ΑποστολέαςΘέμα: Πρόβλημα με φυτά  (Αναγνώστηκε 124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vivi20

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχάρια
  • Τα ενυδρεία μου: 1 40λιτρο μονομάχοενυδρείο betta sorority
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Πρόβλημα με φυτά
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 10:56:50 πμ »
Καλησπέρα friends!! Έχω Riccia Moss την οποία είχα κολλήσει με κυανό ακρυλική κόλλα πάνω στα ξύλα στο ενυδρείο μου σύμφωνα με βίντεακια στο YouTube. Είχα δει ότι έπρεπε να είναι ψιλοκομμένη για να κάνει ωραίο στρώμα κλπ. Παρόλα αυτά ξεραθηκε και τώρα έχει μείνει μόνο όσο είναι κολλημένο πάνω στο ξύλο. Ήθελα όποτε μια παράκληση επειδή είναι η τρίτη προσπάθεια να κρατήσω Moss θα ήθελα συμβουλές στο πως να τη στερεωσω γιατί έχω δοκίμασει και με κλωστές αλλά δεν βόλεψε έφευγε συνέχεια απο τη θέση του συνεχώς. Επίσης τα φυτά μου ενώ αναπτύσσονται κανονικά έχω αρκετή καφέ άλγη. Από φωτισμό έχω ένα λεντ 360 λούμεν αγνώστου φάσματος και μεσα στην εβδομάδα λέω να πάρω δεύτερο γιατί δεν έχω πολύ καλό φωτισμό και το ξέρω. Στο ενυδρείο υπάρχουν 5 θυληκα και ένα αρσενικό betta και apple snails σε 40καθαρά λίτρα.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Πρόβλημα με φυτά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 11:03:29 μμ »
Καλησπέρα Βιβή, η κλωστή σαπίζει και κόβεται δεν κάνει. Θα πας σε κατάστημα αλιείας και θα πάρεις πετονιά διαμέτρου 0,185mm είναι πολύ λεπτή σαν κλωστή και κατάλληλη για να δένεις φυτά.
Η καφέ άλγη κάνει τον κύκλο της και φεύγει.
Πρόσεξε να μην ανεβάζεις απότομα τον φωτισμό γιατί τότε είναι που θα έχεις όντως προβλήματα με άλγες. Όσοι έχουν καλό φωτισμό συνδυάζουν διοξείδιο και φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να συναγωνίζονται τα ίδια φυτά τις άλγες.

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Λίγα πράγματα.
  • Τα ενυδρεία μου: Αμερικάνικες κιχλιδες 480l & Μονομαχέρα 15l
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Πρόβλημα με φυτά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 12:35:10 μμ »
Κι εγώ με πετονιά το είχα κάνει, βέβαια ποιο χοντρή (0,30mm). Η ψιλότερη δεν θα φαίνεται τόσο, οπότε μάλλον είναι καλύτερη. Όταν με το καλό "δέσει" η moss στο ξύλο μετά από καιρό μπορείς να αφαιρέσεις την πετονιά.
Μην βάλεις πυκνή moss στην αρχή γιατί θα σαπίσουν τα κάτω στρώματα μιας και δεν θα τα βλέπει φως και θα σου ξηλωθεί όλη μαζί.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος Vivi20

• Member
  • *
Πρόβλημα με φυτά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 05:54:39 μμ »
Καλησπέρα Βιβή, η κλωστή σαπίζει και κόβεται δεν κάνει. Θα πας σε κατάστημα αλιείας και θα πάρεις πετονιά διαμέτρου 0,185mm είναι πολύ λεπτή σαν κλωστή και κατάλληλη για να δένεις φυτά.
Η καφέ άλγη κάνει τον κύκλο της και φεύγει.
Πρόσεξε να μην ανεβάζεις απότομα τον φωτισμό γιατί τότε είναι που θα έχεις όντως προβλήματα με άλγες. Όσοι έχουν καλό φωτισμό συνδυάζουν διοξείδιο και φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να συναγωνίζονται τα ίδια φυτά τις άλγες.
Οκευ θα πάρω αλλά κανένα τιπ για την μοςς γιατί ξερενεται?

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Λίγα πράγματα.
  • Τα ενυδρεία μου: Αμερικάνικες κιχλιδες 480l & Μονομαχέρα 15l
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Πρόβλημα με φυτά
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 08:45:14 μμ »

Αν το πρόβλημα είναι ότι ξερένεται και όχι κάτι άλλο τότε ή το φως είναι πολύ δυνατό(λίγο δύσκολο) ή δεν έχει ροή το νερό στην περιοχή της.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος Vivi20

• Member
  • *
Πρόβλημα με φυτά
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2020, 12:57:04 μμ »

Αν το πρόβλημα είναι ότι ξερένεται και όχι κάτι άλλο τότε ή το φως είναι πολύ δυνατό(λίγο δύσκολο) ή δεν έχει ροή το νερό στην περιοχή της.
Λόγω μονομάχων έχω αρκετά χαμηλή ροή στο ενυδρείο. Ίσως παίζει αυτό ρόλο η Moss ξερενεται και μετά απλά εξαφανίζεται μάλλον την τρώνε τα σαλιγκαρια όταν ξερενεται (το έχω παρατηρήσει με άλλα φυτά ουτα χαλάει ένα φύλλο το τρώνε) άρα δηλαδή θα πρέπει να έχω την μος κοντά στο φίλτρο για να μπορεί να έχει κυκλοφορία?