ΑποστολέαςΘέμα: Πρόβλημα με το χρυσόψαρο μου  (Αναγνώστηκε 196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mαριέφη

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ATHEN
Πρόβλημα με το χρυσόψαρο μου
« στις: Ιανουάριος 08, 2021, 08:29:12 μμ »
Καλησπέρα σας,
εδώ και περίπου 2 μήνες έχω πάρει ένα χρυσόψαρο, το οποίο το έχω σε μικρό ενυδρείο 12lt. Το τελευταίο διάστημα έχει βγάλει μεγάλα έντονα μαύρα στίγματα ενώ και τα πτερύγια του είναι μαύρα (παραθέτω φωτογραφίες). Στο pet shop όπου πήγα μου έδωσαν το baction + ( αντιβιοτικό- αντιικό) το οποίο έβαζα για 4 μέρες, ωστόσο δεν είδα καμία βελτίωση αντιθέτως τα στίγματα-μαυρίλες εξαπλώθηκαν. Να πω επίσης ότι χρησιμοποιώ κανονικά αντιχλωριακό ,νιτροποιητικά βακτήρια και φίλτρο. Το ενυδρείο περιέχει ένα πλαστικό δεντράκι και πέτρες. Γενικά, το ψαράκι είναι ζωηρό και τρώει κανονικά ωστόσο με ανησυχεί ιδιαίτερα αυτή η κατάσταση μιας και δεν ξέρω που τελικά οφείλεται. Αν έχετε καμιά ιδέα παρακαλώ ενημερώστε με. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 08:28:12 μμ »
Καλησπερα. Για αρχη θα πρεπει να πιασουμε λιγο το θεμα του ενυδρειου. Το ενυδρειο που εχεις ειναι υπερβολικα μικρο για χρυσοψαρο και γενικα μικρο για οποιοδηποτε ψαρι στο χομπυ μας, ιδιαιτερα αν δεν εχουμε πολυ μεγαλη εμπειρια σε θεματα βιοχημειας και ισορροποιας του ενυδρειου σαν οικοσυστημα.

Το μικροτερο μεγεθος ενυδρειου σε λιτρα για το χρυσοψαρακι που εχεις ειναι γυρω στα 50-70 λιτρα.

Θα σε ενδιεφερε να αναβαθμισεις το ενυδρειο σου πρωτα απο ολα;
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 06:35:38 μμ »
Τωρα οσον αφορα την ασθενεια, απο αυτα που διαβασα στο διαδικτυο μπορει να προερχεται απο βακτηριακη λοιμωξη η απο κακη ποιοτητα νερου η και τα δυο.

Το φαρμακο που πηρες μπορεις να βγαλεις μια φωτογραδια τα συστατικα του και να την ανεβασεις γιατι δεν το γνωριζω και δε το βρηκα στο διαδικτυο.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:52:14 μμ »
Καλησπέρα μπορεί και να μην είναι ασθένεια, τα χρυσόψαρα πολλές φορές μαυρίζουν φυσιολογικά.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το έχεις σε περιορισμένο χώρο αρκετά (θέλει από 50 λίτρα και πάνω με εξωτερικό φίλτρο) και σίγουρα θα κολλήσει ασθένεια και θα το χάσεις. Είναι κρίμα εκεί μέσα πρέπει άμεσα να το αλλάξεις περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 10:50:34 μμ »
Σωστος ο Γιαννης! Δεν ειναι απαραιτητα ασθενεια. Σε καθε περιπτωση καλο θα ειναι να γνωριζεις παραμετρους του νερου σου οπως τα νιτρικα. Αυτο γινεται με υγρα τεστ η εστω με στικακια
@delta6aquariums