ΑποστολέαςΘέμα: Νέο ενυδρείο  (Αναγνώστηκε 256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχάρια
  • Τα ενυδρεία μου: 1 40λιτρο μονομάχοενυδρείο betta sorority
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Νέο ενυδρείο
« στις: Νοέμβριος 21, 2020, 05:20:41 μμ »
Καλησπέρα σας ελπίζω να είστε όλοι καλά!! Κάνω σκέψεις για 128 λίτρα ενυδρείο (άδειο) και ήθελα να ρωτήσω πόσα κιλά χαλίκι θα πάρει και πόσα περίπου θα είναι τα καθαρά λίτρα του. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποια ψάρια πάνε με Red cherry μιας και που έχω ένα μικρό ενυδρείακι 20 λίτρων με αυτές και θέλω να τις βάλω εκεί ώστε να έχω ένα ενυδρείο και όχι δύο. Σκέφτηκα για gappy, neon tetra, και γενικά μικρά ψαράκια. Ευχαριστώ για το χρόνο σας 😊

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Λίγα πράγματα.
  • Τα ενυδρεία μου: Αμερικάνικες κιχλιδες 480l & Μονομαχέρα 15l
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 06:20:38 μμ »
http://www.fishtanksandponds.co.uk/calculators/substrate.html

Αυτό είναι για να βρεις πόσα λίτρα υπόστρωμα χρειάζεσαι για το επιθυμιτό βάθος υποστρώματος. Συνήθως βάζουμε 4-6 cm χαλίκι για φυτεμένο.

Τα guppy και τα platy είναι σχετικά ασφαλή, θα τρώνε όσα μωρά μπορούν αλλά γι αυτό θα έχεις φυτά και κρυψώνες, ειδικά η moss βοηθάει πολύ. Τα tetra  είναι πιο γρήγορα και ευκίνητα οπότε θα τρώνε περισσότερα μωρά, εννοείται μιλάμε για μικρά tetra, αν βάλεις μεγάλα είδη μπορεί να τρώνε και τις μεγάλες γαρίδες. Άλλες επιλογές είναι harlequin rasborra, zebra danio, corydoras, otocinclus. Πάντως κανένα ψάρι δεν είναι 100% shrimp safe και θα φάει ότι μπορέσει, είτε αυτό είναι άρρωστες, νεκρές ή μωρά.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 07:07:56 μμ »
http://www.fishtanksandponds.co.uk/calculators/substrate.html

Αυτό είναι για να βρεις πόσα λίτρα υπόστρωμα χρειάζεσαι για το επιθυμιτό βάθος υποστρώματος. Συνήθως βάζουμε 4-6 cm χαλίκι για φυτεμένο.

Τα guppy και τα platy είναι σχετικά ασφαλή, θα τρώνε όσα μωρά μπορούν αλλά γι αυτό θα έχεις φυτά και κρυψώνες, ειδικά η moss βοηθάει πολύ. Τα tetra  είναι πιο γρήγορα και ευκίνητα οπότε θα τρώνε περισσότερα μωρά, εννοείται μιλάμε για μικρά tetra, αν βάλεις μεγάλα είδη μπορεί να τρώνε και τις μεγάλες γαρίδες. Άλλες επιλογές είναι harlequin rasborra, zebra danio, corydoras, otocinclus. Πάντως κανένα ψάρι δεν είναι 100% shrimp safe και θα φάει ότι μπορέσει, είτε αυτό είναι άρρωστες, νεκρές ή μωρά.
Ευχαριστώ πολύ το βρηκα!! Σκέφτηκα επίσης να κάνω χαλι αν κάνω θα πρέπει να βάζω και σκουπα βυθού κανονικά η δεν κάνει? Για ψαράκια κάτι θα βρω... Λογικά θα βάλω καμία 10αρια neon...

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 10:13:28 μμ »
Και τα white cloud minnow ειναι καλη επιλογή  με ρεντ τσερυ.  Θα έβαζα καμια 15 σε αυτά τα λίτρα. Βέβαια δεν είναι κλασσικα κοπαδοψαρα όπως τα καρντιναλ η οι ροδοστομοι.
@delta6aquariums

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:22:25 πμ »
Τα νέον θέλουν μαλακό νερό και οι γαρίδες σκληρό, να κοιτάξεις ψάρια για σκληρό νερό γιατί δεν πρέπει να έχεις λογικά και αντίστροφη όσμωση.
Θα σου πρότεινα να βάλεις έντλερς που είναι δοκιμασμένα χρόνια με τις γαρίδες... όλα τα άλλα ζωοτόκα τις τρώνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 01:23:02 πμ από giannisaek »

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 03:46:39 πμ »
Τα νέον θέλουν μαλακό νερό και οι γαρίδες σκληρό, να κοιτάξεις ψάρια για σκληρό νερό γιατί δεν πρέπει να έχεις λογικά και αντίστροφη όσμωση.
Θα σου πρότεινα να βάλεις έντλερς που είναι δοκιμασμένα χρόνια με τις γαρίδες... όλα τα άλλα ζωοτόκα τις τρώνε.
Έχετε δίκιο και όχι δεν έχω αντιστροφή όσμωση. Βρήκα κάτι ψαράκια rice fish δεν θυμάμαι ακριβώς όνομα θα τα ξαναβάλω εδώ αν έχει κάποιος πληροφορίες για αυτά διάβασα ότι είναι shrimp safe

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:30:26 πμ »
Πολυ ωραια κατηγορία ψαριών και τα περισσότερα από όσο έχω δει σε βίντεο στο youtube δεν χρειάζονται καν θερμοστάτη. Στην Ευρώπη βέβαια δεν είναι ακόμα τόσο διαδεδομένα και ειναι λιγο τσιμπημένα στην τιμή, τουλάχιστον οι πιο χρωματιστές ποικιλίες.
@delta6aquariums

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 03:31:22 μμ »
https://azgardens.com/product/youkihi-medaka-rice-fish-oryzias-latipes-var-youkihi/
Αυτά είναι τα ψαράκια που βρήκα δεν έχω ψάξει ακόμα πολλά πράγματα για αυτά εμφανισιακά όμως μ άρεσαν 😊

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 06:11:24 μμ »
Ειναι από τα πιο όμορφα. Έχεις βρει ομως πουθενά έστω και σε ον λαιν μαγαζί στην Ελλάδα τέτοια ψάρια? Εγώ ποτε στο παρελθόν. Και γερμανια έχουν 1-2 χρονια που εμφανίστηκαν  στα μαγαζια
@delta6aquariums

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 09:01:31 μμ »
Ειναι από τα πιο όμορφα. Έχεις βρει ομως πουθενά έστω και σε ον λαιν μαγαζί στην Ελλάδα τέτοια ψάρια? Εγώ ποτε στο παρελθόν. Και γερμανια έχουν 1-2 χρονια που εμφανίστηκαν  στα μαγαζια
Δεν έχω βρει κάτι σε Ελλάδα αλλά σε κατάστηματα γενικά έχω βρει...ειναξ λίγο ακριβά να πω την αλήθεια αλλά αν δω ότι αξίζει θα το τολμισω😅😅 γενικά πολλές επιλογές χαχα

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 10:53:42 μμ »
Αν γίνουν αρκετα δημοφιλή και ξεκινήσουν να τα αναπαράγουν χομπιστες μαζικά πιστευω ειναι το next big thing  8 )
@delta6aquariums

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:05:19 μμ »
Αν γίνουν αρκετα δημοφιλή και ξεκινήσουν να τα αναπαράγουν χομπιστες μαζικά πιστευω ειναι το next big thing  8 )
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!!

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 12:15:34 πμ »

Βάλε το δικό μου, θα τις τρώει μαζί με τις κρυψώνες.

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 01:36:36 πμ »
Πήρα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο 120 λίτρων (θα το έχω την Παρασκευή και τελικά θα βάλω γκαπυ μαζί με τις γαρίδες και τα Apple snails. Δυστυχώς στο betta sorority που έχω έβαλα εν άγνοια μου ένα καινούργιο ψάρι το οποίο φαίνονταν καλά αλλά δεν ήταν με αποτέλεσμα να χάσω τα ψάρια μου και τώρα έχω μόνο δύο τον αρσενικό και μια θυληκια τα οποία είναι καλά. Θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο σωστός τρόπος να καταλάβουμε αν είναι υγιές το ψάρι ώστε να ξέρω να μην ξανακάνω τα ίδια λάθη. Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος stav

• Silver member
  • Εμπειρία: ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λιτρα με endlers και ramshorns snails.
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 06:17:48 πμ »
Θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο σωστός τρόπος να καταλάβουμε αν είναι υγιές το ψάρι ώστε να ξέρω να μην ξανακάνω τα ίδια λάθη. Ευχαριστώ και πάλι.

Να βαζεις σε καραντινα τα νεα ψαρια εαν εχεις αυτη την δυνατοτητα.
Σταυρος

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 10:15:38 πμ »
Θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο σωστός τρόπος να καταλάβουμε αν είναι υγιές το ψάρι ώστε να ξέρω να μην ξανακάνω τα ίδια λάθη. Ευχαριστώ και πάλι.

Να βαζεις σε καραντινα τα νεα ψαρια εαν εχεις αυτη την δυνατοτητα.
Έχω ένα 20 λιτρο και το 50 λιτρο το οποίο θα δώσω μάλλον... Πως γίνεται μια σωστή καραντίνα? Πόσο καιρό κρατάει και τι θα πρέπει να κάνω? Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο φαρμακο? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλά δεν θέλω να κάνω το ίδιο λάθος

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 05:15:03 μμ »
Τι ψάρι ήταν αυτο που έβαλες και πως κατέληξαν να μείνουν δύο ψάρια στο τέλος; Γενικά αν δεν μπορεις να έχεις ένα δευτερο ενζδρειο για καρντίνα (το 50άρι) θα ηταν ιδανικό, πρεπει όταν εισάγεις νέα ψάρια να κανεις μια προληπτική θεραπεία με φάρμακα όπως το general cure της api η αντιστοιχο, και λισως αλάτι. Βέβαια πρεπει να προσέξεις τα φαρμακα ή αλάτι που θα χρησιμοποιήσεις να μην επηρεασουν αρνητικά τα φυτά σου και οργανισμούς όπως γαρίδες και συναφη..
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Gold member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 08:52:03 μμ »
Από φίλτρο τι θα έχεις για το ενυδρείο σου ,γενικά έχεις εμπειρία από άλλα ενυδρεία?

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 10:39:07 μμ »
Το πενηντάλιτρο είναι ότι πρέπει για καραντίνα, ένα πολύ καλό φυτικό φάρμακο για αποστείρωση χωρίς να βλάπτει την βιολογία είναι το melafix της Api σε συνδιασμό με το pimafix πάλι της Api, που και τα δύο μαζί κάνουν δουλειά καλή.
Επίσης ένα άλλο φάρμακο που το προμηθεύεσαι από το φαρμακείο είναι το TETRACYCLIN 500mg,  μια κάψουλα είναι για 50 λίτρα την ανοίγεις και ρίχνεις το περιεχόμενο μέσα στο ενυδρείο. Αυτή θέλει προσοχή γιατί μειώνει την ωφέλιμη βιολογία και θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις.
Διάβασε εδώ για τις κάψουλες...https://www.thesprucepets.com/tetracycline-1379928
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2020, 10:47:28 μμ από giannisaek »

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:25:33 πμ »
Τι ψάρι ήταν αυτο που έβαλες και πως κατέληξαν να μείνουν δύο ψάρια στο τέλος; Γενικά αν δεν μπορεις να έχεις ένα δευτερο ενζδρειο για καρντίνα (το 50άρι) θα ηταν ιδανικό, πρεπει όταν εισάγεις νέα ψάρια να κανεις μια προληπτική θεραπεία με φάρμακα όπως το general cure της api η αντιστοιχο, και λισως αλάτι. Βέβαια πρεπει να προσέξεις τα φαρμακα ή αλάτι που θα χρησιμοποιήσεις να μην επηρεασουν αρνητικά τα φυτά σου και οργανισμούς όπως γαρίδες και συναφη..
μονομάχος ήταν και αυτό. Το καινούργιο ενυδρείο θα το έχω την Παρασκευή αυτός θα μου δώσει και φίλτρο και θερμοστάτη και θέλω να δω αν θα ταιριάζουν με τα λίτρα του ενυδρείου (ποτέ δεν ξέρεις) αν ταιριάζουν απλά θα πάρω καινούριο υλικό για γέμισμα (εσωτερικό φίλτρο) αν όχι θα ψάξω καινούργιο φίλτρο ίσως πάω και σε εξωτερικό φίλτρο ανάλογα τα οικονομικά... Η καραντίνα θα γίνει κανονικά στα πρώτα ψάρια που θα βάλω (guppies) στο 50 λίτρο απλά ήθελα να ξέρω αν μπορώ να έχω να έχω και το 20λιτρο σαν καραντίνα έκτακτης ανάγκης αν πχ είναι ένα ψάρι άρρωστο μόνο. Από φάρμακα δεν ξέρω τίποτα σκέφτηκα να κάνω μια γενική θεραπεία στα ψαρια και να τα εισάγω στο ενυδρείο μόλις τελειώσει η θεραπεία κλπ αλλά δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτό το κομμάτι γι αυτό και ζητάω βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 06:52:38 μμ »
Συμφωνώ με τον Γιάννη ότι το 50αρι ειναι μακράν καλύτερο για καραντινα. Στο 20αρι μόνο μικρα ψαράκια και σε περιορισμένο αριθμό μπορεις να κουραρεις
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Gold member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 07:47:15 μμ »
Τα γκαπυ είναι ωραία και εύκολα ψαράκια, καλό θα είναι στο ενυδρείο που θα κάνεις να έχεις αρκετά φυτά για κρυψώνες γτ θα έχεις πολλές γέννες.Το φίλτρο μας πρέπει να έχει αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό και να μπορεί να γυρνάει τουλάχιστον 10φορες το νερό μας, ειδικά σε ένα ενυδρείο με ψάρια που γεννάνε συνέχεια όπως τα γκαπυ Μόλλυ...θα δημιουργηθεί κάποια στιγμή υπερπληθυσμός και θα ανεβαίνουν πολύ γρήγορα τα νιτρικά σου με κακά αποτελέσματα ...το φίλτρο είναι το Α και το Ω στο ενυδρείο μας(στα λίτρα που λές η κατάλληλη λύση είναι εξωτερικό γτ έχουν περισσότερο χώρο και τα θεωρώ πολύ καλύτερα, άλλωστε 140λιτρα είναι μεγάλα καράβια,άρα και περισσότερα έξοδα μέχρι να το στήσεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2020, 07:48:09 μμ από DIMITRISVAR »

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 25, 2020, 10:02:12 μμ »
Τα γκαπυ είναι ωραία και εύκολα ψαράκια, καλό θα είναι στο ενυδρείο που θα κάνεις να έχεις αρκετά φυτά για κρυψώνες γτ θα έχεις πολλές γέννες.Το φίλτρο μας πρέπει να έχει αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό και να μπορεί να γυρνάει τουλάχιστον 10φορες το νερό μας, ειδικά σε ένα ενυδρείο με ψάρια που γεννάνε συνέχεια όπως τα γκαπυ Μόλλυ...θα δημιουργηθεί κάποια στιγμή υπερπληθυσμός και θα ανεβαίνουν πολύ γρήγορα τα νιτρικά σου με κακά αποτελέσματα ...το φίλτρο είναι το Α και το Ω στο ενυδρείο μας(στα λίτρα που λές η κατάλληλη λύση είναι εξωτερικό γτ έχουν περισσότερο χώρο και τα θεωρώ πολύ καλύτερα, άλλωστε 140λιτρα είναι μεγάλα καράβια,άρα και περισσότερα έξοδα μέχρι να το στήσεις)
θελω να κοιτάξω και για εξωτερικό φίλτρο είναι η αλήθεια αλλά δεν ξέρω πως θα είναι από οικονομικής άποψης... Ίσως βρω κάτι σε μεταχειρισμένο αλλά έχω δρόμο ακόμα καλά καλά ούτε φυτά δεν έχω βρει 😅😅

