ΑποστολέαςΘέμα: Το πιο σημαντικο..  (Αναγνώστηκε 4029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xkyriakct

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 15 χρονια
  • Τα ενυδρεία μου: 240λτ reef
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη καλαμαρια
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:02:37 μμ »
60λτ ειναι το κατωτερο (κλουβι) για ρεεφ.γιατι και το 60λτ δεν ειναι σωστο αλλα μπορεις.το πιο μικρο και σωστο ειναι 200λτ.η διαφορα στα χρηματα αναμεσα στο 60 και στο 200 ειναι ακροιβος η δυπλασια και λιγο παραπανω.για να στισεις ενα 60λτ με καινουρια πραγματακια θελεις 400ευρο η και 500.ενω απο αγγελια τα μισα.για το 200λτ θελεις περιπου 1200 ευρο και απο αγγελια περιπου 600.στην τιμη δεν βαζω ενυδρεια και βασεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:04:48 μμ από xkyriakct »
Για ολα φταιω εγω...χρήστος.!

• Loyal member
  • **
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:06:37 μμ »
Σιγα σιγα η παρεα αλατιαζει και νομιζω η αιτια ειμαι εγω :P συγνωμη παιδια που σας γαργαλαω την τσεπη  :P :P :-*

• Loyal member
  • **
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:09:39 μμ »
δεν μας λετε το κοστος θαλασινου εξαρχης για 100λτρ+εξοδα καθε μηνα. ωστε να εχουν ολοι μια πλιρη εικονα αν τους περνει η οχι να το δοκιμασουν?
ινα τα εξοδα καθε μηνα για 100λτ ειναι περιπου 20 ευρουλακια

• Loyal member
  • **
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:11:54 μμ »
Αν και κανιβαλίζω το θέμα και ζητώ συγνώμη ….. johnlaz παράταττα όλα όσο είναι αρχή, τα καλύτερα γούστα   για χάζεμα και ξάπλα είναι εδώ  http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Trachemys_scripta_elegans.htm                           ξέρεις εσύ……….. ;)
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χελωνιαρι μου εσυ thubsup thubsup thubsup

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:19:13 μμ »
Σιγα σιγα η παρεα αλατιαζει και νομιζω η αιτια ειμαι εγω
για ολλα φταιει ο γιαννης(giannis v)..ηρθες και μας χαλασες την δισκοπιατσα...να φιγετε κυριε-να πατε αλου :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 05:44:19 μμ »
Αιτηση προ admin να αλλαξει το ονομα του φορουμ απο aqua4fun σε aqua4reef...

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

• Loyal member
  • **
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:02:23 μμ »
Η υπογραφη τα λεει ολα...

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:08:34 μμ »
Γενικα ειναι καλυτερα εαν υπαρχει ενυδρειο 200+ λιτρα να γινει με πραγματα απο αγγελιες με λιγη υπομονη κ θα κοστισει οσο αν επερνες τα πραγματα καινουρια για 60λιτρο.
Ενδεικτικα θα αναφερω οτι σε μενα για 300 λιτρα ολα μηχανηματα (φωτιστικο,σκιμερ,ρεφρακτομετρο,αυτ.αναπληρωση(ειναι προερετικο),θερμοκοντρολερ(επισης προεραιτικο))απο αγγελια μου βγηκαν 600€. Και για 300 λιτρα δηλ ηθελα φωτιστικο το ελαχιστο συνολικα 260w και τα μισα χρηματα δοθηκαν μονο για το φως.
Και ξεκοληστε με το κοστος συντηρησης... Σε ενα 100 λιτρο θελει αλλαγη νερου 10-15 μαξ λιτρα καθε βδομαδα,δηλ ενα κοστος ουτε 10 ευρω το μηνα... Απλα εδω στην Ελλαδα λογω αμαθειας ή εστω ημιμαθειας το ευρυ κοινο των ακουαριστων (οχι ομως των ψαγμενων) το εχουν παρει  απο φοβο .. στο εξωτερικο οταν στηναν reef στην Ευρωπη ακομα αγοραζαν χρυσοψαρα...

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:14:19 μμ »
Η υπογραφη τα λεει ολα...

Ευτυχως που δεν το αρνησε!!!!

