ΑποστολέαςΘέμα: Νέος στο hobby (απορίες Malawi)  (Αναγνώστηκε 189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fvacharis

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Νέος στο hobby (απορίες Malawi)
« στις: Μάρτιος 11, 2022, 09:13:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Πρώτο μου thread στο forum καθώς είμαι νέος στο hobby. Έχω ένα μικρό community γλυκού 60lt εδώ και κάποιους μήνες ενώ στο παρελθόν έχω τρέξει για σχεδόν 20-24 μήνες και πάλι community γλυκού.

Υπήρχε πάντα η ιδέα να ξεκινήσω ένα αφρικανικό κιχλιδάδικο και το αποφάσισα πριν μερικούς μήνες. Από τότε διαβάζω και ενημερώνομαι σχεδόν καθημερινά για τις ανάγκες των αφρικανών και τα διαφορετικά setups που θα μπορούσα να υλοποιήσω στο project. Η απόφαση είναι να πάω με "all males peacock & hap" setup. Παραταύτα μου έχουν παρουσιαστεί κάποιες απορίες για τις οποίες θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σας καθώς εκτιμώ βαθύτατα την εμπειρία σας. Παραθέτω εδώ τον εξοπλισμό που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω:
  • Γυάλα: 180x60x65 - 702lt
  • Υπόστρωμα: Aragonite άμμος
  • Φίλτρανση: 2x Fluval FX6
  • Φωτισμός: Current USA Serene Freshwater Led kit - το έχω ερωτευτεί
  • Φυτά: τίποτα (έχω στο community 60lt δε θα χρησιμοποίησω στο μεγάλο)
  • Background: Κάποιο από τα F model της Aquadecor - τα έχω ερωτευτεί κι αυτά
  • Wave makers: 2x (ένας πάνω, ένας κάτω απέναντι για μεγάλη ροή)
  • Θερμοστάτες: 1x 800w & 1x 500w (για failover με controller θερμοκρασίας) - έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά με αυτοματισμούς οπότε καταλαβαίνετε :)
  • Το παλιό 100lt μάλλον θα στρωθεί για ενυδρείο καραντίνας

Οι ερωτήσεις που προκύπτουν έπειτα από την έρευνα μηνών που κάνω (συγγνώμη αν κάποιες από αυτές ακούγονται πολύ ερασιτεχνικές):
  • Έτοιμη γυάλα ή DIY; Αν DIY υπάρχει κάποιο φρέσκο reference για Θεσσαλονίκη; Έχω βρει ένα thread στο forum αλλά μάλλον είναι παλιό και όχι ανανεωμένο.
  • Η επιλογή του υποστρώματος είναι καθαρά υποκειμενικό ή οι αφρικάνες προτιμούν ψιλή (1-2mm), μέτρια(3-4mm), χοντρή (5-6mm) άμμο;
  • Ιδανικά πόσο υπόστρωμα πρέπει να δημιουργηθεί στο ενυδρείο; 5-8 εκατοστά είναι αυτό που έχω διαβάσει και οι υπολογισμοί μου βγάζουν 110-130 κιλά για το ανωτέρω ενυδρείο.
  • Πόσο σώφρον για την ασφάλεια των ψαριών είναι η αγορά τους από το internet (ιδιαίτερα από website του εξωτερικού - Ευρώπη φυσικά); Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς;
  • Μιας που αποφάσισα για "all males" ενυδρείο, είναι μονόδρομος η αγορά ενήλικων εγγυημένων αρσενικών ή υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβιώσουν τα θυληκά στο βασικό ενυδρείο χωρίς "grow up" ενυδρείο; Αν όχι τότε πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι ένα "grow up" ενυδρείο (ενυδρείο το οποίο μεγαλώνει μικρά κι όταν κάποιο είναι εγγυημένα αρσενικό μεταφέρεται στο μεγάλο. Τα θυληκά χαρίζονται ή επιστρέφονται προφανώς)
  • ...θα επανέλθω εφόσον ξεχνώ κάποια...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2022, 11:54:51 μμ από fvacharis »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2022, 04:06:22 πμ »
Καλωσόρισες. Στα 2 τελευταία ερωτήματα δεν μπορώ να βοηθήσω, γιατί δεν ξέρω.

Αν δεν έχεις ξανακολλήσει γυάλα, θα πρότεινα να πήγαινες σε έτοιμη (όχι απαραίτητα
καινούρια, πωλούνται συχνά μεταχειρισμένες σε πολύ καλές τιμές), λόγω του όγκου
που παρουσιάζει μια δυσκολία και απαιτεί έμπειρο χέρι. Ο τελευταίος που θυμάμαι να
κολλούσε ενυδρεία είναι το blue fish στα Δυτικά https://www.bluefishaquariums.gr/
Αλλά εγώ θα ρωτούσα και στον Βιότοπο (Χρήστος) τηλ. 2313098177, στην Καλαμαριά.
Πες τους ότι είσαι από το φόρουμ και θα σε προσέξουν.

