήματα πιστευα πως φάινεται οτι τα πλαινά τζάμια ακουμπάνε ΠΑΝΤΑ επάνω στον πάτο. OK ισως να μην ήταν ξεκάθαρο.. αλλά οντως έτσι ειναι.. τα πλαινά τζάμια πάντα επάνω στον πάτο..

Παράθεση
2. Το πινακακι με τα συνιστωμενα παχη τζαμιων, για τι υψος ειναι γραμμενο? ( αυτο ειναι και δικη μου απορια , γιαυτο προσθεσα και εγω πιο πανω , οτι εξαρταται πολυ απο το υψος του ενυδρειου οσον αφορα τις κοντρες :) )
Σαφως και εξαρτάται, αλλά παίζει ουσιαστικό ρόλο μετά τα 50 εκατοστά. Το safety factor που έχω βάλει μέσα ειναι τουλάχιστον 3 με 3.3 που σημαίνει άνετα και 60 και 70 εκατοστα..Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να απεικονίσω δισδιάστατα εναν τρισδιάστατο πινακα..

Παράθεση
3. Πως καθαριζουμε τις σιλικονες μετα? ( εφοσον μπει η χαρταινια τοτε βγαινει και αφηνει , ισια γραμμη. εαν εχουμε σαπουνονερο και μια καρτα τηλεφωνου με ομμενη την γωνια τοτε κανουμε θαυματα. Ασε που γυαλιζει και η σιλικονη και δεν γινεται θαμπη. )

4. Χονδρικα ποσο καιρο κανουν  να στεγνωσουν οι σιλικονες? Τι ευνοοει ψηλη θερμοκρασια ή χαμηλη? Μεγαλη ή μικρη υγρασια? Αν το γεμισουμε πριν στεγνωσει 100%, τι μπορει να συμβει εκτος απο το ξεκολλησει? ( σε 24 ωρες εισαι ετοιμος. Εφοσον βεβαια η θερμοκρασια δεν ειναι πολυ υψηλη , αλλα ειδικα ουτε με κρυο .Η καλυτερη εποχη ειναι η ανοιξη :) :) )

5. Τις κοντρες τι κολλας επιτοπου με το κολλημα των κυριως τζαμιων? ή μετα απο μερες και ποσες? και γιατι? ( οσες φορες χρειαστηκε τις κολλησα την επομενη μερα. Ετσι δεν δινω την δυνατοτητα στην σιλικονη να γινει πολυ ελαστικη.

6, Πως τεσταρεις? παραγγελνεις 2 πιτογυρα και μια μπυρα. ΑΝοιγεις την βρυση στο μπλαλκονι και περιμενεις το μπαμ ! . Αν δεν γινει εισαι ΟΚ :) )

Οποιος θελει να περναει σωληνες για εξωτερικο φιλτρο πρεπει να μερημνησει για αναλογα φαλτσα στις κοντρες. Σωστος !!!!

Ολα τα παραπανω αφορουν την δικη μου εμπειρια στα κολληματα. Ειναι ενδεικτικα και οποιος θελεις τα ασπαζεται. Και βεβαια υπαρχουν και αλλοι τροποι που θα ηθελα και εγω να ακουσω. Εκτος απο τον 6 τροπο :)

Συμφωνώ σε όλα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2012, 08:00:59 μμ από Drbig »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 06, 2012, 08:02:44 μμ »
Χαρη ξεχασα επισης να πω ενα μπραβο που εγραψες ενα τοσο κατατοπιστικο αρθρο.

respkt
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 06, 2012, 08:29:06 μμ »
Παράθεση

Απο τα σχήματα πιστευα πως φάινεται οτι τα πλαινά τζάμια ακουμπάνε ΠΑΝΤΑ επάνω στον πάτο. OK ισως να μην ήταν ξεκάθαρο.. αλλά οντως έτσι ειναι.. τα πλαινά τζάμια πάντα επάνω στον πάτο..

Παράθεση
Σαφως και εξαρτάται, αλλά παίζει ουσιαστικό ρόλο μετά τα 50 εκατοστά. Το safety factor που έχω βάλει μέσα ειναι τουλάχιστον 3 με 3.3 που σημαίνει άνετα και 60 και 70 εκατοστα..Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να απεικονίσω δισδιάστατα εναν τρισδιάστατο πινακα..

1. Ναι φαινεται καθαρα στο σχημα σου. Απλα εχω δει πολλα επαγγελματικα και ειναι απο εξω τα πλαινα κολλημενα.
2. Ναι, μαλλον πρεπει να βρεθει τροπος να γραφτει, για το υψος του ενυδρειου ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας και για τα παχη, οχι μονο για τις κοντρες,
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 06, 2012, 09:33:12 μμ »
Παράθεση
1. Ναι φαινεται καθαρα στο σχημα σου. Απλα εχω δει πολλα επαγγελματικα και ειναι απο εξω τα πλαϊνά κολλημενα.

ισως να το κανουν Σπυρο γιατι πολλα επαγγελματικα δεν εχουν κατω κοντρες , αλλα βαζουν λιγο πιο χοντρο γυαλι.

Ετσι, αν το κολλήσεις απο εξω το πλαϊνο τζαμι θα εχεις πιο μεγαλη επιφανεια κόλλησης. Βεβαια να πω πως ισως και να μην χρειαζονται σε πολλες περιπτωσεις οι κατω κοντρες γιατι η πιεση προς τα πλαινα τζαμια ειναι μεγαλυτερη στο πανω μερος παρα στο κατω οπου τα
κραταει στην ουσια ο πατος. Ενω πανω δεν εχουν κατι να τα συγκρατει.  Γιαυτο και τα κολλανε γυρω-γυρω απο τον πατο. Απλα για να τα συγκρατει απο κατω.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος nicpapa

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ρόδος
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 07, 2012, 12:02:32 πμ »
 thubsup thubsup Ωραίος , δεν έχεις την περίπτωση μου , θελω να κάνω κατι μικρά ενυδρειάκια, 40χ30χ30 τι πάχος γυαλιου προτεινεις? Χωρις κόντρες ομως!!

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 07, 2012, 12:05:07 πμ »
thubsup thubsup Ωραίος , δεν έχεις την περίπτωση μου , θελω να κάνω κατι μικρά ενυδρειάκια, 40χ30χ30 τι πάχος γυαλιου προτεινεις? Χωρις κόντρες ομως!!

5mm  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος nicpapa

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ρόδος
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 07, 2012, 12:20:35 πμ »
οκ thanks...

Αποσυνδεδεμένος bluesman

• Platinum member
  • 50άρισα και μυαλό δεν βάζω
    • DGPRESS.GR
  • Εμπειρία: Παλιώνω αργά και σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά...έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον :( Άτιμο χόμπι :))
  • Τόπος Διαμονής: Λαγονήσι
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 08:24:58 μμ »
Εξαιρετικό άρθρο και οι πίνακες πολύ βοηθητικοί. Με ξεμπέρδεψες σε πολλά σημεία σε σχέση με την επιλογή τζαμιών τώρα που ετοιμάζομαι να παραγγείλω τζάμια για το DIY που θα φτιάξω στο γραφείο. Σε ότι αφορά την κόλληση, αυτό λέω να το αφήσω σε κάποιον που ξέρει  ;D
Εξακολουθώ να κάνω λάθη...και το απολαμβάνω :)

http://www.dgpress.gr  http://mindmagazine.wordpress.com
Το καμάρι μου: http://youtu.be/WC0BOiAdonk

Αποσυνδεδεμένος Yiannhs

• Member
  • *
  • Εμπειρία: αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 15 λίτρα γαριδάδικο, 60 λίτρα μονομαχοενυδρείο, 120 λίτρα φυτεμένο κοινωνικό
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη-Κέντρο
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 05, 2013, 09:00:52 μμ »
καλησπερα και χρονια πολλα. συγχαρητηρια κατ αρχην κι απο μενα για το αρθρο σου.
η ερωτηση μου ειναι η εξης (κι αν χρειαστει να ανοιξω νεο θεμα) εχω στην κατοχη μου τζαμια 4 χιλ. παχους απο παλιες μπαλκονοπορτες και λεω να αποπειραθω να φτιαξω κανενα ενυδρειακι... βαση με οσους πινακες εχω δει με 4αρι τζαμι κανεις μονο κατι μικρα πχ 20χ30 κλπ..
δεν ζηταω να φτιαξω κανεναν κολοσο αλλα το αρχικο μου σχεδιο ηταν κανενα 100λιτρο. καμοια ιδεα να μου προτεινεται..? Υπ οψιν οπως ειπα τζαμια εχω και για διπλους πατους και για κοντρες στο φουλ οποτε ενισχυση μπορει να υπαρξει.. αναμενω ιδεες, ευχαριστω !!
live your life...
follow your dreams...
dance to the music
in your soul

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 05, 2013, 10:15:00 μμ »
Καλώς ήρθες Γιάννη και χρόνια πολλά, άνοιξε καλύτερα νέο θέμα για να το δουν και να σου πουν οι "τζαμάδες".

Αποσυνδεδεμένος maikfasolakis

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: αρκετή.
  • Τα ενυδρεία μου: 350-120-54λίτρα.
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονίκη
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 06:59:42 μμ »
καλησπέρα οι διαστάσεις του ενυδρείου
είναι 1.30*50*65 και θα με το κατασκευάσουν με 1 εκατοστό γυαλί..
περιμετρικά κόντρες και  πάνω και κάτω 8 εκ πλάτος ...
στην πάνω μεριά θα μπει κ μία στην μέση 15 εκατοστά..
στο κάτω θα γίνουν 2 παράθυρα με κόντρες δλδ 4 κόντρες κάθετες 
8 εκ η καθεμία... να βάλω διπλές κόντρες? και πως να τις βάλω?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 07:35:15 μμ »
δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι να βαλεις διπλες κοντρες. Μια χαρα θα εισαι ετσι οπως τα εγραψες.

Απλα προσεξε με τις πανω κοντρες που θα βαλεις πισω για να μην σε δυσκολεψουν στα λαστιχα των φιλτρων.

Παλιοτερα ειχα φτιαξει ενυδρειο με κοντρες και πανω και τις πισω κοντρες δεν τις εβαλα απο ακρη σε ακρη για να καλυψουν ολο το μηκος, αλλα την εκανα 20 ποντους πιο κοντη και την εβαλα κεντρικα της πλατης. Ετσι οι σωληνες και τα Π περνουσαν ανετα στις ακρες  της πλατης του ενυδρειου.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Dimitris X.

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Όσο περισσότερο ασχολούμαι μαθαίνω.
  • Τα ενυδρεία μου: 18λ μονομάχοενυδρείο και 60λ με γκάπυ και γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Ν.Ραιδεστώ Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:39:17 πμ »
Να ρωτήσω συμφέρει να φτιάξεις ή να αγοράσεις ενυδρείο;Για κόστος μιλάμε.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 03:34:08 πμ »
Φθηνότερο βγαίνει να το κολλήσεις μόνος σου, μετά να στο κολλήσουν και ακριβότερο το έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 03:50:55 μμ »
Να ρωτήσω συμφέρει να φτιάξεις ή να αγοράσεις ενυδρείο;Για κόστος μιλάμε.
μιλαμε για το μισο κοστος , αν το φτιαξεις μονος σου..
πχ για ενα 100λιτρο που εχει καινουργιο 100 ευρω (σκετη γυαλα ή μονο με καπακι) , αν το κανεις μονος σου τζαμια και σιλικονες , θα σου βγουν 40 - 60 ευρω (αναλογα το τι τιμες θα βρεις στα τζαμια)

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 07:28:09 μμ »
Θα έλεγα ότι αν δεν έχεις ξανακολλήσει ενυδρεία...

Μέχρι 60 λίτρα, το κάνεις και μόνος σου αφού έχεις δει 5-10 βιντεάκια... το να έχεις την σφουγγαρίστα παραμάσχαλα προτείνεται... (κόστος μόνο τα τζάμια κι οι σιλικόνες)

Μέχρι 250-300 λίτρα, το κάνεις με κάποιον που αποδεδειγμένα έχει κολλήσει αρκετά ενυδρεία... αλλοιώς προτείνεται να έρθει όλη η πολυκατοικία μαζί με τις σφουγγαρίστρες τους...  (κόστος τα τζάμια, οι σιλικόνες, οι μπύρες και τα πιτόγυρα του φίλου, συν τις εργατοώρες αυτών με τις σφουγγαρίστρες)

Από 300-600 λίτρα... καλό είναι να πας σε εμπορίου εκτός κι αν θέλεις να το ρισκάρεις... αν το ρισκάρεις τότε το κόστος είναι τα τζάμια, οι σιλικόνες, οι μπύρες και τα σούβλες του φίλου, συν τις εργατοώρες αυτών με τις σφουγγαρίστρες, συν την κλήση στην Πυροσβεστική για να μαζέψουν τα νερά)

Μέχρι εδώ το κόστος είναι σαφώς μικρότερο από την λύση του εμπορίου...

Από 600 και πάνω, η λύση του εμπορίου φαντάζει μονόδρομος...

Σε όλες τις παραπάνω εκδοχές, το δεδομένο που έχει ληφθεί υπ' όψιν ειναι ότι αυτός που σε βοηθάει δεν είναι επαγγελματίας κατασκευαστής ενυδρείου...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem