ΑποστολέαςΘέμα: Φωτογραφική μηχανή για ενυδρειακές φωτογραφίες;  (Αναγνώστηκε 1331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Φωτογραφική μηχανή για ενυδρειακές φωτογραφίες;
« στις: Νοέμβριος 20, 2012, 03:32:32 μμ »
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια φωτογραφική μηχανή ώστε να παίρνω λεπτομερείς φωτο από το ενυδρείο; Δηλ. ψάρια, φυτά κ.λ.π.
Έχω μία SONY Compact αλλά δεν βγάζει και τόσο καλές φωτο.
Βέβαια η σχέση τιμής και απόδοσης είναι πολύ σημαντικός παράγοντας επιλογής.
Αλλιώς παίρνω μία DSLR και λύνω το πρόβλημα  :)

Ψάχνω δηλαδή για μία φθηνή και καλή μηχανή.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:01:09 μμ »
Δεν πιστευω να υπαρχει καμμια compact μηχανη που να μπορει να βγαλει φωτογραφιες ενυδρειου οπως μια dslr.

Εαν μια τετοια μηχανη εχει την δυνατοτητα να ρυθμισεις χειροκινητα την ταχυτητα κλειστρου , το ISO, και την ευαισθησια τοτε ισως να
μπορεις να βγαλεις κατι καλο.

Εχω μια SONY DSC-505 με 3.3MP στην οποια μπορεις να τα ρυθμισεις αυτα αλλα δεν σε αφηνει να ρυθμισεις το ISO.

Την εχω περιπου 6 χρονια ( αν δεν κανω λαθος ) και βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο μια που αγορασα περσι SONY w310 με 12MP Compact.

Γενικα εαν μπορεις να ρυθμισεις την ταχυτητα του κλειστρου τοτε και μια compact θα μπορεσει να σου βγαλει αξιοπρεπεστατες φωτογραφιες. Αυτα για την ταχυτητα. Για τις κοντινες εξαρταται ποσο ΖΟΥΜ μπορει να κανει.

Γενικα τις compact την προτιμάω να την εχω μαζι μου σε ταξιδια γιατι ειναι βολικη χωραει ευκολα στην τσεπη και ειναι ιδανικη για τοπια και γενικα φωτογραφιες που δεν θελουν και την παραμικρη λεπτομερεια . ( ασε δε που τα τελευταια κινητα, της sony κυριως, εχουν απιστευτους φακους !!! ) .

Για ποιο "επαγγελματικες" φωτογραφιες μια dslr ( δεν ειναι απαραιτητο να ειναι τελευταιο μοντελο, καθως ο φακος παιζει τον μεγαλυτερο ρολο) ειναι σαφως καλυτερη.

( κοιτα και για μετ/νες). 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2012, 09:02:54 μμ από Aqua4Fun »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:13:19 μμ »
τελευταια κυκλοφορουν και compact με ολα αυτα που ειπες γιωργο.εχουν εξελιχθει κατα πολυ τα πραγματα και δε χρειαζονται οι τοσο μεγαλες και ακριβες μηχανες για ενας χομπιστα που θελει να βγαζει αρκετα αξιοπρεπεις φωτογραφιες. ειχα μια κουβεντα με εναν φωτογραφο πριν καποιες μερες και μου τα ελεγε.ας μας πει και καποιος πιο ψαχμενος πανω στη φωτογραφια

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:54:52 μμ »
Οι compact τα εχουν ολα αυτα Πασχαλη. Αλλα τα εχουν στο αυτοματο και οταν προσπαθεις να τα αλλαξεις στο χειροκινητο
δεν σ'αφηνουν , ειτε βλεπεις οτι δεν εχουν ολες τι ρυθμισεις που χρειαζονται. Ειτε να τα αλλαζεις ανεξαρτητα.
Ενω μια dslr σου δινει την δυνατοτητα να την ρυθμισεις οπως θελεις για να βγαλεις μια φωτογραφια.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:00:40 μμ »
Συμφωνώ με όλα όσα αναφέρει ο Γιώργος. Εγώ ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό με την φωτογραφία αλλά έχω και κάτι συναδέλφους που είναι πάρα πολύ ψαγμένοι(εξοπλισμό πάνω από 2000€). Το σημαντικό για εμένα είναι να μάθεις πως να βγάζεις φωτογραφία, κάτι που οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουμε. Στην compact πατάμε το auto και όλα καλα. Επίσης καλή επένδυση σχετικά με το θέμα του να βγάλεις καλή φωτό το ενυδρείο είναι και ένας τρίποδας καθώς η φωτογραφία δεν θα βγει καθόλου κουνημένη. Στην χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να στερεώσεις την μηχανή κάπου σταθερά και να βγάλεις φωτογραφία με timer και όχι με το χέρι ώστε να μην βγει κουνημένη.
Τώρα αν θέλεις να πάρεις τελικά κάποια μηχανή, υπάρχουν πλέον κάποιες compact που δέχονται φακούς και έχουν δυνατότητες dslr, αυτές είναι της sony:
http://www.sony.gr/hub/fotografiki-mihani-mikrou-megethous-nex  ;D

Γενικά συμβουλεύω σε οποιονδήποτε θέλει να δώσει χρήματα για μηχανή, αφού το ψάξει το θέμα λίγο στο Ιντερνετ να πάει σε ένα κατάστημα(προτείνω τον μαγρίζο στην μητροπόλεως) και να την δει από κοντα, να δει λίγο και τα μενού κτλ γιατί όλα παίζουν ρόλο. ;)

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:42:01 μμ »
Η πιο φτηνη λυση για να μπεις στον κοσμο του DSLR (για compact μη το σκεφτεσαι) ειναι η Nikon D3000, αυτην εχω παρει απο το καλοκαιρι και ειναι καταπληκτικη..
Κανει οτι υποσχεται και ενα πραγμα να ξερεις... το body ειναι το 20% της φωτογραφιας,το 30% ειναι ο φακος και το αλλο 50% ειναι ο φωτογραφος...
Με κλειστα ματια στην προτεινω ανεπυφυλακτα. Στα μειον της ειναι οτι δεν τραβαει βιντεο αλλα νομιζω βγαινει κ το λιγο πιο ακριβο μοντελο που εχει κ επιλογη για βιντεο!

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/DSLR-Digital-Cameras/Nikon-D3000-DSLR-18-55mm-VR-10-2-MP-VBA250K001.htm

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος atsoum

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:57:20 μμ »
Αν πας σε λύση dslr φρόντισε να είσαι σίγουρος για το τι μάρκα σε βολεύει στον χειρισμό, Nikon, Canon ή ότι άλλο θέλεις. Όποια μάρκα πάρεις μετά "παντρεύεσαι" και τους φακούς. Υπάρχουν βέβαια κάτι πατέντες για να κουμπώσεις φακούς από άλλες εταιρείες αλλά δεν θα στο συνιστούσα. Οι Nikon ας πούμε μπορούν να δουλευτούν και με το ένα χέρι, πράγμα βολικό αν θέλεις να βγάλεις πολλές φωτογραφίες σε ένα ταξίδι ας πούμε, ενώ η canon από όσο θυμάμαι όχι. Γενικά μόνο για το ενυδρείο δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις DSLR, αν όμως σε ενδιαφέρει ή όταν πας ταξίδια σου αρέσει να βγάζεις πολλές φωτογραφίες, τότε η DSLR είναι καλή επένδυση. Την αίσθηση την ανοίγω και "πυροβολώ" και μπορώ να ξαναπυροβολήσω σε ελάχιστο χρόνο, μόνο μια DSLR μπορεί να στην δώσει! :)