ΑποστολέαςΘέμα: Βοήθεια σε αρχάριο για στήσιμο ενυδρείου εξ'αρχής  (Αναγνώστηκε 621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aquafan

• New member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: BOYU 418 37L
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Βοήθεια σε αρχάριο για στήσιμο ενυδρείου εξ'αρχής
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 16, 2020, 12:53:38 μμ »
Έχω ρίξει τροφή εδώ και λίγες μέρες... έχει μείνει στον βυθό βέβαια. Μόλις τώρα έκανα υγρό τεστ αμμωνίας και τα αποτελέσματα είναι καλά από ότι βλέπω (δείτε φωτογραφία).

Πήρα και 3 ψαράκια Zebra Danio Neon και ετοιμάζω την εισαγωγή τους. Την άλλη βδομάδα θα πάρω και άλλα αν όλα πάνε καλά.

Πως βλέπετε τα αποτελέσματα;

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 16, 2020, 08:00:58 μμ »
Οκ αμμωνια αυτη τη στιγμη δεν εχεις συμφωνα και μρ το τεστ. Το θεμα ειναι αν ολοκληρωθηκε ο κυκλος του αζωτου ομως. Πχ ολον αυτον τον καιρο θα πρεπει πρωτα να ανεβηκαν τα νιτρωδη και μετα σιγα σιγα να ανεβηκαν τα νιτρικα και να μηδενισαν τα νιτρωδη και η αμμωνια.

Ολα αυτα τα παρατηρησες με τα τεστ?

Μπορει να εριχνες βακτρηρια αλλα αν δεν ειχαν πηγη αζωτου δε θα εχουν αναπτυξει αποικιες ακομα στο φιλτρο, το υποστρωμα και στις επιφανειες του ενυδρειου.

Επισης οταν ριχνογμε τροφη στο στρωσιμο δε σημαινει οτι με το που τη ριξουμε αμεσως ειναι διαθεσιμη πηγη αζωτου. Πρεπει πρωτα να αποσυντεθει και αυτο θελει χρονο αναλογα με τις συνθηκες του νερου.

Θελω να πω με δυο λογια οτι αν ολον αυτον τον καιρο δεν ειδες το ενα μετα το αλλο αμμωνια, νιτρωδη, κ νιτρικα να αυξανονται, να σταθεροποιουνται και μετα να μειωνονται τα δυο πρωτα ενω τα νιτρικα να μενουν πιο σταθερα και να μειωνονται και αυτα μετα απο αλλαγη νερου τοτε το ενυδρειο δεν στρωθηκε..
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 16, 2020, 08:14:16 μμ »
 >:D >:D >:D με γειες.
Αφού τα πήρες, αν έχεις το μεράκι και το κουράγιο ρίχτα μέσα και κάνε έλεγχους σε nh3/4 και no2. Αν πάει έχει πάει κάτι τόσο στραβά μπορείς να τα επιστρέψεις. Αν μπορέσεις με μία σκούπα βυθού να μαζέψεις τη παλιά τροφή θα ήταν το ιδανικό. Προτείνω για αρχή όσο το δυνατό λιγότερο τάισμα. Τακτικά και από λίγο. Και πάλι με γειες.

Αποσυνδεδεμένος aquafan

• New member
  • *
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 16, 2020, 08:42:14 μμ »
Τα ψαράκια μπήκαν στο ενυδρείο προσεχτικά με τις οδηγίες να ακολουθούνται πιστά.

Ακόμα δεν τα έχω ταΐσει, πότε να το κάνω; Έλεγα να τα αφήσω νηστικά και να τα ταΐσω αύριο.

Επειδή θέλω να συμπληρώσω νερό, μπορώ να ρίξω αντιχλώριο και βακτήρια τώρα;

Τεστ για NH3/4 και ΝΟ2/3 πότε να ξανακάνω για να δω την κατάσταση με τα ψάρια μέσα;

• Gold member
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 16, 2020, 09:13:01 μμ »
Όταν φάνε και χωνέψουν ακολουθούν οι "εκκρίσεις". :) Μετά από το τάισμα λογικά και αφού περάσει κάποια ώρα θα είναι και οι κορυφαίες τιμές που μπορεί να φτάσει η αμμωνία σε ένα άστρωτο ενυδρείο. Αν δεις μετρήσιμα αποτελέσματα ξανακάνεις από κάποια ώρα. Όσο, δεν παίρνεις μετρήσιμα τόσο μπορείς να χαλαρώνεις (ποσότητα ταΐσματος, συχνότητα μετρήσεων).

