Forum > Άσπονδυλα (Γαρίδες - Σαλιγκάρια)

100 λίτρα με Crystal Red γαρίδες.

(1/15) > >>

REDCHERRY:
Τέλος εποχής για το 50λιτρο ενυδρείο που μου πρόσφερε τα πρώτα μαγικά ταξίδια από τον Ιούνιο του 2014.
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,14000.msg230485.html#msg230485
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,19294.0.html
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,24495.0.html

Μία νέα σελίδα ανοίγει. Στο προηγούμενο ενυδρείο είχα 5 γαρίδες (2 αυγωμένες) και 2 άγκιστρους. Στις αρχές του μήνα πήρα την απόφαση και αγόρασα ένα ενυδρείο 100 λίτρων που είναι αρκετά όμορφο και σαλονάτο. Φύγαμε λοιπόν από τα 50 diy του υπνοδωματιου μπήκαμε στο σαλόνι με 100 λίτρα. Τη ημέρα που μπήκε το ενυδρείο στο σπίτι, έσκασαν τα πρώτα αυγά. Ήθελα
να γίνει συντεταγμένη μεταφορά αλλά μέσα στο φίλτρο χώθηκαν μωράκια. Οπότε στο μπόλιασμα τρύπωσαν στο νέο ενυδρείο 10 πιτσιρίκια. Η θερμοκρασία έφτασε 29,5 οπότε με γρήγορες κινήσεις έγινε η μεταφορά όπως όπως. Ακολούθησαν 2 εβδομάδες όπου με μικρές μικρές κινήσεις το ενυδρείο φάνηκε να παίρνει μορφή.
Κατηγορία ενυδρείου
Γαριδάδικο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 80-35-40
Συνολικά Λίτρα:100
Βάση: Έπιπλο για ενυδρείο

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: -
Άλλα είδη: γαρίδες crs, σαλιγκάρια ramshorn & physa.

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Πλάτη βαμμένη μαύρη με χρώμα πλαστικό
Πέτρες: Σχιστόλιθος (μπορεί να φύγει)
Ξύλα: Spiderwood αγορασμένα από μαγαζί
Υπόστρωμα: όχι. μόνο βυθός βασάλτη (κοκκομετρία μεταξύ άμμο και χαλίκι). Να μπορεί να κρατήσει τη τροφή αλλά και να επιτρέπει τη ροή του νερού να πηγαίνει βαθιά.
Φυτά:  Hydrocotyle Tripartita & Pogostemon Quadrifolius. Κρατώ τη ποσότητα σχετικά λίγη. Δεν υπάρχει φόρτωση αρκετή για να τα λιπάνει. Μόλις αυξηθεί αρκετά ο πληθυσμός... θα γίνει το τελικό στήσιμο. Θέλω να υπάρχει ισορροπία σε αμμωνία και φυτά.

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: άγνωστο. Λογικά κάπου 10-15w με περίπου 1000 lumen.
Λαπτηρες: Σωλήνα led. θα ακολουθήσει αναβάθμιση
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: aquael turbo 1500
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 25C. Θα δοκιμάσω και πιο κάτω.

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2:
Ph controller:
Ψύξη: ανεμιστήρας και stc-1000 controller
Αντίστροφη Όσμωση: ναι

Παράμετροι Νερού
pH: 7.6 δεν ξέρω πως θα πέσει
Γενικη Σκληροτητα:6 ίσως να πάει πιο κάτω.
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5 πρέπει να πέσει κάτω από 3.
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (Po4):-

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Α/Ο + βακτήρια seachem stability + λίπασμα easylife profito. μόλις πέσει Η Gh θα προσθέτω και Gh+ άλατα που αγόρασα.

Φωτογραφίες:

σημερινό τάισμα

το ενυδρείο

Η κόπωση είναι αρκετή και περισσότερες λεπτομέρειες θα έρθουν σε δεύτερο χρόνο. Φυσικά παρατηρήσεις, απορίες και σχόλια ευπρόσδεκτα.
Χαίρομαι που μπορώ να μοιραστώ την μεγάλη μου αυτή χαρά. 6 χρόνια βλέπω ένα μεγάλο μεράκι να γίνεται πραγματικότητα. Σας ευχαριστώ!

LeeHook:
Σου εύχομαι να το χαρείς όσο δεν πάει Άρη!
Το στήσιμο πολύ όμορφο. Ο σχιστόλιθος φυσικά και πρέπει να φύγει άμεσα αφού είναι ασβεστολιθικό πέτρωμα και εσύ θέλεις να ρίξεις τις σκληρότητες.

REDCHERRY:
Ευχαριστώ Δανιήλ!
Ο σχιστόλιθος δοκιμάστηκε και δεν άφρισε. Θα το ξαναδοκιμάσω, όμως, για να είμαι σίγουρος. Σε αυτή τη φάση βέβαια δεν χρειάζεται. Μαζί με το ενυδρείο πήρα και νέα τεστάκια. Το τρίτο σε μέσα σε λίγες εβδομάδες. Τα δύο πρώτα, μάλλον, ήταν ληγμένα.
Η ώσμωση δίνει 1 kH (θέλει αλλαγή η μεμβράνη). το 50αρι είχε 2 kH. To 100αρι έχει νερό από ώσμωση, από το 50αρι και ελάχιστά gh+ άλατα.
Δεν βγαίνουν οι αριθμοί. Έκανα τεστ και το νέο χαλίκι...  Αλλά δεν είχα ακόμη χρόνο να τα δω όλα ξανά και από την αρχή.

bokostas:
Υπέροχο το στήσιμο, καλοτάξιδο το νέο γαριδάδικο και να το κρατήσεις άλλα 6 χρόνια.
Φοβερές οι γαρίδες, σου εύχομαι να γίνουν εκατοντάδες και να μην προλαβαίνεις να
τις δίνεις Άρη, όπως έκανες και με τις ρεντ τσέρρυ, που τις διέδωσες παντού.
Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση, βρες κάποιον τρόπο να κρύψεις το φίλτρο,
-ίσως ένα πυκνόφυλλο φυτό; Νομίζω ότι θα δείξει ακόμη καλύτερο.

REDCHERRY:
Ευχαριστώ Κώστα! Φίλτρο με σφουγγάρι για τους τελειωμένους γαριδοκαμμένους είναι ότι και η πίστα σε μία ντισκοτέκ. :D :D :D :D Θα στολιστεί με γαριδούλες και θα γίνει κούκλα.  :) :) :) :)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση