ΑποστολέαςΘέμα: Εξωτερικο φιλτρο για juwel rio 125 λιτρα με oranda  (Αναγνώστηκε 133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ssj Vejita

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονίκη
Εξωτερικο φιλτρο για juwel rio 125 λιτρα με oranda
« στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:32:41 μμ »
Γεια σας φίλοι μου έχω το juwel ριο 125 με το δικό του εσωτερικό φίλτρο με 2 οράντα μέσα, 4 μικρούς γλείφτες και έναν μαύρο λίγο πιο μεγάλο γλείφτη ο οποίος κάνει και την πιο πολύ δουλειά μέσα στον καθαρισμό.
Πρόσφατα έχασα ενα oranda lionhead απο τη χημεία του νερού, ήθελα να αλλάξω το φίλτρο γιατι δεν μου κάνει τόσο καλή δουλειά και σκεφτόμουνα να βάλω εξωτερικό.
Μετά  από μια μικρή έρευνα κατέληξα σε fluval 207 ή 307 επειδη έχουν φθηνά ανταλακτικα και διάβασα καλά σχόλια.
Έχετε να μου προτείνεται τπτ εσείς στο θέμα φίλτρου αλλά και γενικά στο στήσιμο του ενυδρείου για oranda για να έχω το καλίτερο αποτέλεσμα??

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:43:02 μμ »
Το εσωτερικό φίλτρο του Ρίο είναι μια χαρά, κάνει καλή δουλειά και κατά τη γνώμη
μου είναι επαρκέστατο για λογική ιχθυοφόρτιση και με τα κατάλληλα βιολογικά υλικά.
Αν όμως πας σε εξωτερικό, πάρε τουλάχιστον το 307 ή κάποιο ανάλογο για να δεις
κάποια διαφορά, ένα μικρότερο δεν θα βελτιώσει αισθητά την κατάσταση.
Εγώ πάντως θα έδιωχνα τους "γλύφτες", δεν ταιριάζουν με τα χρυσόψαρα.

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2020, 07:31:29 πμ »
Γεια σου φίλε μου, σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου, το εσωτερικό θέλω να το βγάλω για να ανοίξει και ο χώρος γιατι είναι αρκετά κουμουτσα.
Οι γλύφτες μου αρέσουν γιατί βοηθάνε και στην άλγη, στην αρχή δεν είχα και έπιανα άλγη με το παραμικρό με το που τους έβαλα είδα αμέσως διαφορά.
Από χημικά τι χρειάζεται να ρίχνω μέσα για τη σωστη χημεία του νερού???

Αποσυνδεδεμένος ttsotanidis

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Εμπειρία: Ά Γυμνασίου άντε ΄Β το πολύ
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
  • Τόπος Διαμονής: Πυλαία
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2020, 08:07:44 πμ »
Καλήμερα και καλώς ήρθες στο aqua 4 fun. Για να μπορέσουμε να έχουμε μια πιο καλή εικόνα του ενυδρείου σου κάνε αντιγραφή και επικόλληση την παρακάτω φορμα και συμπλήρωσε την έτσι ώστε να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε. Επίσης μέσα στην φόρμα, στην παράγραφο της συντηρησης πρόσθεσε και τα "χημικά" που ρίχνεις στο ενυδρείο.
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,5.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2020, 11:21:00 πμ από ttsotanidis »

Συνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 2 + Shrimp room under construction
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2020, 10:46:12 πμ »
Καλησπερα. Εχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο. Δεν ειναι και τοσο ευκολο να αφαιρεσεις το εσωτερικο φιλτρο εκτος και αν εννοεις να το θεσεις εκτος λειτουργιας. Θα πρεπει να ξηλωσεις το ενυδρειο, να το στεγνωσεις και πολυ προσεκτικα με ξυραφι να αφαιρεσεις τις σιλικονες με τις οποιες ειναι κολλημενο στις δυο πλευρες πισω δεξια σε μετικα σημεια. Μετα φανταζομαι θα πρεπει να αφαιρεσεις προσεκτικα τις εναπομειναντες σιλικονες απο το τζαμι για να μη φαινεται ασχημα και να το ξανα γεμισεις απο την αρχη.

