ΑποστολέαςΘέμα: Πληροφόρηση για ενυδρεία (συγκεκριμένου τύπου)  (Αναγνώστηκε 282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Πληροφόρηση για ενυδρεία (συγκεκριμένου τύπου)
« στις: Απρίλιος 03, 2021, 11:31:58 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σχετικά με κάποια ενυδρεία.
Υπάρχουν ενυδρεία που πρέπει να είναι ιταλικής κατασκευής, κάποια των οποίων το καπάκι έχει πάνελ ύψους ~ 2 cm, με απόσταση μεταξύ των πάνελ ~ 1 cm, (1-2 πάνελ, τοποθετημένα παράλληλα με τον διαμήκη άξονα του ενυδρείου, & αναλόγως μεγέθους, μπορεί να υπάρχουν κι 1-2 κάθετα προς τον άξονα αυτόν) τα οποία πρέπει μάλλον να αφαιρούνται, εξαιρουμένου -ίσως- αυτού που φέρει τον φωτισμό. Το καπάκι που "αγκαλιάζει" τη γυάλα δημιουργεί ένα χονδρό πλαίσιο πάχους 2-3 cm, σαν σκαλοπάτι. Ενδεχομένως -εσωτερικά και πάνω από αυτό το "σκαλοπάτι"- να υπάρχει και 2ο "σκαλοπάτι", με αποτέλεσμα να δίνει την εντύπωση των βαθμιδωτών μικρών πυραμίδων που υπάρχουν δίπλα από μια από τις πυραμίδες της Γκίζα ή αυτών στην Κεντρική Αμερική ή κάτι σαν τη κλιμακωτή βάση -αρχαίου (συνήθως)- οικοδομή ματς. Η σχεδίασή τους, δεν μου φαίνεται τόσο προχωρημένη όσο των άλλων, ιδίως των ιταλικών που προανέφερα... Να αφαιρείς ΟΛΟΚΛΗΡΟ κομμάτι (πχ για να τα·ί·σεις), δεν μου φαίνεται πολύ πρακτικό... Οι Ιταλοί δεν φημίζονται για τη μηχανική τους...)
Ερωτήματα:
Αυτά, είναι όντως ιταλικά; Είναι παλαιότερα ή σύγχρονα με τα άλλα που εμφανίζονται στις αγγελίες; Αυτά με το  διπλό "σκαλοπάτι" είναι πιό παλιά ή σύγχρονα με τα άλλα που έχουν το μονό "σκαλοπάτι";
Κατ' αρχήν, διευκρινίζω ότι το ερώτημα δεν αφορά τα λοιπά ενυδρεία: Υπάρχουν τα ιταλικά, με καλή σχεδίαση, μεγάλο ενιαίο καπάκι, εύκολο άνοιγμα, συνήθως με μεντεσέδες, μεγάλο εσωτερικό φίλτρο με χώρο για υλικά και θερμαντήρα τουλάχιστον, συνήθως συνοδεύονται από σκέτο σταντ, δίχως ντουλάπια -οι Ιταλοί φημίζονται για τη σχεδίαση, όμως, δεν φημίζονται για την πρακτικότητα τους. Υπάρχουν αυτά με θυρίδες, κάποιες φορές, αυτές είναι από τη 1 πλευρά ως την άλλη του ενυδρείου, συνήθως το έπιπλο είναι απλό σταντ κι η βάση θέλει αντιαισθητικό αφρώδες υποστήριγμα. Επίσης υπάρχουν τα -κυρίως- γερμανικά, με φλαπς στο καπάκι, σταντ με ντουλάπια συνήθως, αλλά: τα εσωτερικά φίλτρα -που προτιμώ, εφόσον έχουν χώρο για εξοπλισμό- είναι συνήθως ανύπαρκτα, της Juwel δεν έχουν χώρο, η βάση θέλει αντιαισθητικό αφρώδες υποστήριγμα, το κεντρικό τμήμα που φέρει τον φωτισμό "στέκεται στη μέση σαν μπάστακας" κι αν το βγάλεις όταν καθαρίζεις, "δεν βλέπεις την τύφλα σου". (Για θεωρητικούς λόγους αναφέρω τα αμερικανικά: Επειδή εκεί το ξύλο είναι φθηνό, αυτά είναι βαριές ξύλινες κατασκευές -χαρακτηριστικά που ισχύουν ακόμη και για το καπάκι- αλλά ποιός πάει Αμερική μεριά για να φέρει ένα "κουσούμι" 400 +/- 50 l; ) Τα κινεζικά παραείναι ψηλά (μειωμένος λόγος επιφανείας/όγκου), άντε να κάνουν για δίσκους & αγγελόψαρα (ψηλά ψάρια) για τα οποία δεν ενδιαφέρομαι, τυχόν έπιπλο, έχει ντουλάπια συνήθως στα μεγάλα.
Εννοείται ότι, στα πλαίσια της πληροφόρησής μου, με ενημερώνετε για ό,τι άλλο προκύπτει ότι έχω εσφαλμένη εντύπωση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2021, 12:07:53 πμ »
Δεν βάζεις καμιά φωτό ή λινκ για να δούμε αυτά με τις "πυραμίδες"; Γιατί δεν τα ξέρω.
Κατά τη γνώμη μου και τα Κινέζικα είναι μια χαρά. Κι όλο και θα βρεις κανένα κοντό.
Υπάρχουν επίσης τα παλιά, καλά, Γαλλικά (έτσι λένε τουλάχιστον) aquatlantis, πχ:
https://www.skroutz.gr/c/2099/Enydreia-Psarion/m/24177/Aquatlantis/f/844420/megalo.html
Δες πχ το Volga450 ή το Volga240 που μου αρέσουν, αλλά δεν τα έχω δει από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2021, 11:04:00 πμ »
Γεια σου Γιαννη με τα σεντονια σου!!   :-*
@delta6aquariums

