ΑποστολέαςΘέμα: 125L Tanganyika  (Αναγνώστηκε 832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Prokroustis

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 125L Neolamprologus leleupi
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά
125L Tanganyika
« στις: Μάρτιος 07, 2012, 11:18:00 μμ »

Κατηγορία ενυδρείου: νταμάρι

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου: 81x50x35cm
Συνολικά Λίτρα: 125

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: Ένα ζευγάρι Neolamprologus leleupi και καμιά 30αριά μικρά 2 μηνών.
Άλλα είδη: πολλά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες και καμιά 20αριά anentome helena.

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: μη ασβεστολιθικές
Ξύλα: όχι
Υπόστρωμα: άσπρη χαλαζιακή άμμος
Φυτα: όχι

Φωτισμός
Λαπτηρες: 2 Τ5 x 28w με ανακλαστήρες
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση: juwel bioflow3 600λ/ω
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): θερμοστάτης 100w / 27°C

Παράμετροι Νερού
pH: 7,8 (δεν έχει γίνει μέτρηση)
Γενικη Σκληροτητα: 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (δεν έχει γίνει μέτρηση)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (Po4): 1,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 40% / 1-2 εβδομάδες

Φωτογραφίες:

Πρώτα απ'όλα συγγνώμη για την κατάσταση του ενυδρείου, που αν και το καθάρισα πριν τις φωτογραφίες, πάλι δεν είναι ικανοποιητικό. Επίσης, η άλγη που είχαν οι πέτρες στην αρχή και το έκαναν πολύ πιο ευχάριστο στο μάτι, έχει εξαφανιστεί. Στην τελική δεν έχει φυτά, οπότε δεν υπάρχει σωτηρία ούτως ή άλλως.  ::)

Τα leleupi αν και ήταν στην αρχή 3 (1 αρσενικός - 2 θυληκές), τώρα είναι μόνο 2. Δυστυχώς η μία θυληκιά αρρώστησε και μέσα σε 2-3 μέρες η κατάστασή της χειροτέρεψε με απίστευτη ταχύτητα, οπότε και την έχασα. Αυτή που μου έμεινε όμως έχει ήδη 2 γέννες, η πρώτη όλα τα μικρά που είναι τώρα μέσα στο ενυδρείο + άλλα 15 στο μικρό μου το 30L (με μερικές red cherry) που είναι όσα είχα καταφέρει να μεταφέρω στην αρχή, και η δεύτερη που έγινε τροφή για τα μικρά της πρώτης γέννας που ήταν ήδη 1 μήνα.  :(

(φωτογραφία από το 30L):

Απίστευτα ψάρια, τα ταΐζω 5 διαφορετικές τροφές, και τα μικρά έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν πολύ έντονα τώρα. Επιτέλους είδα γέννες από σωστά ψάρια! (τα endlers δε μετράνε).
Κάποιες παρατηρήσεις/απορίες που έχω είναι τα χαμηλά KH/GH που μετράω και δεν ξέρω γιατί.  :o  Επίσης καλοδεχούμενες και δικές σας παρατηρήσεις.

Ευχαριστώ τον Κλεόβουλο για τα ψάρια, το zipo για τις φωτογραφίες (και όχι μόνο), και το forum και τις συναντήσεις για τις χρήσιμες συμβουλές.  thubsup

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
125L Tanganyika
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2012, 11:41:03 μμ »
πολυ μου αρεσει...τι ψαρια ειναι αυτα ..επαθα..ζηλεψα...
να τα χαιρεσαι...
ρε θελουμε εκατο ενυδρεια για να κανουμε παιχνιδι
βρε τι παθαμε

θα βαλεις κανα φυτουλι μηπως; η δεν σηκωνει...εμενα μου αρεσει και ετσι..αλλα μηπως δειξει ακομα ωραιοτερο με φυτουλι..να δοκιμασεις λες; η βιοτοπικο ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2012, 11:43:22 μμ από Λάζαρος »

Αποσυνδεδεμένος zipo

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Εμπειρία: από 28-10-09
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Malawi + Γεννήστρες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
125L Tanganyika
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2012, 01:00:24 πμ »
Απίστευτες οι ψαρούκλες σου.Το ενυδρείο μπορεί να μη γεμίζει από φυτά,γεμίζει όμως από χαρακτήρα.  :)

Να τα χαίρεσαι.

Αν το 1/10 από τα μικρά που έχεις το δώσεις,θα πήξει όλη η Θεσσαλονίκη από αυτά τα ψάρια.Τα μικρά σου συναγωνίζονται στον πληθυσμό τα σαλιγκάρια σου.  :P

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
125L Tanganyika
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2012, 06:35:44 πμ »
Μπράβο βρε Γιώργο, πραγματικά τη χάρηκα την παρουσίαση, ασχέτως αν διαφωνώ με κάποια σημεία:
Επιτέλους είδα γέννες από σωστά ψάρια! (τα endlers δε μετράνε).
ή αν συμφωνώ με 1.000 με κάποια άλλα ;D :
Στην τελική δεν έχει φυτά, οπότε δεν υπάρχει σωτηρία ούτως ή άλλως.  ::)

Τα leleupi είναι καταπληκτικά ψάρια, κουκλιά, τα είχα ζηλέψει κι εγώ όταν τα είχα δει σε ενυδρείο του Κλεόβουλου
(εκείνα ήταν μάλλον οι γονείς και παπούδες των δικών σου) και σκεφτόμουν για Ταγκανίκα, αλλά δεν το έκανα.
Πάντως τα μωρά είναι απίστευτα και όταν κιτρινίσουν εντελώς, το ενυδρείο θα αλλάξει μορφή και θα είναι... :-*

Μια που το ανέφερε ο Λάζαρος, είναι και δική μου απορία, δεν σηκώνει μερικά σκληροτράχηλα φυτάκια μέσα?

Αν η πτώση στις σκληροτήτες είναι της τάξης του 10-15%, είναι φυσιολογική. Η ΕΥΑΘ εδώ και αρκετό καιρό
στέλνει πιο μαλακό νερό στην Ανατολική Θεσ/νίκη και με ελαφρώς πεσμένο ρΗ σε σχέση με κάποιους μήνες πριν.
Αν είναι μεγαλύτερη θα σου πουν οι νταμαράδες λύσεις, εγώ αυτό που κάνω στα ζωοτόκα όταν πέφτουν οι τιμές,
είναι να αφήνω τα ενυδρεία ανοιχτά για να έχουν εξάτμιση και συμπληρώνω συχνά νερό από την βρύση.

Αποσυνδεδεμένος Κλεόβουλος

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Πάντα αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κιχλίδες Αφρικής
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
125L Tanganyika
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2012, 08:09:58 πμ »
Γιώργο να τα χαίρεσαι!! thubsup
(βάλε και κάνα φυτό ;D)