ΑποστολέαςΘέμα: Reverse Osmosis / Η Αντίστροφη Όσμωση μέσα απο Ερωτησεις και Απαντήσεις..  (Αναγνώστηκε 12603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Τι είναι αντίστροφη όσμωση; (Α/Ο)
Η αντίστροφη όσμωση (A/O) είναι μια διαδικασία καθαρισμού του νερού στην οποία, το νερό αναγκάζεται να περάσει μέσω μιας ημι-διαπερατής μεμβράνης που αφαιρεί 90-99% από τις ακαθαρσίες του νερού της βρύσης. Το αποτέλεσμα είναι νερό που είναι απαλλαγμένο από μέταλλα και άλλους ρύπους.

Ο Τύπος της μεμβράνης καθορίζει το ποσό των διαλυμένων στερεών μονάδων που είναι ικανά να εξαλειφθουν. Για παράδειγμα, οι Cellulose Tri-acetate (CTA) μεμβράνες έχουν ένα ποσοστό απομάκρυνσης του 88-94%, οι Thin Film Composite (TFC) μεμβράνες αφαιρουν μεταξύ 94-98% των διαλυμένων στερεών, και Hi-S Μεμβράνες έχουν υψηλότερα ποσοστά αφαίρεσης, μεταξύ 97,5 -99%, και είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές στην εξάλειψη πυριτικών αλάτων.

Γιατί χρειάζομαι νερό A/O;
Το νερό της βρύσης περιέχει συνήθως, ακαθαρσίες που μπορουν να προκαλέσουν προβλήματα όταν προστίθονται σε ένα ενυδρείο. Αυτές περιλαμβάνουν φωσφορικά, νιτρικά, χλώριο, και διάφορα βαρέα μέταλλα. Τα υψηλά επίπεδα φωσφορικών και νιτρικών καθιστούν εύκολη την επιθετική ανάπτυξη της άλγης, και ο χαλκός, που παρουσιάζεται συχνά στο νερό της βρύσης λόγω έκπλυσης από τους σωλήνες, είναι ιδιαίτερα τοξικός για τα ασπόνδυλα. Επειδή τα A/O φίλτρα απομακρύνουν σχεδόν όλες αυτές οι ακαθαρσίες, γίνονται όλο και πιο δημοφιλή στους ακουαρίστες, και ιδιαίτερα στους λεγόμενους θαλασσινούς!

Αφού παράγω νερό A/O, μπορώ να το προσθέσω απλώς στο ενυδρείο μου;

Η αντίστροφη όσμωση αφαιρεί σχεδόν τα πάντα, από το νερό της βρύσης, συμπεριλαμβανομένων των βασικών μετάλλων που χρειάζονται οι κατοίκοι του ενυδρείου μας για να ευημερίσουν. Ανάλογα με τον τύπο του ενυδρείου στο οποίο χρησιμοποιείται το νερό A/O, μπορεί να είναι αναγκαίο να προστεθούν αυτά τα βασικά μέταλλα εκ των υστέρων και πάλι πίσω στο καθαρισμένο νερό. Οι θαλλασινοί δεν έχουν προβλήματα γιατί το αλάτι που αναμιγνύουν  περιέχει ήδη αυτά τα μέταλλα. Ωστόσο, στα ενυδρεία γλυκού νερού απαιτείται εκ νέου ανοργανοποίηση και ενδεχομένως προσθήκη κάποιου Buffer για να επιτευχθεί το επιθυμητό pH.

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της αντίστροφης όσμωσης και απιονισμού;
Αντίστροφη όσμωση και απιονισμος (DI) εκτελούν την ίδια εργασία για την απομάκρυνση ακαθαρσιών από το νερό της βρύσης. Ωστόσο, ο DI καθαρίζει το νερό χρησιμοποιόντας την αρχή της ανταλλαγής ιόντων για την αφαίρεση των προσμείξεων και τα αντικαθιστά με καθαρό νερό.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης χρησιμεύει ως μια ολοκληρωμένη μέθοδος φιλτραρίσματος που αφαιρεί το μεγαλύτερο μέρος των ακαθαρσιών.Σε συνδυασμό με μια θέση για φίλτρο απιονισμού, το νερό  που προκύπτει είναι 99,9% καθαρό. Πολλές μονάδες A/O είναι διαθέσιμες ως συνδυασμός A/O + DI μονάδας ή είναι σε θέση να φιλοξενήσει μια πρόσθετη μονάδα DI που απλά προστίθεται στην υπάρχουσα μονάδα A/Ο.

Έχω προβλήματα με καφέ άλγη στο θαλασσινο fish-only ενυδρείο μου. Κάνω τακτικές αλλαγές νερού, αλλά χωρίς αποτελέσματα. Τι άλλο μπορώ να κάνω για να απαλλαγώ από την καφέ άλγη;

Μια σειρά από παράγοντες ενθαρρύνουν την επιθετική ανάπτυξη της καφέ άλγης, αλλά η παρουσία σε περίσσεια θρεπτικών ουσιών, συμπεριλαμβανομένων πυριτικών αλάτων, είναι ο νούμερο ένα παράγοντας. Η περίσσεια θρεπτικών συστατικών συνήθως προέρχονται από υπερβολικό τάισμα.

Ανάλογα με το ποιο μέρος της χώρας ζείτε, το νερό σας μπορεί να περιέχει διάφορετικά επίπεδα από χλωραμίνες (σπάνιο πλέον στην Ελλάδα), νιτρικά, φωσφορικά, πυριτικά άλατα, και άλλα θρεπτικά συστατικά για τις άλγες. Κάντε ένα  τεστ στο νερό σας για να δείτε αν αυτά τα χημικά θρεπτικά συστατικά είναι παρόντα.

Τεστάρετε για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά άλατα χρησιμοποιώντας ένα υγρό τεστ, όπως αυτό από την API. Εάν το νερό σας διαβάζει θετική για αυτές τις χημικές ουσίες, υπάρχουν πολλά βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε για να επανορθώσετε την κατάσταση, όπως η χρήση της Αντίστροφης Όσμωσης, Πρωτεινικό  Skimmer, και  Χημική φίλτρανση

Αν η εισαγωγή αυτών των θρεπτικών ουσιών απορρέει άμεσα από το νερό σας, η άλγη θα έχει μια σταθερή πηγή θρεπτικών συστατικών, ανεξάρτητα από το πόσες αλλαγές νερού που μπορεί να κάνει ή το πόσο αποδοτικό είναι το skimmer ή το χημικό φιλτράρισμα. Εκεί, μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης είναι η μόνη λύση.

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά μιας μονάδας αντίστροφης όσμωσης, αλλά ανησυχώ ότι αυτό συνεπάγεται πάρα πολλή συντήρηση. Τι είδους συντήρηση είναι απαραίτητη για να λειτουργήσει σωστά μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης;
Εάν εγκατασταθεί σωστά η μονάδα A/O θα απαιτήσει πολύ λίγη συντήρηση. Για να πάρετε την καλύτερη απόδοση από πρόσφατα εγκατασταστημέηί μονάδα αντίστροφης όσμωσης σας, το σύστημα πρέπει να ξεπλυθεί εσωτερικά καλά πριν από τη χρήση.

Η διάρκεια ζωής της μεμβράνης και των προ-φίλτρων θα ποικίλλει ανάλογα με τις συνθήκες του νερού, αλλά οι περισσότερες A/O μεμβράνες δεν χρειάζονται αντικατάσταση για 1-2 χρόνια. Ωστόσο, ο άνθρακας και τα ιζήματα, τα προ-φίλτρα δηλαδή, πρέπει να αντικαθίστανται τουλάχιστον κάθε έξι μήνες. Περαιτέρω παράταση της διάρκειας ζωής της μεμβράνης A/O σας θα σας δώσει η χρησιμοποιηση ένός κιτ καθαρισμού σε τακτική βάση.

Το νερό υπό πίεση και η θερμοκρασία του νερού θα επηρεάσει την απόδοση. Ποτέ μην βαλετε ζεστό νερό να τρέξει μέσα από μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης: αυτό θα βλάψει σοβαρά τη μεμβράνη. Η βέλτιστη θερμοκρασία του νερού εισόδου πρέπει να είναι μεταξύ 21 και 25 βαθμούς Κελσίου και η βέλτιστη πίεση του νερού πρέπει να είναι 65 psi (pound per square inch) η αλλιώς περι τις 4,5-5 ατμόσφαιρες. Για την επίτευξη αυτής της πίεσης του νερού, ένα booster για A/O μπορεί να είναι απαραίτητο.

Χρησιμοποιώ νερό από γεώτρηση/πηγή για το ενυδρείο μου γλυκού νερού και δυσκολέυομαι να μειώσω το pH. Προσπαθήσα με χρήση buffer pH και το επίπεδο του pH πέφτει για λίγες μέρες, αλλά ξανά αρχίζει και πάλι να ανεβαίνει. Τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω?
Σε ορισμένες περιοχές, κυρίως εκεί που έχουν ασβεστολιθικά πετρώματα, το νερό θα περιέχει υψηλά επίπεδα μετάλλων, καθιστώντας το νερό "σκληρό". Η σκληρότητα του νερού συνδέεται στενά με το pH και επηρεάζει την ευκολία με την οποία το pH μπορεί να αλλάξει. Οι υψηλές περιεκτικότητες σε ανόργανα άλατα λειτουργούν ως ρυθμιστής και εξουδετερώνουν τις επιπτώσεις των pH buffers.

Πώς μπορώ να ξέρω εάν νερό αντίστροφης όσμωσης μου είναι καθαρό;

Εάν το νερό από την A/O σας είναι καθαρό, το ενυδρείο σας πρέπει να έχει ελάχιστη ανάπτυξη της άλγης, ένα σταθερό επίπεδο του pH, και χαμηλά επίπεδα φωσφορικών και νιτρικών αλάτων. Μπορείτε να ελέγξετε την καθαρότητα του νερού A/O προϊόν σας χρησιμοποιώντας ένα μετρητή αγωγιμότητας, γνωστό και ως μετρητή TDS, ή με τη μέτρηση της γενικής και ανθρακικής σκληρότητας του νερού με ένα τεστς. Το καθαρό νερό, θα έχει μια γενική σκληρότητα 0 GH και ανθρακική σκληρότητα 0 dKH. Εάν οι τιμές των μετρήσεων σας διαφέρουν από αυτές που περιγράφονται παραπάνω, μπορεί να χρειαστεί να αντικαταστήσετε τα πρόφλιτρα και / ή την μεμβράνη ΑΟ.

Compact Α/Ο τριών σταδίων με booster pump για περιοχές με χαμηλή πίεση

Α/Ο τεσσάρων σταδίων με booster pump

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2016, 01:21:46 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
 βραβο_2 βραβο_2 βραβο_2

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
Αν υπάρχουν ερωτήσεις μπορείτε να τις προσθέσετε απο κάτω για να απαντηθούν..  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος jimiska

• Gold member
  • Εμπειρία: Σε 77 χρονια ενας αιωνας εμπειρια...
  • Τα ενυδρεία μου: 3 - Rio 400-60 λίτρα,35 λίτρα +60 +17.....
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
 βραβο_2   :-*
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
 20to20

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
Reverse Osmosis / Η Αντίστροφη Όσμωση μέσα απο Ερωτησεις και Απαντήσεις..
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:23:58 μμ »
Σκεφτόμαστε να εγκαταστήσουμε φίλτρο στην κουζίνα. Αν πάμε σε λύση αντίστροφης όσμωσης θα χρησιμεύει το νερό και για το ενυδρείο, ή είναι διαφορετικές οι ομσώσεις για ενυδρεία και διαφορετικές αυτές που εγκαθίστανται στην κουζίνα για να έχουμε καλύτερο πόσιμο νερό? Θα μπορέσω να ρίξω το PH στο ενυδρείο από 8 που έχω τώρα σε περίπου 7.3 αν εγκαταστήσω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης στην κουζίνα και χρησιμοποιώ νερό από εκεί για τις αλλαγές?
Αν δεν εγκαταστήσουμε αντίστροφη όσμωση, αλλά φίλτρα ενεργού άνθρακα κτλ(αυτά που μπαίνουν πάλι κάτω από τον πάγκο σε 2 ή 3 ή 4 δοχεία), έχει επιρροή στο PH, μπορεί να το κατεβάσει?

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 12:46:00 πμ »
Σκεφτόμαστε να εγκαταστήσουμε φίλτρο στην κουζίνα. Αν πάμε σε λύση αντίστροφης όσμωσης θα χρησιμεύει το νερό και για το ενυδρείο, ή είναι διαφορετικές οι ομσώσεις για ενυδρεία και διαφορετικές αυτές που εγκαθίστανται στην κουζίνα για να έχουμε καλύτερο πόσιμο νερό? Θα μπορέσω να ρίξω το PH στο ενυδρείο από 8 που έχω τώρα σε περίπου 7.3 αν εγκαταστήσω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης στην κουζίνα και χρησιμοποιώ νερό από εκεί για τις αλλαγές?
Αν δεν εγκαταστήσουμε αντίστροφη όσμωση, αλλά φίλτρα ενεργού άνθρακα κτλ(αυτά που μπαίνουν πάλι κάτω από τον πάγκο σε 2 ή 3 ή 4 δοχεία), έχει επιρροή στο PH, μπορεί να το κατεβάσει?
Κάποιος να δώσει λίγο τα φώτα του? ::)

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 12:59:13 πμ »
Το μόνο που ξέρω σίγουρα να σου πω είναι ότι οι ενυδρειακές Α/Ο μπορούν να χρησιμοποιηθούν
για παραγωγή πόσιμου νερού με την προσθήκη ενός εξαρτήματος. Πιστεύω λοιπόν ότι μπορείς να
παίρνεις και νερό για τα ενυδρεία με κάποιο βανάκι που θα παρακάμπτει αυτό το εξάρτημα-φίλτρο.
Περισσότερα εδώ: http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=197
Και φυσικά έτσι θα μπορέσεις να ρίξεις το ρΗ και στο 7,3 και πολύ παρακάτω αν το θελήσεις.
Με σκέτο φίλτρο ενεργού άνθρακα δε νομίζω να γίνει η δουλειά σου (όσον αφορά το ενυδρείο).
Αν όμως πάρεις το παραπάνω κιτ και μια όσμωση θα τα συνδυάσεις εύκολα και τα 2.
Και το μαγαζί είναι αξιόπιστο, έχουμε ψωνίσει πολλοί.
Όπως πολύ καλό μαγαζί για τέτοιες αγορές στη Θεσσαλονίκη είναι και το FILTER COSMOS:
Μοναστηρίου 91Α  54627 Θεσσαλονίκη Tηλ. 2310 513280 fax. 2310 556945

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2012, 01:05:07 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 09:15:31 πμ »
Στις οσμώσεις για κατανάλωση πρέπει να τοποθετηθεί ειδικό φίλτρο εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων (ασβέστιο, μαγνήσιο), στοιχεία που είναι απαραίτητα στον ανθρώπινο οργανισμό.
Σε μακροχρόνια χρήση οι οικιακές οσμώσεις που δεν περιλαμβάνουν φίλτρα εμπλουτισμού, ενδέχεται να δημιουργήσουν προβλήματα υγείας.

Σε μια οποιαδήποτε οικιακή όσμωση μπορεί να τοποθετηθεί μια βάνα, που να παρακάμπτει τα φίλτρα εμπλουτισμού και να οδηγεί το νερό μετά τα προφίλτρα και την μεμβράνη στο τελικό στάδιο με DI ρητίνη.