Δεν τα ξέρω τα zebra danio. Είναι πιθανό αν πεινάσουν να βρουν και να φάνε τη τροφή που έριξες για το στρώσιμο.

Αν θες εσύ να είσαι σίγουρος κάνεις και μία τώρα.

Αποσυνδεδεμένος aquafan

• New member
  • *
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 17, 2020, 01:12:16 μμ »
Έριξα βελτιωτικό νερού και βακτήρια και μετά από 2 ώρες τα τάισα, 1 φυλλαράκι για κάθε ψάρι, και περιμένω να δημιουργήσουν αμμωνία για να κάνω μέτρηση.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 17, 2020, 04:03:05 μμ »
Αμμωνία στο ενυδρείο όταν υπάρχουν ψάρια και άλλοι ζωντανοί οργανισμοί υπάρχει πάντα αλλά δεν είναι μετρήσιμη όταν υπάρχει η απαραίτητη βιολογία στο φίλτρο με ωφέλιμα βακτήρια που την διασπούν.
Όταν είναι μετρήσιμη η αμμωνία σημαίνει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η βιολογία.

Αποσυνδεδεμένος aquafan

• New member
  • *
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 20, 2020, 10:31:45 μμ »
Είναι η 4η μέτρηση που κάνω και τα αποτελέσματα βγαίνουν μηδενικά! Ελπίζω να έκανε θαύματα ο συνδυασμός Sera Aquatan & Bio Nitrivec, διαφορετικά δεν βλέπω να κάνω κάτι λάθος με βάσει αυτά που διαβάζω.

• Gold member
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 21, 2020, 07:07:15 μμ »
Όσο δεν έχεις μετρήσιμα αποτελέσματα στα τεστ μπορείς να ανεβάζεις τη ποσότητα τροφής. Βακτήρια, από εδώ και πέρα, νομίζω με βάση τις οδηγίες, βάζεις μόνο στην αλλαγή νερού. Όπως είπε πολύ σωστά και ο Γιάννης εκκρίσεις από τα ψαράκια σου υπάρχουν όλη τη μέρα. Η αμμωνία μπαίνει στη στήλη του νερού αλλά καταναλώνεται από τα βακτήρια. Εγώ πρότεινα να κάνεις τις μετρήσεις σου κάποια ώρα λίγο μετά το τάισμα. Υπόθεση δική μου ότι τότε φτάνει το μέγιστο εγκρίσεων κατά τη διάρκεια μία μέρα. Εκεί θα δοκιμαστούν και οι δυνατότητες των αποικιών. Σου εύχομαι να τα πας πολύ καλά και να το απολαύσεις!

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 22, 2020, 05:10:13 πμ »
Κανονικά έπρεπε να παρακολουθήσεις από την αρχή και την αμμωνία και τα νιτρώδη και τα νιτρικά.
Πρώτα θα είχε ένδειξη η αμμωνία, όταν θα μηδένιζε η αμμωνία θα είχες ένδειξη στα νιτρώδη, όταν μηδένιζαν τα νιτρώδη θα είχες ένδειξη στα νιτρικά.
Είναι μηδενική η αμμωνία, τα νιτρώδη, και με ένδειξη τα νιτρικά;
Εάν ναι είσαι εντάξει.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 22, 2020, 04:41:30 μμ »
Κανονικά έπρεπε να παρακολουθήσεις από την αρχή και την αμμωνία και τα νιτρώδη και τα νιτρικά.
Πρώτα θα είχε ένδειξη η αμμωνία, όταν θα μηδένιζε η αμμωνία θα είχες ένδειξη στα νιτρώδη, όταν μηδένιζαν τα νιτρώδη θα είχες ένδειξη στα νιτρικά.
Είναι μηδενική η αμμωνία, τα νιτρώδη, και με ένδειξη τα νιτρικά;
Εάν ναι είσαι εντάξει.

+1
@delta6aquariums