Για την άμμο μην αγχώνεσαι, η καλύτερη λύση είναι να πάρεις από την πιο καθαρή
αμμουδιά που θα βρεις. Όχι πολύ χοντρή, καλό πλύσιμο και θα την ευχαριστηθούν σίγουρα.
Εγώ θα έβαζα 7-8 εκατοστά μίνιμουμ γιατί σκάβουν. Το aquascaping θα το κάνουν αυτές. ;)

Για αγορά ψαριών, δεν έχω δοκιμάσει μακρύτερα από Αθήνα και πάλι είχα απώλειες.
Δεν θα τολμούσα από εξωτερικό και ειδικά με αυτές τις θερμοκρασίες.

Αποσυνδεδεμένος fvacharis

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2022, 10:36:04 πμ »
Καλωσόρισες. Στα 2 τελευταία ερωτήματα δεν μπορώ να βοηθήσω, γιατί δεν ξέρω. - Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου.

Αν δεν έχεις ξανακολλήσει γυάλα, θα πρότεινα να πήγαινες σε έτοιμη (όχι απαραίτητα
καινούρια, πωλούνται συχνά μεταχειρισμένες σε πολύ καλές τιμές), λόγω του όγκου
που παρουσιάζει μια δυσκολία και απαιτεί έμπειρο χέρι. Ο τελευταίος που θυμάμαι να
κολλούσε ενυδρεία είναι το blue fish στα Δυτικά https://www.bluefishaquariums.gr/
Αλλά εγώ θα ρωτούσα και στον Βιότοπο (Χρήστος) τηλ. 2313098177, στην Καλαμαριά.
Πες τους ότι είσαι από το φόρουμ και θα σε προσέξουν. - Προφανώς δεν εννοούσα να την κολλήσω μόνος καθώς δεν έχω καμία εμπειρία. DIY εννούσα κάποιον τζαμά ή κάποιον έμπειρο τέλος πάντων στην κατασκευή. Μεταχειρισμένα σε αυτό το μέγεθος δεν έχω βρει δυστυχώς. Θα επικοινωνήσω με αυτούς που αναφέρεις κι αν χρειαστώ κάτι θα επανέλθω.

Για την άμμο μην αγχώνεσαι, η καλύτερη λύση είναι να πάρεις από την πιο καθαρή
αμμουδιά που θα βρεις. Όχι πολύ χοντρή, καλό πλύσιμο και θα την ευχαριστηθούν σίγουρα.
Εγώ θα έβαζα 7-8 εκατοστά μίνιμουμ γιατί σκάβουν. Το aquascaping θα το κάνουν αυτές. ;) - Σαν την άμμο της Χαλκιδικής δεν έχει hehe. Ποιά είναι η σωστή διαδικασία καθαρίσματος όμως; Μήπως στην αμμουδιά υπάρχουν ρύποι, σκουπίδια, κοχύλια και πολλά άλλα που α) δεν τα χρειάζεσαι β) μπορεί να βλάψουν το ενυδρείο. Εκτός από το καλό πλύσιμο πρέπει να ακολουθηθεί κάποια άλλη διαδικασία εκτός από το πλύσιμο με νερό; Η άμμος από παραλία θα βοηθήσει στην διατήρηση του PH σε επίπεδα 8-8.2 που χρειάζεται; Αν όχι θα μπορέσει να ισορροπήσει με την προσθήκη crushed coral είτε στο υπόστρωμα είτε στη φίλτρανση;

Για αγορά ψαριών, δεν έχω δοκιμάσει μακρύτερα από Αθήνα και πάλι είχα απώλειες. - Τότε είμαστε ενδεχομένως αρκετά άτυχοι καθώς απ' ότι φαίνεται η διαθεσιμότητα αρκετών από τα είδη που υπάρχουν είναι αρκετά περιορισμένη. Γνωρίζεις αν πραγματοποιούν ειδικές παραγγελίες τα LFS (Local Fish Stores);
Δεν θα τολμούσα από εξωτερικό και ειδικά με αυτές τις θερμοκρασίες. - Συμφωνώ, γι' αυτό και ήμουν προβληματισμένος σχετικά με αυτό.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2022, 01:50:11 μμ »
Για την άμμο και το ρΗ, κάτσε να μας απαντήσουν οι κιχλιδάδες που τα ξέρουν καλύτερα.
Ειδικές παραγγελίες στα πετσοπάδικα, χλωμό το βλέπω, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει το
κόστος. Χονδρικά παραγγέλνουν, οπότε... Δεν χάνεις όμως τίποτε να τους ρωτήσεις.