ΑποστολέαςΘέμα: Άλγη σαν "βαμβάκι" ή κάτι άλλο;  (Αναγνώστηκε 2190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Άλγη σαν "βαμβάκι" ή κάτι άλλο;
« στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 11:39:49 μμ »
Διαστάσεις ενυδρείου-χωρητικότητα σε λίτρα : 70l (μεικτά)
Τύπος ενυδρείου (πχ.φυτεμενο,νταμάρι κλπ.) : φυτεμένο
Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου : 6 μήνες
Υπόστρωμα : Dennerle NutriBasis 6in1, Natural Sand Χαλαζιακό Χαλίκι
Λίπανση (είδος λιπανσης-ρουτινες) : Πολύ σπάνια
Αλλαγές νερού (συχνότητα και ποσοστό) : 1 φορά τη βδομάδα ~40%
Φωτισμός (watt-τύπος λαμπών) : Blau Mini Lumina Fresh Water 24w
Φωτοπερίοδος : 7 ώρες (λειτουργώ τον φωτισμό περίπου στο 80% της μέγιστης φωτεινότητας)
Παροχή CO2 : όχι
Χρήση excel : όχι
Μετρήσεις σε:
NH3/NH4/NO2: 0pmm
ΝΟ3 : 5pmm (σύμφωνα API Freshwater Master Test Kit) / 20pmm (σύμφωνα με τα sticks)
ΡΗ : 7.2-7.4 (σύμφωνα API Freshwater Master Test Kit) / 6.8-7 (σύμφωνα με τα sticks)
KH : 7 (σύμφωνα με τα sticks)
GH : 7-10 (σύμφωνα με τα sticks)
Φίλτρανση : Eheim Internal Filter Biopower 160
Ιχθυοφόρτιση : 7 tetra neon, 3 amano shrimps, 1 Ancistrus (?)
Είδη φυτών : Cryptocoryne wendtii 'Brown', Hygrophila polysperma 'Sunset', Anubias nana
Περιγραφή άλγης : σαν βαμβάκι/λευκά νήματα γύρω απ το φυτό της 1ης φωτογραφίας (που πλέον αφαίρεσα απ το ενυδρείο) και απ το Hygrophila polysperma
Συχνότητα ταισματος : 1 φορά την ημέρα
Χρήση ζωντανων τροφων; : όχι

Αλλαγές πριν την εμφάνιση του προβλήματος:
Τους τελευταίους 2 μήνες είχα κάτι ανεξήγητους (για μένα) θανάτους στο ενυδρείο (neon tetra κυρίως) και σε μια προσπάθεια να δω τι μπορεί να φταίει αγόρασα τα υγρά tests της API (μέχρι τότε χρησιμοποιούσα sticks) που έδειξαν κάπως ανεβασμένο PH (τα tetra προτιμούν 6-7 από ό,τι είδα). Στο ενυδρείο είχα ένα βραχάκι (4η φωτο) που υποθέτω πως είναι ασβεστολιθικό και μετά από λίγο ψάξιμο είδα ανεβάζει κάπως το PH κι αποφάσισα να τον απομακρύνω, τουλάχιστον προσωρινά, για να δω αν θα πέσει το PH σε βάθος λίγων εβδομάδων. Ήθελα να προσθέσω κάποιο driftwood, που απ ό,τι λέγεται μειώνει ελαφρώς το PH, αλλά επειδή δε βρήκα άμεσα κάποιο του γούστου μου, προσέθεσα προσωρινά ένα ψεύτικο διακοσμητικό βαρελάκι, ώστε να έχουν τα ψαράκια μια κρυψώνα παραπάνω. Πριν το βάλω στο ενυδρείο, το βάφτισα μέσα σε σχεδόν βραστό νερό για κανα 10λεπτο για λόγους απολύμανσης και στη συνέχεια το έτριψα με μια οδοντόβουρτσα. Αυτά γίναν την περασμένη Τετάρτη. Το Σάββατο που πήγα να κάνω την εβδομαδιαία αλλαγή νερού, είδα 2 απ τα είδη φυτών να είναι κυριολεκτικά πνιγμένα σ αυτά τα λευκά/ημιδιάφανα νήματα.

Δεν είμαι σίγουρος αν σχετίζεται η αλλαγή στη διακόσμηση με την εμφάνιση αυτού του προβλήματος αλλά μου φαίνεται αρκετά ύποπτη για να ναι σύμπτωση. Η Cryptocoryne και η Anubias δεν έχουν ίχνος απ αυτή πάνω τους.

Οι amano δείχνουν να την αγνοούν εντελώς και τα ψαράκια αποφεύγουν πλέον να χώνονται στη Hygrophila.

Οι απορίες μου είναι:
α) Ξέρουμε τι είναι αυτό το πράγμα; Άλγη, κάποιο βακτήριο ή κάτι άλλο;
β) Υπάρχει κάποιος (μη δραστικός) τρόπος ν απαλλαγώ απ αυτό;
γ) (bonus) Το σκεπτικό μου για τον τρόπο μείωσης του PH, στέκει; Το νερό της βρύσης έχει PH 7 και δε θα ήθελα να μπλέξω με ΑΟ, τύρφη κλπ

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπήκε στον κόπο να διαβάσει τα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2022, 11:47:16 μμ από antonl »

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 07:49:14 μμ »
Καλησπέρα αυτό που έπνιξε τα φυτά σου από όσο κατάλαβα από την φωτογραφία πρέπει να είναι μύκητας και αντιμετωπίζεται από αυτό το φάρμακο που αναφέρεται στο θέμα: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12075.msg198054.html#msg198054
Για το ph να ξέρεις ότι όσο ωριμάζει το ενυδρείο θα πέφτει, δεν χρειάζεται εσύ να κάνεις τίποτα. Απλά να δώσεις προσοχή στο νερό της εξάτμισης που θα αναπληρώνεις να είναι απιονισμένο νερό. Επίσης να αποφεύγεις να ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο διάφορα σκευάσματα - ζουμιά που βρίσκονται στο εμπόριο (δεν αναφέρομαι σε λιπάσματα... Να αποφεύγεις όλα τα άλλα) Όσο αφήνεις το ενυδρείο στην ησυχία του και δεν βάζεις χέρια και διάφορα υγρά μέσα τόσο θα τρέχει χωρίς προβλήματα, εφόσον θα έχεις καθιερώσει τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2022, 01:40:47 πμ »
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Επειδή απ το πρωί μ έτρωγε η κατάσταση, επισκέφτηκα ένα κατάστημα του χώρου που βρίσκεται κοντά μου να πάρω μια επιπλέον άποψη. Εκεί βλέποντας τις φώτο μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για νηματοειδή άλγη και μου πρότεινε να μετρήσω τα φωσφορικά (που βγήκαν σχεδόν μηδενικά) κι από και πέρα να δούμε πώς θα προχωρήσουμε (από αύριο).

Πριν δω την απάντησή σου, κι αφού το έψαξα λίγο στο διαδίκτυο, δοκίμασα μήπως μπορώ ν αφαιρέσω κάποιο μέρος της με τη χρήση μιας οδοντόβουρτσας (προσπαθώντας να την τυλίξω σα μαλλί της γριάς) αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατόν. Ακόμα και με μια ελάχιστη επαφή της οδοντόβουρτσας πάνω σ αυτούς τους "ιστούς", είχε σαν αποτέλεσμα να διαλυθούν σα "σκόνη" στο νερό του ενυδρείου. Η παράλληλη χρήση μιας σκούπας βυθού για να ρουφήξει αυτή τη "σκόνη" δεν απέδωσε ιδιαίτερα.

Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για άλγη μιας και οι amano δείχνουν να αγνοούν εντελώς την ύπαρξή της, μέχρι και να την αποφεύγουν. Απ την άλλη δεν είναι και τόσο πυκνό σαν το "βαμβάκι" του φίλου π αναφέρεις (ίσως δεν είναι τόσο έντονο για την ώρα στην περίπτωσή μου; ).

Σχετικά με το PH, πιστεύεις ότι θα ταν καλή ιδέα να ξαναβάλω το βραχάκι που αφαίρεσα πριν καμιά βδομάδα; Γενικά όλοι οι κάτοικοι του ενυδρείου δείχναν να τους άρεσε, οι γαρίδες εκεί άραζαν κυρίως, ο Ancistrus  επίσης και τα tetra είχαν κάνει λημέρι μια σπηλιά που είχε και συχνά χρησιμοποιούσαν το τούνελ του για να κινούνται απ την πίσω πλευρά του ενυδρείου στην μπροστινή.

Ζουμιά και τέτοια, αποφεύγω να βάζω. Ακόμα και λίπασμα βάζω 1 φορά το μήνα αφού φαίνεται πως τα φυτά μια χαρά είναι και χωρίς αυτό.

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2022, 01:27:26 μμ »
Την πέτρα εάν είναι ασβεστολιθική καλά είναι να μη την βάλεις γιατί ανεβάζει τις σκληρότητες και μαζί και το ph
Οι γαρίδες τρελαίνονται με την java moss εάν δεν έχεις βάλε, την δένεις σε ξύλα και πέτρες.
Απαραίτητο λίπασμα είναι το κάλιο ή potassium.. αν δεν βάλεις κάποια στιγμή τα φυτά θα τα χάσεις. Όπως και λίγη ποσότητα από γενικό λίπασμα.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2022, 04:17:03 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.
Παρεμπιπτόντως ήμουν έτοιμος να βάλω java moss αλλά το ανέβαλα μιας και προέκυψε το πρόβλημα του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 07:26:08 μμ »
... και την Παρασκευή που μας πέρασε (18/02) είχαμε τον επίλογο της ιστορίας.

Μετά από μια ακόμα επίσκεψη στο κατάστημα, μου προτάθηκε το Algexit της Easy Life. Πριν το χρησιμοποιήσω, έψαξα στο Internet για να δω εμπειρίες άλλων ατόμων που είχαν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο προϊόν. Διάβασα από θετικά αποτελέσματα μέχρι ουδέτερα, σε κάθε περίπτωση δεν είδα ν αναφέρεται κάτι αρνητικό για τους κατοίκους του ενυδρείου που ήταν και το σημαντικότερο που μ ενδιέφερε (είτε βραχυπρόθεσμα είτε πιο μακροπρόθεσμα). Οπότε την Πέμπτη βράδυ, τσέκαρα ημερομηνία λήξης (ήταν οκ), ανακίνησα καλά το μπουκαλάκι κι έβαλα 1ml/10l νερού όπως ανέφεραν οι οδηγίες. Την επόμενη μέρα το πρωί βρήκα τα 7 tetra neon και τη μια γαρίδα amano νεκρά και τον ancistrus και τις άλλες 2 γαρίδες εξαιρετικά ληθαργικά :-(

Τόσο η στεναχώρια όσο και η απογοήτευση βάρεσαν κόκκινο. Άλλαξα όλο το νερό του ενυδρείου, έπλυνα τα σφουγγάρια του φίλτρου κι ό,τι άλλο μπορούσα και ξαναέβαλα τους 3 επιζώντες (δεν ξέρω για πόσο ακόμα) μέσα αποφασισμένος να τα παρατήσω. Το τελευταίο 6μηνο έχω ξοδέψει κάτι λιγότερο από ένα χιλιάρικο (που είναι σχεδόν το διπλάσιο απ το budget που χα αρχικά στο νου), έχω ξοδέψει κυριολεκτικά 100άδες ώρες να διαβάζω σχετικά με το hobby αυτό και είμαι στο μηδέν (κι ακόμα πιο κάτω αν υπολογίσεις τα "θύματα"). Και αυτή τη στιγμή δε βρίσκω καλή ιδέα να συνεχίσω γιατί τίποτα δε μου εξασφαλίζει ότι δε μπορεί να συμβεί ξανά κάτι αντίστοιχο, αν δε γνωρίζεις τι δεν πήγε καλά, πώς μπορείς να το αποφύγεις μελλοντικά;

Τα παραπάνω δεν τα γράφω για ν αποθαρρύνω κανέναν νέο ν ασχοληθεί. Είναι όμορφο κι ενδιαφέρον hobby και όταν ασχολείσαι όσο χρειάζεται, χαίρεσαι με την καλά αποτελέσματα. Απλά σε μένα κάτι πήγε πολύ στραβά.

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ημαθία
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 12:41:43 πμ »
Το μόνο λαθος που βλεπω ειναι οτι για συμβουλες εμπιστεύτηκες ενα καταστημα που θέλει απλα να πουλησει. Για ενα ενυδρείο 70 λιτρα δεν μπορω να φανταστώ πως εφτασε τοσο ψηλα το μπάτζετ.