Εγω θα το κρατουσα και θα εβαζα καποιο εξωτερικο για να με βοηθησει στη φιλτρανση αν και δυο οραντα νομιζω οτι δε χρειαζονται παραπανω φιλτρανση με σωστο ταισμα και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30 λιτρων.

Θα συμφωνησω ομως οτι οι common pleco που φανταζομαι οτι εννοεις οταν αναφερεσε σε γλυφτες, δεν ταιριαζουν σε αυτο το ενυδρειο και απο πλευρας θερμοκρασιων και μεγεθους. Θα τους αφαιρουσα και στη θεση τους θα εβεζα σαλιγκαρια νεριτες.

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2020, 11:18:23 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω σε ότι έχει να κάνει με τα ψαρακια. Πάντως εγώ παλιότερα έχω αφαιρέσει από ενυδρείο (Όχι juwel) το φίλτρο και δεν μπορώ να πω ότι ζορίστηκα και πολύ. Με ενα κοπίδι μπήκα στη σιλικονι ανάμεσα στο τζάμι και τα πλαστικά του φιλτροκουτιού και την έκοψα. Δεν νομίζω να μου πείρε πάνω από μισή ώρα. Και τα υπολείμματα της σιλικόνης βγαίνουν εύκολα. Εγώ πάντως παρόλο που πριν το κάνω το φοβόμουν μετά δεν το μετάνιωσα καθόλου μα καθόλου όμως. Γιατί ανοίγει αρκετός χώρος στο ενυδρείο. Απλά πρέπει να προσέξεις πριν κάνεις οτιδήποτε ότι έχεις πρόσβαση σε όλα τα σημεία να βάλεις λεπίδα. Αν και αν ξεκολλήσει το μισο μετά και τραβώντας θα βγει και απλά καθαρίζεις σιλικόνες με μια ξύστρα για κουζίνες κεραμικές.

Συνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 25, 2020, 12:28:08 μμ »
Ναι αν δει καποιος και καποιο βιντεο δεν ειναι κατι τραγικο απλως αμα εχεις ηδη στημενο το ενυδρειο θελει σχεδιο και προετοιμασια

• New member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 25, 2020, 01:14:41 μμ »
Το φίλτρο το αφαίρεσα πολύ εύκολα και το έκανα πατέντα να μπαινοβγαινει με βεντούζες γιατί μάζευε πολύ βρωμιά μέσα του.
Εξωτερικό θέλω να βάλω για να αδειάσει ο χώρος μέσα και να ειναι πιο άνετα τα ψάρια.
Οι γλείφτες οι μικροι που έχω ειναι αλμπίνοι δε μεγαλώνουν άλλο αν και μου αρέσουν δε θα ήθελα να τους βγάλω.

• New member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2020, 02:02:26 μμ »
Κατηγορία ενυδρείου
Juwel Rio 125lt

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (81*36*50):
Συνολικά Λίτρα: 125
Βάση

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 2 oranda
Άλλα είδη: 3 Ανκιστρους albino 7cm, 1 Golden Stripe 6cm και εναν Golden Stripe 11cm

Διακόσμηση Ενυδρείου:
Πέτρες: 3 βραχάκια
Υπόστρωμα: χαλίκι ψυλό
Φυτα: 3 πλαστικα φυτά

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: MultiLux LED 80 cm – 2x590 mm
Λαπτηρες: 1x590 mm DAY & 1x590 mm NATURE
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση : Εσωτερικό Bioflow Filter M, Pump Juwel ECCOFLOW 500 l/h Int
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 26

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2:
Ph controller:
Ψύξη:
Αντίστροφη Όσμωση:

Παράμετροι Νερού
pH:
Γενικη Σκληροτητα:
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (Po4)

Συντήρηση
Χημικά: Seachem Prime , Stability και Tetra Easy Balance
Αλλαγές νερού: 15% κάθε βδομάδα 

Συνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2020, 02:35:56 μμ »
Οκ αφου αποφασισες πως θα πας σε εξωτερικο φιλτρο τοτε το 307 της φλουβαλ ή αντιστοιχα της eheim, jbl sun sun θα κανουν δουλεια.

