ΑποστολέαςΘέμα: Καταλληλότητα πετρών για το ενυδρείο μας.  (Αναγνώστηκε 22691 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Καταλληλότητα πετρών για το ενυδρείο μας.
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 25, 2016, 06:58:56 μμ »
Αφού τηνέβαλες για τεστ δεν χρειάζεται κυκλοφορία νερού. Θα φύγει αρκετό διοξείδιο από το νερό και θα ανέβει το Ph χωρίς να ξέρεις αν αυτό οφείλεται στην πέτρα.
Βγάλε το φίλτρο, κλείσε από πάνω καλά και κάνε καθημερινά μετρήσεις σκληρότητας και Ph για 3 ημέρες.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Platinum member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 26, 2016, 12:27:44 πμ »
Το μηνυμα σου το ειδα μετα...το φιλτρο δουλεψε 5 ωρες..λες να μην εχω σωστα αποτελεσματα?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 26, 2016, 12:42:43 πμ »
Μπορείς να αλλάξεις το νερό. Αλλά θέλει νερό ΑΟ για να δείς αν θα αυξηθούν οι σκληρότητες

• Platinum member
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 26, 2016, 12:44:47 πμ »
Μαλιστα,Α/Ο δεν εχω επομενως παπαλα... banghead

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 26, 2016, 12:56:14 πμ »
Βάλε απιονισμένο από σουπερ μαρκετ. Ούτε 1 ευρώ τα 4 λίτρα  ;)

• Platinum member
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 26, 2016, 01:00:13 πμ »
Α ωραια δεν το ηξερα! thubsup

• Platinum member
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 26, 2016, 10:08:05 μμ »
Αν ειναι ασβεστολιθικι θα αφριζε αμεσως λογικα ε?

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 08:38:21 μμ »
Κατ' αρχήν, αν και πολύ παλιό το άρθρο, συγχαρητήρια για το υπέροχο άρθρο στην ina! Να λελέβο τ' εμέτερον το μέλος!

Επειδή έχω ΠΑΜΠΟΛΛΑ χρόνια ν' ασχοληθώ με χημεία, αναγκάσθηκα να γκουγκλάρω προκειμένου να δω που οφείλεται η προαναφερθείσα διαφορετική συμπεριφορά του μαρμάρου σε σχέση με τους (λοιπούς -όπως νόμιζα, λόγω κοινής σύνθεσης, δηλ CaCo3) ασβεστόλιθους κι άρχισα το διάβασμα στη Wikipedia! Αν κι η χημική σύνθεση είναι -συνήθως- η ίδια (CaCo3, όπως προανέφερα), τα μάρμαρα είναι μεταμορφωμένοι ασβεστόλιθοι. (Αυτό μου θυμίζει κάτι που είπε κάποτε ένας καθηγητής στο Λύκειο: "Για εμένα, ένας κουβάς διαμάντια κι ένας κουβάς κάρβουνο, είναι το ίδιο!", δηλ, από χημικής απόψεως, άνθρακας ΚΑΙ το ένα, ΚΑΙ το άλλο). Έτσι λοιπόν, τα μάρμαρα δεν εντάσσονται στους ασβεστόλιθους -όπως ενόμιζα- παρά το ότι όλα είναι (συνήθως) CaCo3... (Γηράσκω, αεί διδασκόμενος.) Προφανώς, αντιδρούν διαφορετικά, λόγω του ότι το μάρμαρο είναι μεταμορφωμένος ασβεστόλιθος.