Μη τα παρατας. Είσαι σε καλο δρόμο αφου το ψαχνεις. Λαθη ολοι εχουμε κανει αλλα το θεμα είναι να μαθαινεις απο αυτα και να γινεσαι καλύτερος.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Εμπειρία: Μεγάλη θεωρητική
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt, 20 lt
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 02:01:10 πμ »
Δυστυχώς, δεν είδα νωρίτερα το θέμα σου...
Κατ' αρχήν: Πήγες σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας ή όχι;
Μην ακούς τι λεν οι "πωλητές", ή "ιχθυολόγοι". Όποιος κι αν ήταν, πούλησε ένα κουτί φαρμάκου για την άλγη, και βγάζει (ελπίζω να μην τα "καταφέρει") έναν χομπύστα από το χόμπυ και την αγορά του... Αυτό είχε στο μαγαζί, ήθελε να πουλήσει κάτι και το πούλησε! Περίφημα!
Δεν εννοώ ότι έκανες κάτι που δεν έχουμε κάνει οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- κατά την αρχή της ενασχόλησής μας με το χόμπυ. Όλοι ακούγαμε τις συμβουλές των εμπόρων αλλά και των υπαλλήλων (που άλλαζαν κάθε λίγους μήνες). Υπάρχουν κι οι έμποροι που έχουν 1 μαγαζί (άντε και 2ο, με φίλο ή συγγενή που έχει τα ίδια ενδιαφέροντα), που ενδιαφέρονται για τα ζωντανά και το χόμπυ, είναι συνηδητοποιημένοι δίνουν σωστές συμβουλές.
Σχετικά με το θέμα σου: Κατ' αρχήν, η τριχοειδής άλγη, είναι πράσινη κι όχι άσπρη, αλλά κι ως προς την υφή της, αποτελείται από πολλές και μακρυές "τρίχες", κι όχι από λεπτά τριχίδια, πολύ περισσότερο, από ΤΟΣΟ λεπτά! Η τριχοειδής άλγη, δεν διαλύεται, αλλά έχει συνοχή κι έτσι απομακρύνεται μηχανικά, ακόμη και μ' 1 πηρούνι, σαν τη μακαρονάδα από το πιάτο! Για να κάνω το Δικηγόρο του διαβόλου και να προσπαθήσω να βρω μια δικαιολογία για λογαριασμό του, να ισχυρισθώ ότι ίσως μπέρδεψε τις ρίζες των φυτών με τριχοειδή άλγη; Τόσο έμπειρος ήταν; Εγώ, δεν θα ξαναπήγαινα... Βέβαια, έχω διαβάσει μαρτυρίες για άτομα που λεν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ πράγματα ως συμβουλές!
Πιθανώς, υπάρχει κάποια ασθένεια, διάβασε για ασθένειες των ψαριών, τα συμπτώματα μεταξύ των οποίων κι η συμπεριφορά των ψαριών που προδίδει ασθένεια και Ποιά συγκεκριμένη ασθένεια (συγκεκριμένες συμπεριφορές, οφείλονται σε συγκεκριμένες ασθένειες). Όταν οι παράμετροι είναι διαφορετικές, από αυτές που απαιτούν τα ψάρια,  αισθάνονται άνετα, με αποτέλεσμα να είναι επιρρεπή σε ασθένειες κι εν τέλει σε θανάτους. Οι 2 1οι πληθυσμοί, πρέπει ν' αυξηθούν κατά 50 % τουλάχιστον, ιδίως αυτός των νέον, που είναι κοπαδόψαρα και όντας σε μεγαλύτερο κοπάδι είναι πιο ήρεμα. Όταν αποτελούν μέρος μικρού πληθυσμού, τα μέλη στρεσάρονται και γίνονται επιθετικά! (Στη φύση τα κοπάδια αυτά αριθμούν 100ντάδες μέλη!)
Συνήθως, δεν δίνουμε στα ψάρια μας κάτι που δεν θα το τρώγαμε κι οι ίδιοι (δεν αναφέρομαι σε φάρμακα και τροφές που είναι ειδικά σκευάσματα για τα ζωντανά μας), αναφέρομαι στα λοιπά που σκεπτόμαστε να χορηγήσουμε εμείς.
Στα πλαίσια αυτά, ας μου επιτρέψει ο αγαπητός giannisaek να διαφωνήσω με τη σύσταση για χρήση απιονισμένου νερού προς αναπλήρωση του εξατμισθέντος νερού (εκτός αν γνωρίζει κάποια εταιρία που δεν χρησιμοποιεί χαλκοσωλήνες στη διαδικασία παραγωγής και ως την πλήρωση των δοχείων). Αυτά τα νερά, δεν συστήνονται για ανθρώπινη κατανάλωση, όχι μόνον διότι δεν έχουν τα απαραίτητα μεταλλικά στοιχεία, αλλά και διότι ως τη συσκευασία έχει γίνει χρήση χαλκοσωλήνων. Ακόμη κι αν συστήνονται για εργαστηριακή χρήση (χημικές αναλύσεις κλπ -κι εγώ χρησιμοποιώ απιονισμένο, κατόπιν συστάσεως της εταιρίας παραγωγής των τέστ, αν οι τιμές των ρύπων είναι πολύ υψηλές), για χρήση σε ινστιτούτα καλλονής, καθώς και παρά το γεγονός ότι   η παραγωγή γίνεται με τη χρήση συστήματος ΑΟ, δεν θα τα χρησιμοποιούσα παρά μόνον ύστερ' από επικοινωνία με τον παραγωγό σχετικά με τα υλικά των σωληνώσεων και τυχόν δεξαμενών αποθηκεύσεως.
Η προσέγγισή σου για μείωση του pH με χρήση ξύλου, είναι καλή (αν αναφέρεσαι στη χρήση φυσικού ξύλου κι όχι τεχνητού βαρελιού από ρητήνη... :-) ). Μπορεί να κιτρινίζει το νερό σου από τις τανίνες (πολλοί δεν το θέλουν αυτό και το μουλιάζουν για να μην επιπλέει, αλλά και για να φύγουν οι τανίνες). Τόσο το κιτρίνισμα, όσο και η μείωση του pH, για τα νέον θα είναι ιδιαίτερα ευχάριστο, όχι όμως και για τις γαρίδες...
Τα 2 είδη, είναι ασύμβατα μεταξύ τους, όχι λόγω του ότι το 1 κινδυνεύει από το άλλο, αλλά λόγω των διαφορετικών απαιτήσεων νερού. (Αυτά, δεν σημαίνουν ότι κι εγώ δεν τα διατήρησα ΑΥΤΑ τα είδη, στο ίδιο ενυδρείο με ουδέτερο νερό.)
Ελπίζω να βοηθώ, μην πτοείσαι, καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Εμπειρία: Μεγάλη θεωρητική
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt, 20 lt
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 02:09:33 πμ »
Το μόνο λαθος που βλεπω ειναι οτι για συμβουλες εμπιστεύτηκες ενα καταστημα που θέλει απλα να πουλησει. Για ενα ενυδρείο 70 λιτρα δεν μπορω να φανταστώ πως εφτασε τοσο ψηλα το μπάτζετ.