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 10:44:29 πμ »
θελω να κοιτάξω και για εξωτερικό φίλτρο είναι η αλήθεια αλλά δεν ξέρω πως θα είναι από οικονομικής άποψης... Ίσως βρω κάτι σε μεταχειρισμένο αλλά έχω δρόμο ακόμα καλά καλά ούτε φυτά δεν έχω βρει 😅😅
[/quote]

Aquanova Ncf και SunSun είναι αρκετά οικονομικά και αξιόπιστα φίλτρα αν φτάνει το budget σου εκεί(γύρω στα 60-90€). Μεταχειρισμένα θα βρεις σε αγγελίες αλλά πρόσεχε να είναι σε καλή κατάσταση, σχόλια τύπου "είναι λίγο σπασμένο το κούμπωμα ή έχω χάσει το λαστιχάκι αλλά δουλεύει και χωρίς" είναι κόκκινες κάρτες. Επίσης μπορείς να βάλεις κάποιο μεταχειρισμένο εσωτερικό όπως αυτά της Juwel που είναι σαν εσωτερικό sump, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πιάνει χώρο μέσα στο ενυδρείο.

Από προσωπική εμπειρία άνετα κρατάς 2-5 μκρόψαρα όπως guppy σε 20 λίτρα καραντίνα αρκεί να έχεις ενεργό φίλτρο στρωμένο. Αν σου περισέυει ρίξε λίγο κερατόφυλλο ή άλλο φυτό επιφάνειας για να νοιώθουν ασφάλεια από την κάλυψη. Υπόστρωμα μην βάλεις για να μπορείς πιο εύκολα να κάνεις απολύμανση μετά από κάποια θεραπεία.

Όσον αφορά τη ροή του νερού δεν αντέχουν όλα τα ψάρια σε δυνατό ρεύμα, τα guppy ζουν σε ήρεμα νερά. Από φυτά δεν χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο απλά κοίτα να είναι κάτι που ευδοκιμεί με τον φωτισμό σου για να μην χρειαστεί να αγοράσεις καινούριο φωτιστικό.

Συνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
Νέο ενυδρείο
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 26, 2020, 12:39:05 μμ »
Στο 20λιτρο δεν θα έχω υπόστρωμα εφόσον το έχω για καραντίνα τόσο από άποψη απολύμανσης όσο και για να καθαρίζεται πιο εύκολα. Θα κοιτάξω τις εταιρείες που μου είπατε αν και βρήκα ένα της sun sun ενα 40αρι 1000l/h σε ένα σαιτ και σκέφτομαι να το παραγγείλω απλα σκέφτομαι ότι έχω ακόμα χρονο και δεν βιάζομαι. Εγώ πιο πολύ θέλω να ψαχτω στο πως θα κάνω μια σωστή καραντίνα ώστε όταν έρθει η ώρα να πάω να πάρω ψάρια να μην έχω πρόβλημα. Επίσης σκέφτηκα τα πρώτα ψάρια (επειδή λογικά θα πάρω καμιά 10αρια μαζί) να τα βάλω στο 50λιτρο και μετά να έχω το 20 λιτρο σαν εφεδρικό τύπου γεννίστρα η αν χρειαστεί να απομονώσω ένα δύο ψάρια.