Συνεπώς, ισχύει ότι δεν θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω μάρμαρο, σε περίπτωση που θα θέλω να αυξήσω την KH; Επίσης, αν κάποιος χρησιμοποιήσει μάρμαρο στο ενυδρείο, τί επιπτώσεις θα έχει η χρήση του μαρμάρου στο ενυδρείο; Ή με άλλα λόγια, ποιός κίνδυνος υπάρχει από τη χρήση μαρμάρου στο ενυδρειο;

Πρόσφατα, έκανα το τεστ με το υδροχλωρικό οξύ, μετά έτυχε να δω και σχετικό με το θέμα, βίντεο στο UT, (κανάλι "Πρακτικό Ενυδρείο", για να αναφέρουμε και τις πηγές). Όπως και στην εξέταση των πετρών από εμένα, έτσι και στο βίντεο, κάποιες πέτρες, άφριζαν μόνο σε κάποια σημεία τους, δηλ σε κάποιες γραμμώσεις τους, άρα ήταν επίσης ακατάλληλες (αφού ΕΚΕΙ  ήταν ασβεστολιθικό).

Το θέμα είναι ότι, κάποιες πέτρες, ΔΕΝ άφριζαν, αλλά άσπριζαν στα σημεία που είχε πέσει το οξύ επάνω τους (όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα μάρμαρα, όταν επάνω τους πέσει οξύ). Δηλ, ερωτώ: 1) αυτές οι πέτρες είναι μάρμαρο; 2) αν δεν είναι μάρμαρα, τότε τί είναι; 3) είναι χρήσιμες σε ενυδρείο; 4) αν είναι χρήσιμες, τότε με ποιον τρόπο (είναι χρήσιμες);

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 06:26:28 μμ »
Εγώ αγόρασα άμμο χοντρή βασάλτη. Έριξα κεζαπ και δεν αφρισε . Στο ενυδρείο όμως η kH δεν έπεφτε. Γέμισα ένα δοκιμαστικό σωλήνα από τα τεστ με κεζαπ. Έριξα μέσα άμμο και είδα φυσαλίδες. Για αφρισει μάλλον θέλει υψηλή περιεκτικότητα σε ασβέστιο. Σε ένα σκληρού νερού ενυδρείο ίσως να είναι αρκετό αυτό το τεστ. Για μαλακό νερό είναι απαραίτητο κατά την γνώμη μου να γίνει βύθιση τριμμενου υλικού.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 01:07:16 πμ »
Μήπως άφρισε, αλλά δεν έγινε αντιληπτό, λόγω του μεγέθους των κόκκων της άμμου; (Ενώ αντίθετα, φάνηκαν οι φυσαλίδες μέσα στον όγκο του υγρού;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2021, 01:22:05 πμ από anjius »

• Platinum member
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 05:35:48 μμ »
Το  μέγεθος είναι κάπου ανάμεσα σε χαλίκι και άμμο. Δεν ήταν ψιλό. Απλά όταν είναι μέσα στο υγρό βυθισμένο χρειάζεται και η παραμικρή ποσότητα αερίων να "ταξιδέψει" προς την επιφάνεια, δίνοντας μας καλύτερες δυνατότητες παρατηρήσεις. Μιλάω για στήλες φυσαλίδων πάχους τρίχας. Δεν δημιουργούσαν καν κάποια αισθητή ανατάραξη της επιφάνειας. Για αυτό κι όλας μίλησα για δοκιμαστικό σωλήνα.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 07:49:24 μμ »
Κατ' αρχήν, αν και πολύ παλιό το άρθρο, συγχαρητήρια για το υπέροχο άρθρο στην ina! Να λελέβο τ' εμέτερον το μέλος!