Όντως! Απορίας άξιον! Ιδίως αν σκεφθούμε ότι δεν έχει μπουκάλα CO2 με ηλεκτροβάνα και σύστημα αυτόματης παροχής με εντολή από αισθητήρα πεχάμετρου... Τόσο δεν κοστίζει... ούτε θαλασσινό υφάλου...

Μη τα παρατας. Είσαι σε καλο δρόμο αφου το ψαχνεις. Λαθη ολοι εχουμε κανει αλλα το θεμα είναι να μαθαινεις απο αυτα και να γινεσαι καλύτερος.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 03:52:41 πμ »
Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις και την κατανόηση στον ... καημό μου!

Το κατάστημα απ όπου έγινε η αγορά έχει 2-3 υποκαταστήματα στην περιοχή της Αθήνας όπως έμαθα απ τον ιδιοκτήτη με τον οποίο μίλησα. Κρίνοντας απ την επικοινωνία που είχα μαζί του, μ έκανε να το δω πιο πολύ σαν συνοικιακό (οικεία ατμόσφαιρα) παρά σαν (απρόσωπη) "αλυσίδα". Κάποιος "κακοπροαίρετος" θα το λεγε καλό marketing, κάποιος πιο καλοπροαίρετος ότι θέλει να δημιουργήσει μια πιο προσωπική σχέση εμπιστοσύνης ώστε να εξυπηρετηθούν κι οι δύο πλευρές. Κατά τα Χριστούγεννα, τα neon tetra είχαν αρρωστήσει (ich) απευθύνθηκα εκεί και μου δωσαν κάποιο φάρμακο το οποίο όντως τα θεράπευσε χωρίς σημαντικές απώλειες, οπότε μια εμπιστοσύνη είχε αρχίσει να χτίζεται. Μετά το ατυχές συμβάν του θέματος, πήγα και ανέφερα τι ακριβώς είχε συμβεί, ξεκαθαρίζοντας ότι δεν έχω κάτι με το κατάστημα μιας και το συγκεκριμένο φάρμακο δεν έχει σαν σκοπό να ξεκάνει όλον τον πληθυσμό του ενυδρείου αλλά προφανώς κάτι πήγε πολύ στραβά στην περίπτωσή μου (είτε είχε αλλοιωθεί το σκεύασμα είτε έγινε κάποια χημική αντίδραση που δημιούργησε έντονη τοξικότητα ή αφαίρεσε το οξυγόνο για κάποιον λόγο, ιδέα δεν έχω). Όπως και να χει μου δόθηκαν κάποιες απαντήσεις που δε μου πολυάρεσαν, οπότε δε σκοπεύω να το ξαναεπισκεφτώ, αν συνεχίσω το hobby μας.

Αυτά που αναφέρεις για την "τριχοειδή" άγλη τα ανέφερα κι εγώ. Στην αναζήτησή μου δεν είχα καταφέρει να βρω λευκή και όντως αυτά που είχα στο ενυδρείο δεν έμοιαζαν με τρίχες ή κλωστές κατά την επαφή. Αλλά η δική μου εμπειρία είναι μηδενική οπότε δε δυσκολεύτηκα να πειστώ ότι ίσως είναι κάτι που δεν ξέρω. Όπως περίεργη μου φάνηκε και η πρόταση ν αγοράσω ένα τεστ για φωσφορικά (που αγόρασα κιόλας) με το δικό μου σκεπτικό να είναι, ότι αφού δε χρησιμοποιώ λιπάσματα ή κάποιο έξτρα σκεύασμα, γιατί το νερό να χει φωσφορικά. Αν παίζει κάποιο ρόλο, μένω κοντά στο κέντρο της Αθήνας, οπότε υποθέτω πως το νερό θα είναι σχετικά ΟΚ.
Σχετικά με τα tetra, είχα σκοπό να τ αυξήσω επειδή το κοπάδι ήταν σχετικά μικρό αλλά ήθελα πρώτα φτιάξω τις παραμέτρους του ενυδρείου (μείωση PH) πριν βάλω άλλα ψαράκια.

