ΑποστολέαςΘέμα: Επίδραση Θερμοκρασίας στην αναπαραγωγή Red Cherry  (Αναγνώστηκε 636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
  • Εμπειρία: Σχετικά καλή
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 180, Γαριδάδικο 60 lit
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Επίδραση Θερμοκρασίας στην αναπαραγωγή Red Cherry
« στις: Μάρτιος 24, 2021, 10:45:03 πμ »
Στο ακόλουθο επιστημονικό άρθρο γίνεται έρευνα σχετικά με τη σχέση της θερμοκρασίας διατήρησης και της γονιμότητας των γαρίδων red cherry

https://www.researchgate.net/publication/322007591_To_what_extent_does_temperature_affect_sex_ratio_in_red_cherry_shrimp_neocaridina_davidi_The_scenario_global_warming_to_offspring_sex_ratio

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρει σε χαμηλότερες θερμοκρασίας έχουμε σχηματισμό περισσότερων θηλυκών από ότι αρσενικών γαρίδων. Συγκεκριμένα σε θερμοκρασία 20oC το ποσοστό θηλυκών ανήλθε σε ποσοστό 82,76%, σε θερμοκρασία 23oC σε ποσοστό 52,15% και σε θερμοκρασία 26oC σε ποσοστό 20,73%.
Από την άλλη, όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία έχουμε τόσο περισσότερα αυγά σχηματίζονται. Στους 20oC σχηματίστηκαν 24,21 αυγά ανά θηλυκή γαρίδα, στους 23oC 32,31, ενώ στους 26oC 34,44 αυγά. Σε άλλο άρθρο αναφέρουν ότι στους 28oC παρατηρήθηκαν περίπου 45 αυγά ανά γαρίδα.
Από τα παραπάνω βλέπουμε ότι μια θερμοκρασία διατήρησης στους 23 με 24 oC είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για την διατήρηση των γαρίδων μας αφού έχουμε ισορροπία στον αριθμό αρσενικών/θηλυκών γαρίδων.
Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έχει τη διάθεση, διαθέσιμα ενυδρεία και χρόνο να πειραματιστεί με τη μεταφορά κάθε φορά των "σελωμένων" θηλυκών σε άλλο ενυδρείο με μεγαλύτερη από το ενυδρείο διατήρησης θερμοκρασία της τάξης των 26-27oC, έτσι ώστε να αυξήσει τον αριθμό των γαρίδων που γεννιούνται. Δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο στις red cherry αλλά σε άλλες πιο σπάνιες και ακριβές γαρίδες θα ήταν ενδιαφέρον...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2021, 10:48:50 πμ από Thrillos »
.:: ΕΥΘΥΜΗΣ ::.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2021, 02:34:37 μμ »
Παρα πολυ ωραιο αρθρο και μπραβο που το μοιραστηκες μαζι μας.

Εχω δωσει τα μικρα ενυδρεια που ειχα αλλα απο απριλη θα εχω ενα 50αρι και ενα 40αρι αδεια οποτε θα μπορουσα να πειραματιστω με καποιο χρωμα απο το ειδος νεοκαριντινα οπως πορτοκαλι η μπλε η και πρασινο.

Θα μπορουσα επισης να δοκιμασω με πολυ χαμηλο grade απο crs απο καριντινα για να δουμε εκει τι παιζει.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2021, 03:00:44 μμ »
Πραγματικά ενδιαφέρον το άρθρο Ευθύμη. Πριν από αρκετά χρόνια είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο
για τα ζωοτόκα ψάρια, όσον αφορά τη σχέση θερμοκρασίας και φύλου. Κι αν θυμάμαι καλά (αφού
δεν το βρίσκω πια), έλεγε ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες γεννιούνται περισσότερα θηλυκά και σε
υψηλότερες, περισσότερα αρσενικά, όπως λέει κι αυτό που μοιράστηκες μαζί μας για τις γαρίδες.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2021, 08:36:50 μμ »
Αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω και εγω απο τις 5 γεννες που ειχα περσυ απο τα εντλερ. Στις 4 τα ειχα με θερμοστατη στους 23-24 και γεννηθηκαν τουλ 3 προς 1 αρσενικα με θηλυκα. Στην πεμπτη τα ειχα περιπου στους 19-20 και βγηκαν σε αντιστροφη αναλογια.. βεβαια τα νουμερα που παραθετω εχουν να κανουν με αυτα που επιβιωσαν μεχρι την ενηλικιωση και μπορεσα να τα μετρησω σωστα..