ΑποστολέαςΘέμα: Περίεργη συμπεριφορά στο αγγελόψαρό μου  (Αναγνώστηκε 151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos24919

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ιωάννινα
Περίεργη συμπεριφορά στο αγγελόψαρό μου
« στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 05:04:38 μμ »
Έχω εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω παρατηρήσει σε ένα από τα σκαλάρια μου την εξής παράξενη συμπεριφορά. Την πρώτη μέρα πρόσεξα ότι δεν έτρωγε όπως πάντα αγνοούσε την τροφή που έριχνα ωστόσο εξωτερικά τουλάχιστον έδειχνε πολύ καλά. Οπότε όπως ήταν φυσικό το έκανα 5 μέρες σε καραντίνα μια θεραπεία με Esha 2000 καλού κακού το τάιζα με το ζόρι έτρωγε. Μετά από 5 μέρες το έβαλα ξανά μέσα στο ενυδρείο. Πάλι τα ίδια δεν έτρωγε παρά μόνο αν το ταΐζω εγώ ο ίδιος από το χέρι μου λες και είναι τυφλο. Σημειώνω ότι χαρακτηριστικό τον αγγελόψαρων είναι πως ορμάνε την τροφή τους σαν να τσιμπάνε, ενώ αυτό το σκαλάρι ανεβαίνει στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνει απλά το στόμα για να φάει σαν τα κογκολεζακια. Επίσης, φαίνεται αποκομμένο από το υπόλοιπο  κοπαδακι, και προφανώς δεν προλαβαίνει γιατί όλα τα υπόλοιπα τα τρώνε. Έχω τσεκαρει ph,gh,kh, χλώριο, νιτρικά και είναι σε καλά επίπεδα. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να εχει? Έχετε να
μου προτείνετε κάτι? Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2021, 05:20:52 μμ από kotsos24919 »

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Platinum member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 06:51:16 μμ »
Για να μπορέσει να βοηθήσει κάποιος θα σε παρακαλούσα να συμπληρώσεις την σχετική φόρμα, έτσι θα υπάρχει πιο ξεκάθαρη εικόνα για όλους μας.

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,315.0.html

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 09:18:13 μμ »

ΦΟΡΜΑ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου: 80 L (έχει ύψος και μήκος 60 cm)
- Τι και πόσα ψάρια έχετε: 6 αγγελόψαρα (μικρά), δύο ζευρακια danio δύο σαλιγκάρια golden και λαθρεπιβάτες.
- Χρόνος λειτουργίας του φίλτρου: Διαρκώς
- Με ποιόν τρόπο στρώσατε το φίλτρο: Το δικό του σφουγγάρι το έκοψα στη μέση, πρόσθεσα Υαλοβαμβακα και βιολογικα μπαλάκια με Σφουγγαράκια.
- Κάθε πότε αλλάζετε νερό και πόσο: κάθε 7 μέρες κάνω αλλαγή νερού (15%) και προσθέτω από την RO μου 8 λίτρα και λίγο από τη βρύση (με αντιχλωριο πάντα)
- Θερμοκρασία νερού αλλαγής και προσθήκη αντιχλώριου?: Σχετικά χαμηλή όταν κάνω αλλαγή νερού από την RO γύρω στους10-12 (καμιά φορά το αφήνω να ζεσταθει φυσικά).

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Θερμοκρασία: 25°
- PH:6.5-7
- GH: 210-230 tds (αγωγιμότητα)
- KH: 4-5°
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-
- ΝΟ2 (νιτρώδη):-
- ΝΟ3 (νιτρικά):-
Με τι μετράτε (Υγρά Τεστ, sticks): Υγρά τέστ (ph,gh,kh) και με μηχανάκι την αγώγιμοτητα.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Σκαλάρι
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Απομάκρυνση από το κοπάδι, όχι ζωηρό,όχι πολύ όρεξη δεν τρώει παρά μόνο από το χέρι μου.
- Τρώει κανονικά?: Δεν τρώει μόνο του ζωηρά όπως τα υπόλοιπα (σαν να μην εστιάζει στην τροφή) όταν ταΐζω ανεβαίνει στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνει το στόμα (όπως τα κογκολεζακια όταν δεν βλέπουν ακριβώς την τροφή και περιμένουν να έρθει στο στόμα τους)
- Κινητικότητα και συμπεριφορά ψαριού: Αρκετά στάσιμο
- Μήπως αναπνέει γρήγορα ή στην επιφάνεια?: Δεν θα έλεγα ότι αναπνέει γρήγορα ,παραμένει όμως διαρκώς πάνω από τη μέση του ενυδρείου προς την επιφάνεια.
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στο σώμα, στην ουρά ή στα πτερύγια: Καλή εξωτερική εμφάνιση.
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στα βράγχια ή στα μάτια: οχι
- Μήπως παρατηρείτε σκουληκάκια να κρέμονται?:οχι
- Μήπως τα περιττώματά του είναι περίεργα?: Δεν το έχω προσέξει
- Άλλα συμπτώματα ή παρατηρήσεις:-
- Πότε εμφανίστηκαν τα συμπτώματα?:Έχει 10 μέρες που είναι έτσι (το είχα κάνει 5 μέρες θεραπεία από την πρώτη μέρα με Esha 2000)
- Μήπως αλλάξατε κάτι στις ρουτίνες?: Δεν άλλαξα κάτι
- Μήπως αναταράξατε τον βυθό?: Καμία φορά μπορεί όπως καθαρίζω με τη σκούπα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 5 μέρες μέσα στο ενυδρείο σε έναν κουβαδάκι πιασμένο με μανταλάκι θεραπεία 5 μέρες με Esha 2000 οπου τότε δεν έτρωγε ούτε από το χέρι μου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ : έχουν προστεθεί στην αρχική ανακοίνωση.

• Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2021, 09:56:31 πμ »
Καταρχήν να ξεκινήσουμε με το ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για τα συγκεκριμένα ψάρια, νομίζω ότι χρειάζονται τουλάχιστον 250 λίτρα ενυδρείο με ύψος 60 πόντους.
Λογικά εφόσον δεν μετράς No3(πιστεύω είναι το σημαντικότερο τεστ που πρέπει να έχουμε) , No2 ,και αμμωνία , μπορεί να έχεις κάποιο θέμα από αυτά γιατί οι αλλαγές που κάνεις είναι πολύ μικρό ποσοστό 15%. Εγώ στη θέση σου για πιο μικρά ψάρια θα έκανα αλλαγή 30%.
Γνωρίζω ότι αυτά τα ψάρια σε μικρά ενυδρεία παθαίνουν νανισμό το οποίο μπορεί να είναι και μοιραίο από τη μία στιγμή στην άλλη.

• Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2021, 10:01:03 πμ »
Το φίλτρο σου όταν λες διαρκώς,τι σημαίνει αυτό πόσο χρόνο έχει που δουλεύει, ένα χρόνο?
Είναι εξωτερικό φίλτρο ,ποιο φίλτρο είναι συγκεκριμένα?
Μέχρι και οι αλλαγές που κάνεις στο νερό όταν έχουνε τόσο μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας και αυτό μπορεί να βγάλει κάποιο θέμα..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2021, 10:01:52 πμ από DIMITRISVAR »

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2021, 01:00:34 μμ »
Γνωρίζω ότι το ενυδρείο είναι μικρό απλά το κάνω για να βγάλω ένα δύο ζευγάρια και μετά θα τα αλλάξω ενυδρεία. Νιτρικά έκανα αλλά έχει καιρό και ήταν χαμηλά. Πάλι σήμερα το πρωί τάισα και έφαγε και από το χέρι μου, και μόνο του αλλά καθόλου ορμητικά απλά ανοιγοκλεινε το στόμα του όσο ήταν απομονωμένο από το κοπάδι (έχει πολύ χαμηλά αντανακλαστικά σε σχέση με τα υπόλοιπα που αν δουν το χέρι μου πάνω από την επιφάνεια τρέχουν αμέσως από κάτω). Η τροφή που τους δίνω 2 φορές τη μέρα είναι είτε τέτρα Menu flakes (με 4 διαφορετικά είδη τροφής), αποξηραμένα bloodworms (sera) και κατεψυγμένη τροφή της Amtra (premium discus). Κάτι που ξέχασα να πω είναι ότι έχω μεγάλη ποικιλία από φυτά τα οποία θέλω να τα κρατάω σε καλή κατάσταση ώστε η βιολογία του νερού να είναι σταθερή. Για αυτό το λογο έχω εδώ και 2-3μήνες μπουκάλα διοξειδίου του άνθρακα. Τέλος το φίλτρο δεν το έχω ούτε ένα χρόνο είναι 20w, 1400L/h εσωτερικό με διάχυτη οξυγόνου της SOBO (μοντέλο Pump wp-3001). Παρακάτω επισυνάπτω μια φωτογραφία με το ενυδρείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2021, 03:38:34 μμ από kotsos24919 »

• New member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 01:28:51 πμ »
Να πω ότι αυτό που παρατήρησα είναι ότι γενικά το αγγελόψαρό είναι καλά . Απλά δεν είναι στο φαί τόσο δραστήριο όσο τα υπόλοιπα. Αυτό βασικά και άλλο ένα μιας και τα παρατηρώ όλες αυτές τις 2 βδομάδες. Θέλουν διαρκώς να τα ταΐζω εγώ στο στόμα. Ενώ τα υπόλοιπα δεν τα νοιάζει και πολύ. Επίσης παρατήρησα ότι τα υπόλοιπα σε σελχεση με αυτά τα δύο έχουν αναπτυχθεί τον τελευταίο καιρό αρκετά σε σχέση με όταν τα αγόρασα (λογικά τρώνε αρκετά καλά) ενώ αυτά τα δύο έμειναν πιο μικρά. Αγόρασες πρόσφατα και ένα εξωτερικό φίλτρο το μόνο που μένει είναι να το γεμίσω..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2021, 01:29:57 πμ από kotsos24919 »