Είναι μια πολύ απλή μετατροπή και μ αυτό τον τρόπο έχουμε 2 σε 1

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 09:23:11 πμ »
Το μόνο που ξέρω σίγουρα να σου πω είναι ότι οι ενυδρειακές Α/Ο μπορούν να χρησιμοποιηθούν
για παραγωγή πόσιμου νερού με την προσθήκη ενός εξαρτήματος. Πιστεύω λοιπόν ότι μπορείς να
παίρνεις και νερό για τα ενυδρεία με κάποιο βανάκι που θα παρακάμπτει αυτό το εξάρτημα-φίλτρο.
Περισσότερα εδώ: http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=197
Και φυσικά έτσι θα μπορέσεις να ρίξεις το ρΗ και στο 7,3 και πολύ παρακάτω αν το θελήσεις.
Με σκέτο φίλτρο ενεργού άνθρακα δε νομίζω να γίνει η δουλειά σου (όσον αφορά το ενυδρείο).
Αν όμως πάρεις το παραπάνω κιτ και μια όσμωση θα τα συνδυάσεις εύκολα και τα 2.
Και το μαγαζί είναι αξιόπιστο, έχουμε ψωνίσει πολλοί.
Όπως πολύ καλό μαγαζί για τέτοιες αγορές στη Θεσσαλονίκη είναι και το FILTER COSMOS:
Μοναστηρίου 91Α  54627 Θεσσαλονίκη Tηλ. 2310 513280 fax. 2310 556945

Ευχαριστώ Κώστα(Μάλλον πρέπει να αλλάξεις το username σε Μπαρμπα-Στρουφ ;D). Πήρα στο waterwaves και όντως μπορεί να γίνει αυτό που λες, δηλαδή σε σύστημα οικιακού φίλτρου όσμωσης μπαίνει ένας "κλέφτης" σε κάποιο σημείο και από εκεί μπορείς να πάρεις νερό για το ενυδρείο. Δεν κάνει εγκατάσταση όμως το συγκεκριμένο κατάστημα, θα δω τι θα κάνω ::)

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 09:24:56 πμ »
Στις οσμώσεις για κατανάλωση πρέπει να τοποθετηθεί ειδικό φίλτρο εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων (ασβέστιο, μαγνήσιο), στοιχεία που είναι απαραίτητα στον ανθρώπινο οργανισμό.
Σε μακροχρόνια χρήση οι οικιακές οσμώσεις που δεν περιλαμβάνουν φίλτρα εμπλουτισμού, ενδέχεται να δημιουργήσουν προβλήματα υγείας.

Σε μια οποιαδήποτε οικιακή όσμωση μπορεί να τοποθετηθεί μια βάνα, που να παρακάμπτει τα φίλτρα εμπλουτισμού και να οδηγεί το νερό μετά τα προφίλτρα και την μεμβράνη στο τελικό στάδιο με DI ρητίνη.

Ακριβώς αυτό θέλω να πετύχω το 2 σε 1, αφού είναι να μπω σε έξοδα ας δώσω κάτι παραπάνω αλλά να έχω το 2 σε 1 greatup

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 09:35:06 πμ »
Στην WaterWaves που παρήγγειλα όσμωση 2 σε 1, μου ήρθε έτοιμη με όλες τις συνδέσεις της, τα φίλτρα της και τα βανάκια της.

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 10:02:35 πμ »
Στην WaterWaves που παρήγγειλα όσμωση 2 σε 1, μου ήρθε έτοιμη με όλες τις συνδέσεις της, τα φίλτρα της και τα βανάκια της.

Αν πιάνανε τα χέρια μου στο μαστοριλίκι, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να την πάρω από εκεί. Έχει πολύ καλές τιμές!

Αποσυνδεδεμένος TASOS

• Silver member
  • Εμπειρία: Μαθαινω
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Vision 450L 'Feng-Shui'
  • Τόπος Διαμονής: SALONIKA 4 EVER
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:08:13 πμ »
Εχω αντιστροφη ωσμωση κατω παγκου περιπου 1.5 χρονια και την χρησιμοποιω και για τις δυο χρισεις. Ποσιμο κρυσταλλινο νερο με προσθηκη φισιγκιου εμπλουτισμου του νερου με τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια και πληρωση ενυδρειου παρακαμπτοντας τον εμπλουτισμο. Και επειδη οτι δινεις παιρνεις και με την υγεια μας αρκετα εχουν πειραματιστει αλλοι εν αγνοια μας, οχι σε Κινεζικα φιλτρα αλλα σε Ευρωπαικα και ακομα καλυτερα σε Αμερικανικα.
http://www.aquapurest.gr/
Ειναι αντιπροσωπος φιλτρων καθε ειδους και μαλιστα Θεσσαλονικιος.
Η ζωη μας ενα μισοαδειο ποτηρι. Στο χερι μας ειναι η πληρωση του.

''ΤΑΣΟΣ''

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:43:11 μμ »
Ψάχνοντας πάντως στο Διαδίκτυο, μπορώ να μπω ότι μπερδεύτηκα όσον αφορά το αν η Αντίστροφη όσμωση κάνει καλό τελικά στην υγεία μας ή όχι. Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. Αν προσπαθήσει κανείς να το σκεφτεί με την λογική(εγώ δηλώνω άσχετος επί του θέματος) και οι 2 απόψεις έχουν βάση. Η μια λέει πως αφού αφαιρούνται όλα αυτά τα επιβλαβή στοιχεία από το νερό, άρα είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με της βρύσης. Η άλλη λέει πως μεταξύ αυτών που αφαιρούνται είναι και συστατικά χρήσιμα για τον άνθρωπο(άλατα κτλ), παρόλο που προστίθεται στο τέλος της διαδικασίας της Α.Ο., δεν βρίσκονται στην ίδια ποσότητα, σε σχέση με το νερό βρύσης. Αυτοί που ισχυρίζονται την δεύτερη θεωρία λένε πως είναι καλύτερο να βάλεις φίλτρο πάγκου παρά αντίστροφη όσμωση. ::) ::) ::)

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:12:14 πμ »
Αυτοί που ισχυρίζονται την δεύτερη θεωρία λένε πως είναι καλύτερο να βάλεις φίλτρο πάγκου παρά αντίστροφη όσμωση. ::) ::) ::)

Ναι, αλλά αυτοί δεν έχουν ενυδρεία. :)  Νομίζω ότι θα είσαι ΟΚ με την Α/Ο + τον εμπλουτισμό.

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:27:30 πμ »
Υπάρχει και η λύση Φίλτρο πάγκου και Α.Ο. μόνο για το ενυδρείο? Χαζομάρα ε? Εσύ Κώστα έχεις Α.Ο. με εμπλουτισμό? Έχει μεγάλη διαφορά το νερό στην γεύση?

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:37:59 πμ »
Όχι δεν έχω, η Α/Ο μου είναι μόνο για τα ενυδρεία.
Και νερό δεν πίνω, μόνο στον καφέ. Οπότε έχει γεύση και χρώμα καφέ. ;D

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:56:36 μμ »
υπαρχει και μια αλλη λυση.

βαζεις κατω απο τον παγκο ενα διπλο φιλτρο ΑΤΛΑΣ με ανθρακα και σπαγγο και μετα απο αυτο μια βανα για να πηγαινει σε μια απλη οσμωση 3 σταδιων ή βαζεις στην βρυση την ειδικη βανα για να σου αλλαζει μια στο κανονικο και μια στην οσμωση την οποια την εχεις κατω απο τον παγκο και βαζεις απλα ενα λαστιχακι μονο.