Επειδή έχω ΠΑΜΠΟΛΛΑ χρόνια ν' ασχοληθώ με χημεία, αναγκάσθηκα να γκουγκλάρω προκειμένου να δω που οφείλεται η προαναφερθείσα διαφορετική συμπεριφορά του μαρμάρου σε σχέση με τους (λοιπούς -όπως νόμιζα, λόγω κοινής σύνθεσης, δηλ CaCo3) ασβεστόλιθους κι άρχισα το διάβασμα στη Wikipedia! Αν κι η χημική σύνθεση είναι -συνήθως- η ίδια (CaCo3, όπως προανέφερα), τα μάρμαρα είναι μεταμορφωμένοι ασβεστόλιθοι. (Αυτό μου θυμίζει κάτι που είπε κάποτε ένας καθηγητής στο Λύκειο: "Για εμένα, ένας κουβάς διαμάντια κι ένας κουβάς κάρβουνο, είναι το ίδιο!", δηλ, από χημικής απόψεως, άνθρακας ΚΑΙ το ένα, ΚΑΙ το άλλο). Έτσι λοιπόν, τα μάρμαρα δεν εντάσσονται στους ασβεστόλιθους -όπως ενόμιζα- παρά το ότι όλα είναι (συνήθως) CaCo3... (Γηράσκω, αεί διδασκόμενος.) Προφανώς, αντιδρούν διαφορετικά, λόγω του ότι το μάρμαρο είναι μεταμορφωμένος ασβεστόλιθος.

Συνεπώς, ισχύει ότι δεν θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω μάρμαρο, σε περίπτωση που θα θέλω να αυξήσω την KH; Επίσης, αν κάποιος χρησιμοποιήσει μάρμαρο στο ενυδρείο, τί επιπτώσεις θα έχει η χρήση του μαρμάρου στο ενυδρείο; Ή με άλλα λόγια, ποιός κίνδυνος υπάρχει από τη χρήση μαρμάρου στο ενυδρειο;

Πρόσφατα, έκανα το τεστ με το υδροχλωρικό οξύ, μετά έτυχε να δω και σχετικό με το θέμα, βίντεο στο UT, (κανάλι "Πρακτικό Ενυδρείο", για να αναφέρουμε και τις πηγές). Όπως και στην εξέταση των πετρών από εμένα, έτσι και στο βίντεο, κάποιες πέτρες, άφριζαν μόνο σε κάποια σημεία τους, δηλ σε κάποιες γραμμώσεις τους, άρα ήταν επίσης ακατάλληλες (αφού ΕΚΕΙ  ήταν ασβεστολιθικό).

Το θέμα είναι ότι, κάποιες πέτρες, ΔΕΝ άφριζαν, αλλά άσπριζαν στα σημεία που είχε πέσει το οξύ επάνω τους (όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα μάρμαρα, όταν επάνω τους πέσει οξύ). Δηλ, ερωτώ: 1) αυτές οι πέτρες είναι μάρμαρο; 2) αν δεν είναι μάρμαρα, τότε τί είναι; 3) είναι χρήσιμες σε ενυδρείο; 4) αν είναι χρήσιμες, τότε με ποιον τρόπο (είναι χρήσιμες);

Από όσα ξέρω το μάρμαρο δεν κάνει να χρησιμοποιείται στο ενυδρείο γιατί είναι πολύ αλκαλικό. Το Ph του είναι γύρω στο 11-12.
Το ότι δεν αφρίζει, μου κάνει εντύπωση. Το είχα δοκιμάσει κάποτε και άφριζε έντονα. Μήπως το κομμάτι που δοκίμασες είχε επάνω βερνίκι προστασίας?
Όταν μία πέτρα δεν αφρίζει έντονα (αλλά πάλι βλέπεις κάποια αντίδραση όταν ρίχνεις υδροχλωρικό όξύ) σημαίνει πως δεν έχει πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε ασβέστιο. Στην ουσία πρόκειται για χημική αντίδραση όπου τα στοιχεία είναι οξύ και βάση (δηλ. αλκαλικό) και τα παράγωγα είναι άλατα και νερό.
 Για τον βασάλτη, που αναφέρει ο Άρης, το είχαμε συζητήσει και σε κάποιο άλλο νήμα, πως όλα τα βασαλτικά πετρώματα περιέχουν προσμίξεις ασβεστόλιθου. Δεν υπάρχει καθαρό βασαλτικό πέτρωμα. Το ότι θα ανεβάσει την ΚΗ είναι αναμενόμενο.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 09:14:39 μμ »
Τα (λευκά) μάρμαρα ασπρίζουν με κάποιο ήπιο (λέξη που εσφαλμένα παρέλειψα να γράψω) οξύ, όπως χυμός τομάτας, ή χυμοί από φρούτα σε αποσύνθεση. (Κάποτε -80'ς- έβλεπα κάποιους που πουλούσαν κάποιο καθαριστικό για μάρμαρα -που μάλλον ήταν κάποιο ήπιο οξύ- κι έκαναν επίδειξη στα μάρμαρα των στοών της Αριστοτέλεους...) Δεν δοκίμασα σε μάρμαρο, αλλά υδροχλωρικό οξύ σε πέτρα, που, απλώς άσπρισε. Μάλιστα, μια ερώτηση ήταν αν αυτές οι πέτρες ήταν μάρμαρα. Μάλλον έχεις δίκιο ότι το μάρμαρο αφρίζει πολύ! (δεν δοκίμασα πάνω σε κάτι που να γνωρίζω ότι ΟΝΤΩΣ ήταν μάρμαρο, => δεν γνωρίζω πως αντιδρούν τα μάρμαρα σε υδροχλωρικό οξύ... Γηράσκω γαρ, αεί διδασκόμενος...) Εγώ -βάσει όσων διάβασα στο θέμα- κατάλαβα ότι το μάρμαρο δεν αφρίζει... Κι όπως είδες, οι ερωτήσεις μου ήταν πολλές...

Έτσι λοιπόν έμαθα και το pH του μαρμάρου. (Ευχαριστώ!) Αν λοιπόν θέλω να αυξήσω το pH από 7,5 σε 8, υποθέτω ότι μπορώ να βάλω ένα χαλικάκι στο φίλτρο, υπό την προϋπόθεση ότι ελέγχω τακτικά (στην αρχή τουλάχιστον ΚΑΙ συχνά) το pH, μήπως και "ξεφυγει", πέρα από το επιθυμητό! Σωστά; (Άρα είχα δίκιο αρχικά, που θεωρούσα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αύξηση του pH...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2021, 09:40:29 μμ από anjius »

• Platinum member
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 09:41:48 μμ »
Με το σχόλιο μου ήθελα πιο πολύ να τονίσω ότι στη περίπτωση που γίνει στήσιμο για μαλακό νερό θέλει περισσότερη προσοχή. Ούτε σχιστόλιθος αφρισε ούτε ο βασάλτης και το kH δεν μπορούσα να το ρίξω. Αν γίνει σκόνη ένα κομμάτι πέτρα και γίνει το τεστ όπως ανέφερα νομίζω ότι θα δώσει ένα πιο ασφαλές αποτέλεσμα. Σε ενυδρείο με νερό βρύσης βέβαια ίσως είναι περιττό.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 21, 2021, 08:48:20 πμ »
Έτσι λοιπόν έμαθα και το pH του μαρμάρου. (Ευχαριστώ!) Αν λοιπόν θέλω να αυξήσω το pH από 7,5 σε 8, υποθέτω ότι μπορώ να βάλω ένα χαλικάκι στο φίλτρο, υπό την προϋπόθεση ότι ελέγχω τακτικά (στην αρχή τουλάχιστον ΚΑΙ συχνά) το pH, μήπως και "ξεφυγει", πέρα από το επιθυμητό! Σωστά; (Άρα είχα δίκιο αρχικά, που θεωρούσα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αύξηση του pH...)

