ΑποστολέαςΘέμα: Φύλλα κοκοφοίνικα για μαύρο νερό  (Αναγνώστηκε 123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Φύλλα κοκοφοίνικα για μαύρο νερό
« στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:48:34 μμ »
Μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λίτρα φυτεμένο γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 10:39:41 μμ »
Έχω δει φύλλα/κλαδιά φοίνικα σε αρκετούς διαγωνισμούς για βιοτοπικα ενυδρεία. Στους διαγωνισμούς βέβαια ίσως να γίνονται κάποιοι συμβιβασμοί καθώς δεν μιλάμε για μακροχρόνια φιλοξενία.
Ρωτάς για εκχύλισμα ή για να τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 05:14:12 μμ »
Ως προς τον τρόπο επεξεργασίας: Βρασμένα και μπλουμ στο νερό, καθώς και το εκχύλισμα αυτών (σε δόσεις), ίσως απλά μουλιασμένα και καλοπλυμένα (κι αυτά: μπλουμ). (Θέλω να εκμεταλλευθώ όλες τις ουσίες.) Ως προς το μέγεθος: Κάποια μικρά ολόκληρα (μπλουμ) και τα μεγαλύτερα τεμαχισμένα, ίσως στη γυάλα, ίσως, κάποια κομμάτια από τα μεγάλα τεμαχισμένα φύλλα, πριν την αντλία και την εξαγωγή του φίλτρου (κουτί εσωτερικό). (Άλλοι τρόποι, μάλλον δεν υπάχουν...)
Επειδή έχω διαβάσει πως μπαίνουν τα διάφορα φύλλα, κλαδιά, ρίζες και "κώνοι" (τα "" διότι δεν πρόκειται για πραγματικούς κώνους, δηλ κωνοφόρων, που απαγορεύονται ται δια ροπάλου), κι επειδή χρησιμοποιούνται καρύδες για καταφύγια, αλλά κι η ψύχα του καρπού του κοκοφοίνικα (στο φίλτρο αλλά και στη δεξαμενή, υπό τους όρους ότι δεν θα διασκορπιστεί παντού και δεν θα θολώσει το νερό μας), υπέθετα ότι μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και τα φύλλα, οπότε μου αρκούσε ένα "ναι" ή ένα "όχι". (εκπλήσσεται ο repanas6! ;-) Καλά... Πιο σύντομο θέμα, δεν θα μπορούσε να υπάρξει... :-D)
Από έρευνα που έκανα στο χρόνο που μεσολάβησε, θεωρώ ότι η απάντηση είναι "ναι", καθώς ΟΝΤΩΣ χρησιμοποιούνται κι ευχαριστώ που μου το επιβεβαιώνεις -ως ειδικός γαριδάς- redcherry!
Το θέμα που θέτεις (χρόνος παραμονής) εξαρτάται από το επιθυμητό αποτέλεσμα (πόσο "μαύρο" θέλουμε το νερό) κι αν υπάρχουν γαρίδες και σαλιγκάρια που θα τα εξαφανίσουν... Αφού μπορούν να μείνουν για λίγο, ταυτό μπορεί να γίνει και για περισσοτερο, υπό τον όρο ότι θα το αντέξει η χλωρίδα κι η πανίδα μας. (πχ, κάποιοι βάζουν φύλλα βελανιδιάς και βγάζουν από τη δεξαμενή... τα "νεύρα" του φύλλου και μόνον!)
Και πάλι ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2021, 05:25:25 μμ από anjius »