ετσι το ειχα παλιοτερα ( πριν μεταφερω την οσμωση στην τουαλετα) και ειχα καθαροτερο νερο απο τα 2 φιλτρα για να πινω

και οσμωση DIY 5 σταδιων :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 10:30:41 μμ »
παιδια μια ερωτηση..αν γεμησεις ας πουμε ενα 80 λιτρο βαρελη με οσμοση-ποσο καιρο αντεχει? χορις κυκλοφορητη..στην ουσια στασιμο νερο..

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:07:21 μμ »
Αρκετές φορές έχω ξεχάσει να βάλω τον κυκλοφορητή στο βαρέλι και χρησιμοποίησα το νερό μέχρι και
10 μέρες μετά, χωρίς να εντοπίσω κάποιο πρόβλημα. Αν όμως έμενε περισσότερες μέρες, θα το πετούσα.

Αποσυνδεδεμένος fogerty

• Member
  • *
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:12:20 μμ »

Γιατι πρεπει για οικιακη χρηση να εχουμε εμπλουτισμο εφοσον ολα τα ιχνοστοιχεια τα παιρνουμε με την διατροφη????????????
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 11:13:52 μμ από fogerty »

Αποσυνδεδεμένος Nikos+Ria

• Platinum member
  • Νικος και Ρια....με τρελλα για τα ενυδρεια!!!
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 11:32:30 πμ »
επειδη ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα(τωρα σκεφτομαι να γινω σχετικος :P)....
γιατι πρεπει να εχουμε βαρελι?....και δεν το βαζουμε κατευθειαν?..... :-[ :-[ banghead
(παρακαλω πολυ οχι γελια....οχι γελια)
θελω να γεμισω ολο το σπιτι με ενυδρεια....μπορω???

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 11:49:40 πμ »
παιζει ρόλο και αν ειναι στον ηλιο,αν το βαλεις σε σκιερο μερος με κλειστο καπακι για να γεμισει φιαφορα μεσα τοτε δε πολυ εχει προβλημα.

το βαρελι το χρησιμοποιουμε για να κανουμε εκει ολη τη διαδικασια πχ 70% νερο απο α/ο+ 30% νερο βρύσης + αντιχλώριο+ τυρφη με φιλτρο. σε εσωτερικο χωρο δε θα χρειαστει και θερμαντηρας. ο καθενας έχει τη δικη του συνταγη για το νερο που θα βαλει.ετσι οταν θελουμε να βαλουμε το νερο θα ειναι ηδη ετοιμο με τις συνθηκες που θελουμε.εξασφαλιζεις μια μεγαλυτερη σταθεροτητα ετσι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nikos+Ria

• Platinum member
  • Νικος και Ρια....με τρελλα για τα ενυδρεια!!!
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:08:35 μμ »
παιζει ρόλο και αν ειναι στον ηλιο,αν το βαλεις σε σκιερο μερος με κλειστο καπακι για να γεμισει φιαφορα μεσα τοτε δε πολυ εχει προβλημα.

το βαρελι το χρησιμοποιουμε για να κανουμε εκει ολη τη διαδικασια πχ 70% νερο απο α/ο+ 30% νερο βρύσης + αντιχλώριο+ τυρφη με φιλτρο. σε εσωτερικο χωρο δε θα χρειαστει και θερμαντηρας. ο καθενας έχει τη δικη του συνταγη για το νερο που θα βαλει.ετσι οταν θελουμε να βαλουμε το νερο θα ειναι ηδη ετοιμο με τις συνθηκες που θελουμε.εξασφαλιζεις μια μεγαλυτερη σταθεροτητα ετσι  ;)
δηλαδη ειναι για να κανουμε τις σωστες αναλογιες και να εχουμε σταθερες αναλογιες......
μαλισταααα.....αρα δηλαδη μπορουμε να το ετοιμαζουμε και λιγο πριν τιν αλλαγη?
ωστε να εχουμε το νερο α/ο και να βαλουμε και πιο ζεστο νερο βρυσης για την επιθυμητη θερμοκρασια(παραδειγμα λεω τωρα....)??
θελω να γεμισω ολο το σπιτι με ενυδρεια....μπορω???