Σωστά. Βέβαια το μέγεθος του ασβεστόλιθου που θα χρειαστεί, μπορεί να είναι μεγαλύτερο από ένα χαλικάκι. Και δεν είμαι σίγουρος πως όσο περισσότερο ασβεστόλιθο βάλεις, τόσο περισσότερο θα αυξηθεί το Ph. Οι ασβεστολιθικές πέτρες λειτουργούν ως buffer, σταθεροποιούν το Ph σε μια συγκεκριμένη τιμή. Έχει να κάνει περισσότερο με την σύσταση της πέτρας και όχι με την ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 23, 2021, 11:11:29 πμ »

Σωστά. Βέβαια το μέγεθος του ασβεστόλιθου που θα χρειαστεί, μπορεί να είναι μεγαλύτερο από ένα χαλικάκι. Και δεν είμαι σίγουρος πως όσο περισσότερο ασβεστόλιθο βάλεις, τόσο περισσότερο θα αυξηθεί το Ph. Οι ασβεστολιθικές πέτρες λειτουργούν ως buffer, σταθεροποιούν το Ph σε μια συγκεκριμένη τιμή. Έχει να κάνει περισσότερο με την σύσταση της πέτρας και όχι με την ποσότητα.

Σωστά, μπορεί να χρειάζονται 3, 5, ή και 10 χαλίκια, αναλόγως του μεγέθους του ενυδρείου, αλλά και του πόσο γρήγορα θέλουμε να αυξήσουμε την αλκαλικότητα (όχι με την έννοια alkalinity που χρησιμοποιείται στην αγγλόφωνη ενυδρειοφιλία στα θαλασσινά ενυδρεία). Η αναφορά μου σε 1 χαλικάκι, είναι κυρίως μεταφορική κι όχι κυριολεκτική (κυριολεκτική, μόνον για τα μικρά ενυδρεία) κι οφείλεται στο γεγονός ότι πρέπει κάποιος να ξεκινήσει συντηρητικά, ελέγχοντας πόσο ανεβαίνει το pH/ημέρα, κι αναλόγως ρυθμίζει την αύξηση σε επιθυμητό επίπεδο. Αυτό το αναφέρω διότι η πολύ μεγάλη μεταβολή της τιμής του pH (>1/ημέρα), μπορεί να προκαλέσει ωσμωτικό σοκ! (Αυτό το περιθώριο δεν ισχύει για θαλασσινά ενυδρεία, διότι τα περιθώρια μεταβολής του pH, σε θαλασσινό ενυδρείο είναι ΠΟΛΥ μικρά, πχ 0,2-0,3/ ημέρα... πιο πολύ θα το φοβόμουν... Καθώς δεν είμαι ειδικός για τα θαλασσινά, δεν μπορώ να γράψω με σιγουριά για μεταβολή 0,5/ ημέρα, αλλά σίγουρα αποκλείεται μεταβολή μεγαλύτερη από αυτή την τιμή.)
Όταν αναφέρεις σύσταση, με δεδομένο ότι η δραστική ουσία είναι το CaCO3 (με εξαίρεση τους δολομίτες, που η δραστική ουσία δεν είναι μόνον αυτή), αναφέρεσαι στην περιεκτικότητα σε CaCO3, υποθέτω.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 23, 2021, 11:17:51 πμ »
Με το σχόλιο μου ήθελα πιο πολύ να τονίσω ότι στη περίπτωση που γίνει στήσιμο για μαλακό νερό θέλει περισσότερη προσοχή. Ούτε σχιστόλιθος αφρισε ούτε ο βασάλτης και το kH δεν μπορούσα να το ρίξω. Αν γίνει σκόνη ένα κομμάτι πέτρα και γίνει το τεστ όπως ανέφερα νομίζω ότι θα δώσει ένα πιο ασφαλές αποτέλεσμα. Σε ενυδρείο με νερό βρύσης βέβαια ίσως είναι περιττό.

Ο σχιστόλιθος, είναι ασβεστολιθικό πέτρωμα, κι απορώ γιατί δεν άφρισε... Ο βασάλτης, έχει CACO3, δεν είναι καθαρός. Προφανώς και οι πέτρες που δοκίμασα και δεν άφρισαν αλλά άσπρισαν, είχαν κάποια περιεκτικότητα σε CACO3.