Κι αυτό που περιγράφω παραπάνω είναι μια απ τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω. Έχω αλλάξει 3 φυσικά καταστήματα επειδή πάντα κάτι θα συμβεί απ την πλευρά τους που δε θα μου κάτσει καλά, είτε κακομεταχείριση των ζώων είτε παραπληροφόρηση είτε αδιαφορία. Προφανώς κατανοώ ότι έχουν καταστήματα και θα πρέπει να πουλήσουν, και δεν έχω θέμα ν αγοράσω κάτι που δε θα προξενήσει πρόβλημα και δε θα ναι τόσο απαραίτητο, ώστε να χτιστεί μια σχέση εμπιστοσύνης ως ένα βαθμό αλλά απ την άλλη κάποιοι τρόποι αντιμετώπισης με απωθούν. Το forum είναι εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο και οι χρήστες του θ απαντήσουν χωρίς κανένα προσωπικό όφελος, ξοδεύοντας τον χρόνο τους, αλλά αν είσαι πρωτάρης κάποιες φορές χρειάζεσαι κάποιον να το πάρει πάνω του, ειδικά αν πρόκειται για κάποια "έκτακτη" ανάγκη που (θεωρείς ότι) πρέπει να λυθεί άμεσα.

Όπως ανέφερα και προηγουμένως, η πρόθεσή μου ήταν να τα παρατήσω μετά το συμβάν. Επειδή όμως το ενυδρείο, το χω στήσει στο πατρικό, η μάνα μου ζήτησε να ξαναπροσπαθήσω, οπότε ... (παρόλο που πραγματικά τα κλαψε και θα θελα ν αποφύγω τέτοια περιστατικά μελλοντικά επειδή είναι και μιας ηλικίας).

Πλέον ξέρω ότι το νερό της βρύσης μου είναι μάλλον προς αλκαλικό (PH 7-7.2) και θα ταν προτιμότερο να επιλέξω τα ψαράκια σύμφωνα μ αυτό παρά να παλεύω να το κατεβάσω με κάποιον τρόπο ώστε να βάλω πχ neon tetra που θέλουν κάτι πιο ουδέτερο/όξινο. Μια ιδέα που βλέπω σαν εύκολη λύση είναι να το αλλάξω από τροπικό σε ψυχρού νερού και να βάλω μέσα 1-2 χρυσόψαρα. Αυτό το λέω βάσει μιας ελάχιστης εμπειρίας που χω μαζί τους και τα θεωρώ αρκετά "ανθεκτικά" ώστε να μην είναι σημαντική η πιθανότητα να τα βρω "ανάσκελα" τόσο εύκολα, παρέχοντας φυσικά την απαραίτητη φροντίδα. Η άλλη λύση είναι να δω τι "εύκολα", τροπικά, κοινωνικά ψαράκια θα μπορούσα να βάλω. Υποθέτω όλα αυτά εφόσον βάλω τώρα κάποιο φίλτρο άνθρακα ώστε ν απομακρυνθούν όποια τυχόν υπολείμματα χημικών που προκάλεσαν τον θάνατο των tetra, σωστά; Επειδή μπορεί ν άλλαξα όλο το νερό αλλά δε ξέρω τι μπορεί να παραμένει στην άμμο, στο χώμα και στο νερό που ήταν στα χαμηλότερα επίπεδα του ενυδρείου κάτω απ αυτά.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι πως δεν έχω ιδέα πλέον σε κάτι κατάσταση βρίσκονται τα βακτήρια που χαν αναπτυχθεί στο φίλτρο. Υπάρχουν ακόμα, τα ξέκανε ο ίδιος παράγοντας που σκότωσε τα tetra; Μέτρησα αμμωνία/νιτρικά/νιτρώδη κι ήταν όλα στο μηδέν. Αλλά μ έναν ancistrus (4-5cm), μια amano (4-5cm) κι άλλη μία amano αρκετά μικρότερη δε ξέρω πόσο να περίμενα τα νιτρικά.

Σχετικά με το κόστος, συμπεριλαμβάνω τα πάντα που αγόρασα και δε θα παιρνα αν δεν αποφάσιζα να ασχοληθώ μ αυτό το hobby, δηλ. πέρα απ τα κλασικά, το έπιπλο του ενυδρείου, πολύπριζο, χρονοδιακόπτη, ακόμα και μια web-cam που έστησα επειδή το ενυδρείο δε βρίσκεται στο σπίτι μου και ήθελα να μπορώ να το βλέπω ανά πάσα στιγμή (επισυνάπτω τα αναλυτικά έξοδα).