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2021, 07:47:44 μμ »

:P :P  :-* :-*

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2021, 07:50:38 μμ »
Δεν βάζεις καμιά φωτό ή λινκ για να δούμε αυτά με τις "πυραμίδες"; Γιατί δεν τα ξέρω.
Κατά τη γνώμη μου και τα Κινέζικα είναι μια χαρά. Κι όλο και θα βρεις κανένα κοντό.
Υπάρχουν επίσης τα παλιά, καλά, Γαλλικά (έτσι λένε τουλάχιστον) aquatlantis, πχ:
https://www.skroutz.gr/c/2099/Enydreia-Psarion/m/24177/Aquatlantis/f/844420/megalo.html
Δες πχ το Volga450 ή το Volga240 που μου αρέσουν, αλλά δεν τα έχω δει από κοντά.

Τ' Aquatlantis, δεν είναι πορτογαλικά; (Έχω 1 κόκκινο - μαύρο με στρογγυλό φινιστρίνι, αγορασμένο από Carrefour.)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2021, 05:07:57 μμ »
Τα αγόρασαν οι Φραντσέζοι και μας τα πουλάν μαζί με τα ραφάλ και τις μπελαράδες.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2021, 01:40:54 πμ »
Αυτό είναι σεμεδάκι...τα σεντόνια του Γιάννη είναι τρεις σελίδες για πλάκα!!! :)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2021, 09:31:44 πμ »
 :D ;D :D οντως...
@delta6aquariums

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2021, 01:30:38 πμ »
 :-\  :D  ;D  :o ::)  :P :-*

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2021, 06:03:32 μμ από anjius »

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2021, 03:50:08 μμ »
Ειχα και γω τετοιο ενυδρειο περσυ. Το αγορασα μεταχειρισμενο. Ειναι γενικα παλια ενυδρεια αυτου του τυπου. Design πριν 2000  και φυσικα πολλες φθηνες εταιριες εντος και εκτος κινας το κρατησαν και μετα.

Πλεον δεν συναντιεται σε νεες σειρες ενυδρειων..
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 08, 2021, 03:57:01 πμ »
Ακριβούτσικα τα δίνουν. Ο "κανόνας" είναι ότι για μεταχειρισμένο, δεν δίνουμε πια
πάνω από 1 ευρώ το λίτρο. Εκτός κι αν είναι σε κατάσταση (σχεδόν) καινούριου.

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 08, 2021, 08:31:34 πμ »
Ειχα και γω τετοιο ενυδρειο περσυ. Το αγορασα μεταχειρισμενο. Ειναι γενικα παλια ενυδρεια αυτου του τυπου. Design πριν 2000  και φυσικα πολλες φθηνες εταιριες εντος και εκτος κινας το κρατησαν και μετα.

Πλεον δεν συναντιεται σε νεες σειρες ενυδρειων..

Άρα, επιβεβαιώνονται οι υποψίες μου...
(Πάντως, πέρα από την πλάκα, το μισό κείμενο -δηλ. Η μεγαλύτερη παράγραφος- μπήκε διευκρινιστικά, για να γίνει κατανοητό ποιά ενυδρεία ΔΕΝ αφορά το ερώτημα.)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 08, 2021, 10:27:46 πμ »
Ναι. Παντως οταν προκειται για αγορες μεταχειρισμενων προιοντων παντα προτιμω αναζητησεις απο σαιτ που εξειδικευονται στο αντικειμενο. Πχ ενυδρειακα απο φορουμ που ξερω, τεχνολογια απο σαιτ οπως ινσομνια, και παει λεγοντας.

Εκαστος στο ειδος του που λεμε.. δε θα επαιρνα ενυδρειο απο σαιτ που πουλα αυτοκινητα πχ..

Επισης απο σαιτ που υπαρχει φορουμ και που ο πωλητης εχει προφιλ και συμμετεχει συχνα εστω και με ψευδονυμο. Συνηθως ειναι πιο ασφαλες για να αποφυγεις απατεωνες
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος carimoura

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη - Καθόλου
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 120 L & 15L γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 08, 2021, 10:54:47 πμ »
Ναι. Παντως οταν προκειται για αγορες μεταχειρισμενων προιοντων παντα προτιμω αναζητησεις απο σαιτ που εξειδικευονται στο αντικειμενο. Πχ ενυδρειακα απο φορουμ που ξερω, τεχνολογια απο σαιτ οπως ινσομνια, και παει λεγοντας.

Εκαστος στο ειδος του που λεμε.. δε θα επαιρνα ενυδρειο απο σαιτ που πουλα αυτοκινητα πχ..

Επισης απο σαιτ που υπαρχει φορουμ και που ο πωλητης εχει προφιλ και συμμετεχει συχνα εστω και με ψευδονυμο. Συνηθως ειναι πιο ασφαλες για να αποφυγεις απατεωνες

Συμφωνώ σε αυτό, αλλά κάποιος που θέλει να πουλήσει κάτι θα το βάλει εδώ, στο car στο insomnia, fb κλπ κλπ πάλι ο ίδιος πωλητής θα ειναι. Δεν αλλάζει το αντικείμενο που πωλείται ούτε ο πωλητής.
Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα πχ ενυδρείο από σαιτ που έχει αυτοκίνητα, αφού το δω πρώτα και η τιμή που έχει είναι νορμάλ

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 08, 2021, 01:52:17 μμ »
Η τιμη ειναι ενα θεμα.

Η κατασταδη του ενυδρειου ενα αλλο. Εμπιστευεσαι να παρεις ενυδρειο 300 λιτρα απο το car και οποιο αλλο σαιτ απο ατομο που δε γνωριζεις;

Και σε ενυδρειακα φορουμ να υπαρχει προφιλ αν δεν ειναι ατομο ενεργο η που να το γνωριζεις απο συναντησεις δε θα το ρισκαρα.

Αν μετα απο 6 μηνες εχει καμια διαρροη και πλημυρισει το σαλονι μετα ποιον κυνηγας.

Σε μια κοινοτητα οπως η δικη μας ειναι πιο ευκολο να εμπιστευτεις. Τυολαχιστον αυτο πιστευω εγω. Παντα μιλαμε για αγορα μεταχειρισμενου ενυδρειου. Για αγορες μεταχειρισμενων πραγματων για ενυδρεια που το χαλασμα τους δεν αποτελει αιτια διαζυγιου αλλαζει το πραγμα... ;D

@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος carimoura

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη - Καθόλου
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 120 L & 15L γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 08, 2021, 03:04:21 μμ »
Πρακτικά ούτε ούτε τον πχ carimoura γνωρίζεις, ξέρεις ότι είναι ενεργός, πιστεύεις ότι ειναι κομπλέ αλλά μπορεί να κάνει την στραβή, και όχι απαραίτητα επειδή θέλει να κερδίσει... μπορεί και άθελα. Τι θέλω να πω?  Θα πάρεις ένα φίλτρο, δεν μπορεί ο άλλος να σε πει 1000% ότι δεν θα βγάλει πρόβλημα σε λίγο καιρό. Είναι μεταχειρισμένο και μπορεί να βγάλει.

Από την στιγμή που παίρνεις κάτι μεταχειρισμένο ξέρεις 2 πράγματα,
1) Θα το πάρεις σε χαμηλή τιμή και 2) μπορεί να προκύψει πρόβλημα από το πουθενά.

Εννοείτε ότι πιο πολύ θα εμπιστευτώ άτομα από εδώ μέσα (άτομα που έχουν "δείξει" τι είναι, παρά από car πχ.

Το διαζύγιο και η παντόφλα είναι άλλο   :D

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 08, 2021, 06:06:00 μμ »
 :)
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Platinum member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 08, 2021, 08:56:17 μμ »
 :D καλό!

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 08, 2021, 11:28:13 μμ »
Ακριβούτσικα τα δίνουν. Ο "κανόνας" είναι ότι για μεταχειρισμένο, δεν δίνουμε πια
πάνω από 1 ευρώ το λίτρο. Εκτός κι αν είναι σε κατάσταση (σχεδόν) καινούριου.

Κώστα, ανοίγεις ένα περίπλοκο θέμα, καθώς υπάρχει κι ο παράγοντας μέγεθος που περιπλέκει τα πράγματα, αλλά κι οι λοιπές παροχές (αξεσουάρ κλπ). Μάλλον θα πρέπει να δημιουργήσω νέο θέμα. Συνήθως αυτές είναι οι δημοσιευόμενες τιμές Ελλάδας & εξωτερικού, το θέμα είναι κατά πόσο θα πωληθούν. Για 120 λ, στα 150 € (από κάποια εκτύπωση που έκανα, αλλά δεν επικοινώνησα), όταν 2-3 έτη μετά επικοινώνησα (η αγγελία είχε κατεβεί προ πολλού & δεν ξανανέβηκε) το ενυδρείο το είχε ακόμη αυτός που το δημοσίευσε. Πολλές φορές, άλλη είναι η τιμή προσφοράς (εδώ: δημοσίευσης) & άλλη η τιμή αγοράς, ΑΝ αυτή πρκύψει... Αλλά στο 2ο & στο 3ο, η τιμή είναι συζητήσιμη, το θέμα είναι ΠΟΣΟ συζητήσιμη. Σ' αυτό με 2,5 €/λ, πρέπει να είναι ΠΟΛΎ συζητήσιμη... Βέβαια, κάποιες φορές η τιμή πριλαμβάνει διάφορα, όπως ταΐστρα, αεραντλία (όπως σε μία από τις παρατιθέμενες), χαλίκι, διακοσμητικά (όπως σε άλλη), τροφές, ανάγλυφη "πλάτη", κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2021, 01:38:10 πμ από anjius »

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 09, 2021, 01:07:08 πμ »