Νομιζω κανεις πολυ μικρες αλλαγες νερου για χρυσοψαρα. Θα διπλασιαζα η τη συχνοτητα τους ή τον ογκο τους.

Η θερμοκρασια των 26 βαθμων στο ενυδρειο ειναι εντελως ακαταλληλη για χρυσοψαρα ειδικα για παρατεταμενο διαστημα. Θελουν αρκετα πιο ψυχρα νερα, ιδανικα κατω απο 20 βαθμους.

Οταν ζουν σε υψηλες θερμοκρασιες εξασθενει το ανοσοποιητικο τους και γενικα ειναι πιο ευαλωτα σε ασθενειες και θανατους. Πολυ πιθανον να επαιξε το ρολο του στο ψαρι που χαθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2020, 02:36:22 μμ από repanas6 »

• New member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 25, 2020, 05:03:20 μμ »
Οκ ευχαριστώ φίλος "repanas6" θα ξεκινήσω αρχικά με τη θερμοκρασία βγάζοντας το θερμοστάτη που έχω και διπλασιαζοντας σε 30% τις αλλαγές του νερού και θα δω πας θα παει.
Όσο για το φίλτρο και εγω προς το 307 σκεφτομουν να πάω.

Συνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 25, 2020, 05:15:07 μμ »
Ναι το 307 το παινεύουν χομπίστες και από Ευρώπη αλλά και από ΗΠΑ οπότε πιστεύω είναι πάρα πολύ καλή επιλογή.

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 25, 2020, 06:50:28 μμ »
Αδερφέ στην παρουσίαση δεν μας έγραψες τίποτα στο κομμάτι των μετρήσεων οπότε εγώ καταλαβαίνω ότι δεν μετράς. Το οποίο είναι επικίνδυνο για τα ψάρια σου αφού οι τιμές της αμμωνίας μπορεί να είναι στο Θεό και το φίλτρο σου χωρίς αποικία βακτηρίων. Θεωρώ ότι καλό θα ήταν να πάρεις τεστακια για μετρήσεις για να ξέρεις τι σου γίνεται. Επίσης να διαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου, αν δεν έχεις διαβάσει ήδη.

• New member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 25, 2020, 10:30:01 μμ »
Όχι αδερφέ δεν έκανα ποτέ μετρήσεις για να δω που βρίσκομαι στη χημεία, δεν ήταν σωστό το ξέρω και λέω να ξεκινήσω να μετράω.
τι προτείνεις να πάρω για τις μετρήσεις? στείλε κάνα προϊόν για να ψαξω να πάρω.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας καλό βράδυ.!!!!!! 
 sevasmos

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα

Αποσυνδεδεμένος stav

• Silver member
  • Εμπειρία: ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λιτρα με endlers και ramshorns snails.
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 26, 2020, 07:50:24 πμ »
Οκ ευχαριστώ φίλος "repanas6" θα ξεκινήσω αρχικά με τη θερμοκρασία βγάζοντας το θερμοστάτη που έχω και διπλασιαζοντας σε 30% τις αλλαγές του νερού και θα δω πας θα παει.
Όσο για το φίλτρο και εγω προς το 307 σκεφτομουν να πάω.

Οι "γλυφτες" ομως θελουν θερμαντηρα,για αυτο λεμε οτι δεν ταιριαζουν με
τα χρυσοψαρα.
Σταυρος