Ευχαριστώ και πάλι όποιον κατάφερε να διαβάσει το παραπάνω σεντόνι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2022, 04:13:07 πμ από antonl »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2022, 12:13:17 μμ »
Λυπάμαι για την άσχημη εξέλιξη, είναι φυσικό να σε αποθαρρύνει.
Είναι και πολύ δύσκολο να παρακολουθείς και να συντηρείς ενυδρείο από μακριά.

Καλά θα κάνεις να βάλεις άνθρακα για λίγες μέρες, υπάρχει και χύμα (και πιο φθηνός)
ενεργός άνθρακας, τον βάζεις σε μια κάλτσα ή διχτάκι και μέσα στο φίλτρο.

Όμως οι μετρήσεις δεν είναι καλές, τα μηδενικά νιτρικά προφανώς οφείλονται στην
αλλαγή νερού, αλλά αν δεν ανέβουν τις επόμενες ημέρες θα χρειαστείς μπόλι.

Μια καλή ιδέα είναι να βάλεις 1-2 χαρέμια γκάπι, που θεωρούνται εύκολα ψάρια,
γιατί ζουν σε νερό βρύσης και οι γεννήσεις ξεπερνούν κατά πολύ τους όποιους θανάτους.

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2022, 10:06:28 μμ »
Σου έγραψα να αποφεύγεις να ρίχνεις διάφορα ζουμιά στο ενυδρείο. Να μην ακούς τον κάθε πετσοπά που το μόνο που τον νοιάζει είναι να βγάλει χρήματα, και το σημαντικότερο είναι ότι σου δίνει κάτι χωρίς να έχει δει το ενυδρείο σου. Να ψάχνεις να βρεις και να διορθώσεις την αιτία του προβλήματος και όχι το πρόβλημα. Στο ξανά γράφω ότι είναι μύκητας και πρέπει να επικεντρωθείς σε αυτό, αν θέλεις να με ακούσεις φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2022, 01:52:20 πμ »
@bokostas:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.Έχω ηρεμήσει κάπως απ τα άσχημα αποτελέσματα της προηγούμενης Παρασκευής και θα δοκιμάσω να το πιάσω απ την αρχή. Σήμερα παρέλαβα κι ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα που χα παραγγείλει και το τοποθέτησα. Θα τ αφήσω για κάποιες μέρες να δω πως θα πάει προτού να προσθέσω νέα ψαράκια, πιθανότατα guppy μιας και ταιριάζουν καλύτερα με το αλκαλικό περιβάλλον του ενυδρείου μου (και μ αρέσουν).

@giannisaek:

Ό,τι και να πεις, έχεις δίκιο. Δεν περίμενα μια τόσο δραματική εξέλιξη με την προσθήκη ενός τέτοιου σκευάσματος. Είχα διαβάσει μάλιστα πως κάποιοι χρήστες συνέχιζαν να χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο προϊόν ακόμα και μετά την εξάλειψη της άλγης σαν προληπτικό μέτρο. Τώρα αν αυτό είναι καλή ιδέα ή αν πρόκειται για "αθώα" σχόλια δεν το γνωρίζω, τ αναφέρω για να "δικαιολογήσω" πώς κάμφθηκαν οι αναστολές μου για χρήση τέτοιων χημικών.

Είμαι 100% σύμφωνος ότι το πρόβλημα θα πρέπει να καταπολεμηθεί απ τη ρίζα του κι όχι απλά να εξαφανίσεις τα συμπτώματά του αλλά δεν ήξερα από που να το πιάσω.

Το θέμα είναι ότι μετά τη χρήση του Algexit, εκτός απ τα tetra, εξαφανίστηκε και ο μύκητας (ή η άλγη κατά τον καταστηματάρχη). Μοιάζει σα να ριξα "πυρηνική" βόμβα που εξόντωσε σχεδόν τα πάντα. Ακόμα κι ο πληθυσμός των (λαθρεπιβατών) σαλιγκαριών δείχνει να μειώθηκε, αν κι αυτό μπορεί να ναι η ιδέα μου.

Στο thread που παρέθεσες προηγουμένως, φαίνεται να είναι πιο "συμπαγής" αυτή η μάζα ινών/βαμβακιού/μύκητα/κάτι απ ό,τι ήταν στην περίπτωσή μου και γι αυτό ήμουν κάπως διστακτικός να ακολουθήσω κατά γράμμα την θεραπεία μ ερυθρομυκίνη που έκανες. Σε κάθε περίπτωση, θεωρείς ότι θα πρέπει να κάνω κάποια θεραπεία τώρα; Αν ναι, η απορία μου είναι πώς θα ξέρω τ αποτελέσματά της εφόσον δεν υπάρχουν πλεόν εμφανή συμπτώματα πως κάτι δεν πάει καλά; Κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ και πάλι και τους δυο σας.

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2022, 10:08:02 μμ »
Υπάρχει μύκητας που βγαίνει π.χ. στα καινούρια ξύλα που βάζουμε στο ενυδρείο, κάνει το κύκλο του και φεύγει από μόνος του. Δεν ξέρω τι μύκητα έχεις, αλλά είναι μύκητας και όχι άλγη. Χαίρομαι πολύ που έφυγε. Για την πυκνότητα που ανέφερες σίγουρα σε όλες τις περιπτώσεις δεν είναι η ίδια, αυτή παίζει ξεκινάει από αραιή και μετά πυκνώνει.
Όσο για τα σκουλήκια δεν ενοχλούν, αλλά αν θέλεις να δεις αν έχεις μπορείς να πάρεις ένα καθαρό κουβά που χρησιμοποιείς για το ενυδρείο σου ή τάπερ, παίρνεις άμμο από τον βυθό την βάζεις μέσα στον κουβά μαζί με νερό του ενυδρείου και όταν αδειάσεις ξανά την άμμο πίσω στο ενυδρείο σου θα δεις ή δεν θα δεις στον πάτο του κουβά αν περπατάνε πλανάρια...

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2022, 01:58:47 πμ »
Ξυλαράκια δεν έχω βάλει ως τώρα στο ενυδρείο. Η μόνη αλλαγή που χα κάνει πρόσφατα ήταν η προσθήκη ενός πλαστικού "βαρελιού" (για ενυδρεία) μέχρι να βρω κάποιο φυσικό διακοσμητικό που να μ αρέσει. Πριν το βάλω στο ενυδρείο το είχα βουτήξει για κανα 10λεπτο σε σχεδόν βραστό νερό για "απολύμανση", δεν είμαι βέβαιος αν προτείνεται κάτι τέτοιο.

Πλανάρια δεν έχω δει στο ενυδρείο, δεν είμαι σίγουρος γιατί το ανέφερες. Μήπως το μπέρδεψες με τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες που ανέφερα ή απλά το λες σαν έλεγχο που θα πρέπει να κάνω; Απ ό,τι είδα σήμερα, ζουν ακόμα κάποια απ τα σαλιγκάρια μιας και είδα 3-4 να σκαρφαλώνουν στο ενυδρείο.

Τα μόνα άλλα ζωντανά που χα δει κατά περιόδους στο ενυδρείο, είναι κάτι λευκά "σκουλήκια" να κολυμπάνε σε σχήμα S, που είχαν το πάχος κλωστής και μήκος 1-2 εκατοστά. Σε ερώτηση που χα κάνει μου χαν πει ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό κι ότι αν είχα λίγο μεγαλύτερα ψαράκια μέσα θα τα χαν κάνει μεζεδάκια. Αλλά ήταν αρκετά σπάνια, ζήτημα να έβλεπα 1 κάποια στιγμή μέσα στη βδομάδα.

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 04, 2022, 11:27:16 μμ »
Στο βραστό νερό σε δευτερόλεπτα δεν ζει κανένας οργανισμός, τα δέκα λεπτά είναι υπερβολή, μέχρι και το πλαστικό μαλακώνει και το χρώμα που έχει πάνω μπορεί να φύγει ελάχιστο στο νερό. Μήπως ήταν αυτό η αιτία που πέθαναν τα ψάρια σου;
Για τα πλανάρια μπέρδεψα το δικό σου θέμα με κάποιο άλλο... σόρι.

Αποσυνδεδεμένος antonl

• New member
  • *
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 05, 2022, 01:47:02 πμ »
Έχεις δίκιο δεν ήμουν αρκετά σαφής. Το υλικό ήταν κάποια ρητίνη. Ζέστανα νερό σ έναν βραστήρα και το άδειασα σε μια κατσαρόλα. Το άφησα 1 λεπτό να κρυώσει λίγο (γι ακριβώς τον λόγο που ανέφερες) και μετά βύθισα το "βαρελάκι" για 10 λεπτά. Δε είμαι σίγουρος τι θερμοκρασία είχα αλλά σίγουρα δεν ήταν βραστό, μπορούσα να κρατήσω 1-2 δευτερόλεπτα το δάχτυλο μου μέσα πριν γίνει ενοχλητικό. Μετά το δεκάλεπτο το έπλυνα με κρύο νερό και το έτριψα ελαφρά με μία (καινούργια) οδοντόβουρτσα για ν απομακρυνθούν τυχόν σκόνες που υπήρχαν σε κάποια "στενά" του σημεία.