ΑποστολέαςΘέμα: Neocaridinae  (Αναγνώστηκε 455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Neocaridinae
« στις: Ιούνιος 04, 2022, 02:19:04 μμ »
Πρόσφατα (προ 2 εβδομάδων), μαζί με moss, απέκτησα γαρίδες του γένους neocaridina, μαζί όμως και πλανάριες. Ξαναέκανα έλεγχο για πλανάριες (προ ολίγων ημερών), δεν βρήκα κάτι, ούτε στον πάτο της καραντίνας, ούτε στη moss (θετικό αυτό). Ο 1ος έλεγχος έγινε με την παραλαβή, ο 2ος 2-3 ημέρες μετά κι ο 3ος μετά από άλλη 1 εβδομάδα.
Ερώτηση 1: Θεωρείτε ότι πρέπει να ξανακοιτάξω την άλλη εβδομάδα;

Κατά τον τελευταίο έλεγχο για πλανάριες (που συντελέστηκε με έλεγχο βυθού και moss, μετά από την απομάκρυνσή της), εκτός από την κόκκινη γαρίδα (μήκους 2 εκ περίπου), και τις 3 με ίχνη μπλε χρώματος (μήκους 1,2 - 1,7 εκ περίπου) που βρήκα από τον 1ο έλεγχο, ανακάλυψα κι άλλη (μήκους 1 εκ). Καθώς το δοχείο καραντίνας είναι μπλέ, δεν διακρίνω χρώμα, αλλά μάλλον στην τελευταία, δεν πρέπει να έχει εκδηλωθεί. Δεν την έβγαλα για να την εξετάσω, για να μη τη στρεσσάρω.
Ερώτηση 2: Ισχύει ότι σε άτομα μήκους 1 εκ, δεν έχει ακόμη εκδηλωθεί το χρώμα (ούτε καν ως ίχνη);

Επειδή είναι 2 χρωμάτων, πριν ωριμάσουν (σεξουαλικά, εννοώ), θέλω να τις χωρίσω, για ν' αποφύγω τις επιμειξίες.
Ερώτηση 3: Πώς καταλαβαίνουμε ότι μια neocaridina είναι (σεξουαλικά) ώριμη; (πχ από το χρώμα, το μήκος;)
Ερώτηση 4: Αν είναι σελωμένη, είναι πολύ αργά (για ν' αποφύγουμε τα υβρίδια);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Neocaridinae
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 05, 2022, 01:58:48 μμ »
Πληροφορούμαι ότι όλες είναι red cherry, άρα το 1ο ερώτημα έχει για εμένα θεωρητική ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ πρακτική σημασία.

Παρά τούτο, παρακαλώ απαντήστε ΚΑΙ στα υπόλοιπα, διότι θέλω να μάθω για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λίτρα φυτεμένο γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Neocaridinae
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2022, 10:40:33 μμ »
2. Στο εκατοστό δείχνουν. Πολύ μικρά οχι.
4. Όταν κατέβουν στα πόδια είναι αργά

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk