ΑποστολέαςΘέμα: Ψάρια βυθού για σκληρό - αλκαλικό νερό  (Αναγνώστηκε 683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Ψάρια βυθού για σκληρό - αλκαλικό νερό
« στις: Αύγουστος 29, 2021, 11:14:53 μμ »
Στα πλαίσια επιλογής μικρών ψαριών (μήκους 10-15 εκ) για το βυθό ενυδρείου με αλκαλικό - σκληρό νερό, προβληματίζομαι, διότι τα περισσότερα γατόψαρα, είναι καλλίτερα να διατηρούνται σε όξινο - μαλακό νερό.

Αυτό ισχύει ΚΑΙ για τα ancistrus ΚΑΙ για τα corydoras (όπως και για τα μεγαλύτερα ψαρια βυθού). Το γεγονός πχ ότι οι λορικαρίδες αντέχουν και σε σκληρότητα 30°, σίγουρα, δεν σημαίνει ότι είναι και το καλλίτερο για αυτά... Από την άλλη, τα corydoras κλπ ψάρια βυθού που δεν έχουν λέπια, δεν αντέχουν στην προσθήκη αλατιού, που είναι ευνοϊκή για ζωοτόκα...

Το μόνο που βρήκα ως κατάλληλο σε μικρό -κατά τα ανωτέρω- μέγεθος (βάσει των παραμέτρων νερού που απαιτεί), είναι -από τα κλασικά γατόψαρα- το sinodontis nigriventris, ενδιαφέρον ψάρι, με ακόμη πιο ενδιαφέρουσα κολύμβηση (ανάποδα) όταν μεγαλώσει, το οποίο όμως είναι μεγαλούτσικο και πρέπει να διατηρείται σε κοπάδι, άρα χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο.

Έτσι, προκύπτουν τα ακόλουθα ερωτήματα:
1) Υπάρχει κάποιο άλλο ψάρι που θα μπορούσατε να μου προτείνετε; (Αν μάλιστα μπορεί να μείνει και σε μεσαίου μεγέθους ενυδρείο, ακόμη καλίτερα!)
2) Αυτά τα ψάρια (των s. nigriventris συμπεριλαμβανομένων), είναι ευαίσθητα στην προσθήκη αλατιου;
3) Τί άλλες σχετικές παρατηρήσεις έχετε να κάνετε;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2021, 02:15:41 μμ »
Υπάρχουν κάποια κορυντόρας που είναι κατάλληλα για σκληρό νερό, μια λίστα εδώ:
https://www.fishforums.net/threads/corydoras-for-hard-water-list.462528/

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2021, 06:59:52 μμ »
το γενικότερο στήσιμο πως το σκέφτεσαι (λίτρα, συγκάτοικοι); Ποια είναι η "αποστολή" τους (καθαριστες, αξιοποίηση ζώνης);

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος Sarpijk

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ημαθία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2021, 08:45:03 μμ »
Sewelia lineolata και gastromyzon sp. Θέλουν θερμοκρασία χαμηλή και καθαρο νερο.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2021, 10:21:54 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που είδα (& εκ των προτέρων για όσες ΘΑ δω, όπως ελπίζω...).
Η επιλογή μου (synodontis nigriventris), έχει ως ανώτατο όριο pH 7,5 (οριακό), αλλά GH 20 (καλό).
Thanks bokostas, όσον αφορά τα Cory, τα 215 ppm (GH 12) είναι ανεπαρκή ενώ η άλλη τιμή που αντιστοιχεί σε GH 15 είναι οριακά ανεπαρκής. Τα περισσότερα έχουν ως όριο pH το 7,5 (οριακό κατά τα ανωτέρω), αλλά για το bronze Cory, το ουδέτερο κι ελαφρά αλκαλικό νερό, του κάνει, αφού το ανώτερο όριό του είναι το pH 8. Ενδιαφέρον, => στα υπ' όψιν!
Ευχαριστώ Sarpijk! Η Sewelia leveretti, μου θυμίζει πολύ τη Beaufortia lineolata που είχα κάποτε (εκτός αν αυτό που είχα ήταν s.) σε νερό ουδέτερο αλλά σκληρό (τα ξύλα δεν το μαλάκωναν ιδιαίτερα). Οι γαστρομύζωνες, καλή πρόταση ως το pH (8) αλλά για τα 215 ppm ή GH 12...
Βέβαια, όλα αυτά είναι σχετικά, καθώς διαφορετικές πηγές (γνώσης), αναφέρουν διαφορετικές τιμές... Οι καλλίτερες τιμές, βρίσκονται -συνήθως- στη μέση. Οι οριακές καλό είναι να αποφεύγονται (εκτός από τις χαμηλές τιμές που -συνήθως- σχετίζονται με την αναπαραγωγή). Αλλά προσπαθούμε για το καλλίτερο για τα ψαράκια μας!

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2021, 12:41:21 πμ »
το γενικότερο στήσιμο πως το σκέφτεσαι (λίτρα, συγκάτοικοι); Ποια είναι η "αποστολή" τους (καθαριστες, αξιοποίηση ζώνης);

Λίτρα: 450 (διαιρεμένα σε 3 μέρη, ώστε συγγενείς γενετικά πληθυσμοί να μην επιμειγνύονται), νερό: αλκαλικό και σκληρό (όπως προανέφερα), συγκάτοικοι: κυρίως ζωοτόκα, ίσως κάποια μελανοταινία κατάλληλη για το νερό αυτό, κάποιο άλλο ψάρι που θα ταιριάζει στο νερό αυτό, γαρίδες: κυρίως neocaridinae (πληθ/κός του neocaridina) και σαλιγκάρια.

Όσον αφορά την αποστολή των ψαριών βυθού: Γιατί διακρίνεις σε δύο; Κατά την ταπεινή μου γνώμη, συνδυάζονται και τα δύο. Τα ψάρια βυθού, κολυμπούν στη ζώνη του βυθού (πού αλλού, άλλωστε), η οποία αξιοποιείται, και προσανατολίζονται -ως προς την αναζήτηση τροφής- στο βυθό (πού αλλού, αφού το στόμα τους είναι στραμμένο κάτω), τον οποίο και καθαρίζουν... (με τον καθαρισμό να αποτελεί "παρενέργεια" της αναζήτησης τροφής). Καλά τα εκθέτω όλα συνδυαστικά;

• Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2021, 10:49:04 μμ »
Δεν αποκλείω ένα είδος να έχει πολλαπλούς ρόλους. Απλά είχα στο νου μου τα ασπόνδυλα γενικότερα. αστακό ή καραβίδες. Νομίζω ότι ταΦυτά  δεν είναι συμβατά βέβαια.
Η κεντρική Αμερική και οι κιχλίδες της σε συγκινούν καθόλου;

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 10:17:36 μμ »
Εννοείται ότι η πρόταση με τις κιχλίδες αφορά τα λίτρα του ενυδρείου στο σύνολο   και να μην υπάρχουν χωρίσματα. Και φυσικά χωρίς τα ζωοτόκα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 02:42:45 πμ »
1) Η ύπαρξή φυτών είναι σημαντική για εμένα, άρα οι κιχλίδες αποκλείονται, ακόμη κι οι νανοκιχλίδες.
2) Η βιοποικιλότητα όσον αφορά την πανίδα, είναι επιθυμητή κι επίσης σημαντική, οπότε, όσον αφορά τα ασπόνδυλα, αγαπώ τα σαλιγκαράκια μου, θέλω τις γαριδουλες μου, αλλά αυτά και τα φυτά, δεν ταιριάζουν με αστακούς, καραβίδες και κιχλίδες...
3) Οι κιχλίδες -ακόμη κι οι νανοκιχλίδες- είναι κτητικές και καυγατζούδες, προτιμώ την ηρεμία στο ενυδρείο, οπότε αποκλείονται...
(Όλα τα ανωτέρω, τα έχω γράψει στην αρχή του καλοκαιριού, σε ανάλογες προτάσεις του repanas6, αλλά δεν πειράζει. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. τυχερέ! Έτσι όπως το έφερε ο λόγος, σε ευχαρίστησα, κάτι που δεν έγινε με τον repanas6... & θα μου παραπονείται...  ;) & με το δίκιο του. Vielen dank repanas6!)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 09:02:07 πμ »
Synodontis Lucipinis ή αλλιως Dwarf Synodontis Petricola. Κοπαδι 6 ατόμων. Συμφωνα με τις πληροφοριες μ εχουν μεγιστο μηκος 12-14 εκατ.

Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη για τα καλα σου λογια  :-*
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 04:21:05 πμ »
Synodontis Lucipinis ή αλλιως Dwarf Synodontis Petricola. Κοπαδι 6 ατόμων. Συμφωνα με τις πληροφοριες μ εχουν μεγιστο μηκος 12-14 εκατ.

Ευχαριστώ για την πρόταση! φυσικά, έκανα την ερευνούλα μου. (Τί άλλο εγώ! Με ξέρεις!)
Κατ' αρχήν, σε ψάρια βυθού θα μπορούσα να "ανεβώ" στα 10-15 εκ, αλλά τα Synodontis είναι παμφάγα, οπότε ο γόνος από τα ζωοτόκα κινδυνεύει, => 10 εκ το πολύ, και πάλι υπάρχει κίνδυνος για τα μικρά μου...  :'( (Για το λ´ογο αυτό άλλωστε, είχα απορρίψει τα rebeli & τα schudeteni.) Βέβαια, όλα τα Synodontis, δεν έχουν λέπια, άρα είναι ευαίσθητα στο αλάτι... (Όπως και τα κόρυ, άλλωστε...)
Με τα περισσότερα Synodontis, έχω θέμα ότι συνήθως, το pH 7,5 είναι οριακό, όπως και το GH 20 (οι τιμές προς τα πάνω).
Καθώς μάλιστα η σύζυγος δεν θέλει πολλά ενυδρεία (φοβάται ότι δεν θα προλαβαίνω αλλά κι ότι -όντως- θα γεμίσει ο χώρος, αλλά και σκέπτεται με την "αρχή του ενός" -όπως της λέω- μόνο που δεν έχουμε ένα υπνοδωμάτιο, ένα γραφείο κι ένα σαλόνι -άρα μπορώ να πάθω Multiple Tank Syndrome... ευτυχώς, έχει ένα μόνο σύζυγο), κι επειδή τα φυτά δεν αναπτύσσονται καλά σε υψηλή αλκαλικότητα και σκληρότητες, κάνω συμβιβασμό για pH 7 με 7,5 κι όχι δεξαμενές ΚΑΙ με 7, ΚΑΙ με 7,5...
Από την έρευνά μου προκύπτει ´οτι:
Η επιλογή μου, οι μαυροκοιλιάδες (nigriventris), μήκος 10 εκ, θέλουν και τα φυτούλια τους, τα ξύλα και τις ρίζες, ενώ τα Petricola (οι νάνοι, διότι οι κανονικοί είναι μεγάλοι), θέλουν "νταμάρι" και με ελάχιστο pH 7,5... Επίσης, διάβασα ότι οι νάνοι (μήκους 11+ εκ) είναι πιο ευπροσάρμοστοι στα διάφορα νερά.
Τα polli, ως 10 εκ, αλλά ελάχιστο pH 7,5, είναι μεγάλου βαθους, σπάνια στην αγορά και για παρέα τους (& την αναπ/γή) θέλουν κιχλίδες...
Τα multipuntata, ωραία ψάρια, κάνουν με ζωοτόκα, αλλά: μεγάλα (15εκ), ελάχιστο pH 7,5...
Τα flavitaeniata, robbianus & τα brichardi, μεγάλα (12,5, 13 & 15 εκ αντίστοιχα), τα atterima, όμορφα, 11,5 εκ, κι όλα θέλουν παραμέτρους των "μαυροκοιλιάδων", και βράχους, ξύλα, ρίζες και φυτά (κυρίως επιπλέοντα), για παρέα αλεστιίδες τέτρες, ουράνια τόξα, γκουράμι, μεγάλα ρασμπόρα.
Τα alberti,θέλουν όμοιο περιβάλλον και συγκατοίκους με τα ανωτέρω, pH 6-8, αλλά λόγο μεγέθους (15 εκ), οι συγκάτοικοι πρέπει να είναι πάνω από 5εκ...
Συνεπώς: 1η επιλογή οι "μαυροκοιλιάδες", 2η τα atterima και 2´ οι νάνοι petricola (ελπίζω οι τελευταίοι, να ανεχθούν λίγα φυτούλια).
Ευχαριστώ για τη βοήθεια repanas6!  :-*

Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη για τα καλα σου λογια  :-*

:P  :D (& η αντίδραση του repanas6:  :-\ )
Να 'σαι καλά repanas6!  :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 09:39:05 μμ »
 :-* :-* :-*
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 07:14:06 μμ »
 :-*  :-*  :-*
Να μη συνεχίσουμε με τα φιλιά και τις καρδούλες, διότι θα μας παρεξηγήσουν...  ;)  :D

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 08:00:40 μμ »
 loll
@delta6aquariums