ΑποστολέαςΘέμα: "Μαύρες" τρύπες σε φυτά  (Αναγνώστηκε 362 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
"Μαύρες" τρύπες σε φυτά
« στις: Μάιος 15, 2022, 01:51:29 πμ »
Καλησπέρα σας,

Έχω στήσει ένα φυτεμένο, κοινωνικό ενυδρείο απ τον περασμένο Σεπτέμβρη.
Τα φυτά που περιέχει από τότε είναι: Hygrophila polysperma, Cryptocoryne wendtii, Anubias nana και java moss.
Σε γενικές γραμμές όλα πηγαίναν πολύ καλά και αναπτύσσονταν κανονικά μέχρι πριν κανα μήνα. Κάπου εκείνη τη στιγμή η Hygrophila άρχισε να εμφανίζει κάποιες μικρές τρύπες στο φύλλωμα που με την πάροδο του χρόνου αυξήθηκαν. Τα υπόλοιπα δείχνουν να είναι σε αρκετά καλή κατάσταση.

Χρησιμοποιώ το Dennerle Plant Elixier και τον τελευταίο μήνα πήρα το Seachem Flourish Potassium, πιστεύοντας πως το πρόβλημα είχε προκληθεί από έλλειψη καλίου. Έχω επίσης και ένα Seachem Flourish που δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να προκάλεσε αυτή τη "φθορά" της Hygrophila και τι θα έπρεπε να κάνω γι αυτό;
Επισυνάπτω σχετική φωτογραφία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
  • Τα ενυδρεία μου: 250 lt oscar tank
  • Τόπος Διαμονής: lamia
"Μαύρες" τρύπες σε φυτά
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2022, 11:19:24 πμ »
Τι θερμοκρασία έχεις ? Άλλαξες κάποια ρουτίνα σε αλλαγές νερού ? Χρησιμοποιείς νερό όσμωσης ? Άλλαξες σύνθεση ψαριών? Χρησιμοποιείς co2 ? Λάμπες φθορίου ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2022, 11:20:07 πμ από dimos »

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
"Μαύρες" τρύπες σε φυτά
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2022, 02:42:35 μμ »
Η θερμοκρασία είναι 24.5-25C. Νερό αλλάζω σταθερά ~25% κάθε βδομάδα, δε χρησιμοποιώ νερό όσμωσης, ούτε CO2, ούτε λάμπες φθορίου.

Πριν από περίπου 3 μήνες συνέβη αυτό, οπότε και άλλαξα τα neon tetra με guppy. Το πρόβλημα με την Hygrophila εμφανίστηκε περίπου 1.5 μήνα μετά το γεγονός που αναφέρω στο προηγούμενο link, οπότε δεν είχα θεωρήσει πως σχετίζονται τα 2 γεγονότα.