Όντως, ΠΟΛΥ Καλό!  :D
Εγώ συμφωνώ με τον carimoura, όσον αφορά τις ιστοσελίδες αγγελιών. ΚΑΙ εδώ, ΚΑΙ στα λοιπά φόρα, ΚΑΙ  στις ομάδες του ΦΒ, επικοινωνούμε και -κατά κάποιο τρόπο- "γνωριζόμαστε". Βέβαια, η φυσική επικοινωνία είναι κάτι άλλο, κι αν αντικατάστατη. (Πότε θα πιούμε καφέεεε; ontopicplease)
Επειδή εδώ και 12 έτη θέλω να αναβαθμίσω το(α) ενυδρεία μου, έχω δει πολλά σε αγγελίες. Το 1ο από αυτά που παραθέτω, δηλώνεται ως "ελαφρος μεταχειρισμενο", καίτοι, αν το ενυδρείο ήταν άνθρωπος θα είχε ενηλικιωθεί προ πολλού!! Όμως, δεν προσδιορίζει, αν είναι "ελαφρος μεταχειρισμενο" από αυτόν ή και τους -ενδεχομένως- 5 προηγούμενους ιδιοκτήτες του!!  :D
Όπως έγραψα στον Κώστα, κάποτε που ήμουν κοντά στην υλοποίηση της αναβάθμισης (τότε την σκεφτόμουν με ακριβώς όμοιο με το υπάρχον) εκτύπωσα κάποιες αγγελίες. Μια από αυτές, έγραφε ότι το ενυδρείο ήταν 2 ετών, ενώ το ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ δικό μου, ήταν 12!! Ο άνθρωπος "ξέχασε" να βάλει από μπροστά το "1"!  :D
Άλλοι πωλούν μεγάλο ενυδρείο με δώρο το (σ.σ. "μανίσιο") φίλτρο και φωτισμό!! :D
Γενικά, θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ, & γνώση ΚΑΙ της αγοράς ΚΑΙ του αντικειμένου, διότι πολλοί πωλούν "φύκια για μεταξωτές κορδέλες". Αυτός είναι κι ο λόγος δημιουργίας του θέματος. Όπως και στην (ευρύτερη) κοινωνία, έτσι και σε αυτήν την "επί μέρους" κοινωνία, που είναι μέρος της πρώτης, θα υπάρξει "κάθε καρυδιάς καρύδι", όπως και στην πρώτη, από την οποία όλοι μας προερχόμαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2021, 01:41:30 πμ από anjius »

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 09, 2021, 03:31:37 μμ »
Για να καταλαβω... Ψαχνεις 12 χρονια να βρεις ενυδρειο να αντικαταστησεις αυτο που εχεις; Η, 12 χρονια ψαχνεσαι με μεταχειρισμενα γενικα; Εισαι αυτο που λενε αναποφασιστος αγοραστης; :)
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 10, 2021, 12:05:58 πμ »

Όντως, ΠΟΛΥ Καλό!  :D
Εγώ συμφωνώ με τον carimoura, όσον αφορά τις ιστοσελίδες αγγελιών. ΚΑΙ εδώ, ΚΑΙ στα λοιπά φόρα, ΚΑΙ  στις ομάδες του ΦΒ, επικοινωνούμε και -κατά κάποιο τρόπο- "γνωριζόμαστε". Βέβαια, η φυσική επικοινωνία είναι κάτι άλλο, κι αν αντικατάστατη. Πότε θα πιούμε καφέεεε;  

Στείλτε επιστολή όχι σεντόνι στον Κούλη και στον Χαρδαλιά πότε θα πιούμε καφέεεε;

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 10, 2021, 07:54:13 μμ »
Το κοβω στο μελλον στο θεμα με τις συμμετοχες για τους καφεδες να ανεβαζετε σκαναρισμενο γρηγορο τεστ covid η κανα πιστοποιητικο εμβολιασμου.. :-[
@delta6aquariums

Συνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 10, 2021, 10:42:21 μμ »
Για να καταλαβω... Ψαχνεις 12 χρονια να βρεις ενυδρειο να αντικαταστησεις αυτο που εχεις; Η, 12 χρονια ψαχνεσαι με μεταχειρισμενα γενικα; Εισαι αυτο που λενε αναποφασιστος αγοραστης; :)

Με ενυδρεία ασχολούμαι εδώ και 15 έτη και 5 μήνες. (Ιστορία & προϊστορία επί του θέματος πώς μπήκα στο χώρο του χόμπυ, στο σχετικό θέμα του μπάρ -προς το παρόν η τελευταία απάντηση, & φυσικά... η μακροσκελέστερη.) :)
Πριν από 12 έτη άρχισε να μου μπαίνει η ιδέα των περισσότερων ενυδρείων (όμοιων με το δικό μου), κι έριχνα που και που ματιές στην αγορά (αγγελίες, όντας προσανατολισμένος στην αγορά μεταχειρισμένου). Μετά, άρχισε η οικονομική κρίση & διάφορα άλλα προβλήματα, οπότε δεν σκεπτόμουν καν την υλοποίηση, η ιδέα όμως δεν έφυγε από το μυαλό μου, παρά το γεγονός ότι λόγω μακροχρόνιας ασθένειας, επί πολλά έτη δεν μου ήταν δυνατό να ασχοληθώ ούτε με αυτό που είχα...  quest?
Εδώ και λιγότερο από 3 έτη άρχισα να το ξανασκέπτομαι, κι όντας προσανατολισμένος στα ιταλικά ενυδρεία & δη στα όμοια με το δικό μου & στα λίτρα του, έκανα έρευνα στην ελληνική αγορά, & δεν έμεινα ενθουσιασμένος, οπότε, είδα τι υπάρχει & στην ιταλική αγορά (πλήθος σχεδίων, αλλά κάπως δύσκολο να βρώ όμοιο με τα δικά μου, αλλά παρόμοια, ίσως και κατά 20 % μακρύτερα). Από την άλλη, εξετάζοντας τι θέλουμε από ψάρια (η σύζυγος κι εγώ), κατέληξα ότι πρέπει να ξεφύγουμε από τα 120-144 l & να πάμε στα 200-240. 1 ΣΚ μετά, κατέληξα στα 300-360 l. Μισό χρόνο μετά, έκανα έρευνα στη γαλλική και γερμανική αγορά (& παρ' ότι είναι μακρυά, & στην αγγλική αγορά). Όχι στην ισπανική, διότι δεν γνωρίζω ισπανικά -αν και καταλαβαίνω πολλά- & διότι είναι μακρυά. Χθές, μου προτάθηκαν (@ fb) κάτι ρουμανικά ενυδρειακή καταστήματα & διαπίστωσα ότι καταλάβαινα πολλά, η Ρουμανία είναι κοντά... Σίγουρα θα μου μπουν ιδέες... >:D (Με Βουλγαρία & το δυτικό παράρτημά της -τη Β. Μ.- δεν έβγαλα άκρη παλιότερα, οι γνώσεις μου στη Βουλγαρική είναι πολύ περιορισμένες, ό,τι έμαθα στο στρατό από μόνος μου με τη βοήθεια βιβλίου, καθώς έκανα -όπως έπρεπε & σε αντίθεση με τους άλλους φαντάρους που αδιαφορούσαν- έλεγχο διαβατηρίων, τόσο υπερβολικά υπέυθυνος... Περισσότερα από κοντά, όταν έλθεις.) Καθώς όμως βλέπω ότι από το 2000 (2003) & μετά που εκδόθηκε ο "μπούσουλας" μου (μια μίνι εγκυκλοπαίδιεα για ενυδρεία), έχουν μπει στο χόμπυ πολλά είδη ψαριών (όπως trigonostigma, αλλά με πιο μικρό τρίγωνο στίγμα) καθώς και ποικιλίες σε ξιφοφόρους & γκάπυ που δεν τις φανταζόμασταν καν, παλαιότερα... ήδη σκέπτομαι ότι μάλλον πρέπει να προχωρήσω στην υλοποίηση των σχεδίων, αλλά στα 450 l. Ελπίζω να σε κάλυψα (& με το παραπάνω)  >:D, καθώς & ότι θα εξακολουθώ να μένω με την οικογένειά μου, μετά την υλοποίηση των σχεδίων...  quest?

Τροποποίηση: Ωχ! Αυτό μου βγήκε... Τραπεζομάντηλο...  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2021, 10:50:09 μμ από anjius »