ΑποστολέαςΘέμα: Αμμωνια μετα πο καθαρισμο φιλτρου !  (Αναγνώστηκε 260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos0013

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: heraklion
Αμμωνια μετα πο καθαρισμο φιλτρου !
« στις: Μάιος 03, 2021, 08:37:42 μμ »
 Καλησπερα,χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη !

Πριν 2 μερες καθαρισα το φιλτρο μου (eheim pro 200 για 125 λτ ενυδρειο) και ξαφβνικα εδω και 2 μερες εχω
αμμωνια στο ενυδρειο . Θα σας πω βημα βημα τι εκανα να μου πειτε αν εκανα κατι λαθος.

Αφαιρεσα το 1/3 του νερου και εβαλα σε ενα κουβα νερο ιδιας ποσοτητας και θερμοκρασιας και 2 ml prime.
 Τωρα σχετικα με το φιλτρο ....εσφιξα το μπλε σφουγγαρακι στο παλιο νερο (του ενυδρειου) που αφαιρεσα,
εσφιξα το ενυδρειακο βαμβακι 3-4 φορες καλα παλι στο παλιο νερο μεχρι να ασπρισει και μετα επιασα το κουβαδακι
με το βιολογικο υλικο και το βουτηξα 3-4 φορες στο παλιο νερο του ενυφρειου για να καθαρισει και αυτο  και τελος
καθαρισα με μια οδοντοβουρτσα τις μαυριλες του φιλτρου ,αυτο που ρουφαει και εισερχεται το νερο.
 Μετα απο αυτα που σας ειπα σαν να χαθηκε ενα κομματι της βιολογιας και ξανα εχω αμμωνια.
 Τι λαθος εκανα ?

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
  • Τα ενυδρεία μου: 250 lt oscar tank
  • Τόπος Διαμονής: lamia
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2021, 11:56:33 μμ »
Δύο ερωτήσεις
Είναι καινούργιο το φίλτρο ?
Πόση ώρα σου πήρε να κάνεις όλη τη διαδικασία ?

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2021, 12:10:21 πμ »
Το φιλτρο ειναι 2.5 -3 μηνων και ολη η διαδικασια (καθαρισμο φιλτρο μονο εννοω) μου πηρε κανενα τεταρτο.

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2021, 12:16:28 πμ »
3 μηνών φίλτρο και μετράς αμμωνία τρία  πράγματα μπορεί να συμβαίνουν
Η έχεις μεγάλη ιχθυοφορτιση η το φίλτρο δεν είναι πλήρως στρωμένο η κάτι παίζει με τα τεστ που μετράς

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2021, 01:37:05 πμ »
1)Τα τεστ δεν εχουν σιγουρα προβλημα γιατι και τα ψαρια με την συμπεριφορα τους επιβεβαιωσαν την υπαρξη αμμωνιας.
2) Ιχθυοφορτιση μεγαλη δεν εχω. Το μεγαλυτερο ψαρι σε μεγεθος που εχω ειναι ο ξιφοφορος ,το ενυδρειο ειναι 125 λτ
και εχω 15 ψαρακια μεσα.
3) Το φιλτρο ισως να μην ηταν πληρως στρωμενο μιας και εχω μια ελαφρυα θολουρα οπου εχω διαβασει οτι συμβαινει
σε ενυδρεια οπου δεν εχει αναπτυχθει πληρως η βιολογια τους αλλα απο την αλλη ειχα σταματησει εδω και καιρο
να εχω αμμωνια. Ξαφνικα μετα την αλλαγη νερου και τον καθαρισμο του φιλτρου ξανα ξεκινησε το προβλημα.
 Υπαρχει περιπτωση, με το καθαρισμα του εν. βαμβακιου να χαθηκε βιολογια ? Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε.

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2021, 01:48:52 πμ »
Ένα μέρος της βιολογίας του φίλτρου σίγουρα χάνεται όταν γίνεται καθαρισμός , εαν έχει εγκατασταθεί βιολογία επαρκή παντού θα ανακάμψει πολύ γρήγορα
Παντως γνώμη μου εαν δεν έχεις τρελά υπολείμματα μέσα στο ενυδρείο και στομώνεις το φίλτρο να κανεις αρκετά αραιά καθαρισμό φίλτρου ώστε να μην διαταράσσετε η βιολογία του φίλτρου μια καλή λύση σε αυτό το θέμα είναι να έχεις δυο φίλτρα σε λειτουργία και να τα καθαρίζεις εναλλάξ ώστε να έχεις πάντα ένα φίλτρο με φουλ βιολογία , επισης αν είναι στην αρχή το ενυδρείο σου θα σου προ5εινα να ρίχνεις και βακτήρια εκτός από αντιχλωριο στο νερό

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2021, 07:44:23 πμ »
Θα διαφωνήσω στο τελευταίο που είπε ο Δήμος με τα δύο φίλτρα.
Δύο φίλτρα βάζει κάποιος για την σιγουριά σε περίπτωση βλάβης του ενός να μη ξεμείνει το ενυδρείο από φίλτρανση. Το αρνητικό στα δύο φίλτρα είναι ότι μοιράζεται η βιολογία κατά 50% στο κάθε φίλτρο, και αν χαλάσει το ένα τότε μένει το ενυδρείο με μισή βιολογία. Ποτέ ένα φίλτρο όταν υπάρχουν 2 δεν έχει φουλ βιολογία όπως ανέφερα και πριν. Με λίγα λόγια για να γίνω κατανοητός είναι ότι η αποικία των ωφέλιμων βακτηρίων σε κάθε φίλτρο προσαρμόζεται ανάλογα με την υπάρχουσα ιχθυοφόρτηση.

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 04, 2021, 10:27:07 πμ »
Θα διαφωνήσω στο τελευταίο που είπε ο Δήμος με τα δύο φίλτρα.
Δύο φίλτρα βάζει κάποιος για την σιγουριά σε περίπτωση βλάβης του ενός να μη ξεμείνει το ενυδρείο από φίλτρανση. Το αρνητικό στα δύο φίλτρα είναι ότι μοιράζεται η βιολογία κατά 50% στο κάθε φίλτρο, και αν χαλάσει το ένα τότε μένει το ενυδρείο με μισή βιολογία. Ποτέ ένα φίλτρο όταν υπάρχουν 2 δεν έχει φουλ βιολογία όπως ανέφερα και πριν. Με λίγα λόγια για να γίνω κατανοητός είναι ότι η αποικία των ωφέλιμων βακτηρίων σε κάθε φίλτρο προσαρμόζεται ανάλογα με την υπάρχουσα ιχθυοφόρτηση.
Έχεις δίκιο ήταν λάθος η έκφραση που χρησιμοποίησα λέγοντας φουλ βιολογία ,ελπιζω να μην δημιούργησα συχγιση
Εγώ είμαι θιασώτης των πολλαπλών φίλτρων , εξάλλου σε όσα ενυδρεία και αν είχα και έχω πάντα βάζω πάνω από 2 φίλτρα

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 04, 2021, 11:28:26 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
 Μάλλον πως η βιολογια δεν ήταν αρκετά δυνατή και γω την διαταραξα
με τον καθαρισμό. Συνεχίζουμε 🙂