ΑποστολέαςΘέμα: Ξαφνική αρρώστια  (Αναγνώστηκε 634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος falanen

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονίκη
Ξαφνική αρρώστια
« στις: Ιανουάριος 21, 2021, 03:47:51 μμ »
Γειά σας!

Σήμερα μου συνέβη κάτι άσχημο. Ξύπνησα το πρωί και τα ψάρια μου δεν είναι καλά. Χτές ήταν όλα καλά.(τουλάχιστον δεν παρατήρησα κάποια έντονη αλλαγή).Σήμερα το ένα ψαράκι μου έχει πληγή στην πλάτη,το άλλο ξαπλώνει στο βυθό και κάθεται ακίνητο. Μόνο το 3ο φαίνεται οκ. Σαν πρώτα βήματα έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού 75% περίπου επειδή ανησύχησα μήπως η κόρη μου έριξε τπτ μέσα που επηρέασε τα ψαράκια. Έριξα μια γενναία δόση prime,  συμπλήρωσα και μια τσιμπιά αλάτι. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Χρόνια είχα να συναντήσω πρόβλημα με τα παιδιά.

Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα με 3 χρυσόψαρα. Είχα 2  Aquael Multicani εξωτερικά φίλτρα αλλά πρόσφατα το ένα βγήκε εκτός λειτουργείας και κρατούσα το ενυδρείο με συχνές αλλαγές νερού μέχρι να ανοίξουν τα μαγαζιά και να βρώ αντικαταστάτη. Τα ψάρια τα έχω 6 χρόνια χωρίς προβλήματα και σταμάτησα τις μετρήσεις όταν έληξαν τα τεστ .Επισυνάπτω φώτος

https://app.photobucket.com/u/Luinee/p/6d4b8969-2d50-4dbb-9ec6-3282b90a3cda
https://app.photobucket.com/u/Luinee/p/6db838ee-333a-461c-af6d-69aff9f90498

Αποσυνδεδεμένος Aplev

• New member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 60 litra- 110 litra
  • Τόπος Διαμονής: Λιβαδειά
Ξαφνική αρρώστια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 05:46:11 μμ »
Οσο χαρουμενα κι αν δειχνουν τα ψαρακια μας, κανουμε παντα μετρησεις νερου,ποσο μαλλον τωρα που εβγαλες και το ενα φιλτρο.Παρε τεστακια γρηγορα να δουμε τι γινεται με το νερο.
Για θυμησου,αλλαξες τιποτα στο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο?

Αποσυνδεδεμένος falanen

• Loyal member
  • **
Ξαφνική αρρώστια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:11:30 μμ »
Έκανα μεγάλη αλλαγή νερού και έβαλα πολύ prime.Ακόμα και αν οι συνθήκες να ήταν άσχημες...διορθώθηκε για την ώρα. Από τη μια στιγμή στην άλλη συνέβη αυτό στα ψαράκια. Χτές όλα μια χαρά σήμερα όλα χάλια. Η ερώτηση μου είναι ποιές είναι οι πρώτες βοήθειες, για να βγάλουν τη μέρα που λέει ο λόγος. Ο ένας που δεν έχει καμία πληγή πάνω του απλά κάθεται ακίνητο στον πάτο..και ο άλλος με την πληγή φέρεται σχετικά καλά, τρώει και κινείται, ακόμα . Θέλω να επιβιώσουν. Αυτά τα ψαράκια γεννήθηκαν στο σπίτι μου. :'(

Αποσυνδεδεμένος falanen

• Loyal member
  • **
Ξαφνική αρρώστια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 09:28:48 μμ »
Και μιας και το συζητάμε...τί φίλτρο να συμπληρώσω; Δεν είμαι ευχαριστημένη από τα aquael. 120lt 3 χρυσόψαρα.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Ξαφνική αρρώστια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 10:24:58 μμ »
Καλησπερα. Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο ή εχει καπακι;

Αποσυνδεδεμένος falanen

• Loyal member
  • **
Ξαφνική αρρώστια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 11:40:47 πμ »
έχε καπάκι

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Ξαφνική αρρώστια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 05:29:27 μμ »
Οκ τοτε θα πηγαινα η σε fluval  η eheim εξωτερικό με τουλ 1000λιτ/ωρα κυκλοφορια