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:44:34 μμ »
Σιγα σιγα η παρεα αλατιαζει και νομιζω η αιτια ειμαι εγω
για ολλα φταιει ο γιαννης(giannis v)..ηρθες και μας χαλασες την δισκοπιατσα...να φιγετε κυριε-να πατε αλου :P :P :P :P :P

Ψέμααααά... ;D εγώ με χελωνάκια ασχολούμαι. greatup

Αποσυνδεδεμένος Tsagos

• Gold member
  • Μοο
  • Τα ενυδρεία μου: 60 Nano reef
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:50:42 μμ »
Μηπως είναι νωρίς για να λες πόσα λιτρα/εβδομαδα ΜΑΞ θελει αλλαγή ενα ριφ Γιάννη..... ;

Μηπως να εβλεπες πως όοοολα αυτα που σου εχουν πει και εχεις διαβάσει ισχύουν πρωτα;

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 08:24:14 μμ »
Για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα παιδες, γιατι δεν ειναι ετσι ακριβως.

Οταν λεμε reef δεν εννοουμε 2 κοραλια και μερικα ευκολα ψαρια.

Ενα full  reef σημαινει 30 Ευρω ανα λιτρο νερου κοστος και περιπου 100 ευρω συντηρηση τον μηνα.

Αυτο αντιστοιχει σε high tech reef με σκληρα κοραλια με συνθηκες οι οποιες θα ειναι σταθερες και αλλα πολλα.

Ενα απλο θαλασσινο που εχουμε ολοι μας σιγουρα ειναι πολυ πιο φθηνο με αραιες αλλαγες ( καθε 2 μηνες περιπου) με "ευκολα" ψαρια τα οποια ειναι ανθεκτικα στις εναλλαγες των συνθηκων, με φωτισμο ο οποιος ας φθανει να ειναι και 1 watt/λιτρο και με λαμπες πιο οικονομικες ( υπαρχουν λαμπες Τ5 39 watt με 80 ευρω+ ) .

Επειδη και πιο πανω εχει αναφερθει για το κοστος , στο θαλασσινο δεν ειναι υποκειμενικο το κοστος. Δεν ισχυει αυτο που λενε πολλοι , θα παρω ενα φθηνο εξαρτημα και θα κανω την δουλεια μου. Δυστυχως ισχυει το καλο ειναι και ακριβο".

Το θεμα ειναι οτι απο τα πιο σημαντικα πραγματα ειναι η υπομονη το διαβασμα και το οικονομικο.

( τωρα που το θυμηθηκα , η αλλαγη του νερου θα ειναι καθε μηνα ενα 10-20% . Και παλι αφου μιλαμε για κοστος υπαρχουν αλατια φθηνα και αλατια πανακριβα. Σε ενα FOWLR δεν χρειαζεται ενα ακριβο αλατι , ενω σε ενα reef ειναι απαραιτητο.

δεν μας λετε το κοστος θαλασινου εξαρχης για 100λτρ+εξοδα καθε μηνα. ωστε να εχουν ολοι μια πλιρη εικονα αν τους περνει η οχι να το δοκιμασουν?

Ινα το κοστος δεν ειναι πολυ εαν θελεις να ξεκινησεις , αλλα το θεμα ειναι οτι αν θελησεις να το προχωρησεις πιο πολυ , βαζωντας πιο απαιτητικούς οργανισμους τοτε θα ανεβει το κοστος οσο γραφω πιο πανω. Απλα οταν θελει καποιος να ξεκινησει ενα θαλασσινο θα πρεπει να ειναι ενημερωμενος και για το high και το Low κοστος και βεβαια το αναλογο αποτελεσμα.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 08:54:51 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα Γιώργο, περιέγραψες την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 08:56:44 μμ »
Κανείς δεν μπορεί να πει το κόστος για ένα reef,το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι
να πάρεις τα σωστά μηχανήματα από την αρχή για να μην ξαναγοράζεις πάλι.Αν το
κάνεις σωστά από την αρχή μπορείς να παίξεις και σε high end και σε low συστήματα
εκτός και αν αλλάξεις τα λίτρα.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 09:03:46 μμ »
Καλώς ή κακώς, το πιο σημαντικό είναι τα χρήματα που μπορεί κάποιος να διαθέσει... όχι μόνο τα άμεσα αλλά και αυτά που θα απαιτηθούν σε τακτική βάση με την μόνη προϋπόθεση όχι μόνο να απολαμβάνουμε εμείς το ενυδρείο μας αλλά και οι κάτοικοι του να το απολαμβάνουν περισσότερο από εμάς...

Καλώς ή κακώς, και περισσότερες απαιτήσεις υπάρχουν (σε σχέση με το γλυκό) και ακόμη και τα πιο ασήμαντα λάθη να μην σου τα συγχωρήσει το σύστημα σου... οπότε τα πιο σημαντικά πράγματα είναι αυτά που ανέφερε ο Γιώργος... η υπομονη το διαβασμα και το οικονομικο...

Τελικά το συμπέρασμα που εγώ βγάζω, είναι ότι ένα θαλασσινό είναι πανέμορφο αρκεί να το έχει κάποιος που δεν θα σε καντηλιάσει αν ξημεροβαδυάζεσαι σπίτι του...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 10:04:27 μμ »
Θα συμφωνησω με τον qs αλλα οχι σε ολα. Φυσικα ακομα δεν ξερω τιποτα απο θαλασσινο αλλα κατα την ταπηνη μου αποψη μεεεεεχρι να φτασεις σε ενα σημειο να το κανεις high end θα εχεις ηδη μαθει και δε θα χρειαζετε να κανεις ασκοπες και λαθος κινησεις που θα στοιχησουν.

Για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα παιδες, γιατι δεν ειναι ετσι ακριβως.

Οταν λεμε reef δεν εννοουμε 2 κοραλια και μερικα ευκολα ψαρια.

Ενα full  reef σημαινει 30 Ευρω ανα λιτρο νερου κοστος και περιπου 100 ευρω συντηρηση τον μηνα....

Παράθεση

Αυτο το 100 ευρω το μηνα θελω να μου το αναλυσεις τεκμηριωμενα για ενα reef μεσαιου μεγεθους περιπου 250 λιτρα ας πουμε.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 10:42:55 μμ »
Γιαννη επειδη μπερδευτηκα με την παραθεση που εβαλες , μαλλον με ρωτας για τα 100 ευρω περιπου τον μηνα που αναφερω ?

εχουμε και λεμε.

εαν υπολογισεις π.χ. οτι απο την σειρα της seachem θα χρειαστεις  CA - MG- Trace - reef complete - Strontium, με σχεδον καθημερινη χρηση και οπωσδηποτε μετρησεις με τα αναλογα τεστακια.
Εαν πουμε για αλλαγες με αλατι για reef το οποιο ειναι εμπλουτισμενο με τα καταλληλα ιχνοστοιχεια που χρειαζονται στα σκληρα και οχι ενα απλο αλατι το οποιο ειναι φθηνο ( μιλαω για περιπου 70-90 ευρω για ενα αλατι π.χ. marin fauna- kent ) .
Εαν υπολογισεις και το φαγητο τους το οποιο θα ειναι απο cyclops μεχρι κατεψυγμενες τροφες ( mysis-..)

εαν βεβαια μιλησουμε για calcium reactor ή  για μεθοδο NEO-ZEO τοτε μιλαμε για ενα κοστος αποκτησης αρκετων εκατονταδων ευρω το οποιο εαν το αναγαγεις ανα μηνιαιο κοστος μεχρι δλδ να το διαλυσεις :) τοτε ισως να πουμε και για παραπανω απο 100.

ειναι δυσκολο να ανατρεξω σε τιμες ολων των παραπανω προιοντων για να βγαλουμε το κοστος αν μηνα ακριβως, αλλα πιστεψε με Γιαννη οταν ειχα το 300αρι και ειχα ξεκινησει με τα σκληρα , τοτε ημουν σχεδον καθε μερα με τα τεστ και τις μιξεις στις τροφες.

βεβαια μην φανταστεις οτι και εγω καθομαι πλεον και κανω ολα τα παραπανω :) . Δεν εχω την πολυτελεια για να συντηρω ενα reef.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:00:26 μμ »
Κανείς δεν μπορεί να πει το κόστος για ένα reef,το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι
να πάρεις τα σωστά μηχανήματα από την αρχή για να μην ξαναγοράζεις πάλι.

Θα συμφωνήσω απόλυτα .
Και να πω ότι εάν έχεις κατασταλάξει από την αρχή το τι θέλεις να κάνεις και πάρεις τα κατάλληλα  μηχανήματα  , τότε γλιτώνεις και χρόνο και χρήμα και μετά συνεχίζεις ανάλογα με το τη σηκώνει η τσέπη σου.

Αποσυνδεδεμένος Λάζαρος

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 102 λιτρα με νέον τέτρα και sterbai γατόψαρα ,54 στο καλούπωμα,30λιτρο μονομαχοενυδρείο,20λιτρο γαριδοενυδρείο
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:04:44 μμ »
ωπα μπερδεψα τα ονοματα...οπου γιαννης εννοουσα γιωργος  :)

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:27:15 μμ »
Τουλαχιστον προς το παρον δεν εχω σκοπο να κανω το  σουπερ ουαου reef με οτι κοραλι φανταστεις.Θα κανω ενα απλο reefaki με απλα μαλακα κοραλακια κ μερικα ομορφα ζωντανα.. θα ξεκινησω ετσι και στο μελλον αν αποφασισω να βαλω κ σκληρα κοραλια και πιο αππαιτητικα ειδη που χρειαζονται ολα αυτα που αναφερες,τοτε θα ρωτησω σιγουρα πρωτα την τσεπη μου.
Πιστευω με ενα καλο αλατι και εβδομαδιαιες μικρες αλλαγες παρεχεις στο συστημα σου ολα οσα χρειαζετε.
Δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν κανει reef θυρια και ποτε τους δεν εχουν βαλει ουτε σταγονα απο ζουμια..και χωρις να θελω να κανω τον ξερολα προς Θεου,αλλα τις τελευταιες μερες εχω ριξει πολυ διαβασμα σε αμερικανικα φορα που ειναι μονο για reef και πιστεψε με ειναι ολοι κατα των ζουμιων( τουλαχιστον οσα ατομα γνωρισα).
Ουτε εγω θα βαλω ζουμι.Ουτε σταγονα.Και ο κυκλος που ξεκινησα απο χθες θα το αφησω να γινει μονο του,ουτε αμμωνιες ουτε ψαρι ουτε τιποτα.. λιγη τροφουλα κ ας παρει και 2 μηνες δε με χαλαει.Και μετα αγοραζω ενα καλο αλατι 25 κιλο κ με τις αλλαγες που θα κανω καθε βδομαδα νομιζω δε θα εχω προβλημα..
Βεβαια ολα αυτα ειναι εικασιες και μονο οταν το κανω θα μπορω να στηριξω αυτα που λεω οποτε... περιμενουμε.. ακομα ουτε αμμωνια δεν ανεβασα  :P ;)

• Loyal member
  • **
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:43:37 μμ »
Αμα θες αμμωνια εχω κατι σαλιγκαρια ψοφια στο νταμαρι.τα θελεις??  :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:46:05 μμ από xkyriakct »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 11:52:41 μμ »
 ???  :'( κακουργε τα σκωτοσες... :P

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:20:28 μμ »
βρε Γιαννη πως θα ταιζεις τα κοραλια ? πως θα φερεις π.χ. το ασβεστιο εκει που πρεπει ?

μηπως εχουν calcium reactor? μηπως χρησιμοποιουν αλλες μεθοδους που θα σε αφησουν ταπι :)

τα σκληρα ρουφανε το ασβεστιο. Ετσι θα εχεις προβλημα και με το ΡΗ στο τελος που θα πεφτει και δεν θα μπορει να ανεβει.

Ολα αυτα ειναι αλυσιδα και ισχυουν οταν εχουμε ενα ενυδρειο με πολλα σκληρα κοραλια. Για την ωρα μην σε απασχολει, απλα κανουμε μια συζητηση που θα βοηθησει στο μελλον.

Οσο δεν υπαρχουν κοραλια τοτε θα εχεις και μια ισορροπια και δεν θα εχεις καταναλωση. ;)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:26:06 μμ »
Μα αυτο ακριβως λεω Γιωργο.. δε θα βαλω σκληρα κοραλια κ για την φροντιδα που θελουν κ επειδη δεν μου αρεσουν.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Το πιο σημαντικο..
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:51:05 μμ »
.. δε θα βαλω σκληρα κοραλια κ για την φροντιδα που θελουν κ επειδη δεν μου αρεσουν.

+1  thubsup